ZLM-bestuurders op bezoek in kring Altena-Biesbosch KNLC gaat in nieuwe struktuur verder KNLC kommentaar Marktverstoring indammen Biggenexport naar België komt langzaam op gang Landinrichting: tussen ANWB en natuurbescherming Het dagelijks bestuur van de ZLM heeft afgelopen maandag een bezoek gebracht aan de kring Altena- Biesbosch. De rondrit door het ge bied, de toelichting van de kring bestuurders en een tweetal bedrijfs bezoeken brachten de mogelijkhe den èn knelpunten van dit gebied nog eens duidelijk aan het licht. Het gebied is eigenlijk een eiland, omdat het aan alle kanten door wa ter wordt omgeven. Het bestaat uit drie onderling verschillende regio's. In het Land van Heusden en Altena vinden we veel veehouderij met daarnaast nogal wat tuinbouw en groenteteelt onder glas. De produk- ten worden grotendeels afgezet in de drie konservenfabrieken, die in de nabije omgeving aanwezig zijn. In de Biesbosch ligt het accent volle dig op de akkerbouw. Opvallend zijn daar de grote bedrijven en dito kavels. Het derde gebied is het Na tionaal Park de Biesbosch in oprich ting. Een rekreatieobjekt van natio^ nale betekenis, met uiteraard de no dige en niet altijd positieve "uitstra ling" naar de aangrenzende land bouwgebieden. In de buurt van Woudrichem wer den het dagelijks bestuur en de kringbestuurders ontvangen op het bedrijf van de familie Kolff. Een bloeiend veeteeltbedrijf, dat zoon Kolff dit jaar vanuit de maatschap van zijn vader zal overnemen. Het bedrijf bestaat uit 20 ha grasland en 10 ha akkerbouw. Het melkquotum bedraagt 230.000 kg met 4,22% vet. In 1985 is op het bedrijf een nieuwe ligboxenstal gebouwd met mestopslag voor ongeveer 4, 5 maan den. Hoewel het bedrijf er door goed ondernemerschap en hard wer ken gezond voor staat, geeft de ge daalde melkprijs de nodige zorgen. De bestuurders werden over deze en andere zaken uitvoerig voorgelicht. In de Biesbosch werd een stop ge maakt bij het bedrijf van de jonge akkerbouwer A. van Dongen. Van Dongen heeft een prachtbedrijf van 91 ha, waarvan 85 ha bouwland. Op de resterende grond houdt hij koeien en vooral schapen. Aardappels zijn voor hem het belangrijkste gewas. Daarnaast teelt hij tarwe, bieten, vlas, graszaad en konservenproduk- ten. Van Dongen werkt nauw samen met zijn buurman M.J. de Jager. Beiden houden zich sinds enkele ja ren onder andere intensief bezig met de vlasteelt. Zo zijn ze aktief in een studieclub. Ze toonden zich tevreden over de saldi van de overigens zwaar gesubsidieerde viasteelt, die gemid deld die van de tarwe overtreffen. In de Biesbosch blijken de opbrengsten hoger te liggen dan bijvoorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen. Een zorg voor de boeren in dit gebied is het Natio naal Park de Biesbosch. Het opruk ken van rekreatie en natuur dreigt de landbouw beperkingen op te leggen. Ook hierover kregen de ZLM- bestuurders nuttige informatie. Vader en zoon Kolff (midden) omringd door ZLM- en kringbestuurders op het bedrijf in Woudrichem. Per 1 oktober 1990 zal de nieuwe struktuur van het KNLC in werking treden. Het bestuur gaat bestaan uit de voorzitter van het KNLC, de voorzitters van de aangesloten regio nale maatschappijen en de voorzit ters van de afdelingen akkerbouw, veehouderij, veredelingslandbouw en tuinbouw. Aan dit bestuur worden toegevoegd met adviserende stem de tweede ver tegenwoordiger van de afdeling tuin bouw, de vertegenwoordiger van de Plattelands Jongeren Gemeenschap, de vertegenwoordiger van de agrari sche beleidskommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen en de algemeen sekretaris van het KNLC. Commissie veredeling verontrust op geïmporteerde dieren om gezond heidsredenen. De commissie dringt ook aan op een goede controle van de invoer van consumptie-eieren zodat de cijfers van het Produktschap kloppen met de praktijk. Die is namelijk inven tief. Als voorbeeld werd genoemd een vrachtwagen die tapijt expor teert en als retourvracht eieren mee neemt. Nadat deze eieren van een stempel zijn voorzien worden ze als Nederlandse eieren behandeld. De commissieleden