Onderhoud en aanpassing bewaarplaats voor uien ■OLV DLl Onkruidbestrijding in granen en peulvruchten kort voor de oogst Hoechst start proefprojekt voor verbouw lijnzaad Plan van aanpak dioxine naar Kamer Zowel de teelt als de bewaring van zaaiuien stelt hoge eisen om een goed kwaliteitsprodukt te kunnen afleveren. Om dit te bereiken wordt in toenemende mate de snelle oogstmethode toegepast. Hierbij moeten de uien snel gedroogd en bij een konstante lage temperatuur bewaard kunnen worden. De bewaarplaats moet om deze reden, ruim voor de oogst, goed in orde worden gemaakt. Het is dan ook zinvol om de bewaarplaats jaarlijks op een aantal punten na te lopen en eventueel verbeteringen aan te brengen. De volgende punten zijn o.a. van belang. Zorg ervoor dat de bewaarplaats ruim voor de oogst goed in orde is (foto APS/Peter Mastenbroek). Reiniging Hierbij dienen grond en produkt- resten verwijderd te worden. Ge bruik van een bedrijfsstpfzuiger is hierbij erg gemakkelijk. Vooral on dergrondse kanalen moeten goed schoongemaakt worden. De werk wijze waarbij om de 4 meter een rooster verwijderd wordt, voldoet goed en werkt vlot. Het gebruik van een stofkapje, dat fijne stofdeeltjes tegen houdt bij het uitvoeren van de werkzaamheden verdient om ge zondheidsredenen zeker aanbe veling. Sluitingen van deuren en luiken Slecht sluitende deuren of luiken, veroorzaken lekverliezen en daar door extra uren ventileren en een minder konstante bewaartempera- tuur. Vervang zonodig de sluitrub- bers van deuren en luiken. Ook eventueel bijstelling van het slui tingsmechanisme van automatisch werkende luiken mag niet vergeten worden. Isolatie Voor het realiseren van een homoge ne en konstante bewaartemperatuur is een goede isolatie noodzakelijk. Vooral bij lange bewaring wordt hierdoor oplopen van de tempera tuur aan de wanden voorkomen. Een goede isolatie bestaat uit 12-15 cm polystyreen (tempex) of 8-10 cm poly-urethaan (o.a. dupanel). Een te vdunne isolatie kan verbeterd worden door hiertegen een laag PU-schuim te laten aanbrengen. Hierdoor wor den eventueel aanwezige kieren, vooral in de hoeken van de bewaar plaats, goede afgedicht. Kontroleer ook de dakisolatie op bovenstaande Sinds enkele jaren bestaat de moge lijkheid een 'pre-harvest' bespuiting met glyfosaat uit te voeren tegen wortel- en zaadonkruiden kort voor de oogst in afgerijpte graangewassen alsmede in droog te oogsten erwten en bonen in een afgerijpt gewas. Hardnekkige onkruiden zoals veen- wortel en aardappelopslag geven na de oogst onvoldoende hergroei om nog effektief te kunnen bestrijden. Behalve moerasandoorn en paar- destaart worden de meeste onkrui den door deze methode redelijk tot goed bestreden. Om een goed resultaat met glyfosaat voor de oogst toegepast te behalen, moet het te bestrijden onkruid groen zijn en aktief groeien. Het middel wordt door het blad opgenomen en daarna naar de wortels getranspor teerd. Regen binnen 6 uur na een bespuiting kan het effekt teniet doen. Groeizaam weer tijdens en na de bespuiting bevordert het resul taat. Het behandelde stro is voor alle doeleinden te gebruiken. Een grondbewerking kan na de oogst onmiddellijk geschieden. Daarna kunnen groenbemesters di- rekt worden ingezaaid. Een even tueel aanwezige groenbemester in het gewas zal worden doodgespoten. Overleg bij zaaizaadteelt met de afnemer. Toepassing in granen De behandeling uitvoeren wanneer het graangewas geheel is afgerijpt. Dit is: 10 tekortkomingen en breng verbeterin gen aan. Scheidingen tussen bewaarplaats en werktuigenberging Wanneer de werktuigenberging niet geïsoleerd is, is een afscheiding met behulp van L-steunen en landbouw plastic onvoldoende. Bij hogere tem peraturen van de buitenlucht en af koeling in de bewaarplaats ontstaat condens. Hierdoor worden de uien bovenin de partij nat, wat kleurver lies tot gevolg heeft. Een afsluiting door