ditüane® Afrijpings- ziekten in GRANEN? Vlees scharrelvarkens is niet beter of slechter Uit de praktijk Agrarische wereld steeds minder overzichtelijk Exportorder kan gevolgen hebben voor consumptieteler Zonder jacht geen wild Bestuurders hebben 'altijd' gelijk Kies de voordeligste bestrijding met Landbouwuitgaven EG stijgen minder snel 13 Ook MIDDEN- EN OOSTBRABANT werd afgelopen week getroffen door winterse buien en koude tem peraturen. Maïs, een tropisch ge was, gezaaid in een natte sneeuwbui. Geen mooiere tegen stellingen waren er te vinden, leder een is overigens blij met de neerslag in welke vorm dan ook, die er mo menteel valt. Het watertekort is op sommige plaatsen goed te zien aan het grasgewas. De stofwolken bij het ploegen en bij het zaaiklaar leggen zijn geen pretti ge zaak. Het grote voordeel is dat het werk nu gespreid kan gebeuren in alle rust. Waar het zeker niet rustig is, is aan het zuivelfront. Van Campina/Melk- unie zijn de afdelingsvergaderingen bijna allemaal geweest. De melkprijs was het afgelopen jaar 10 ct. la ger. Dit alles mede door het Oost blok, dat veel heeft gedumpt op de Europese markt. En afname van de consumptie op de binnenlandse markt. Tevens kost de fusie toch meer dan men verwachtte, ook al vind je dat niet direct in de cijfers te rug. Het opnieuw op de markt bren gen van produkten onder eigen merknaam, kost handenvol geld. Om de investeringen in de fabrieken aan te passen, aan de eisen van vandaag de dag, met het oog op het milieu, kost veel. Voor de komende jaren zal de melkprijs niet veel beter gaan worden. Zeker niet nu je ziet dat er zich overal grote zuivelblok- ken aan het vormen zijn. Vandaar ook dat Campina/Melkunie zich ge noodzaakt voelt om meer eigen ver mogen te vormen. Deze keer zijn het ledenbewijzen, die het recht én de plicht geven om melk te leveren. Deze ledenbewijzen dienen in één keer aangeschaft te worden. Men ontvangt er wel een goede rente voor, maar een jonge boer moet het geld toch maar be schikbaar hebben. De totale aan- De EG-landbouwuitgaven stijgen minder snel dan gevreesd werd. Dat is begin deze week vastgesteld in de marge van de EG-Landbouwraad in Luxemburg. De ministers spraken daar opnieuw over de prijsvoorstel len voor het komende seizoen van de Commissie. Het EG-bestuur had een bevriezing en enkele prijsdalin gen voorgesteld, omdat anders het uitgavenplafond zou worden door broken. Met name dankzij de ont wikkeling van de dollarkoers ziet de situatie er nu minder ongunstig uit. Er zou ruimte komen voor bijstelling in de Commissie-voorstellen. Opti misten voorzien zelfs mogelijkheid voor het schrappen van de voor gestelde prijsdalingen. Besluiten werden er in Luxemburg niet genomen. Zoals bekend willen tien landen dat desnoods het uitga venplafond wordt verhoogd, zodat prijsdalingen achterwege kunnen blijven. Alleen Nederland en Groot- Brittannië zijn daar tegen. De Luxemburgse Stolcher wil een com promisvoorstel op tafel leggen tij dens het volgende overleg dat begint op 21 mei. In de week van 21 mei (de bekende 'landbouw- marathon') moet dan een politiek besluit vallen. sprakelijkheid van de leden wordt hierdoor enigszins vergroot, maar naar men zegt, zonder risico. Dus is Hein Krause echt een uitzondering? Hoewel: uitzonderingen bevestigen deregel. Het overzicht in het agri-gebeuren dreigt vandaag de dag, met al zijn expansiedrift, voor de leden verloren te gaan. Hierover kan een toe komstig bestuurder van een coöpe ratie eens rustig nadenken. De nachtvorst heef dezer dagen weer voor de nodige spanning bij de land- en tuinbouw en dan vooral de fruittelers gezorgd. In de nacht van zaterdag of zondag is de tempera tuur plaatselijk, naar het lijkt ook op WEST ZUID BEVELAND, zodanig gedaald dat, hoewel het op dit mo ment nog niet is te overzien, het toch vooral aan de fruitteelt schade zal berokkenen. Als het tegenzit kan in een paar uur de oogst gedeci meerd worden. Ten opzichte van verder landin waarts gelegen gebieden komen wij er hier in het zuidwesten er meestal goed van af. Laten we hopen dat het ook deze keer meevalt. Was vorige week de temperatuur bij tijden hoger dan 20 graden en kwa men de meeste gewassen snel bo ven, mede door de goede