Voor de vrouw 3 v Provinciale jaarvergadering Zeeland Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Agenda Nieuws uit de afdelingen Jaarthema Algemeen Plattelands Jongeren Werk (APJW) over leefbaar platteland WBÊËMÊHÈKÊKKKM onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. f Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge 21 In een goed gevulde 'Prins van Oranje' werd op 16 april jl. de provin ciale jaarvergadering gehouden. Mevrouw J.M. Elema-Meinardi ver welkomde iedereen, en in het bijzonder mevrouw Boertien en mevrouw de Casembroot. In haar openingswoord vertelde me vrouw Elema dat het beleid dat voor de komende jaren is vast gesteld 'vrouw en leefomgeving' wordt. Erg belangrijk is dat plattelandsvrouwen zich gaan bezig houden met wat belangrijk is voor hun eigen leefomgeving. Het platteland wordt bedreigd met leegloop, sluiting van postkantoren, winkels en scholen. Wat kun nen we doen tegen die dreigende centralisatie en grootschaligheid? Mevrouw Elema wil dat wij, plattelandsvrouwen gaan nadenken en eventueel in actie komen voor ons platteland. Onze voorzitster had een cactus meegenomen, die ze tijdens haar speech duidelijk toonde. Een cactus steekt en prikkelt, en mevrouw Ele ma wil ook juist dat wij geprikkeld worden. We hoeven niet gelijk de straat op te gaan met spandoeken, maar we kunnen best wel wat doen. We kunnen bijvoorbeeld onze mening kenbaar maken, als er iets gebeurt waar we het niet mee eens zijn (sluiting scholen, postkantoren). Ook kun je proberen iets tot stand te brengen, bijvoorbeeld kinderop vang of een speelplaats of zwem bad. Je kunt ook in een schoolbestuur gaan of in een dorps raad, een bestemmingsplan eens kritisch bekijken en naar in spraak/toelichtingsavonden gaan. Kortom, als je echt wilt kun je zelf ook hard meewerken aan een goede leefomgeving op ons platteland. Mevrouw Elema ging ook nog in op de problematiek van het milieu. Wij vrouwen hebben de macht van de boodschappentas, want de vrouw heeft een grote vinger in de pap bij het in- en aankoopbeleid van het ge zin. Laten we als vrouwen eens goed nadenken bij wat we allemaal kopen en waar het vandaan komt. We moeten als consumenten weer leren dat er ergens een vlekje op mag zitten of dat iets minder lang houdbaar is. Om haar woorden nog eens te onderstrepen, bood me vrouw Elema een milieu-vriendelijke boodschappentas aan. Ze gaf deze tassen aan de heren Van der Maas en Oggel van de ZLM. Verkiezing provinciaal bestuur Het was de laatste keer dat me vrouw Elema ons toesprak als voor zitster. Na 6 jaar p.b. waarvan 4 jaar als voorzitster nam ze afscheid. Voor de kring West Zuid-Beveland werd in haar plaats gekozen mw. J.J. Baard-Lobbezoo. Verheugend was dat na 1 jaar vacant te zijn ge weest er een kandidate was voor Zeeuws-Vlaanderen, nl. mw. Mol- Tollenaar. De dames Baard en Mol namen de benoeming in het pb aan. Voor het eerst sinds jaren is het pb nu weer voltallig, nl. 10 dames. Mevrouw Elema werd namens het pb toe gesproken door mevrouw M. van de Meijden-de Dreu. Ze vergeleek in het pb komen met leren zwemmen: 'Als je pas in het water komt, ben je rillerig en onzeker, dan moet je van alles leren: zwemmen, duiken en zelfs van de hoge springplank sprin gen, en tegen de tijd dat je alles goed kan er je jezelf als een vis in het water voelt, dan moet je eruit'. Ze bedankte mevrouw Elema heel hartelijk voor alles wat ze voor de Bond gedaan heeft. Ze kreeg de 2-daagse tuinreis, die de tuincom- missie organiseert, aangeboden. Verder een goed bij haar passende plant, nl. een Vlijtig Liesje. Ook kreeg ze nog een heel origineel ca deau: een album met bijdragen erin van alle afdelingen en alle commis sies. Dat is een hele leuke en blij vende herinnering voor haar. Mevrouw Kloet van het pb sprak de scheidende commissieleden toe, dit waren: mevrouw Brasser, Van Driel en Wisse van de agrarische com missie, mevrouw Kwekkeboom van de tuincommissie, mevrouw Bogert van de internationale commissie en mevrouw De Koning als discussie leidster. De dames werden allemaal hartelijk bedankt voor het vele werk voor de Bond, en ontvingen een glas met het vignet van de- Bond, gevuld met bonbons. De komende (r) en de gaande vrouw drukken elkaar de hand. Niet als klapstoelen Mevrouw L.L. Niemantsverdriet- Leenheer, burgemeester van Westenschouwen was door het pb uitgenodigd om te spreken over de leefbaarheid van het platteland. Dit onderwerp was natuurlijk uitgeko zen met het oog op het nieuwe be leid van onze Bond voor de komende jaren, nl. 