SEV voor 'Onafhankelijkheid is sterk punt van SEV' W erkprogramma Regelmatig kontakt met de SEV 'Eigen inbreng kan niet gemist worden' Bundel met SEV-artikelen nu verkrijgbaar! Het SEV-team geeft voorlichting over een groot aantal onderwerpen. Daarbij streeft de SEV er naar dui delijk herkenbaar te zijn voor het bedrijf en het gezin. Tot de kernakti- viteiten behoren bedrijfsopvolging, bedrij fsbeheerbedrij fsaanpassing bedrijfsbeëindiging, gezinsfinanciën en regelingen in het gezin. Daarnaast zijn er een aantal specifieke onder werpen zoals verzekeringen, ruimte lijke ordening, milieuzaken en overi ge sociale, juridische en ekonomi- sche aangelegenheden, die tot het ta kenpakket behoren. Werkwijze De belangrijkste punten met betrek king tot de werkwijze van het team zijn: 1. Individuele voorlichting aan de leden is de basis van het werk. Hieraan wordt de meeste tijd besteed. 2. De voorlicht(st)ers zijn rayonsge- wijs opgesteld. De voorlicht(st)er uit het eigen rayon is het eerste aanspreekpunt van de agrariër. 3. Kwaliteit van het werk en een snelle afhandeling van de vragen staan voorop. 4. Het kantoor te Goes is, op enkele uitzonderingen na, alle dagen be zet van 8.00 tot 17.00 uur. 5. Het werkprogramma wordt zo veel mogelijk in samenwerking met de kringen en afdelingen van de ZLM uitgevoerd. Elders op deze pagina is de inhoud van het werkprogramma weergegeven. 6. Er wordt naar gestreefd om zo efficiënt mogelijk te werken door de groepsaktiviteit zoveel moge lijk in hetzelfde jaar bij de krin gen en afdelingen uit te voeren. J.A.M. Withagen, Hoofd afd. SEV/ZLM Ad en Carta Nuyten: een vreemde neem je niet zo gauw in vertrouwen Veehouder Gerard Vos (28) uit Sprang-Capelle heeft in de ongeveer zes jaar dat hij boer is al regelmatig baat gehad bij het werk van de SEV. In maatschap met zijn vader heeft hij een rundveebedrijf met 20 melk koeien, 25 meststieren en flink wat jongvee, in totaal 100 tot 125 stuks vee. De huiskavel is 9 ha groot, de rest van de grond ligt op afstand. De totale bedrijfsoppervlakte bedraagt 30 ha, deels pacht en deels in ei gendom. Gerard is part-time boer, dat wil zeg gen dat hij ook nog een halve dag per week - en af en toe als invaller - onderwijzer is. Toen hij in 1984 zelf van school kwam wist hij al dat hij niet de hele week voor de klas wilde staan: 'Ik wilde boer worden'. Om dat hij eerst in dienst moest nam hij kontakt op met SEV-ster Grietje Middelkoop, ter verkrijging van een vrijstelling wegens persoonlijke on misbaarheid. Zijn formele verzoek om vrijstelling deed Grietje verge zeld gaan van een aanbevelingsbrief, waarin zij aangaf het eens te zijn met zijn verzoek. De vrijstelling werd in derdaad verleend, eerst voor de pe riode van een jaar, daarna definitief. Het ministerie van Defensie baseerdc zich hierbij op het besluit van Gerard het bedrijf over te willen nemen en het fèit dat zijn moeder - die veel deed in het bedrijf - noodgedwongen haar inzet moest beperken. Na de vrijstelling is Gerard meteen met de SEV-ster gaan praten over de vorming van een maatschap. Dat In dit artikel worden de belangrijkste aktiviteiten buiten de indivi duele voorlichting uit het werkprogramma van 1990-1991 be schreven. A. Bij een bedrijfsopvolging hoort bedrijfsaanpassing Bij een bedrijfsopvolging komt het vaak voor dat er tijdelijk 2 of meer inkomens uit het bedrijf dienen te worden gehaald. De periode waarin dit moet plaatsvinden is vaak te lang om het bedrijf niet aan te passen. In dit thema wordt getracht aan te geven hoe dit probleem kan worden aan gepakt. Het thema wordt behandeld via een bijeenkomst, waarin enkele deskundigen hun visie geven en via een kursus. B. Toekomst gericht ondernemen In het kader van de herstrukturering van met name de akkerbouwsektor, is het