structuur van de grond, afgelopen week was het net andersom met hagel en sneeuwbuiten. Overigens zijn ook bij ons dit voorjaar de werkzaamhe den vlot en goed verlopen. Het komt zelden of nooit voor dat het zaaien en poten kan gebeuren onder zulke goede omstandigheden. Sommige collega's zijn nog niet ge heel klaar met het aardappelen zet ten. De oorzaak ligt in een tekort aan pootgoed. Ook in onze omge ving zijn zijn zowat alle percelen waarop dit jaar aardappelen geteeld mogen worden daarvoor gebruikt. De prijs van aardappelen oogst 1990 is de laatste maand behoorlijk onderuit gegaan. Wat de oorzaak van deze prijsdaling is, is voor velen nog een vraag. Er zijn de laatste jaren nogal wat handelaren en verwerkers van aardappelen door financiële te genvallers gestopt. Men is ook van die kant beducht voor een te groot risiko. Daardoor is van koperszijde minder concurrentie, wat ook voor de toekomst de nodige zorg baart. Men kan wel trachten door contrac teren het risiko als teler te beperken, maar mede door participatie wordt het prijsrisico toch voor een flink deel teruggelegd bij de teler. Of de coöperatie voldoende tegenwicht biedt tegen deze ontwikkeling moet de toekomst nog uitwijzen. We hebben vorige week kunnen le zen dat de Russen hier een flinke hoeveelheid pootaardappen hebben gekocht. Het is de bedoeling dat de ze order met de nodige kennis wordt begeleid zodat, althans vol gens een bericht in De Boerderij, daar de opbrengst in plaats van 10 ton per ha wordt opgevoerd naar 60 ton. Het kan een goede zaak zijn voor de pootgoedtelers. Voor de comsumptietelers liggen de zaken toch wat anders en is het te hopen dat de aardappelen daar blijven en niet onze kant uit terugkomen. Wat dat laatste betreft herinner ik me nog dat indertijd de vlasteelt ook een gevoelige klap kreeg toen Rusland linnen op de westerse markt dumpte. Vorig jaar is door im port uit de DDR de vleesmarkt ook ernstig verstoord, zodat de nodige argwaan nu gerechtvaardigd lijkt. "Kempende" fazantenhanen komen hoog boven de wintertar we uit. Tot half april was het nog echt voorjaar. In de agrarische wereld had iedereen het druk. De akker bouwers waren bezjg met zaai en pootwerk, de veehouders de den de koeien naar buiten en de fruittelers klaarden het laatste snoeiwerk. Ondertussen heeft de zomer- gerst nog voordat ze boven stond al bezoek gekregen van duiven en eenden. Ook de berg eend versmaadt dit lekkere hapje geenszins. Zeker nu er wat minder erwten staan, althans in onze streek, weten onze gevleu gelde vrienden de gerst goed te vinden. Op een ingezaaid perceel kunnen gemakkelijk vijf koppels of meer rondwaggelen. Sommi ge nog "alleenstaande" woer den zijn op zoek naar een partner, wat nogal eens onrust geeft op het veld en veel gespet ter in de sloot. De vrouwelijke eenden hebben het soms zwaar te "verduren. Er sneuvelt er ook nogal eens eentje, waardoor de woerden oververtegenwoordigd raken. Is dat volgend jaar weer zo? La ten we daar als jagers wat aan proberen te doen door na 24 juji meer woerden te schieten. weet het, de woerden vliegen vaak achteraan, ze zijn groter dan de eenden en ze zijn in de vlucht ook aan de donkere kop goed te herkennen. Ook het wild vaart er wel bij als er evenwicht is tussen het aantal vrouwelijke en mannelijke eenden. Geen 'schoontijd' voor duiven Een middagje op de duiven kort geleden werd een flop. Ze waren zeker ergens anders, want er zijn er meer dan genoeg. Een enkele kwam hoog over, en werd dus niet beschoten. Als ik de aantal len duiven op de overnach tingsplaatsen in de eikebomen zie hoop ik dat dat de 'schoon tijd' voor de duif er nooit komt, want dan vrees ik het ergste. De populatie is nu al zeer groot, en het broedseizoen moet nog be ginnen. Het duivenmiddagje werd toch nog goed. We zagen wat hazen, en flink wat fazanten, zowel ha nen als hennen. We mogen daar bij niet vergeten dat de meeste hennen zich niet laten zien. Ook de patrijs laat zich steeds meer horen. Gelukkig maar. De eerste vakantiegangers zijn ook weer geweest. Zullen er ook nu, en straks, weer poesjes ach tergelaten worden? Opletten ge blazen! De eksters zullen bij ons in de buurt wat moeilijker een broedplaats kunnen vinden, want er zijn