vragen zich af in hoeverre de grens tussen de DDR en de overige Oost-Europese landen wordt gerespecteerd. De Nederland se slachterijen hebben volgens de commissie veredelingslandbouw bo ter op hun hoofd. Immers, bij de producenten wordt steeds aange drongen op een betere kwaliteit ter wijl nu op grote schaal kwalitatief slechte runderen en varkens worden geïmporteerd en geslacht. De EG moet middelen beschikbaar stellen om de export vanuit de DDR naar andere 'Oostbloklanden' op peil te houden, daarmee moet een dam worden opgeworpen tegen de marktverstoring die nu door het Oostduitse aanbod ontstaat. Dat vindt de commissie veredelingsland bouw van het KNLC. De DDR is voor vlees meer dan zelf voorzienend. De traditionele afzet naar andere Oost-Europese landen is weggevallen evenals een groot deel van de binnenlandse afzet. Dat leidt ertoe dat een op de zes koeien die in Nederland worden geslacht afkomstig is uit de DDR. Varkens worden gekocht voor DM. 1,10 per kilo. De veredelingscom- missie is zeer verontrust over deze marktverstoring en wil daar via de EG iets aan doen. Daarnaast pleit de commissie voor een strenge controle Vrijdag 14 september 199U Sektoren De belangrijkste wijziging in de or- ganisatiestruktuur van het KNLC is dat de voorzitters van de nieuwe af delingen veehouderij, akkerbouw en veredelingslandbouw deel gaan uit maken van hét bestuur (de voorzitter van de afdeling tuinbouw maakte al deel uit van het bestuur). Deze voor zitters krijgen ook stemrecht. Op 1 oktober zullen alle voorzitters, leden en adviserende leden van de huidige kommissies en werkgroepen van hun taak worden ontheven. De leden van de afdelingen maken bij voorkeur deel uit van het (hoofd)bestuur van de betreffende regionale organisatie en als dit niet mogelijk is zijn ze in ieder geval lid van een adviesorgaan van deze orga nisatie. Voor de leden van afdelin gen, kommissies en werkgroepen kunnen plaatsvervangers aangewe zen worden. De voorzitters van de af delingen zijn boventallig en worden door het bestuur benoemd op voor dracht van de afdeling. De voorzit ters van de kommissies en werkgroe pen maken over het algemeen deel uit van die organen. Het bestuur be noemt ze op voordracht van de be treffende kommissie en werkgroep. Het bestuur heeft afgesproken dat de nieuwe struktuur over 1 jaar geë valueerd wordt. Er wordt dan onder andere gekeken of er nog een in krimping kan plaatsvinden van het aantal afdelings- en kommissieleden en of er voldoende vrouwen in de di verse organen zijn benoemd. De laatste dagen staat landinrich ting weer eens sterk in de belang stelling. Het begon met de ANWB en het eindigde met de presentatie van een rapport van een commissie van natuurbe schermers en ambtenaren van het landbouwministerie. In dit CMLI-rapport worden concrete voorstellen gedaan om in land inrichting meer rekening te hou den met de fucties natuur, milieu en recreatie. Mulifuctioneel is het trefwoord; alle functies in het landelijk gebied moeten voldoen de aandacht krijgen. Vooral de natuurbeschermers vonden dat hun belangen - ook in de nieuwe wet - nog onvoldoende tot hun recht kwamen. In het rapport wordt geconclu deerd dat landinrichting in prin cipe een geschikt insturnent is om verbeteringen op het gebied van natuur, recreatie en milieu door te voeren. Een fraaie conclusie die, hoop ik, voldoende draag vlak vindt bij de natuurbescher ming. Ik wil er wel bij opmerken dat landinrichting natuurlijk niet alleen geschikt is om natuur, recreatie en milieu te verbeteren. Landinrichting is en blijft voor land- en tuinbouw nog steeds on misbaar. Een instrument dat structurele kostprijsverlagingen tot stand brengt, arbeidsomstan digheden verbetert en de poten ties van een gebied vergroot. Het instrument is echter wel uitge kleed door bezuinigingen en bo vendien neemt de vraag naar land inrichting sterk toe. Van ver schillende zijden en niet in het minst van de zijde van de Centra le Landinrichtingscommissie is daarom bij herhaling gepleit voor een "adequaat budget". Het is te hopen dat dit pleidooi met het