Mijn rekening voor bestrijdings middelen is nog steeds te hoog" Exkursie overjarige zaad teeltgewassen Groeiende afzet broccoli Fijne bonen in kleinverpakking Boomkweker Jan de Vries: Zaadteeltstudieklub 'Eiland Tholen' Wie zegt dat je voor het milieu per se offers moet brengen? Op laan boomkwekerij De Dryaden in Lelystad zijn het ekonomische en het milieubelang met elkaar vergroeid. Met kunstmestpillen, een knipoog- apparaat en lokvallen koerst teler Jan de Vries in de richting van de geïntegreerde boomteelt. "Mijn uitgangspunt is: geen of zo min mo gelijk chemische middelen gebruiken. Maar er is een grens". Hoe kun je schoon en toch rendabel produceren? Voor veel boeren en tuinders een vraag, voor anderen een weet. In deze serie artikelen komen die "anderen" aan het woord. Kollega's die op hun manier een steentje bijdragen aan het schoonhou den van het milieu. Ze wachten niet op regels van de overheid maar zijn zelf aan de slag gegaan. Deel 10: Jan de Vries, boomkweker. Samen met zijn vrouw, een vaste en twee losse krachten runt Jan de Vries de boomkwekerij van 17 hek- tare. Hij teelt laan- en parkbomen en populieren: eenjarige populieren voor het bos en meerjarige die straks de straten moeten opfleuren. Een deel van de laan- en parkbomen staat in containers. Bomen in contai ners, in potten? Die zijn dus milieu vriendelijker? De Vries: "Nou... ook aan de containerteelt kleven na delen voor het milieu. Wat we doen is door gestuurde watergift plus be mesting de boom optimaal te laten groeien. De voedingsstoffen kunnen daarbij door de pot de grond in- lekken. "Die stoffen zou je moeten opvan- Uit onderzoek is gebleken dat een aanzienlijk deel van de konsumenten de voorkeur geeft aan fijne bonen. Hierop wil veiling ZHZ in 1990 in spelen door het aanbieden van onge veer 500 ton fijne sperziebonen. De Hollandse sperzieboon heeft gebrui kelijk een diameter van 8 tot 11 mm. De nieuwe fijne bonen hebben een diameter van 6 tot 9 mm. Bovendien zijn deze bonen donkerder van kleur en beter houdbaar. De fijne bonen worden in een PVC- vrije kleinverpakking met inhoud van 250 of 500 gram geleverd. Het kleinverpakkingsmateriaal bestaat uit een polystyreen schaaltje, een ge perforeerde polypropyleen folie, beide transparant. Fijne bonen van een goede Klasse I kwaliteit worden "gelegd" verpakt, dus naar één kant gericht. De bonen worden droog en gekonditioneerd ingepakt, zodat de folie, mede door de perforaties, vrij van kondens blijft. Verkoopmethode De verkoop van fijne bonen in klein verpakking gebeurt door middel van direktieverkoop op basis van week- prijzen. Het aanbod bedraagt circa 35 ton per week vanaf 15 juni tot eind september. Bonen los in dozen worden door middel van klok- (voor)verkopen verhandeld. Dit pro- dukt is in ruime mate leverbaar van af eind juni tot eind september. gen en recirculeren. Het praktijkon derzoek is met de techniek bezig. Als het me wat lijkt ga ik die toepas sen". Toch heeft De Vries het ge bruik van mest al behoorlijk kunnen terugbrengen. Dat is te danken aan de zogenoemde ingehulde kunst mest, pilletjes die hun voedingsstof fen langzaam, in vier maanden tijd, aan de plant afgeven. Als het gewas "iets extra's nodig heeft" stuurt hij bij met vloeibare kunstmest. In de containerteelt gebruikt hij geen chemische middelen tegen onkruid. "Wat op de potten groeit wordt er uit getrokken. Het is niet veel hand werk; ik wil er geen middelen voor gebruiken. Op de paden tussen de containers frezen we". De bestrij ding van onkruid tussen de contai ners kost steeds minder moeite. Als het veld schoon blijft, zijn er geen planten die zaad kunnen produce ren, is De Vries' verklaring. Heb je eenmaal onkruid, dan krijg je méér. Aanaardploeg In de, driejarige, vollegronds boom teelt worden het eerste jaar evenmin chemische middelen als wapen tegen het onkruid ingezet. De Vries zegt dat hij het onwelkome groen mecha nisch in de hand kan houden. Een aanaardploeg schuift grond van het middenpad over het onkruid tussen de jonge bomen. Dat onkruid sterft dan af. Dat gaat al twee jaar goed. De methode is beter dan het gebruik van chemische middelen want die zorgen voor bastverruwing onder aan de boom. In het tweede en derde jaar van de groei van laanbomen ontkomt De Vries niet aan bespuitingen. De aan- aardmethode beschadigt de wortels waardoor de groei zou kunnen stok ken. Wel voorkomt een knipoogap- paraat achter de spuitmachine, een elektronisch oog, dat de bomen een portie bestrijdingsmiddel krijgen. Verder moet de simpele hak het ge bruik van chemische onkruidbestrij ders