nogal wat hoge bo men omgekapt. Noodgedwon gen hebben ze nu hun nesten gemaakt in lagere bomen of struiken zoals de meidoorn. Houd ze in de gaten, deze slim me rakkers. Ook buiten het jachtseizoen is er nog voldoende te doen, want: zonder jacht geen wild. T. Huis in 't Veld Het is koud en droog in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. De voor jaarswerkzaamheden konden rap en onder uitstekende omstandigheden uitgevoerd worden. Nu de bruine bonen nog, wat mais en alle akkers zijn weer vol gezaaid of gepoot. Braak land heb ik hier nog niet gezien. Toch behoorlijk wat spanningen on der de boeren. Er moeten hier en daar nog aardappelen afgeleverd worden. Afkeuringen en de daarbij horende kortingen op de prijs zijn schering en inslag. Uien van de oude oogst zijn, zeker de iets fijnere partijen, onverkoopbaar. De prijzen van de nieuwe oogst zijn nog niet erg hoopvol. Goede kontrakten voor de nieuwe oogst zijn moeilijk af te sluiten. Jonge en plaatsmakende boeren voor de opvolger kregen de ze week ook een behoorlijke tegen slag te incasseren met het vervallen van de startsubsidie. De zgn. ver nieuwende landbouw zal toch zeker van de jongeren kunnen komen. Ge lukkig dat we nu een goed draaien de arbeidspool in Zeeland hebben. Voor veel 'jonge' boeren een welko me aanvulling op hun inkomen. In dertijd een prima idee van de RAK-ers in ons gebied. De vaste oeververbinding over de Westerschelde is ook wat uit beeld. Wat wel zeker is, is dat de overtoch ten veel duurder worden en we voorlopig met nog langere wachttij den rekening zullen moeten houden. Hopelijk komen ze in Middelburg nu eens tot dagen wat betreft deze verbindingen. Of gaat het verande ren van de zgn. 'vergader-cultuur' zoveel energie kosten dat aan 'rege ren is vooruit zien' niet toegekomen wordt. Overigens gaan onze eigen organisaties en zeker het Land bouwschap ook wel wat mank aan dit euvel. Het verwijt van bestuur ders dat de boeren en zeker de ak kerbouw te weinig innoverend bezig zijn, waag ik te betwijfelen. In ons gewest beginnen onderne mers met een (mini-)camping (veel problemen met planologen en de politiek), groene asperges, fruitteelt, pootaardappels, mestkuikens, groenvoorzieningen enz. Ze passen vrijwillige kavelruil toe om hun pro- duktieomstandigheden te verbete ren. Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. Maar als je jonge enthousiaste boeren stimuleert, mentaal en financieel, dan zijn er best nog kansen voor een renderen de landbouw. Vlees van scharrelvarkens is niet beter of slechter dan vlees van var kens die in de traditionele intensieve veehouderij zijn gehouden. Dit is de voornaamste conclusie uit een on derzoek dat is uitgevoerd door het DLO-instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek "Schoonoord" in Zeist. De beide vleessoorten zijn beoor deeld op eigenschappen zoals mals heid, sappigheid, geur, smaak, kleur, waterbindend vermogen, zuurgraad en de samenstelling van de vetzu ren. Van iedere groep varkens wer den 80 dieren onderzocht. Metingen en getrainde panels brachten geen duidelijke kwaliteits verschillen aan het licht. In het onderzoek is bijzondere aan dacht besteed aan het waterbin dend vermogen (dripverlies) van het vlees. Dit geldt als een belangrijk kwaliteitscriterium. In tegenstelling tot wat werd verondersteld, is op dit onderdeel geen verschil aangetoond tussen vlees van scharrelvarkens en vlees van dieren afkomstig uit de intensieve veehouderij. Beide soor ten bleken in dezelfde mate water te binden of vast te houden. Wat dit kwaliteitsaspect betreft, is scharrel vlees dus niet superieur aan regulier geproduceerd vlees. Ten aanzien van de samenstelling van de vetzuren hebben de onder zoekers een verschil aangetoond tussen beide groepen varkens. Het spek van scharrelvarkens bevatte minder oliezuur maar meer linoleen- zuur dan dat van dieren uit de inten sieve veehouderij. Dit verschil werd veroorzaakt door de samenstelling van het voer. Voor geur en smaak werden alleen verschillen gevonden, die te maken hadden met de her komst van de varkens. Dus met de plaats waar zij zijn gemest. Hieraan kunnen geen nadere conclusies worden verbonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13