Schoolmelk blijft gewild hippi/ch nieuw/ Nederlandse menners niet te verslaan Bescherming naar de letter van de wet. De oogst loopt af en begint A kt ie in voortgezet onderwijs Alternatieven voor loodhagel verplicht Schoolmelk is niet meer noodzake lijk om slechtgevoede kinderen bij te spijkeren. Maar het blijft een gewild produkt. Op ongeveer de helft van de Nederlandse scholen wordt het te genwoordig gedronken. Het wordt nu eerder gezien als een verfrissend en gezond tussendoortje. Ruim de helft van de jongeren tus sen 12 en 18 vindt het zelfs een mo derne drank. Op deze groep richt het Centraal Schoolmelkkomité zich van half september tot half oktober met de aktie Survivor. Daarmee krij gen ze de kans een survival-tocht in de Ardennen voor hun klas te win nen, of survival-sets en moutain-bikes. Snack Schoolmelk is niet echt noodzakelijk De Jachtraad is unaniem van me ning dat verantwoorde alternatieven voor het gebruik van loodhagel ver plicht dienen te worden gesteld. Bij de introduktie van de alternatieven dient het kriterium veiligheid voorop te staan. De Raad vindt dat de op dit moment in gebruik zijnde geweren adekwaat getest moeten worden op het (nog) geschikt zijn voor het gebruik van andere munitie dan loodhagel. Ook vindt de Raad het belangrijk dat ja gers eerst de gelegenheid krijgen te oefenen in het hanteren van de even tueel afwijkende eigenschappen van nieuwe munitie. Ter verhoging van de effectiviteit be veelt de Raad voorts aan dat de kwestie van vervanging van loodha gel op EG-nivo aanhangig wordt ge maakt opdat zij in Europees ver band geïntensiveerd aangepakt wordt. maar wel aan te bevelen voor kinde ren die slecht (of niet) ontbijten en te veel vette en zoete snacks gebruiken. Zo spraken voedingsdeskundigen in 1977 op een kongres over school melk. Die mening spraken ze ook uit in 1988 bij een kongres over 'Voe ding van schoolgaande jeugd'. Dankzij subsidie, tegenwoordig van de Europese Gemeenschap, wordt tegen een relatief lagere prijs de melk in kwartliter-bekers of pakjes afgevuld, bij de scholen bezorgd en worden koelkisten ter beschikking gesteld. De afzet is circa 19 miljoen liter per jaar. Het assortiment bevat volle, halfvolle (het meest gedron ken) melk en soms andere zuivel dranken. In het basisonderwijs krijgen de kin deren op de deelnemende scholen hun dagelijkse kwartliter in de och tendpauze en/of tussen de middag, als ze overblijven. In het voortgezet onderwijs is de melk verkrijgbaar in de kantine. Hier beslissen de leerlin gen dus zelf of ze koffie, thee, cola of melk drinken. Positief Mede onder invloed van de aktie Melk, De Witte Motor, blijkt deze groep positief tegenover de zuivel drank te staan. Ruim 80 procent zegt melk op school normaal te vinden (en tweederde vindt dat van melk bij huiswerk). Slechts een kwart noemt melk 'saai', 54 procent daarentegen meent dat het 'modern' is. Dergelijke cijfers zijn voor het Cen traal Schoolmelkkomité een aan moediging om aandacht te blijven vragen voor melk op school, vooral in het voortgezet onderwijs. Want juist hier is de verleiding groot om op andere dranken over te stappen. Daarom dus de actie Survivor, van 10 september tot 13 oktober. Op alle scholen voor voortgezet onderwijs, waar schoolmelk te koop is, zijn deelname-formulieren verkrijgbaar. Melk is bij jongeren een geliefde drank Het Nederlandse arbeids- en ontslag recht is niet alleen in ons Burgerlijk Wetboek vastgelegd, maar ook in di verse andere wetten en besluiten zo als de Wet op de Ondernemingsra den en de Arbeidsomstandigheden wet. Een andere regeling waarin be langrijke bepalingen inzake ontslag zijn opgenomen is het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen dat in 1945 is tot stand gekomen. Hoofdre gel van dit zogenaamde BBA is het verbod van werkgever en werknemer de arbeidsverhouding eenzijdig te beëindigen zonder voorafgaande toestemming van de direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Doel van de regeling was destijds om in de moeilijke naoorlogse jaren de werkgelegenheid zoveel mogelijk in stand te houden en het ekonomisch herstel van ons land te bevorderen. Hoewel artikel 6 van het BBA expli ciet een ontslagverbod inhoudt voor zowel werkgever als werknemer is de regeling in de loop der jaren verwor den tot een