tot een minimum beperken. "Dat is ook goedkoper", zegt de boomteler. "En zoveel werk kost het niet. Met drie man doe je in een och tend 3 hektare". De Vries zegt het gebruik van chemi sche middelen niet af te wijzen. "Als ik het onkruid op een mechanische manier niet aankan, dan moet je iets anders doen. Ik laat mijn bedrijf De produktie, export en binnenland se konsumptie van broccoli vertonen een groeiende tendens. In 1989 werd 3.074 ton broccoli geproduceerd waarvan 1.310 ton werd geëxpor teerd. De belangrijkste exportperio de is van augustus tot en met okto ber; in deze drie maanden wordt 75% van de totale export in het bui tenland afgezet. West-Duitsland is met een import grootte van 546 ton de belangrijkste buitenlandse afnemer van Hollandse broccoli, gevolgd door Bel gië/Luxemburg die samen goed zijn voor een import van 209 ton. Enge land staat momenteel met een im port van 95 ton op de derde plaats. Sinds 1985 is de export toegenomen van 422 ton tot 1310 ton in 1989. niet veronkruiden. In natte perio den, als je met werktuigen het land niet kunt bewerken, zijn bestrij dingsmiddelen voor mij de verzeke ring dat ik toch mijn bedrijf schoon kan houden. Maar waar het kan ge bruik ik geen chemische middelen, of anders zo min mogelijk. "Bij de aanpak van ziekte en plagen is het moeilijker om het milieu te ontzien dan bij de bestrijding van onkruid. We kunnen niet zoals in de fruitteelt de roofmijt inzetten tegen spint. Dat is omdat de bomen elke drie jaar verkocht worden. Je krijgt niet de kans om een biologisch even wicht op te bouwen. Dat betekent dat we niet zonder chemische midde len kunnen. Wel proberen we up to date te zijn: nieuwe middelen zijn vaak wat milieuvriendelijker. Zoals pirimor tegen luizen, 't Is wel wat duurder, maar dat heb ik er voor over". Supervatbaar Ook door andere rassen te kiezen is nog veel te besparen op het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Zo zijn sommige sierappelrassen supervat baar voor schurft en andere hele maal niet. De Vries probeert zijn as sortiment te verschuiven naar niet- vatbare, meestal nieuwere rassen. Daarover moet er wel meer bekend heid bij zijn klanten komen. Die blijven vaak de oude vertrouwde rassen bestellen, niet wetende dat er al betere opvolgers zijn. Als veran dering van ras vijf bespuitingen per jaar uitspaart is het al de moeite waard. Voor de strijd tegen ziekte en plagen maakt hij gebruik van een waarschu wingssysteem met spuitadviezen op de computer. De Vries "zeeft" deze adviezen met zijn kwekers verstand. "In de zomer loop ik met een loep op zak om te kijken of er wat op het blad zit. Als er een advies komt om te spuiten en ik zie in de essen geen spint of roestmijt, dan vind ik dat je niet moet spuiten. Iedereen heeft zo zijn eigen tolerantie. Die heb je met het oog op het milieu. Maar ook om dat ik de rekening voor bestrij dingsmiddelen nog steeds te hoog vind". In de containerteelt gebruikt De Vries zowel in als tussen de containers geen chemische middelen. "Het onkruid in de potten trekken we eruit, en de pa den frezen we. In de vollegronds boomteelt gebruikt de boomkweker alleen in het tweede en derde groeijaar chemische middelen. Tegen de hinderlijke populierenglas- vlinder hoeft de Lelystadse kweker steeds minder in aktie te komen. Ooit was hij in de zomer elke twee weken met de spuit in de weer. Nu gebeurt dat op indikatie, op waarne ming. Hulpmiddel is een val met lokstof die mannelijke glasvlinders aantrekt. Een lijmplaat houdt ze in de val gevangen. Als er een hele vlucht is neergestreken, komt voor De Vries het moment om de spuit machine uit de schuur te halen. De laatste jaren heeft hij dat nog maar twee keer hoeven te doen. Tweederde minder Wat bespaart De Vries al met al aan bestrijdingsmiddelen en kunstmest? Dat blijkt gemakkelijker gevraagd dan beantwoord. "Ik kan het in geld moeilijk vergelijken met eerdere ja ren. In zeven jaar is mijn bedrijf flink gegroeid. Wel weet ik dat ik per oppervlakteëenheid tweederde deel minder chemische middelen ge bruik dan zeven jaar geleden. Maar de nieuwere middelen zijn duurder dus je kunt niet zeggen dat ik ook tweederde minder hoef te betalen". Datzelfde geldt voor kunstmest. In- gehulde kunstmest is duurder dan de niet-gepantserde variant. De Vries: "Ik probeer op mijn wijze zo zorgvuldig en bewust mogelijk om te springen met bestrijdingsmid delen en kunstmest. Zo ga ik steeds een stapje verder. Ik wil weieens proberen of ingehulde kunstmest in de volle grond ook goed werkt. We kunnen ook nog vreselijk veel leren van de akkerbouw en de