Pagode wintertarwe §bZ€LD€R Doens Vermue B.V. Europese suikerpot loopt vol Oogst snijmais valt tegen - Natuurlijk wilt U gezonde dieren Natuurlijk wilt U een zo goed mogelijke vruchtbaarheid bij uw dieren Natuurlijk ziet U gaarne een blinkende vacht Natuurlijk wilt U zo laag mogelijke voederkosten Natuurlijk wilt U dit op zo'n natuurlijk mogelijke wijze verkrijgen Koöperatie moet blijven 1e Najaarssnede graszaad van Engels raaigras 2e Grasgroenbemesters Engels en Italiaans f 0,13 per kg. BTW f 0,17 per kg. BTW Modelovereenkomst voor handel in slachtkippen Willen we zelf gezond blijven zullen we dieren moeten kweken met zo weinig mogelijk chemische aanvullingen. - Ancon helpt hieraan mee - Ancon is een aanvullend diervoeder LANDBOUWPRODUKTEN H.H. AKKERBOUWERS/VEEHOUDERS Wij vragen te koop GRAS periode oktober/november en eventueel Rode Klaver Bij verkoop: Bij loondrogen: Inlichtingen en opgave telefonisch: J.G. Timmerman Groenvoederdrogerij Kortgene Geeft ook in de praktijk de allerhoogste opbrengst. Heeft prima maaleigenschappen. Is stevig en goed wintervast. Nu verkrijgbaar bij uw zaaizaad leverancier. Met de intrede van oktober zijn op WALCHEREN de aardappelen voor het overgrote deel gerooid. Na een onderbreking van enkele dagen waarop enkele tientallen mm neerslag is gevallen, kon weer ge rooid worden en op veel perclen kwam dit de rooikwaliteit ten goede. Bekijken we uitslagen van de lande lijke leveringsdistrikten van Suiker Unie dan zien we grote verschillen. In het zuidwesten zien we dat die ge bieden die het meeste zon en de minste neerslag hebben gekend de hoogste gehaltes laten zien, met Walcheren aan de top met 15,9% suiker. De opbrengsttaxatie van 65 ton/ha voor ons gebied lijkt ook ge haald te worden. De laagste gehaltes zitten in het oosten van het land waar gemiddelde districtsgehaltes voorkomen vanaf 13,5%. Grote ver schillen dus, maar de kg- opbrengsten zijn overal relatief hoog, het zal een lange campagne worden. Bezien we de resultaten van bietentests van omringende landen, dan blijken ook daar uitstekende oogstverwachtingen, zodat de Euro pese suikerpot weer rijkelijk gevuld zal worden. Gezien de prijsontwik keling van andere akkerbouwgewas sen, zal de te verwachten financiële opbrengst van onze bietenpercelen (kwotum en C-bieten) van dit jaar tot de betere behoren. Hopelijk blijft de landbouwprijspolitieke besluitvorming voor de toekomst van dit stukje inkomen af, wat de akkerbouw nog mogelijkheid biedt om in de benen te blijven. Dat de groten in de politiek ook wel eens het hoofd moeten buigen heb ben we beleefd in 's lands politiek, met het aftreden van de landbouw minister en de perikelen rond de be noeming van een staatssecretaris op dit departement. Onze minister president heeft in deze twee keer bakzeil moeten halen. Hopelijk dat nieuwe minister op LNV meer akkerbouw-minded is dan zijn voor ganger. Overigens viel het wel op dat bij de wisseling van de wacht meer over visserij en natuurbeheer werd gesproken dan over de landbouw. Een teken aan de wand soms? Het spanningsveld tussen wat men onder geïntegreerde landbouw ver staat en het op de moderne leest ge schoeide landbouwbedrijf waarop de ondernemer zijn kost moet ver dienen, zal niet kleiner worden in de toekomst. In de agrarische sector worden in vele gevallen de laagste uurlonen verdiend en toch willen ve len (vrije) ondernemer blijven. Er is kennelijk meer dan enkel inkomens-- verwerving: de spanning van de wis seling der seizoenen, de omgang met en de afhankelijkheid van de natuur, het doorgeven aan het nageslacht wat eerdere generaties hebben opge bouwd, het is een