"Onder voorwaarden moet biotechnologie mogen" Rhizolab Wageningen geeft gewasonderzoek nieuwe impuls Geslaagden "De Leeuwtjes" KNLC-commissie veehouderij Geslaagden "Oranjezon" "Alleen ooipremie voor hoofdberoepers" Opening Centrum voor Milieustudies Wageningen De commissie veehouderij van het KNLC sprak op de vergadering van 12 juni uitgebreid over de biotechnologie aan de hand van het advies van de commissie Ethiek en Biotechnologie bij Dieren. Zij het aarzelend vond de commissie dat biotechnologie moet mogen mits aan een aantal voorwaarden is voldaan. Een ander onderwerp van gesprek waren de nieuwe maatregelen. De commissie veehouderij meent dat onderzoekers onder bepaalde voor waarden vrij moeten zijn om bio- technologisch onderzoek te doen. Méér vertrouwen in de zelfdiscipline van de sector is gerechtvaardigd vin den de KNLC-veehouders. Waar de adviescommissie 'nee, tenzij...' zegt tegen biotechnologieonderzoek en toepassingen, neigt de veehoude rijcommissie meer naar een 'ja, mits..' opstelling. De veehouders vinden dat de adviescommissie ten onrechte kloneren van dieren als een probleem ziet. Kloneren gebeurt al dus dat kun je geen trendbreuk noe men, zoals de adviescommissie doet. De veehouderijcommissie heeft wel moeite met zogenaamde chimaeren, combinatiedieren zoals het 'koenijn' Aanvragers van de EG-ooipremie moeten als hoofdberoep landbou wers hebben om in aanmerking te komen voor de premie. Dat voorstel doet de veehouderijcommissie van het KNLC. Op die manier komt de premie meer bij echte schapenhou ders terecht. De premie komt nu in veel gevallen terecht bij 'premie jagers'. De EG wil het stabilisatorenmecha nisme in de schapenhouderij baseren op het aantal aangevraagde ooipre mies. Dat is een betere basis dan de Aan de scholengemeenschap voor beroepsonderwijs LHNO, LBNO, LEAO en MHNO "De Leeuwtjes" van de ZLM te Terneuzen zijn de volgende leerlingen voor hun oplei ding geslaagd: Opleiding Individueel Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (I.H.N.O.) Regina Fierinck, Terneuzen; Bianca van Hurck, Terneuzen; Miranda de Jonge, Terneuzen; Angelina Kruijs- haar, Terneuzen; Rosita de Nijs, Zaamslag; Lian Otterloo, Terneu zen; Toiny de Putter, Terneuzen; Rolinda Quelerij, Terneuzen; Jackie Regeling, Westdorpe; Petra Roos, Sas van Gent; Sandra Versijp, Ter neuzen; Miranda Broekhoven, Ter neuzen; Natasja de Brouwer, Axel; Selina Doorns, Terneuzen; Saman- tha c. Fraeyenhove, Terneuzen; Ca- rola Fransbergen, Terneuzen; Dana de Haas, Terneuzen; Natalie van Hoorn, Terneuzen; Angela de Jon ge, Terneuzen; Emmy Penning, Hoek; Erica Veer, Axel; Jolanda Wiemes, Axel. Opleiding Lager Huishoud- en Nij verheidsonderwijs (L.H.N.O.) Natasja van Alphen, Terneuzen; Sa bine van der Bent, Terneuzen; Sas- kia Bracke, Terneuzen; Sandra de Bruin, Stekene; Irene Bruins Slot, Terneuzen; Sascha Butler, Terneu zen; Yvon Cambier, Terneuzen; Bi anca Dezutter, Terneuzen; Angeli- que Geelhoed, Philippine; Rian Ger- res, Zuiddorpe; Manon v.d. Heuvel, Terneuzen; Natalie Hiel, Terneuzen; Rian de Jonge, Hoek; Cindy Klaas- sen, Sluiskil; Amanda Molewijk, Terneuzen; Esther Murre, Terneu zen; Cindy Rollof, Philippine; Jac queline de Ronde, Terneuzen; Matty Schipper, Terneuzen; Sylvia Schoen makers, Terneuzen; Cindy Seghers, Sluiskil; Monica Spinnewijn, Bier vliet; Annet