tuinbouw. Je hoort bijvoorbeeld over de inzet van steriele vliegen bij de bestrijding van de uienvlieg. Ik kijk ook af en toe bij biologische-dynamische be drijven in de buurt, als oriëntatie. Daar moet je je voor openstellen. Misschien zijn er zaken die we kun nen overzetten". Magda de Vetten Landbouwschap Naast de groei van de grote export markten, groeit ook in landen als Spanje, Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland de belangstelling voor Hollandse broccoli. Verpakking Alle Klasse I broccoli wordt geseald, dit om de houdbaarheid van het pro- dukt te vergroten, en vervolgens ver pakt. Als standaardomverpakking voor de 9-14 cm en de geboste broc coli van Klasse I wordt dit jaar gestart met het inzetten van de ver hoogde radijsbak met een inhoud van 5 kg. De broccoli wordt in deze verpakking om en om (scherm bo ven, scherm onder) verpakt. De gro tere maten, 14-18 cm en 18 en op van Klasse I worden in poolbakken ver pakt met een inhoud van 8 kg. Donderdag 31 mei hield de zaad teeltstudieklub "Eiland Tholen" de eerste exkursie van 1990. Op het ter rein van veiling St. Annaland verza melden zich 35 belangstellenden om dè overjarige zaadteeltgewassen te bekijken. Het geheel stond onder lei ding van voorlichter J. Wals die uit praktijkpercelen wat aangetast ma terieel had verzameld wat eerst uit voerig werd behandeld. In zijn inleidend praatje ging hij in op de problemen die zich nu voor doen, waarbij vermenging wel het ergste was. Met name speelt dit bij margriet, waar vorig jaar May Queen bloeide, kan nu geen Alaska worden geteeld. Bij de violen was het zelfs zo erg dat er een perceel wordt overwoekerd door blauwe vi olen terwijl er gemengde waren ge zaaid. Na veel selektiewerk staat er nu een perceeltje blauwe violen te bloeien. Zaadteler let op bij de per ceelskeuze deze zaken mogen niet voorkomen!! Ander aandachtspunt is de zaadver menging bij de oogst, waarbij het vooral gaat of de combine of dorsmachine goed schoon is van bin nen. Vooraf een pak stro er door heen draaien kan nogal wat schoon maken. Ook bij het drogen van zaadteeltgewassen dient men alert te zijn op vermenging: drogend violen- zaad kan wel 5 meter weg springen. De ziekte-aantastingen waren vooral luis, meeldauw, roest, spat, e.d. Een perceel Arabis zat zwaar onder de witte roest, zo erg was nog niet eer der waargenomen. Tegen vogelvre- terij (o.a. door vinken) werd gemeld dat een mengsel van tabasco (keu kenkruid) met Mesurol wel eens wil helpen. Bij de korenbloem zag men een zeer zwaar gewas, gevaarlijk voor de meeldauw of bij een on weersbui. Het gewas is gezaaid op vroege aardappelland, en maar wei nig bemest. Bij de winterbloemkool zag men een zaadvast ras, tegen woordig teelt men meestal hybriden (vader- en moederlijn worden apart geplant). In dit gewas kunnen nogal wat bespuitingen nodig zijn tegen in- sekten, let dan wel op bij vriendelijkheid van het te gebruiken middel. De duizendschoon gaf een wat dunnere stand te zien en weinig spat en roest, aantastingen waarop men alert dient te zijn. De onkruid- bestri jding gebeurt met Tenoran, maar deze avond werd de medede ling gedaan dat de fabrikant heeft besloten om met de produktie van dit middel te stoppen. De toelating blijft bestaan, maar de voorraad zal spoedig weg zijn. De vergeet-mij-niet werd dit jaar veel gespoten tegen de meeldauw en luis, maar op 31 mei was dit gewas al gemaaid, en zodoende ziet men de eerste ruiters weer in het landschap verschijnen, en dan te bedenken dat bij verschillende telers de zomer bloemen nog niet boven staan i.v.m. droogte en korstvorming. Verder werd nog gekeken naar anjers, mar griet, papaver, barthoma en siervlas. Dit siervlas stond dun, en na onder zoek bleek dat de wegval van plan ten in februari/maart vooral te wij ten was aan de zware stormen in ja nuari die een zoute nevel over dit ge was brachten. Na enkele jaren van stilte i.v.m. gebrek aan een voorlich ter werd nu weer een exkursie win- terbloemzaadteelt gehouden. De aanwezigen genoten van een fraaie en leerzame avond. Statuten Voorafgaand aan de exkursie werd een ledenvergadering gehouden met als enig agendapunt: "Het wijzigen der statuten". Met slechts één stem tegen werd het bestuursvoorstel aan genomen. Er zijn reeds afspraken gemaakt over 2 volgende exkursies. Op 12 juli naar het proefveld voor onkruid- en ziektebestrijdingsproeven, op 9 au gustus naar verschillende percelen met zomerbloemen. De leden krij gen nog bericht over plaats en tijdstip. L. Bijnagte, sekr. 8 Vrijdag 15 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8