instrument in handen van de individuele werknemer. De regeling beschermt hem tegen onre delijke beëindiging van de dienstbe trekking door de werkgever. Een ontslag in strijd met artikel 6 BBA (dus zonder toestemming van de we derpartij) heeft tot gevolg dat deze wederpartij de nietigheid van het ontslag kan inroepen, waarbij werk nemers doorbetaling van loon kun nen vorderen. de arbeidsmarkt is nu eenmaal zo dat een werkgever meestal jiiet aan één werknemer is gebonden. Boven dien is het niet zinvol een werknemer tegen zijn wil aan de onderneming te binden. Tenslotte is het voor de werkgever onmogelijk om door middel van het ontslagverbod van het BBA een werknemer die ongeldig heeft opge zegd een arbeidsverplichting af te dwingen. Het komt er dus op neer dat het ontslagverbod van het BBA in ieder geval voor de werkgever een dode letter in de wet is geworden en dat van bescherming van zijn belan gen praktisch geen sprake is. Ondanks het feit dat reeds in 1968 de vraag rees of het niet beter zou zijn het BBA 1945 in te trekken is het Besluit anno 1990 nog steeds van kracht. Dit betekent niet dat de wet gever heeft stilgezeten. Het ontslag recht is onder de loep genomen en zal op onderdelen worden vereen voudigd. Diverse knelpunten die een flexibele bedrijfsvoering belemme ren zullen daarbij worden weggeno men. Zoals het voorstel er thans uit ziet betekent dit dat ook het BBA 1945 niet aan herziening ontkomt en het ontslagverbod aan de zijde van de werknemer zal verdwijnen. Een volgende keer zal ik u meer over het nieuwe ontslagrecht vertellen. Mr. J.K. van Arenthals Voor de derde keer in successie be haalden de Nederlandse menners bij de samengestelde vierspan- wedstrijden de wereldtitel, zowel individueel, als in teamverband. Na Tjeerd Velstra en IJsbrand Chardon werd nu in Stockholm Ad Aarts wereldkampioen. Reeds op de eerste dag had hij bij de dres suur de leiding genomen en stond die niet meer af. Chardon was met name bij de dressuur gehandicapt, omdat één van zijn vaste paarden, Vincent, ziek op stal stond en vervangen moest worden door een minder ge routineerde. Ook Leo Kraaijen- brink was gehandicapt doordat Pasja, het leidend voorpaard van het Friese vierspan, kreupel was. In het laatste onderdeel, de vaar- digheidsproef, werd Kraaijenbrink wel nog vierde en Chardon op spectaculaire wijze eerste. De uit eindelijke uitslag liet minieme ver schillen zien. Met slechts 0,2 pun ten voorsprong op de gedoodverf de kampioen, de Zweed Eriksson, werd Aarts wereldkampioen. Met 0,6 punten achterstand werd de Hongaar Bozcók derde en Char don eindigde met 0,8 punten ach terstand als vierde. Zowel Aarts als Chardon behaalden deze resulta ten met Nederlandse warmbloed- paarden, op één uitzondering na die maar in één onderdeel mee deed. De KWPN was ook in Stock holm met een stand aanwezig die veel belangstelling trok. Wereldrecord Op het concours hippique op 28 augustus te Groningen is het de Groninger stalhouder Jan Kuipers gelukt het wereldrecord van meerspannen paarden op zijn naam te brengen. Hij deed dat met 24 eigen paarden, allemaal KWPN'ers. Hij onttroonde Piet de Boer uit Oenkerk, die vorig jaar het record vestigde met 22 Friese merries. Ook bij de meerspannen voor pony's werd een geslaagde re cordpoging gedaan door stalhou der Jan Lips uit Breda. Dat ge beurde op 28 juli jl. in Hoenderloo bij de viering van het 35-jarig bestaan van het Nederlands Fjor- denpaarden Stamboek. Fjorden- paarden worden qua stokmaat tot de categorie pony's gerekend. Lips spande voor deze gelegenheid 35 Fjorden voor een brouwers wagen, elf driespannen achter elkaar en een tweespan voorop. Deze geslaagde recordpoging vormde een prachtig geschenk voor het feestvierende stamboek. Nog een nuttig cadeau Een nuttig cadeau vormde de nieu we remwagen, waarmee de trek kracht van paarden en pony's ge test wordt bij IBOP-proeven. Het stamboek financierde de aanschaf van deze remwagen, die mogelijk werd gemaakt dankzij een subsidie van het Veefonds en een belangrij ke bijdrage van de bouwer, fa. Zuidema. De met bloemen versier de wagen werd getrokken door de Fjordenmerrie Rossie, die in 1980 tot het sterkste paard van Neder land werd uitgeroepen, toen ze 4.650 kg trekkracht op haar naam bracht, hetgeen sindsdien niet ver beterd is. Hoge