Tollenaar, Hoek; Esme ralda van 't Veld, Terneuzen; Diana Vinke, Terneuzen; Marleen van Wijck, Terneuzen; Rowena Wit kamp, Terneuzen. Opleiding Lager Economisch en Ad ministratief Onderwijs (L.E.A.O.) Monika van Alem, Terneuzen; Na- Vrijdag 15 juni 1990 en de 'scheit'. Maar te veel angst voor biotechnologie is niet goed. Als onderzoekers geen vrijheid krijgen kunnen ze ook geen positieve ont dekkingen doen. Als de minister een Raad van ethiek en biotechnologie in gaat stellen wil de veehouderij commissie daar graag bij betrokken zijn. Mest Van 1 februari tot 1 oktober moet er mest uitgereden kunnen worden. Koppeling van het uitrijverbod aan de T-som van 180 graden is niet zin vol vindt de commissie veehouderij van het KNLC. Het Landbouw schap heeft de mogelijkheid geop perd om uitrijden in het voorjaar te statistieken van het aantal ooien, die nu als uitgangspunt gebruikt wor den. De vraag is dan wat een 'pre miewaardige ooi' is. De commissie veehouderij meent dat dan uitge gaan moet worden van ooien die reeds een keer gelammerd hebben en/of zichtbaar drachtig zijn. De aanvraagperiode zou in dat verband van het eind van het jaar naar april moeten verschuiven. Ook zou de aanhoudperiode korter kunnen (nu: 100 dagen) waardoor de afzet een gelijkmatiger verloop kan krijgen. zik Aydogen, Terneuzen; Ilonka Boogaard, Oostburg; Mitchel Buys- se, Terneuzen; Eline van Dijk, Ter neuzen; Donna Etty, Hoek; Caro- lien den Hamer, Zaamslag; Fanny Koppers, Hulst; Birgit Kort, Phi lippine; Sandra Krijger, Terneuzen; Bianca de Letter, Terneuzen; Ernst Levien, Terneuzen; Sabine den Heij- er, Terneuzen; Bianca van Minnen, Terneuzen; Manon Nijssen, Bier vliet; Lisa v.d. Sluis, Philippine; Na thalie Timmermans, Biervliet; Mar co Veer, Axel; Liselotte de Vos, Ter neuzen; Jessica van 't Westeinde, Terneuzen; Diana Wollrabe, Schoondijke. Opleiding Interim Algemene Scha kelopleiding (Intas) Inge Buijze, Axel; Petra Demuyt, Sluis; Jeanette Dijkwel, Terneuzen; Michel de Greve, Breskens; Francis Hogendoorn, Terneuzen; Patricia van Hoorn, Hoek; Sandra Knol, Zaamslag; Anniek Kraan, Terhole; Anita van Swaal, Hoek; Marieke Vogt, Terneuzen; Jessica Winne, Sas van Gent; Natasja de Wit, Phi lippine. Opleiding M.D.G.O.- Aktiviteitenbegeleiding Natascha v.d. Calseijde, Sluiskil; Pascal Compiet, Sluiskil; Jenny Die- leman, Terneuzen; Ingrid Franssens, Terneuzen; Baukje van der Heide, Terneuzen; Sarie Riemens, Terneu zen; Nicole Spruit, Terneuzen; Be linda Tieleman, Vogelwaarde; Ellis Wattel, Axel; Petra de Wispelaere, Aardenburg. Opleiding Lager Economisch en Ad ministratief Onderwijs (L.E.A.O.) Monique v.d. Bergh, Terneuzen; Ronnie de Blaeij, Terneuzen; Esther de Bruin, Zuiddorpe; Danny Crom- been, Hulst; Michel Göbels, Terneu zen; John Neuteboom, Terneuzen; Miranda Schieman, Westdorpe; Niek Schieman, Axel; Michel Tchi- cha, Terneuzen; Gina de Vaan, Ter neuzen; Ernst Vermeulen, Oost burg; Cindy de Waal, Terneuzen; Tanja van Waes, Westdorpe; Mabel Wisse, Terneuzen; Liesbeth van Wijck, Terneuzen. koppelen aan de T-som. Dat is im mers in de praktijk het ideale mo ment om te beginnen met bemesten. Het Landbouwschap wil daarmee voorkomen dat op termijn de hele maand januari een uitrijverbod gaat gelden. De commissie veehouderij ziet daar niet veel in. Het leidt ertoe dat boeren overal op een verschillen