'vrouw en leef omgeving'. Mevrouw Niemantsverdriet was de aanwezige vrouwen aan het opjut ten: we moeten bewuster deelne men aan het gemeenschapsleven op het platteland, bijvoorbeeld mee denken en meedoen bij het herin- richten van een dorp, misschien de politiek in, maar dan jezelf niet op een onverkiesbare plaats laten zet ten. Vrouwen mogen niet als klapstoelen gebruikt worden: als je ze nodig hebt uitklappen, en weg zetten in de kast als ze niet meer nodig zijn. Bij deze uitspraak kreeg mevrouw Niemantsverdriet een har telijk applaus. Een andere uitspraak van haar was: 'Om met de Marine te spreken, Zorg dat je erbij bent!' Wij vrouwen moeten dus ook actief meedoen en meedenken bij alle pro blematiek die je in je omgeving te gen komt. Alleen in Zeeland zullen er 52 postkantoren verdwijnen als de plannen van de PTT doorgaan. Er staan momenteel ook weer vele kleine scholen op de tocht. Deze za ken gaan ons vrouwen ook heel erg aan. Kortom, die laatste dorpswin kel, enige bus, laatste school en postkantoor moeten blijven om ons platteland leefbaar te houden. Wij vrouwen kunnen ook protesteren, naar protest-bijeenkomsten gaan, in een dorpsraad of schoolbestuur gaan zitten, kortom: er is genoeg te doen. In de lunchpauze bekeken veel da mes de handwerktentoonstelling en stands van de provinciale com missies. Het middaggedeelte werd verzorgd door het musical en operette gezel schap 'Papilion' uit Middelburg. De ze groep was gekleed in prachtige kostuums en ze zongen hele beken de operette-melodieën. Het was een feestelijke, muzikale afsluiting van een zeer geslaagde dag. M.T. Vleugel-Mandemaker De volgende kreten heb je vast wel eens gehoord: 'Hoe groen is ons platteland?', 'Goed gebekt in je ei gen dialect' en 'Het kan anders'. Het zijn kreten afkomstig van het APJW, het Algemeen Plattelands Jongeren Werk. Een landelijke werkgroep die voor de drie Neder landse plattelandsjongerenorganisa ties materiaal ontwikkelt. Zoals blijkt uit de slogans ging dit vormingswerk in de afgelopen sei zoenen over het milieu, over dialect en streektalen en over emancipatie van jongens en meisjes in piatte- landsjongerenverenigingen. Met dit laatste thema gaat het APJW op aanvraag het land in tot juni 1991, onder andere met spelvormen en een video. De video gaat over drie meiden die elk vrijwillig aktief zijn in een van de drie plattelansjongeren- organisaties (CPJ, KPJ of PJGN). Platteland Op dit moment is het APJW bezig met de voorbereidingen voor het jaarthema voor het seizoen augus tus 1991-juni 1992. Kreten waar de werkgroep op dit moment zoal op broedt zijn: 'Leven buiten de stad, hélemaal niet plat!', 'Onthand zon der het platteland', 'Een bijzondere band met het platteland'. Het nieu we thema zal dus ingaan op de pro blematiek van het steeds maar dalende voorzieningenniveau van kleine kernen en de leegloop van het platteland. De aktualiteit biedt he laas voorbeelden te over: de sluiting van postkantoren in dorpen, het be zuinigen op subsidies aan zwemba den of bibliotheken, de winkelsluiting van kleine zelfstandi gen, kleine scholen gaan op in scho lengemeenschappen. En niet te vergeten de beslissing van vele klei ne boeren om hun agrarische bedrijf Redaktie Henk Tegels te stoppen als gevolg van schaalver grotingen, het ontbreken van een opvolger of (wat nu aktueel is) het niet aanwezig zijn van gunstige toe- komstperspektieven (superheffing, akkerbouwproblemen, mestquota). Voor de jongeren blijven weinig aan trekkelijke perspektieven over en ze trekken naar de stad, hoewel ze zich nog wel bij hun geboortedorpen be trokken voelen. Er bestaat dan ook geen twijfel over dat er de komende jaren nog veel op het platteland en haar bewoners af zal komen. Het voorzieningenniveau zal vermoedelijk verder dalen. Maar... er zijn daarentegen veel po sitieve initiatieven van plattelanders zelf om hier een stokje voor te ste ken. Om de afbrokkeling tegen te gaan zijn in veel kernen zogenaam de dorpscomités aktief, die de poli tiek onder druk zetten. Die willen dat de politici meer oog hebben voor het welzijn van