mogelijk om een totale bedrijfsdoorlichting te laten maken. Dit vindt op individuele basis plaats. Er is een samenwerking met andere diensten. C. Presentatie SEV-werk en medewerkers Voor afdelingen (en kringen) worden presentaties gehouden van het SEV- werk en de medewerkers. Dit geldt voor alle rayons, maar is vooral in de kringen met nieuwe voorlicht(st)ers van belang voor de ZLM-leden. D. Agrarische plattelandsvrouwen In samenwerking met de agrarische kommissie worden enkele onderwer pen voorbereid en behandeld ten behoeve van de agrarische plattelands vrouwen. E. Financiering Vorig jaar is het thema financiering uitgevoerd. Dit had vooral betrek king op de financiering van grond in de akkerbouwsektor. Dit jaar is het eveneens mogelijk om dit onderwerp in een kursus verder uit te diepen. F. Schriftelijke voorlichting Het belangrijkste onderdeel vormt de rubriek in het ZLM-land- en tuin bouwblad. Daarnaast worden er nog diverse artikelen geschreven en wordt er ook meegewerkt aan de beantwoording van de vragen uit de Vraagbaak van het blad Oogst. G. Kursussen Aan een groot aantal kursussen wordt ook dit jaar medewerking ver leend. Bij de kursuscomités is bekend welke kursussen er in uw regio worden verzorgd. H. Lezingen Op verzoek van kringen en afdelingen kunnen lezingen worden verzorgd. Gezien de vele aktiviteiten, een efficiënte werkwijze en de samenstelling van het team is een goede afstemming in de onderwerpen wenselijk. In bovenstaande zijn de belangrijkste aktiviteiten weergegeven. Daarnaast worden werkzaamheden verricht ten behoeve van o.a. automatisering, mi lieu, landinrichting, adviseurschappen van diverse kommissies etc. Via de uitvoering van dit werkprogramma hoopt het SEV-team een bijdrage te leve ren aan de verbetering van de positie van de ZLM-leden en hun gezinnen. J.A.M. Withagen, Hoofd afd. SEV/ZLM bleek niet zonder meer haalbaar, omdat het bedrijf geen twee inko mens voortbrengt. Hij werkt daarom deels buiten het bedrijf. Inmiddels werkt ook Gerards vrouw Ina 3!/2 dag per week buiten het bedrijf, waardoor de inkomensvorming geen problemen meer oplevert. De vader van Gerard is nu 64 jaar. In verband met de toekomstige bedrijf sovername wordt het maatschaps- kontrakt gewijzigd, zodanig dat zijn vader over de waarde van het melk- kwotum niet met de belasting hoeft af te rekenen. De overname staat overigens op losse schroeven, omdat de gemeente Sprang-Capelle een weg en wellicht ook woningbouw op het land van Vos heeft gepland. 'Die dreiging hangt boven ons bedrijf, maar officieel heeft de gemeente nog zo goed als niets van ?ich laten ho ren', zegt Gerard. 'De onafhankelijkheid van de voor lichting door de SEV is voor ons al tijd de belangrijkste reden geweest ons tot deze instantie te wenden als we advies wilden hebben over be paalde subsidies of andere regelin gen'. Dit zegt Ad Nuyten (43), die in Zevenbergen samen met zijn vrouw Carla op ca. één ha (hoofdzakelijk groene) paprika's teelt. Begin dit jaar heeft SEV-er Adri Lindenbergh de omvorming van het bedrijf van gezinsbedrijf tot man-vrouw- maatschap begeleid. 'Met het boekhoudburo hadden we eerst doorgenomen wat voor ons het voordeligst zou zijn. De boekhouder deed ons het idee aan de hand een man/vrouw-maatschap te stichten, vanwege de belastingtechnische voordelen en de wat sterkere zekerhe den, dit laatste o.a. met betrekking tot bedrijfsovername. De SEV be schikt over een concept voor de om vorming tot een man/vrouw maatschap, en de heer Lindenbergh heeft dit aangepast aan ons en ons bedrijf'. 