Steun provincie voor milieuprojekt 3 ZLO In milieuplannen gevolgen werkgelegenheid laten zien over geld en goed Samenwerking met machines en werktuigen; het kan U kosten besparen! Het pensioen van de ondernemer Vertaling milieubeleid naar Zeeuwse situatie Tegemoetkoming bij dioxinevervuiling ook na 1 juli Nieuwe variant voor snelle trein in Brabant m In de praktijk komen we veel ver schillende soorten samenwerkings verbanden tegen met de machines en werktuigen. Dat dit kostenbespa rend zal werken behoeft geen be toog. Een aardappelfrees voor 20 ha is per ha goedkoper dan voor 10 ha. Stel dat U besluit om met uw kolle ga's gezamenlijk een machine aan te schaffen, waar moet U dan op letten? Schriftelijk kontrakt Het verdient aanbeveling een aantal zaken schriftelijk vast te leggen in een zogenaamd samenwerkingskon- trakt. Men vermijdt daarmee ondui delijkheden voor nu en voor de toe komst. Geregeld zou kunnen worden: a. in welke verhouding wordt de machine aangeschaft. Is dat ieder de helft of bijvoorbeeld op basis van het geschatte gebruik van de machi ne (aantal ha's); b. hoe verdeelt men de jaarlijkse kosten? Deze bestaan o.a. uit: rente; afschrijving; stalling; verzekering; administratie; onderhoud; brandstof en smeermiddelen. De rente, afschrijving, stalling, ver zekering en administratie zijn vaste kosten, die hangen niet af van het gebruik. De overige kosten zijn vari abel en hangen wel af van het ge bruik. Men zou kunnen voorstellen dat de jaarlijkse kosten worden op geteld en worden gedragen naar het gebruik (ha's). Maar hoe moet dat dan indien iemand niet of nauwe lijks van de machine gebruik maakt, dan drukken alle lasten op één per- Bij een volgende voortgangsrappor tage van het Integraal Milieu- aktieplan voor de land- en tuinbouw zullen ook de gevolgen voor de werkgelegenheid in beeld gebracht worden. Dit geldt ook voor de maat schappelijke kosten bij het uitblijven van het milieubeleid. Aldus het bestuur van het Landbouwschap ge nomen tijdens de laatste openbare bestuursvergadering. De voortgangsrapportage is een ver volg op het vorig jaar door het Landbouwschap gepresenteerde In tegraal Milieu-aktieplan voor de land- en tuinbouw. In het plan staan maatregelen die de land- en tuin bouw zelf onderneemt om schonere produktiemethoden te krijgen. Ook dient het als thermometer om na te gaan wat van de plannen is gereali seerd. Het bestuur is van mening dat de voortgangsrapportage aangeeft dat het agrarische bedrijfsleven zelf initiatief en verantwoordelijkheid toont. Gewezen werd op de nood zaak van een goede koördinatie van milieubeleid op diverse overheids niveaus. soon die er niets aan kan doen dat de ander de machine niet gebruikt; c. wat er moet gebeuren bij overlij den of faillissement; d. hoe de financiële afwikkeling moet geschieden bij het einde van het kontrakt; e. waar moet de machine gestald worden; f. wat er moet gebeuren als er een geschil is, enz. enz. Andere aandachtspunten Een niet-zelfrijdend werktuig, bij voorbeeld aardappel frees, dient op elke stallingsplaats verzekerd te zijn. Dit moet extra op de polis worden vermeld van alle deelnemers. Voor de zelfrijdende werktuigen waarvoor een WA-verzekering verplicht is, al dan niet in kombinatie met een casco-verzekering, is de plaats van stalling niet van belang. Als er één persoon is die de machine verzekert, is dit voldoende, bijvoorbeeld een maaidorser. Als U twijfelt neem dan kontakt op met uw verzekeraar, neem geen risiko's! Basis voor sa menwerking is vertrouwen. Is dat er niet, begin er dan niet aan! Kortom: het is verstandig informatie in te winnen hoe zulke zaken zo eer lijk en goed mogelijk geregeld kun nen worden. Neem daarvoor kon- takt op met uw SEV'(st)er in uw ge bied. Zij kunnen een ontwerp overeenkomst voor U opstellen. J.L. Mieras Het door de drie Zeeuwse Landbouw organisaties ingediende projekt om energie te winnen uit biomassa kan rekenen op subsidie van de provin cie. Uit het milieufonds wil de pro vincie 23.750,bijdragen. Het geld komt beschikbaar als het minis terie van Landbouw en het Zeeuwse bedrijfsleven samen nog 166.250,op tafel leggen. Het projekt van de 3 ZLO betreft een haalbaarheidsonderzoek om bio massa (hooi, stro en eventueel energiegewassen als hout en olifan tengras) door middel van verbran ding en vergassing in energie om te zetten. Tevens worden de mogelijk heden onderzocht om olie uit land bouwgewassen als grondstof voor dieselmotoren te gaan gebruiken. Volgens GS gaat het hier om een in noverend projekt met positieve milieu-aspekten. Het kan een alter natief zijn voor storten of verbran den op het veld. Verder leidt de teelt van kortlopende