Agrarisch symposium trekt ruime belangstelling 'Kijk uit met kortwieken subsidies' "Heffingen op één plaats innen" Nu ook cao-akkoord voor loonwerk Nieuws Grote opkomst verwacht op forumavond gelegenheidsarbeid Landbouwschap tot Financiën DRUKTE OP DRIJFMESTDEMONSTRATIE Prof. dr. ir. L.C. Zachariasse Drs. F.A. Maljers Mr. M.J Roos Ing. J.P.M.C. van ZijI Drs. H.H. Faber Het symposium "Agrarisch Zeeland aan Zet", dat op vrijdag 3 mei a.s. in Zierikzee wordt gehouden, mag zich in een ruime belangstelling ver heugen. Het aantal aanmeldingen neemt elke dag toe. Behalve uit de landbouw komen ook mensen uit het bedrijfsleven (coöperaties, ban ken, accountantskantoren, enz.) en de overheid naar het congres. Een aantal gerenommeerde sprekers zal op het symposium vanuit diverse invalshoeken een visie op tafel leg gen over de toekomst van de land bouw, zoveel mogelijk toegespitst op de mogelijkheden van het zuid westen. Als eerste spreker treedt op de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Na hem ko men de volgende inleiders aan het woord: - ing. J.P.M.C. van Zijl, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA: ont in de wikkelingsmogelijkheden akker- en tuinbouw; - drs. H.H. Faber, lid Raad van Bestuur NMB Postbank: akkerbouw en tuinbouw in het economisch krachtenveld; - ir. H. de Boon, direktielid Cebeco Handelsraad: verwerking en afzet akkerbouw- en tuinbouwprodukten; "boer pas op je kippen"; - drs. F.A. Maljers, voorzitter Raad van Bestuur Unilever: landbouw en levensmiddelenindustrie; - mr. M.J. Roos, direkteur Centraal Bureau Levensmiddelenhandel: van producent naar consument; - prof.dr.ir. L.C. Zachariasse, direk teur Landbouw Economisch Insti tuut: samenvatting en conclusies. Het symposium vindt plaats in de Concertzaal te Zierikzee en begint om 10.00 uur. Het wordt om 15.30 uur afgesloten door de voorzitter van het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer A.M. Kannekens. De Maatschappij is ini tiatiefnemer en samen met de ZLM organisator van de studiedag. Het symposium is mede mogelijk gemaakt door financiële steun van verschillende sponsors. Deelnemers betalen een eigen bijdrage van f 50,— per persoon, inclusief con sumpties, een koffiemaaltijd, een programmaboekje en een schriftelijk verslag. Voor informatie en aanmel ding kan men zich wenden tot drs. T. Elzinga, ZLM, tel: 01100 - 21010. De DLV-demonstratie 'toepassing drijfmest op bouwland' dinsdag jl. in Westdorpe is door veel boeren bezocht. Volgens specialist bodem, water en bemesting van de DLV had men vooral belangstelling voor de combinatie met injecteur van loonbedrijf Verlinde te Zaamslag (zie foto), o.a. doordat de andere twee gedemonstreerde systemen in de streek al redelijk bekend zijn. Zuiver visueel beoordeeld leek de verde ling van de mest bij de injecteur het best. Later komen we op deze demonstratie terug (foto Camile Sche/straete) De overheid moet niet kortzichtig zijn bij het schrappen van subsidies. Het is goed dat bekeken wordt of deze bijdragen in de landbouw goed besteed worden. Maar de overheid moet wel rekening houden met de baten die op een andere manier in de schatkist terugvloeien. Zo reageert het Landbouwschap op de subsidienota van het ministerie van Financiën. In deze nota worden de bijdragen van de overheid kritisch onder de loep genomen. Voor de landbouw gaat het hierbij om subsi die voor landinrichting, zoals bedrijfs- verplaatsing, kavelverbetering en ontwatering. Verder staan de subsi dies van het Ontwikkelings- en Sa neringsfonds ter discussie, bijvoorbeeld bijdragen in investerin gen in kwaliteit, milieu en werkom standigheden. In een brief legt het schap uit dat er in de land- en tuinbouw ontwikke lingen gaande zijn waardoor een goed stelsel van subsidie onont beerlijk is. Zo moet er momenteel geïnvesteerd worden in technieken die milieuvriendelijker en diervrien delijker zijn. Ook voor verbetering van de werkomstandigheden is nieuwe apparatuur nodig. Verder is verbetering van de kwaliteit van produkten een reden tot investeren. De Nederlandse land- en tuinbouw zit verder in een overgangsfase door een veranderend beleid van de Euro pese Gemeenschap. Dit beleid noodzaakt de bedrijven zich meer op de markt te oriënteren. Hiervoor heeft de EG structuursubsidies in het leven geroepen. Op enkele hier van kan niet bezuinigd worden om dat ze eenvoudig door de EG verplicht zijn gesteld. Het land bouwschap wijst er verder op dat korten op subsidies een concurren tienadeel kan opleveren voor de Ne derlandse land- en tuinbouw ten opzichte van andere lidstaten. Boer en tuinder betalen aan een groot aantal collectieve activiteiten