Bij voorkeur droog weer "Lof is lof" gaat niet meer op Presentatie en kwaliteit broodnodig Produkten weer goed aan de prijs Na een toch te lange droogteperiode heeft het nu in ALTENA- BIESBOSCH alweer genoeg gere gend. In één nacht viel b.v. 40 mm. De grond heeft dit echter gemakke lijk op kunnen nemen. Als je kort na een regenbui moet spuiten is het toch al oppassen dat je de grasbaan, vooral op de wendakkers, niet teveel beschadigt. Dit zelfde geldt natuur lijk ook bij het oogsten. Het is vlug ger stuk dan weer in orde. De oogst is nu toch in volle gang, op 6 september begon de oogst van Conference. De maat is goed. In de bloei was gespoten met Ga3. De fles- vormige vruchten worden apart ge houden en toch nog bewaard. Mis schien brengen ze later in het jaar toch nog een redelijke prijs op. De week van 10 tot 15 september is een drukke week. De laatste Conferen ce, 2e pluk Alkmene, le pluk Elstar en Cox O.P. moeten worden ge plukt. De verschuiving in het sorti ment, na vooral veel Elstar, vraagt nogal wat van de oogst-organisatie. Gelukkig zijn de temperaturen wat gedaald zodat de rijping wat ver traagd is. Om vlot te kunnen werken hebben we de komende weken geen regen meer nodig. Het fruit wordt bij voorkeur alleen bij droog weer geoogst. Als achterstand optreedt moet van dit principe worden af geweken. De voornamelijk huisvrouwen, die bij de oogst ingeschakeld worden, hebben best plezier in hun werk, maar als ze met regenkleding de hele dag in een natte boomgaard moeten lopen gaat de lol er wel wat van af. Het is dan toch zaak een goede sfeer te behouden. Voor de fruitkweker is er ook elk jaar weer de administra tieve rompslomp met het ASF. Ook is het soms moeilijk de nieuwe pluksters (en/of hun echtgenoten) te overtuigen dat er voor hun geen fi nancieel nadeel aan deze regeling is. Geografisch is Altena-Biesbosch een mooi afgerond gebied waar de gren zen met rondom water gemakkelijk aan te wijzen zijn. Wat betreft de afzet van het fruit is daar niet zo'n algemene lijn in te ge ven. Een groot aantal bedrijven ver koopt zijn fruit 'op het hout'. Een aantal sorteert en bewaart zelf. De kwekers die in het westdn van het ge bied wonen veilen vooral in Utrecht. Die uit het oosten gaan naar veiling Geldermalsen, waarbij gezegd moet worden dat ook een groot gedeelte van het gepachte fruit via de veilin gen wordt afgezet. Bij de veilingen is er veel vraag naar goede bewaar- ruimte. Er is niets meer te krijgen en naar ik vernomen heb heeft veiling K.Z.IJ. een korting van 20% toege past. Zou dit alles dan toch duiden op een meevallende kg-opbrengst. Witlof is een van de late gewassen die in de maand september nog flink kun nen groeien. Er wordt voortdurend gewerkt aan het optimaliseren van de teeltmethode om de kwaliteit van dit produkt te verbeteren. De telers kunnen dit jaar een goede prijs voor witlof en ook voor een aantal andere tuinbouw- gewassen noteren. (Foto Van Eijndhoven) vallende opbrengsten in vooral het late najaar zo'n teelt toch goed op brengen. In enkele kassen worden weer voor bereidingen getroffen voor de herfst- sla. Voor oktober wordt er echter weinig sla geplant in ons gebied zo dat kassen die vroeg leeg zijn dik wijls nog ontsmet worden met me- tam natriam. De meeste tuinders hier doen dit de laatste jaren steeds meer zelf door middel van spuitap paratuur op de frees van een vier- wieltrekker. Voor de slateelt is het een goed middel en ook voor het do den van de overgebleven zaden van een sla- of andijviezaadteelt is de werking perfekt, daar de opkomst hiervan anders problemen geeft in de volgende teelten. Het gebruik van grondontsmettingsmiddelen zal na 1995 aan banden gelegd worden zo dat