complex beleven. Je moet er mee behept zijn, maar er zijn grenzen, en die zijn in bepaalde sectoren in het zicht wat betreft on- dernemersgewijze produktie. Dat het niet alleen om geld en goed gaat in de agrarische sector zijn we ons wel bewust, maar het moet wel primair aanwezig zijn. Door inspe ling op het huidige markt- en prijs beleid moeten wij de grond effektie- ver gaan gebruiken. De landbouw presteert het tevens om met weinig mensen grote oppervlakten te behe ren. Niemand gebruikt chemische middelen voor zijn plezier, maar we kunnen niet anders nu er nauwelijks nog arbeidskrachten naast.de boer op het bedrijf aanwezig zijn. Wij zijn echt niet van die .'gifkikkers' zo als velen wel denken. Hopelijk is het team dat nu de teugels gaat voeren op het ministerie van landbouw zich hiervan ook bewust. Wij worden met de rug tegen de muur gedrukt door deze problematiek. Wij rekenen erop dat onze landbouw organisaties de eendrachtigheid kunnen opbrengen om daar bij te helpen en te sturen, en niet meer zul ke onverkwikkelijke diskussies be werkstelligen als bij de afdracht van mvh-gelden bij granen, afgezien of het iets of niets had opgebracht. Maar we hadden het een keer eens moeten zijn. Organisaties let op uw zaak, anders zal een tweede circuit het heft in handen nemen. Eigenlijk zijn de leiders van de aktiegroepen gelegaliseerd. Ze worden naast de organisatievertegenwoordigers in de media gebracht en tegen elkaar uit gespeeld. De identiteit zal het dan gaan verliezen van de realiteit in de strijd om het boerenbestaan. De oogst van snijmais is in MIDDEN- EN OOST-BRABANT zeer snel verlopen. De eerste week van september is de oogst begonnen. Een maand later, de eerste week van oktober, begint het einde in zicht te komen. De weersomstandigheden hebben belangrijk bijgedragen aan het snelle verloop van de oogst. De snij- maispercelen waren goed berijd baar, hetgeen in voorgaande jaren weieens problemen gaf. De ha- opbrengsten van de snijmaispercelen zijn belangrijk minder. Ten opzichte van het topjaar 1989 wordt op de meeste percelen ongeveer 20 a 25% minder geoogst. Vooral droogtege- voelige percelen hebben dit jaar ex tra te lijden gehad. De rijpheid van de snijmais viel enigszins tegen. Ze ker, als je percelen neemt, waar praktisch geen kolf in zit. Het droge stof van de stengel is meestal vrij laag. Dit betekent, dat deze maisper- celen zo laat mogelijk geoogst die nen te worden. Na de oogst van de snijmais is in Midden- en Oost-Brabant op vrij grote schaal drijfmest uitgereden. Daarna is men verplicht om groen- bemester in te zaaien. Als groenbe- mester wordt gebruik gemaakt van o.a. gele mosterd, Italiaans raaigras en rogge. Vanaf 1 oktober mag zo wel op grasland als op bouwland (snijmaisland) geen drijfmest meer worden uitgereden. Voor bouwland (ook snijmaisland) geldt het verbod 1 maand. Op grasland mag in de maand oktober en november niet worden uitgereden. De vrij gunstige weersomstandighe den hebben in de 2e helft van augus tus en september gezorgd voor een forse grasgroei. Er is ruimschoots voldoende weidegras voorhanden voor het vee. De nawerking van de stikstof komt flink tot uiting. Van wege de droogte in de zomer en het strooien na beweiding en maaien is de voorraad in de herfst nog vrij groot. Late groei van het gras heeft ook nadelen. Straks, aan het einde van het weideseizoen moeten de graspercelen kaal zijn. Is dit niet het geval, dan is het noodzakelijk om de graslandpercelen te bossen. Het gras wordt dan op b.v. 7 a 8 cm af gemaaid. De dalende trend van de varkens- en rundveeprijzen blijft nog steeds doorgaan. De invloed van import van