prijzen bij veulenveiling De tiende veiling van veulens in Borculo is een groot succes gewor den. Was de gemiddelde prijs van de verkochte veulens op de eerste veiling 2.140,nu bedroeg deze 9.750,De 25 merrieveulens deden gemiddeld 10.725,met als hoogste 28.500,en als "laagste" 5.200,De 26 hengstenveulens brachten gemid deld 8.902,op, met als hoog ste 18.750,(2 stuks, waarvan één uit Zeeland) ook hier 5.200,als laagste. Ook op de veiling te Lunteren tijdens de Na tionale Tuigpaardendag waren de prijzen goed. Topper was een hengstveulen dat voor 11.000, van eigenaar veranderde. Show trekpaarden Ja natuurlijk wordt het vandaag en morgen een geweldige show in Den Bosch met diverse shownummers, waaronder drie demonstraties, die door de Franse Staatsstoeterijen en de Franse stamboeken worden ver zorgd o.a. een carroussel met vier en vijfspannen van 8 trekpaardras sen, waartoe tot mijn verbazing de Merens ook gerekend worden. Na deze eliteshow geven een aantal Zeeuwse trekpaardhouders een week later tijdens het wereldkam pioenschap ploegen in Flevoland op 22 september een heel andere show. Daar zullen de trekpaarden in ploeg- en transportwerk duide lijk de aandacht op zich weten te vestigen. Samengestelde wedstrijden De komende weken staan in het te ken van het najaar, waarin de sa mengestelde wedstrijden verreden worden. Op 29 september is de eer ste wedstrijd op De Piet ditmaal georganiseerd door "De Schel- destad". En op 12 en 13 oktober worden op de Schotsman de Zeeuwse kampioenschappen voor paarden en pony's verreden. De organisatie is in vertrouwde han den van "De Gouwe Reyers". De ze wedstrijden vormen een welko me afwisseling na het concours en voor het Indoorseizoen, dat ook al weer in de startblokken staat. Bescherming werkgever Voor de werkgever biedt de regeling nauwelijks of geen soelaas. In de praktijk beroepen werkgevers zich dan ook zelden op de ongeldigheid van een eenzijdige opzegging door een werknemer die daarvoor geen toestemming heeft verkregen van de direkteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau. De huidige situatie op 10 De regenachtige dagen zijn aange kondigd en ik denk dat er weinig zijn die dit erg zullen vinden. Een lekkere bui doet land, mensen en ook de dieren goed. Maar zo'n mi ni-windhoos begin september in Zuid-Beveland hoeft voor mij niet; er was toch weer schade aan ge bouwen en bomen. Met de warm te, die achter ons ligt doe je alleen het noodzakelijke en zelfs de een den deden het rustig aan. Laat tot zeer laat arriveren ze op de stop pel. Komen ze vroeger dan zijn het over het algemeen jonge eenden. Mocht u zo'n trekje ontdekken dan is Diana gunstig gezind, maar maak daar gepast gebruik van. Eind augustus hoorde ik nog van jonge fazanten, enkele dagen oud. De jacht op dit klein wild gaat over enkele weken open, hou dan reke ning met deze laatbloeiers. De myxomatose heeft in drukbe zette konijnenvelden toegeslagen. Toch kunnen we er wel iets aan doen. Probeer de driekwarten en rammen er tussen uit te schieten met de kleine kaliber. Goed inge schoten en voorzien van een kij ker. Vraag, als u twijfelt, ervaren konijnenjagers om raad. Ze geven het graag. (De moertjes zijn wat kleiner en als ze jongen in hebben zijn ze wat vlekkerig van pels. Veel minder mooi dan de ram. De ram heeft een iets grotere kop. Dus niet schieten). Minder konijnen geven mijns inziens toch minder kans op besmetting. Nu onze vakantieprovincie langza merhand leeg begint te stromen, een enkeling is er nog, zullen er he laas ook dit jaar weer bijzondere vakantie-adressen gevonden zijn voor de poezen. Ook dit jaar géén opwekkend gebeuren helaas, maar al te waar. Vrienden, het jacht (oogst) seizoen staat voor de deur, de uitnodigin gen staan klaar om gepost te wor den of anders ligt de agenda met telefoonnummers voor het pak ken. Maak er een goed en mooi sei zoen van. Ik heb het al meer ge schreven: We zijn met een goede zaak bezig. Jagen blijft toch na tuurbescherming. Zorg dat er géén aanstoot gegeven wordt, weerleg kritiek (99,5% onwetend of sar castisch) en blijf rustig. Leg weer uit waar we mee bezig zijn en waarom we jagen. U weet toch dat onbekend, onbemind maakt! Alle maal een goed seizoen. T. Huis in 't Veld Vrijdag 14 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10