het telen in de grond onder glas er ook hierdoor niet gemakkelijker op zal worden. en kan men met de huidige methode van waterkuituur door o.a. de tem peratuur en de ec van het water aan te passen aan de partij onderzochte wortels, toch een konstantere, goede kwaliteit witlof produceren, zodat momenteel zeker bij de gespeciali seerde bedrijven de oude stelregel van lof is lof niet meer geheel op gaat. Toch is er ook hier nog veel te doen om alles te optimaliseren want ook ten aanzien van de houdbaar heid is er nog veel zorg bij dit produkt. De prijzen zijn momenteel goed wat weer onderstreept en stimuleert dat door dik en dun ook in deze tuin- bouwtak - echter met vele uren wer ken - een bestaan te vinden is. De prijzen van veel tuinbouwprodukten zijn dit jaar weer erg wisselvallig. Een aantal produkten wordt de laat ste weken toch weer vrij goed be taald. De klasse I kassnijbonen springen er weer bovenuit. Met deze prijzen kan ondanks de vaak tegen Aan de droogte is weer een einde ge komen en dat is ook op THOLEN goed te zien. De late gewassen zoals knolselderij, witlof en groenbe- mesting kunnen met een mooie sep tembermaand nog enorm hard groeien. Bij de witlof zal het rooien van de wortels ook veel beter gaan. Met de vroege rooi was het op de meeste gronden hier onmogelijk om dit volledig machinaal te doen van wege de grote kluiten. De trekkwaliteit van de wortels gaat na een groeischeut, zoals nu, meestal wel tijdelijk achteruit zodat o.a. goed voorkoelen en de temperatuur tijdens het forceren dit op moeten vangen om toch een goede kwaliteit witlof te oogsten. De groeiomstan- digheden, de hpeveelheid stikstof die beschikbaar is en de rijpheid van de wortel bepalen voor een groot deel de kwaliteit die men aan kroppen kan oogsten. Door onderzoek is men hierover veel aan de weet gekomen Veel tuinbouwbedrijven in DE BA RONIE zijn nog echte gezinsbedrij ven. Er zijn behoorlijk wat maat schappen gevormd de laatste jaren. Maatschappen tussen vaderen zoon, maar ook in toenemende mate man vrouw maatschappen. Op heel veel bedrijven werken de echtgenotes he le dagen mee in het bedrijf, en zijn zodoende betrokken bij alle zaken die te gebeuren staan. Vaak zie je dat de echtgenotes in de schuur bezig zijn met verpakken en sorteren van produkten. Als dit ge beurd is rijd, meestal, de onderne mer zelf naar de veiling. Bij keuring van de produkten kan het weieens voorkomen dat de kwaliteit afwijkt van wat de ondernemer zelf op zijn veilingbrief heeft opgegeven. Men heeft dan nog weieens de neiging om degene die thuis is de zwarte piet toe te spelen. Om dit soort zaken in het vervolg te voorkomen had de Tuindersvak bond Kring De Baronie, de dames van de leden uitgenodigd om zelf op de veiling te komen kijken naar de kwaliteit van produkten. Een aantal dames heeft daar gelukkig gebruik van gemaakt. Onder deskundige lei ding van R.B.T. medewerkers werd men rondgeleid. De dames van vol- legrondstelers werden door de hal met vollegrondsgroenten geleid en de dames van glastelers door de an dere hal. Het hele scala van aange voerde produkten werd bekeken. Van suikermais en meloen tot prei en spinazie, enz. De 'ah's' en 'oh's' waren niet van de lucht. Men zag echt de allerlaagste naast de hoogste kwaliteit. Regelmatig vroeg men zich af hoe iemand een bepaald pro dukt nog naar de veiling durfde te brengen. De indeling van de blokken werd uit gelegd. Als men ziet dat er voor be paalde produkten wel 50 of 60 en soms wel 100 bloknummers beschik baar zijn, kan men zich voorstellen wat een keurmeester dient te weten. Ook de werking van de koelcellen en vacuumketel werd vakkundig uitge legd. Tijdens de hele rondleiding kwam toch steeds