energiegewassen tot verruiming van het bouwplan, wat ziektedruk en daardoor het gebruik van chemische middelen vermindert. En bovendien geeft toepassing van bio-energie een besparing op fossiele brandstoffen of andere vormen van energie waaraan milieurisiko's zijn verbonden. De provincie heeft al verschillende projekten op milieugebied uit het Milieufonds 1990 financiële steun toegekend. Zo is onder andere voor het Boerenbroodprojekt van het ZAJK 20.000,beschikbaar gesteld. Onder de titel 'Samen werken aan en in het milieu' organiseren provincie en regionale milieu-inspektie op donderdag 21 juni een bijeenkomst, met als centraal thema het gezamen lijk door overheid en derden gestalte geven aan het milieubeleid. De rijksoverheid heeft het milieube leid op papier gezet in het nationaal milieubeleidsplan (NMP). Binnen kort is een vertaling ervan te ver wachten naar de Zeeuwse situatie, in het Zeeuws milieubeleidsplan. De uitvoering van het milieubeleid is echter niet alleen een zaak van rijk en provincie. Het vraagt de nodige akties van burgers, bedrijven en an dere overheden. Dit kan alleen dan vorm krijgen als zij in staat worden gesteld mee te denken over de oplos singen van de milieuproblematiek. De bijeenkomst is een eerste aanzet om de verwachtingen die over de uit voering van het milieubeleid zijn uit gesproken in het nationaal milieube leidsplan (NMP) - en straks in het Zeeuws milieubeleidsplan - waar te maken. Voor de bijeenkomst is een groot aantal organisaties en instanties uit genodigd. Het Landbouwschap wil dat ook na 1 juli de tegemoetkomingsregeling voor veehouderijbedrijven die met dioxinevervuiling te maken hebben van kracht blijft. Veehouders in de getroffen gebieden moeten hier op tijd over geïnformeerd worden. Dit heeft het schap geschreven aan mi nister Braks. In de brief schrijft het schap dat de indruk bestaat dat er nog steeds wordt ingespeeld op calamiteiten, terwijl een oplossingsgerichte aan pak op de achtergrond verdwijnt. Het Landbouwschap verwijst naar een plan van aanpak voor de dioxi- neproblematiek, zoals dat in decem ber 1989 is gepresenteerd. Het on derzoek dat moet zorgen voor de schoonmaak van de getroffen gebie den is nog niet volledig van start ge gaan. Vrijdag 15 juni 1990 bestemmings plannen Brouwershaven Vanaf 8 juni ligt voor een ieder ter inzage ter gemeentesekretarie de her zieningen die worden voorbereid voor de bestemmingsplannen Bui tengebied. Tholen Met ingang van 8 juni ligt voor een ieder ter sekretarie van de gemeente ter inzage het besluit van de raad waarbij wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor o.a. een gebied aan de Schelde- Rijnweg op het schiereiland Tholen. Tegen dit besluit kan binnen 30 da gen schriftelijk bezwaar worden ge maakt bij de gemeenteraad. Woudrichem Met ingang van 8 juni ligt ter ge meentesekretarie ter inzage het besluit dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan "Buitengebied" voor het gedeelte van de Woudrichemseweg/Alm- kerkseweg en daaraan grenzende gronden frissen de Doornseweg en Ruigenhoekweg. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben een nieuwe variant in diskus- sie gebracht voor aanleg van de ho- gesnelheidsspoorlijn. Het betreft een tracé lopend ten westen van Roosen daal langs het Markvlietkanaal (van uit het noorden), de A17 en de Buisleidingenstraat. De Nederlandse en de Belgische regering hebben la ten weten deze variant op haalbaar heid te willen onderzoeken, ook al leidt dit tot vertraging. De nieuwe variant is een half miljard goedko per dan andere varianten omdat er nauwelijks oost-west-kruisende on gelijkvloerse voorzieningen nodig zijn en de spoorlijn over grote lengte op maaiveldhoogte kan worden aan gelegd. Het door GS voorgestelde tracé zal in het MER-onderzoek worden betrokken. Minister Maij- Weggen heeft aan het provinciaal bestuur laten weten zich in te span nen voor extra mogelijkheden in West-Brabant op het vlak van het goederenvervoer. Pensioenen en pensioenrechten zijn veelal onbekende begrippen voor de zelfstandig werkende ondernemer. Heeft hij personeel dan is hij op grond van de arbeidsvoorwaarden verplicht pensioenpremie voor dezen te betalen. Maar voor zich zelf is er geen verplichting. Net als voor iedereen is er voor hem wel de basisvoorziening, genaamd de AOW/AWW. Deze wettelijke re geling geeft op 65-jarige leeftijd een uitkering van rond 900,per maand en per persoon. Bij overlij den voor deze leeftijd heeft de part ner recht op een weduwenuitkering. Gezien de hoogte van deze uitkering zal het u duidelijk zijn dat dit onvol doende is om van te leven als ander inkomen ontbreekt. Er zal daarom voor aanvullend