de datum kunnen gaan uitrijden. Dat is niet te controleren. Met één datum weet iedereen waar hij aan toe is. De commissie ziet geen aanlei ding om af te wijken van de huidige regel dat van 1 januari tot 15 februa ri niet over sneeuw mag worden uit gereden. De commissie stemt in met een uitrijverbod in december. In sep tember moet er echter uitgereden kunnen worden omdat anders de mestafzet in het gedrang komt. Bo vendien staan de koeien dan ook nog het land te bemesten dus waarom zou uitrijden dan niet mogen, rede neerde de commissie. Aan de chr. school voor LHNO van de ZLM "Oranjezon" te Oostkapel- le zijn voor het eindexamen LHNO geslaagd: Sonja van Ast, Biggekerke; Anita van Baaien, Grijpskerke; Bianca Brouwer, Aagtekerke; Maritta Driessen, Middelburg; Yvonne v. Eijzeren, Domburg; Fiona Ekkebus, Middelburg; Monica Gabriëlse, Westkapelle; Karin van Garderen, Aagtekerke; Anja Geertse, Vrou wenpolder; Annemarieke Hamel, Oostkapelle; Lydia van Helleman, Middelburg; Astrid Hengst, West kapelle; Petra Koeman, Seroosker- ke; Wanda Lauwereins, Vlissingen; Natasja Matthijsse, Meliskerke; Brendy Moolenaar, Oostkapelle; Sylvia Moser, Oostkapelle; Joan Nagelkerke, Aagtekerke; Miriam Passenier, Westkapelle; Jeane Roo- se, Oostkapelle; Moira Schier, Grijpskerke; Wendy Tilroe, Vrou wenpolder; Barbara Verstraate, Oostkapelle; Martine de Visser, Aagtekerke; Jacqueline de Vlieger, Vrouwenpolder; Jacobine van der Vorst, Middelburg; Annemieke Wouters, Middelburg. Van 16 juni t/m 26 augustus is in. Kasteel Groeneveld te Baarn een ten toonstelling over koeien te zien. De tentoonstelling is een uitvloeisel van de verzameldrift van een partikulier, in dit geval de direkteur van de Gooise Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Deze is enige tijd geleden begonnen met alles te verza- De Landbouwuniversiteit heeft op maandag 11 juni het Centrum voor Milieustudies Wageningen geopend. Tijdens de opening van het Centrum zullen het algemene en het dagelijkse bestuur geïnstalleerd worden. Het Centrum voor Milieustudies is vanaf die datum hèt centrale milieu-adres van de Landbouwuniversiteit voor (semi-)overheid, bedrijven en maat schappelijke organisaties. De Wageningse universiteit heeft, als het grootste universitaire milieu centrum van Nederland, te maken met een toename van het aantal vra gen en aktiviteiten op het terrein van milieu-onderwijs en milieu- melen wat met koeien te maken had, zoals schilderijen, tekeningen, mini aturen, maar ook alledaagse dingen als kaasdozen, sherryflesen en speel goed. De tentoonstelling 'Runderi- tis, de obsessie van een verzame laar', is geopend van 10.00 tot 17.00 uur (zaterdag en zondag vanaf 12.00 uur), maandag gesloten. onderzoek. Milieuvraagstukken die nen zich meestal als complexe pro blemen aan. De Landbouwuniversi teit wil de kennis en ervaring, af komstig uit verschillende Wagening se vakgebieden bij elkaar brengen. De konfrontatie tussen natuurwe tenschappelijke en sociaalweten schappelijke benaderingen van een probleem blijkt immers dikwijls te leiden tot diepere en bredere inzich ten. Voor de koördinatie van de ak tiviteiten op het milieuterrein en voor de samenwerking tussen weten schappelijke disciplines heeft de Landbouwuniversiteit nu het Cen trum voor Milieustudies opgericht. Een voor Europa unieke onderzoeks- accommodatie, het