vee uit Oost-Europa blijft door gaan. Op dit moment zijn de op- brengstprijzen van biggen gedaald tot onder 75,Ook de vleesprij- zen van slachtvarkens zijn fors ge daald tot het ongekende lage niveau van 3,/kg varkensvlees^ De prijzen van rundvee (gebruiksvee) lopen eveneens terug. De vraag naar vee stagneert ernstig. Ook wordt de rundveemarkt overspoeld met vlees afkomstig uit Oost-Europa. Samen gevat: de veehouders zullen nog ge ruime tijd gekonfronteerd worden met de produkten uit Oost Europa, hetgeen de prijzen in Nederland (West-Europa) voorlopig zal blijven beïnvloeden. In de nacht van 29 op 30 september is de klok een uur te rug gezet, 's Avonds is het een uur eerder donker, terwijl 's morgens het eerder licht is. Nu de avonden langer zijn geworden en het vergadersei zoen begint kan men deze nuttig gaan besteden door het deelnemen aan diverse aktiviteiten. Het Landbouwschap heeft een mo delovereenkomst opgesteld voor de handel in slachtkippen. Bij de over eenkomst hoort een arbitrageregle ment voor het beslechten van even tuele geschillen. De model koopovereenkomst is voorbereid in overleg met de Vereniging van de Nederlandse pluimveeverwerkende industrie, de Nederlandse vereniging voor de handel en verwerking van pluimvee, wild en tamme konijnen en de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. De Algemene voorwaarden koopovereenkomst slachtkippen 1990 worden op aan vraag toegezonden (tel. 070-3526582). in poedervorm gebaseerd op een plantenextract dat rijk is aan natuurlijke vitaminen, mineralen en aminozuren Wordt vervolgd Oranjestraat 40A Postbus 10 4515 ZG IJzendijke tel. 01176 - 2020 fax. 01176 - 1811 Op de in Apeldoorn ge houden jaarvergadering van de FNZ heeft de nieuw aangetreden voorzitter M. de Heer in zijn toespraak op het grote belang gewe zen dat het de koöperatie juridisch mogelijk blijft om als koöperatie te funk- tioneren, daarbij de aan dacht vestigend op de bij de Europese Commissie ingediende klacht inzake de ledenbinding. De Heer zag overigens de uitkomst van de behande ling van deze klacht met vertrouwen tegemoet. Im mers geen enkele koöpera tie kan zonder een vorm van ledenbinding en geen rechter zal erop uit zijn het wezen van de koöperatie buiten de wet te stellen. De concentratie in de koöpe- ratieve zuivel maakt een aanpassing nodig van de bedrijfsvoering, het ge bruik van niet- koöperatieve juridische vormen en straks waar schijnlijk ook van de fi nanciering buiten de le denleveranciers. De vraag is: hoe bewaart men de koöperatieve grondslag of verdwijnt die met een ver zakelijking van de onder linge verhoudingen en een 'ieder voor zich- mentaliteit. TE KOOP: Nieuwe betonpla ten, afm. 110 x 65 x 12 cm. Prijs slechts 19,75 p/st., afm. 130x 65 x 12 cm. Prijs slechts 22,75 p/st. ex BTW. Franco thuis, be taling bij aflevering. Bouw- en Houthandel Jan P. Boogert, Oosterland, tel. 01114 - 2682, ook na 18.00 uur. ACIFIT ACCU'S Stootvast en onderhoudsvrij voor alle mer ken Traktoren, Auto's, Kranen, Combines, enz. P. Slabbe- koorn, Brederodestraat 36, 4481 AE Kloetinge. Tel. 01100 - 13602. TE KOOP: Vloer- en dakpla ten 19 mm dik, afm. 1.22 x 2.44 met mes en groef, bij ons slechts 45,p/stuk incl. BTW. Franco thuis, betaling bij aflevering. Bouw- en Hou thandel Jan P. Boogert, v.d. Abeelestraat 1, Oosterland. Tel. 01114-2682. 01108-1651 of bij onze vertegenwoordiger dhr. Veerhoek, 01100-28075. Pagode VA Gekweekt in samenwerking met ■^1 Landbouwbureau Wiersum. kweekbedrijf en zaadhandel Zeider bv i postbus 26,6590 AA Gennep tel 08851-18144 10 Vrijdag 5 oktober 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10