mee via heffingen en omslagen. On- Het programma voor de informatie ve en demonstratieve bijeenkomst over de gelegenheidsarbeid, die op initiatief van de ZLM op woensdag 8 mei a.s. in de Prins van Oranje te Goes wordt gehouden, is gereed. De bijeenkomst wordt om 20.00 uur geopend door de heer F.A. Dees, voorzitter van de Commissie Werkgevers en Sociale Zaken van de ZLM. Voor de pauze komen nog aan het woord: de heer M.P. van Weele, fruitteler te Waarde, de heer F. Dilling, voorzitter van de afdeling Werkgevers en Sociale Zaken van het KNLC en de heer Th. van der Heyden, direkteur Bedrijfsvereniging Tabaksverwerkende en Agrarische Bedrijven te Tilburg. Na de pauze wordt een forum ge vormd en is discussie mogelijk. In het forum zitten behalve de boven genoemde sprekers ook vertegen woordigers van de Accountantsunie ZLM, de SEV en de voorzitter van de tuinbouwcommissie van de ZLM, de heer C. Hamelink. Gezien de onrust die met betrekking tot de gelegenheidsarbeid is ontstaan, wordt een grote opkomst verwacht. derzoek, keuringen, milieuprojecten, reclame en afzetbevordering zijn voorbeelden die in alle sectoren voorkomen. De commissie bloemen-groenteteelt van het KNLC wil een eenvoudiger structuur voor alle heffingen. De overheid trekt haar handen af van bijvoorbeeld onderzoek, voor lichting en keuringen. Meer aan dacht voor het milieu is noodzakelijk. Regelmatig worden daarom nieuwe fondsen en nieuwe heffingen gecreëerd. Het Land bouwschap speelt daar een belang rijke rol in. Voor de sierteeltsector int ook het Produktschap van Sierge wassen nogal wat geld. Gelden die door de sector worden De twaalfduizend werknemers bij de agrarische loonwerkbedrijven krijgen de komende twee jaren tweemaal een loonsverhoging: per 1 juli a.s. 1,25 procent en per 1 ja nuari 1992 1 procent voor vaste krachten en 1,4 procent voor losse werknemers. Dit is het resultaat van de cao onderhandelingen in de loonwerk sector tussen de Voedingsbond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Bond van Loonbedrijven voor Agrarisch- en Grondverzetwerk in Nederland en de Federatie van Land- en Tuinbouwwerktuigen Ex ploiterende Coöperaties. Het op 23 april afgesloten cao-akkoord volgt grotendeels de afspraken die eer der deze week voor de werknemers in de landbouw zijn gemaakt. Naast een akkoord over loonsverho ging zijn afspraken gemaakt over de verandering van de leeftijd waarop een werknemer vervroegd kan uit treden. Loonwerkers die veertig jaar in de agrarische sector werkzaam zijn geweest, kunnen nu op 57-jarige leeftijd met de vut. Uit een verhoging van de heffing voor scho ling met 0,2 procent worden naast het loonverzuim tijdens de scholing en de reiskosten ook kursuskosten vergoed. Verder komt er een terug- komrecht voor de werknemer bij de werkgever na onderbrekingswerk loosheid. Voorwaarde is dat de' werknemer in de laatste twee jaar minstens zes maanden per jaar bij dezelfde werkgever moet hebben gewerkt. De partijen gaan samen met de be drijfsvereniging in de agrarische sector bezien hoe het mogelijk is om de groei van het ziekteverzuim en van de toenemende arbeidson geschiktheid tegen te gaan. Ook het systeem van vakantiebonnen en dat van de losse dienstverbanden wordt onderzocht. De cao voor het loon werk heeft een looptijd van twee jaar enduurttot 1 maart 1993. opgebracht moeten goed en her kenbaar besteed worden, stelde de commissie bloemen-groenteteelt. Doordat zowel Landbouwschap als Produktschap betrokken zijn bij het innen van heffingen ontstaat op twee plaatsen discussie. Het gevaar dreigt telkens dat degene die heft bepaalt wat er met het geld gebeurt in plaats van degene die betaalt. Er is een vereenvoudiging en een betere structuur nodig voor het in nen van heffingen. Heffen op één plaats is beter. De commissie was er echter niet voor om alle heffingen nu maar bij het Landbouwschap te concentreren. Wel voor de groente teelt, maar voor de sierteelt gaat de voorkeur uit naar het Produktschap. Argumenten daarvoor zijn onder meer dat dan de handel ook meebe taalt en dat de telers meer te zeggen hebben over hun geld. Een goede samenwerking met het Land bouwschap is echter nodig. De commissie verzette zich tegen de suggestie dat er nu te weinig geïnvesteerd wordt in onderzoek, belangenbehartiging en afzetbevor dering. Een beter inzicht in de cijfers is nodig: hoeveel wordt er besteed per produktie-eenheid, hoe ver houdt het bestede bedrag zich tot de rentabiliteit van de sector. Kritische vragen waren er over de betrokkenheid van de tuinders in het Bloemenbureau Holland. Gerard Westerhof

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17