middel van een railkonstruktie en geïsoleerde schuifdeuren of losse isolatiepanelen, aangevuld met plastic (naden!), is een betere oplossing. Ventilatiecapaciteit Voldoende lucht, een goed ventila tiesysteem en een juiste storthoogte zijn fundamenteel voor een snelle droging en goede bewaring. Voor ui en moet worden uitgegaan van mini maal 150 m3 lucht/uur/m3 uien bij een tegendruk van 300 Pa 30 mm WK). De storthoogte moet beperkt wor den tot 3 a 3,25 m. Grotere stort- hoogten moeten worden afgeraden omdat de tegendruk dan sterk toe neemt en de hoeveelheid lucht die door de laag uien gaat sterk af neemt. De droging verloopt dan te langzaam en de uien bovenin de par- - het vlaggeblad is geheel om de sten gel geplooid, - de graankorrel is deegrijp en bevat minder dan 30% vocht, - het stro is geheel geel, doch de kno pen zijn nog gr oen-geel. Het tijdstip van toepassing zal onge veer 7-10 dagen voor de oogst zijn. De veiligheidstermijn tussen spuiten en oogst is 7 dagen. Toepacsing in droog te oogsten erwten en bonen De bespuiting uitvoeren op een afge rijpt gewas wanneer de zaden min der dan 30% vocht bevatten. Ook hier geldt een veiligheidstermijn van 7 dagen. Dosering Van glyfosaat zijn verschillende merken in de handel met verschillen de gehaltes aan aktieve stof. Het eerst toegelaten merk is het bekende middel Roundup. Dit bevat 360 gram werkzame stof per liter. Bevat een bepaald merk minder ak tieve stof, b.v. 180 gram per liter dan zal dus meer middel moeten worden gebruikt dan de hierna te noemen hoeveelheden. Wanneer een voor dit doel toegelaten uitvloeier wordt toegevoegd, kan de dosis gly fosaat verlaagd worden (lees verpak- tij worden hierdoor bruin, dus ern stig kleurverlies. Wanneer de luchtvochtigheid voor uw bewaarplaats onvoldoende is, kies dan bij aanschaf een type venti lator die ook bij hogere tegendruk ken (300 Pa) nog een voldoende hoe veelheid lucht geeft. Bij vervanging van ventilatoren met een hogere luchtopbrengst is het tevens noodza kelijk de ventilatiekanalen en de in- en uitlaatluiken aan te passen. Luchtverhitters Voor het snel drogen van uien moet gestreefd worden naar een konstante temperatuur van de inblaaslucht van maximaal 30°C. Kontroleer dit ook. Het opwarmen van 1 m3 lucht vraagt 0,35 W (of 0,3 kcal) per 1°C op warming. Voorbeeld: Voor een ruimte van 5 m breed, 18,5 m lang en een storthoog te van 3,25 m, waarbij de lucht 10°C wordt opgewarmd, is een capaciteit king). De dosering bedraagt zowel in granen als droog te oogsten peul vruchten 3-4 liter per ha. Bij een overwegend kweek of eenja rig zaadonkruid (b.v. varkensgras in erwten), is een dosering van 3 liter voldoende. Gebruik dan 200-300 li ter water per ha. Is de toepassing meer gericht op de bestrijding van breedbladige wortelonkruiden en aardappelopslag dan is 4 liter per ha nodig. Gebruik in dit geval 200 liter water per ha (2% oplossing). Werk met spleetdoppen en een top hoek van 110°. Voorkom drift maar andere gewassen. Rijd niet harder dan 6 km per uur omdat de spuit- druppels anders een te grote hori zontale snelheid krijgen en het on kruid te weinig van de spuitvloeistof opvangt. Toelating van diquat (Reglone e.a.) Granen. Ter bestrijding van door was mag tot 4 dagen vóór de oogst worden gespoten met 2-4 liter diquat per ha. - Niet toepassen op graan voor men selijke konsumptie en brouwgerst. - Behandeld stro niet vervoederen. - Spuiten onder droge omstan digheden. Erwten. Tegen breedbladige onkrui den ter vergemakkelijking Van de oogst. Dosering is eveneens 2-4 liter per ha. C.J. Covers, bedrijf sdeskundige CL V-Goes nodig van: 300 m3 uien x 150 m3 lucht 45000 m3 lucht per uur X 10°C x 0,35 W 157,5 kW (of 135000 kcal). Door de sterk wisselende buiten luchttemperatuur ('s nachts en over dag) en het realiseren van een konstante temperatuur van de in blaaslucht, zal de opwarming van de lucht