inkomen moeten worden gezorgd. U kunt dit vrij makkelijk realiseren door het sluiten van een pensioen/lijfrenteverzeke ring. Omdat dit in wezen een spaar- verzekering betekent kunt u, los van een benodigde risikoverzekering, ook de jaarlijks op te brengen pre mie op een spaarrekening storten. De uitkomst zou het zelfde moeten zijn, doch is het meestal niet. Hier voor zijn meerdere redenen aan te wijzen. Meestal kunt u niet de disci pline opbrengen om zolang trouw elk jaar een bedrag opzij te leggen en van de reeds gespaarde bedragen af blijven. Toevallig hebt u net een nieuwe machine nodig waarvoor u het gespaarde geld goed kunt gebrui ken. Daarnaast moet u over de rente van spaargelden belasting betalen, waardoor de aangroei minder snel verloopt dan bij een verzeke ringsmaatschappij, die over de ren- teaangroei voorlopig geen belasting betaalt. Anderzijds behoeft u niet hun kosten en winstopslag te beta len. U ziet wel dat een vergelijking moeilijk te maken is. Of u een dergelijke verzekering moet afsluiten zal overigens eerst aan de orde moeten komen. Dat betekent dat vooruit ingeschat moet worden hoe uw inkomenspositie er uit zal zien op het moment dat u 65 jaar wordt. Op zich is dit een lastige bere kening, zeker als u een nog betrekke lijk jong ondernemer bent. Het is bijna niet voor te stellen hoe uw on derneming zich zal ontwikkelen, ter wijl nog minder zeker is wat de waarde van uw bedrijf zal zijn op die bewuste leeftijd. In de agrarische wereld is hetzelfde aan de orde, met dit verschil dat bij de bezittingen van het bedrijf meestal landbouwgronden aanwezig zijn. Hiervan weten wij dat deze een vrij vaste waarde vertegenwoordigen met soms wat uitschieters naar bo ven. De jonge ondernemer die zo juist het bedrijf van zijn ouders heeft overgenomen zal, als er ook grond in eigendom is overgegaan, te gen een grote schuld aankijken. Hij zal als jong ondernemer alle zeilen moeten bijzetten om te zorgen voor toekomstig inkomen waaruit ook de rente en aflossing kan worden be taald. Het is in die situatie niet aan te bevelen dan al te praten over een lijfrenteuitkering op 65-jarige leef tijd. De daarvoor benodigde gelden zijn niet beschikbaar. Wel moet een dergelijke ondernemer een risikover zekering afsluiten voor het risiko van vroegtijdig overlijden opdat er middelen beschikbaar komen om de hypotheekschuld te kunnen aflos sen. Het is evenwel ook minder noodzakelijk om ook te zorgen voor een kapitaal op de pensioeningangs datum. De ondernemer die heeft kunnen sparen binnen zijn bedrijf is op dat moment zelf in staat middels eigen vermogen voor toekomstig ex tra inkomen te zorgen. Sparen in het eigen bedrijf kan op vele manieren. Denkt u maar aan het aflossen van de overnameschulden. Maar ook het vergroten van het be drijf is een spaarvorm, mits de bezit tingen (lees landbouwgronden) aan het eind nog waarde hebben. Omdat in achterliggende jaren is gebleken dat gronden steeds een waarde heb ben behouden en het anderzijds ook een schaars artikel is, mag u ervan uitgaan dat het in de toekomst ook nog waarde zal houden. Welke waarde u hiervoor mag invul len zal mede afhangen van het feit of u zelf een bedrijfsopvolger hebt. Maar ook in dat geval zal de grond voor u toekomstig pensioen kunnen betekenen. Daarmee is niet gezegd dat in alle gevallen verzekeren over bodig is. Iedere situatie is weer an ders en van geval tot geval moet met u worden nagegaan welke behoefte er bij u aanwezig is. Sluit niet simpel in december een koopsompolis af zonder overleg met uw accountant. Want het argument van, het is fis- kaal voordelig dus zal het wel goed zijn, spreekt mij niet aan. Vaak blijkt achteraf het aftrekeffekt min der groot te zijn dan u is voorge rekend. Gepachte grond Waar verzekeren zeker een nuttig in strument kan zijn is bij de groep van ondernemers die binnen hun bedrijf minder kunnen en behoeven te spa ren. Denkt u maar aan de vrije be roepsbeoefenaren met relatief wei nig investeringen, zoals b.v. een huisarts. Maar ook de landbouwer die boert op gepachte grond kan daartoe gerekend worden. Zijn kosten voor het gebruik van de grond zijn meestal lager dan in de ei gendomssituatie, waardoor er ruim te is voor het zorgen voor de "oude dag". Ook kan in dat geval niet in grond worden gespaard hetgeen eveneens een reden tot verzekeren kan zijn. Alleen is daarij te hopen dat de eigenaar niet op een goed (of kwaad) moment bij u komt met het verzoek de grond maar in eigendom over te nemen. Maar dat is nu een maal een gevolg van het onderne merschap. Er zijn vele dingen onze ker en dat zal wel zo blijven ook. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3