weer naar voren dat kwaliteit en zeker ook presenta tie van produkten broodnodig zijn. Na de rondleiding vond er nog een discussie plaats. Deze was soms heel pittig, maar zeker ook voor beide partijen erg leerzaam. Jammer ei genlijk dat nog te weinig dames ge hoor hebben gegeven aan de oproep. Misschien werkt het enthousiasme van de aanwezige dames wel door bij hun kollega tuindersvrouwen, en is zo'n bezoek aan de veiling ook voor hun nog eens weggelegd. Of het doel bereikt is, wat beoogd werd, is nog een vraag. Maar de dames die ge weest zijn, weten nu in elk geval wel ke eisen er aan kwaliteit gesteld worden. De droge zomer heeft in WEST BRABANT plaatselijk wel voor pro blemen gezorgd, maar is er wel de oorzaak van dat een aantal tuin- bouwgewassen flink duur zijn. Tot nu toe is de prijsvorming bij de sper- ciebonen goed geweest. Ondanks een 30% lagere kilogramopbrengst zijn de telers die afzetten op de vei ling tevreden. Slechts in het begin viel door zeer lage opbrengsten en hier en daar een slechte kwaliteit het rendement tegen. Met opbrengsten van 6 a 8 ton per ha met daarbij een nettoprijs van rond de gulden per kg mag men niet mopperen. De teeltkosten konden door het aan houdend warme weer gedrukt wor den door maar eenmaal een schim melbestrijding uit te voeren. Bij vochtig en regenachtig weer moet dit vaak drie keer gebeuren. Bloemkool brengt per stuk rond de 3,op. De zeer hoge temperaturen hebben het aanvoerschema wat in de war gestuurd met als gevolg een beperkt aanbod. Minder aanvoer is er ook doordat fabrieken begonnen zijn met de verwerking. Veel tuinders die een gedeelte voor de fabriek op kon- trakt telen hebben even weinig tijd om op de veiling te leveren. Het ge- kontrakteerde produkt moet schoongemaakt afgeleverd worden en dat vraagt de nodige tijd en zorg. Bospeen van goede kwaliteit is er weinig. Veel peen heeft last van meeldauw. Bij bospeen gaat het om de kleur van het blad, de kwaliteit van de peen zelf is als het ware bij zaak. Een vroege aantasting met meeldauw heeft de groei wel wat ge drukt. Hoe het nieuwe afzetseizoen zal gaan verlopen is nog afwachten al zijn er insiders die het optimistisch inzien. In Frankrijk zijn door de droogte veel percelen met was- en winterpeen aangetrokken tot onge veer 45 cent per kg. Binnen de aardbeienteelt is plaatse lijk erg veel geïnvesteerd in tunnels. Door de hoge prijzen van 8,tot 9,— per kg is het rendabel om aardbeien in de volle grond af te dekken met tunnels. Als de aardbei en niet beschermd zijn en het gaat regenen treden er barstjes op waar door de vrucht open kan gaan scheu ren. Zulke partijen vallen op de vei ling onder tweede soort en brengen dan niets op. Prei blijft duur en dat hadden eigenlijk weinig tuinders ver wacht. De opbrengsten vallen tot he den toe wat tegen. Partijen prei zijn ten opzichte van andere jaren wat lichter van kleur. Of de goede afzet zo zal blijven is de vraag. In het ge hele land is erg veel winterprei uitge- plant en die staat er op dit moment goed voor. Over 2 maanden zullen we weten of een start in de tuinbouw met prei goed is geweest. Verschil lende akkerbouwers zijn met prei be gonnen. Sinds lange tijd zijn over het alge meen de tuinbouwprodukten van de vollegrond weer goed aan de prijs. Normaal duurt zo'n prijsopleving maar even maar degenen die nu afle veren kunnen ervan profiteren. Bin nen de vollegrondstuinbouw is het hard nodig dat over een lange perio de bezien de prijzen wat blijven han gen. De financiële resultaten zijn de afgelopen twee jaar niet bijzonder goed geweest. Dat een hittegolf hier aan kan meehelpen is meegenomen. 15 Vrijdag 14 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15