min of meer regelbaar moeten zijn. Met behulp van gasgestookte moderne verhitters, die zich automa tisch aanpassen aan de ingestelde temperatuur van de thermostaat, is dit zeer goed mogelijk. Bij niet regel bare verhitters is het beter twee klei ne in plaats van één grote verhitter te gebruiken. De uitschakelthermosta ten kunnen dan respektievelijk op 15°C en 20°C afgesteld worden, zo dat beide werken bij temperaturen lager dan 15°C en er slechts met één gedroogd wordt wanneer de buiten lucht zich tussen de 15°C en 20°C beweegt. Bereken de capaciteit van de luchtverhitters, zodat nog tijdig maatregelen getroffen kunnen wor den indien dit nodig is. Laat boven dien elk jaar de luchtverhitters kon- troleren door een vakman waardoor stagnatie bij het drogen en brandge vaarlijke situaties worden voorkomen. Meetapparatuur De meetapparatuur is het kompas waarop men vaart tijdens het drogen Hoechst AG in Niedersachsen is een proefprojekt gestart voor de ver bouw van lijnzaad. Achterliggende doelstelling is onder meer om min der afhankelijk te zijn van alleen aardolieprodukten als grondstof. Met het proefprojekt heeft Hoechst de eerste stap gezet in de agrarische sektor. Behalve Hoechst nemen ook BASF, Thywissen, Ölmühle, de raf finaderijen van Boley en Akzo, RHG Hannover en agrarische be drijven deel in het projekt. De be trokken bedrijven willen hiermee er varing opdoen die later van nut kan zijn bij de grootschalige verbouw van lijnzaad. Als voordelen van de teelt van vlas noemt Hoechst dat dit gewas geen problemen heeft met de vruchtwisseling en nauwelijks last heeft van planteziekten, en dat in- sekten lijnzaad vrijwel niet aan tasten. Om het rendement van het verbouwde produkt te verhogen wil het bedrijf de vezels voor andere doeleinden gebruiken. Met het projekt geeft Hoechst te kennen dat de landbouw een interes sante leverancier van grondstoffen voor industriële toepassingen kan en bewaren. Dit kompas moet dan wel goed zijn. Zorg daarom voor voldoende voelers in de bewaar plaats. Een jaarlijkse kontrole is ze ker geen overbodige luxe. Met name steekthermometers kunnen grote af wijkingen vertonen. Als dit het geval is, dienen deze vervangen te worden door elektronische meetapparatuur. Brandveiligheid Om eventueel brandgevaar en ook te sterke opwarming van de uien te voorkomen, mag tijdens het drogen de ventilator nooit uitvallen zonder dat de verhitter wordt uitgeschakeld. De stroomtoevoer van de verhitters moet zodanig worden geregeld dat zodra de ventilator uitvalt tevens de verhitter wordt uitgeschakeld. Dit om oververhitting en brand te voorkomen. Verder is het ook aan te bevelen om de opstelling van de luchtverhitters eens kritisch te bezien en de omge ving hiervan te voorzien van on brandbaar materiaal. Tenslotte is het wenselijk om de ver zekerde waarde van de bedrijfsge bouwen zoals aangegeven op de ver zekeringspolis eens te bekijken en eventueel met uw verzekering te besprekèn. Th. P. Hiel, bedrijf sdeskundige Akkerbouw DL V-Goes zijn. Het bedrijf kan daarmee de af hankelijkheid van aardolieproduk ten als grondstofbron verminderen. Een woordvoerder verklaart desge vraagd dat het projekt ook in het be lang van de landbouw is, omdat die op zoek is naar alternatieve toepas singen van gewassen. Dat kan niet zonder een verwerkende industrie. Door de ministers van Landbouw, VROM en WVC is de tweede fase van het 'plan van aanpak' inzake de dioxineproblematiek naar de Twee de Kamer gestuurd. Het plan geldt voor het Lickebaertgebied en voor het gebied bij de afvalverbrandings installatie in Zaanstad. Het vlees uit de gebieden wordt ge woon in de handel gebracht. Con sumptie levert geen enkel gevaar op voor de volksgezondheid. Gebleken is dat de dioxinen zich ophopen in het vet en de organen, en die zijn verwijderd. Vrijdag 6 juli 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10