de plattelan ders en zich niet alleen richten op de stedelijke gebieden. Het APJW vindt dat ook platte landsjongeren verantwoordelijk zijn voor hun leefomgeving. En aange zien zij toch al vaak verenigd zijn in CPJ, KPJ of PJGN-verbanden, kun nen ze misschien ook als jongeren organisatie aktief worden op het terrein van leefbaarheid van het platteland. In het komende seizoen wil het APJW daarom de organisa ties ondersteunen om duidelijk te krijgen wat er om hen heen allemaal gebeurt. Daarvoor worden verschil lende werkvormen ontwikkeld, die laten zien dat het voorzieningenpeil niet verder mag dalen en dat je als plattelandsjongeren wel degelijk in vloed kunt uitoefenen op het (sociaal-kulturele) leefmilieu. Het APJW zal een spel en misschien een diaserie maken om het thema op een luchtige manier aan te kaar ten. Daarnaast wil het APJW een draaiboek samenstellen voor een kursus van één of meerdere avon den (op regionaal, provinciaal, of af delingsniveau, al naar gelang men wenst). Deze kursus is bedoeld voor plattelandsjongerenorganisaties die echt wat willen doen aan leefbaar heid van het platteland. Ze kan aan zetten tot daadwerkelijke aktie samen met andere standsorganisa ties of dorpsverbanden voor het be houd van voorzieningen, indien dit in een gemeente aktueel is. Indien er geen lokale problemen spelen kan de kursus aanzetten tot het maken van een brochure over de geschie denis van een kleine kern, over haar bewoners vroeger en nu. Ook ande re suggesties komen aan de orde zoals het uitzetten van een wandel tocht, het verbouwen van een oude school tot dorpshuis, de aanleg van een woonerf of speeltuin, etc. Positief resultaat Via diverse publikaties zal het APJW* haar doelgroep trachten te bereiken. Hierin zal met name aandacht wor den geschonken aan geslaagde ak- ties van plattelandsjongeren, die als voorbeeld kunnen dienen voor an dere jongerenclubs. Als jij in jouw omgeving positieve resultaten kent van akties in het kader van een leef baar platteland, dan hoort het APJW dat graag. Wie weet reikt het APJW aan het eind van het seizoen 1991-1992 een prijs uit voor het beste initiatief! Voorts kan het APJW nog best vrij willigers gebruiken, ook vanuit de PJZ, die zin hebben om mee te hel- Afd. Tholen/St. Philipsland 11 mei: kleiduivenschieten te St. Philipsland. Vertrek om 18.30 uur bij Lysian, Hogeweg 2 te St. Philips land. Opgeven bij Paul (01666-2637) of Lysian (01677-2427). 20 mei: fietsen en barbecua Plaats: Scherpenisse. Aanvang: 11.00 uur. Kosten: f 10,—. Opgave bij Paul Ver- sluys (tel.: 01666-2637). Afd. Langstraat 30 april: trekkerbehendigheids- wedstrijden. Aanvang: 13.00 uur. Einde: 18.00 uur. Prijsuitreiking: 20.00 uur. Inschrijfgeld: leden gra tis, niet-leden f 10,—. Afd. West Zws. Vlaanderen 26 april: Algemene Ledenvergade ring. Plaats: Bar-restaurant "Jopie" te Retranchement. Aanvang: 20.30 uur. Afd. Noord-Beveland 17 mei: schuurfeest. Plaats: Ch. v.d. Bilt te Kats. Aanvang: 21.00 uur. Provinciaal: 6 mei: DB-vergadering; 21 mei: HB-vergadering. pen met het opstarten en het uit broeden van thema-materiaal binnen deze landelijke groep. Het kontaktadres voor het APJW is: Postbus 816, 3500 AV Utrecht, telefoon 030-730830. Kontakt opnemen met Heili Bassa of Laurens Vogelezang. Afd. Tholen/St. Philipsland kiest nieuw bestuur Verslag Ledenvergadering d.d. 12 april jl. Afdelingsvoorzitter Frans Burgers opent de vergadering en heet 26 aktieve leden hartelijk wel kom. Er staan deze vergadering be langrijke verkiezingen op het spel. Aftredend en niet herkiesbaar zijn Frans Burgers en Kees van Dalen. Dit betekent dat er een nieuwe voorzitter en een nieuwe vice- voorzitter moeten komen. Voor de twee vakatures zijn Herberien Noom en Mart van Nieuwenhuijzen door het bestuur voorgesteld. Zij worden gekozen en aanvaarden hun funktie als algemeen bestuurslid. Voor de funktie van voorzitter heeft het bestuur Paul Versluys voorgesteld. Hij wordt gekozen als voorzitter en aanvaardt de funktie. De taak van vice-voorzitter zal Arian Stoutjesdijk op zich nemen. Paul bedankt Frans en Kees voor hun moeite en inzet, die zij in die 4 jaar hebben getoond binnen het bestuur en biedt hen een cadeau aan. De avond wordt besloten met een gezellig diner dansant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21