CMLI-rapport meer weerklank ontmoet. Al blijft het zeer jam mer dat er in dit dikke rapport geen enkele passage is opgeno men over de financiële gevolgen. Eén bezwaar wil ik hier nog noe men tegen de voorstellen in het rapport. Dat is het voorstel om waar mogelijk in de landinrich tingswet "rechthebbende" te ver vangen door "belanghebbende". Ofwel de rechten van privé- personen zullen vaker moeten wijken voor de belangen van na tuur en milieu. Dit voorstel is on voldoende doordacht. Waar rech ten in het landelijk gebied moe ten wijken voor belangen, hoort de politiek te beslissen. Via een structuur-, streek- of bestem mingsplan of anderzins. De con crete afweging van belangen en rechten ligt op het terrein van landinrichtingscommissies, maar dan wel binnen randvoorwaarden en grenzen die de politiek heeft gesteld. ANWB: excuses niet aanvaard De hoofddirecteur van de ANWB doet wat zovele anderen voor hem ook hebben gedaan: hij hakt de boodschapper van het slechte bericht de kop af. De journalist krijgt de schuld. Ik heb de brief van de heer Nou wen, inclusief ty pefout, er nog eens goed op nage lezen. Hij zegt ondermeer: "be doelde strekking van het artikel kreeg een ongewenste journa listieke verwoording". Natuurlijk mag en moet de direc tie van de ANWB bezwaar ma ken tegen een zodanige journa listieke vormgeving van een arti kel, waardoor de "integriteit van de boer" in het geding komt. De ANWB biedt daarvoor excuses aan. Dat is mooi meegenomen, maar niet meer dan het schoon wassen van vuile was die niet naar buiten had mogen komen. De boodschap is echter wel over eind gebleven. Citaat: "de veel te beperkte mogelijkheden voor re- cratiebelangen om invloed uit te oefenen op landinrichtingsplan nen" en "in veel gevallen gaan re creatiemogelijkheden verloren of komen niet tot ontwikkeling". Deze boodschap is echter volstrekt misplaats. Het recrea- tiebelang komt voldoende aan zijn trekken in landinrichting. Natuurlijk worden ook recreatie- belangen afgewogen tegenover andere belangen. Maar dit afwe gingsproces vindt zeer zorgvuldig plaats. Ik hoor althans geen klachten van de recreatieverte genwoordigers in de verschillende landinrichtingscommissies. Mis schien is de ANWB van mening dat deze vertegenwoordigers hun werk niet goed doen. Als dat zo is, moet de ANWB deze klacht el ders deponeren. Of zou het zo zijn dat de ANWB zelfstandig, niet via de Stichting Recreatie, in landinrichtingscommissie zitting wil nemen? De ANWB heeft dan wel een merkwaardige omweg ge kozen voor dit verzoek. Jan Brinkman Algemeen secretaris KNLC Varkenshandelaar W. Staelens uit Eede wijst er op dat de handel met België zeven maanden heeft stilgele gen. Hij is druk bezig de verwaterde contacten weer op te bouwen. Hij hoopt en verwacht dat het allemaal wel weer voor elkaar komt, maar niet van de ene op de andere dag. Hoewel vervoer in Nederland weer volop mogelijk is, zijn hier voor de Zeeuwsvlaamse biggen aanzienlijk minder afzetmogelijkheden. Een tegenvaller is het feit dat de ex portprijs voor varkens inmiddels flink is ingezakt, met name door de invoer van goedkoop vlees uit Oost- Duitsland. Gedurende de periode van het vervoersverbod waren de prijzen aanmerkelijk beter, maar daarvan hebben de Zeeuwsvlaamse varkenshouders niet kunnen pro fiteren. Grote opluchting onder de varkens houders in Zeeuws-Vlaanderen: het vervoersverbod is sinds afgelopen dinsdag opgeheven. Na zeven maan den stilstand kunnen de varkensfok kers en mesters weer vooruit. De op heffing is een gevolg van de versoe pelingen die het Veterinair Comité voor België heeft afgekondigd. Daar hebben zich de laatste weken geen nieuwe gevallen van varkenspest meer voorgedaan. Overigens is niet zo, dat nu binnen enkele dagen het biggenoverschot in Zeeuws-Vlaanderen is weggewerkt. In de bufferzones in België worden nog geen varkens toegelaten, zodat de exportmogelijkheden naar België nog beperkt zijn. Volgens een woordvoerder van het PVV over weegt Brussel echter om ook deze beperkingen verder te versoepelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5