Rhizolab Wage ningen, dat op 15 juni officieel wordt geopend, zal het gewasonder zoek in ons land een nieuwe impuls geven. Het is een samen wer- kingsprojekt van de Landbouwuni versiteit Wageningen (LUW) en de Dienst Landbouwkundig Onderzoek (DLO). Ir. M. Heuver, algemeen di rekteur van DLO en dr. ir. M.P.M. Vos, voorzitter van het college van bestuur van de LUW zullen het on dergrondse wortelstudielaboratori- um, dat gebouwd is op het complex De Born Zuid aan de Bornsesteeg, op vrijdag 15 juni om 15.00 uur in gebruik stellen. Naarmate er strengere milieu-eisen aan de landbouw worden gesteld en er steeds meer gestreefd wordt naar een gerichte ontwikkeling van na tuurwaarden in het landelijk gebied, groeit de behoefte aan meer inzicht in de groei van planten onder beper kende omstandigheden, zoals water gebrek, ziekten en plagen. Om dat soort onderzoek te kunnen uitvoeren was er een laboratorium nodig waar in de bovengrondse en ondergrondse delen van de plant tegelijk bestu deerd kunnen worden in een gewas situatie. Bijna tien jaar geleden wer den de eerste schetsen voor zo'n ac commodatie op papier gezet door onderzoekers van het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) en de LUW-vakgroep Theoretische Produktie-ecologie. Later kwamen daar nog de LUW-vakgroepen Landbouwplantenteelt en Grasland- kunde en Vegetatiekunde, Planten- oecologieen Onkruidkunde bij. In het laboratorium zoals het uitein delijk is gebouwd, kunnen interac ties tussen processen in bodem en ge was bestudeerd worden zonder daar voor planten te hoeven beschadigen. De onderzoeksaccommodatie vormt een belangrijke schakel tussen on derzoek in het laboratorium en in het veld. Onderaardse gang Het Rhizolab Wageningen is meer dan een klassiek wortelstudielabora- torium. Het bestaat uit zestien bak ken (1.25 x 1.25 m en twee meter diep) aan weerszijden van een onder aardse gang. Via houten schotten zijn de bakken over de volle diepte toegankelijk voor het plaatsen van opnemers. Een van de mogelijkhe den is om via in de bakken ge plaatste glazen buizen video opnamen of foto's te maken van wortelpatronen. Op diverse diepten bevinden zich in de grond opnemers voor vocht, temperatuur, geleid baarheid en afzuigen van bodem- vocht en bodemlucht. Per bak is een irrigatiesysteem aangebracht zodat per bodemlaag een waterbalans kan worden opgesteld. In de bakken kan ook een grondwaterstand worden aangebracht en een bodemprofiel worden nagebootst. In en rond de bakken staat een ge was. Acht van de zestien bakken kunnen voorzien worden van gekli- matiseerde gewaskappen. Deze zijn zo uitgerust dat gewasverdamping, fotosynthese en respiratie op vier bakken tegelijk kunnen worden ge meten. Deze metingen kunnen aan gevuld en gekombineerd worden met gegevens over ademhaling van bo dem en wortels. Onderzoeksplannen In het Rhizolab zal in de komende jaren onderzoek worden gedaan naar vraagstukken als benutting van voedingsstoffen, effekten van bo- demziekten veroorzaakt door aaltjes of schimmels, de gevolgen van een verhoogd koolzuurniveau in de lucht (broeikaseffekt) en groei en sterfte van wortels van graslandplanten. Veel van dit werk vereist een nauwe samenwerking tussen onderzoekers van verschillende disciplines, ook buiten Wageningen. i9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19