'Het is voor ons een logische stap om in een dergelijk geval kontakt op te nemen met de Sociaal Economische Voorlichting. De drempel is laag, en de verleende diensten en adviezen worden bovendien gratis verstrekt. Als we willen weten of we voor een bepaalde subsidie in aanmerking ko men of als we anderszins met een vraag op sociaal-economisch gebied zitten, dan is een telefoontje naar het kantoor van de ZLM in Zevenbergen of naar Adri Lindenbergh zelf snel gepleegd. Het is een voordeel dat Adri met ons bedrijf en de situatie goed op de hoogte is - hij is een paar keer hier op de tuin geweest. Een vreemde neem je niet zo gauw in ver trouwen, ook niet als die werkzaam is bij de SEV', aldus Nuyten. Hij is goed te spreken over het werk van de SEV. De vorming van de man/vrouw maatschap heeft dit voorjaar in goed overleg tussen de SEV en het boek houdburo plaatsgevonden. Er is voor gezorgd dat de maatschap voor 1 juli bij de belasting is beschreven. Dat is een voorwaarde voor het nog dit jaar ingaan van de maatschap. 'Voordat je iemand van de SEV in schakelt moet je goed voor jezelf we ten wat je wilt; je moet een eigen lijn uitzetten en daar niet teveel van af wijken. Je moet in jezelf geloven. Zonder eigen inbreng kom je mis schien ergens anders terecht als waar je wilt'. Deze mening is Cees Mat- thijsse, fruitteler in Middelburg, toe gedaan. Een jaar of vijf geleden heeft Mat- thijsse een nieuwe schuur wat ruimer gefinancierd dan volgens de SEV no dig was. De fruitteler achtte het ver standig om niet uit te gaan van een even goed bedrijfsresultaat in het volgende jaar als in dat jaar, terwijl de SEV daar wel vanuit was gegaan. Door o.m. hagelschade leed het be drijf het volgend jaar zelfs verlies, en de ruimere financiering was hard no dig. 'Anders hadden we nog een tweede financiering moeten afslui ten, en dat brengt ook weer kosten mee. Nu hoefde dat niet', verklaart Matthijsse. Sinds ongeveer twee jaar hebben Cees en Ella Matthijsse een man/vrouw-maatschap. Uit bereke ningen van hun boekhoudburo bleek Cees en Ella Matthijsse: persoonlijk gesprek dat deze konstruktie hen in de voor gaande vijf jaren een voordeel zou hebben opgeleverd tot maksimaal 3.000,per jaar; vooral als gevolg van minder belastingen. 'Toen dat zo duidelijk bleek was voor ons de keus niet moeilijk, ook omdat mijn vrouw zeer nauw bij het bedrijf is betrokken. Zij doet de huisverkoop en een deel van het sorteerwerk', ver telt Cees. SEV-er van de Z.L.M., A.E van Rozen, heeft de maatschapsvor ming begeleid. Matthijsse heeft al heel lang - naar volle tevredenheid - kontakten met de SEV, meestal door eigen initiatief. Zo heeft Cees na een kursus de voor lichter gevraagd om in een persoon lijk gesprek het lezen van de eigen balans en het opstellen van een be- drijfsbegroting nader toe te lichten. 'Op een kursus haal je de hoofdlij nen er wel uit, maar de finesses neem je toch beter op in een persoonlijk gesprek. Dan praat je ook veel ge makkelijker over je eigen situatie', zegt Cees. Hij maakt nu twee maal per jaar een bedrijfsbegroting, vlak na de oogst (november) en in het voorjaar nog een keer. De fruitteler is blij dat de SEV bereid is tot een 'vertaling' van de kursus naar de be drijfssituatie in een persoonlijk ge sprek. Het in vertrouwen nemen van de Sociaal Economische Voorlich ting kost hem geen enkele moeite. De SEV-rubriek op pagina 3 wordt altijd met grote belangstel ling gelezen. Dat merken wij uit de reakties van onze leden. Bij een aantal lezers bestaat er be hoefte om een bundel te hebben met alle SEV-artikelen van het laatste jaar. Daarom hebben wij de SEV-artikelen die zijn gepubli ceerd in het landbouwblad van 1 mei 1989 tot en met 30 april 1990 gebundeld. U kunt in het bezit komen van deze bundel door overmaking van 10,op bankrekening 32.05.03.275 (Rabobank Goes) t.n.v. Zuidelijke Landbouw Maat schappij onder vermelding van artikelenbundel SEV vóór 1 ok tober a.s. 12 Vrijdag 14 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12