Knelpunten bij man/ vrouwmaatschap opgelost OORT: PUZZELEN OF DUIDELIJKHEID Werkgroep belastingen KNLC Voorlichtingsbijeenkomsten in uw regio over de gevolgen van de Oort-maatregelen voor de agrarische sector. zaken hu tariefs middeli staking werk overh advie ge uto omputer rwaarde ructuur g vrijstelling emer velingstoeslag en engdekosten Op 1 januari a.s. verandert het belastingstelsel nogal ingrijpend. Deze wijzigingen hebben voor u als ondernemer, maar ook voor u in de privé-sfeer belangrijke gevolgen. Het is daarom verheugend de deskundigheid van Accountantsunie ZLM te kunnen gebruiken om u hierover tekst en uitleg te geven. De ZLM nodigt u en uw partner dan ook gaarne uit voor de voorlichtingsbijeenkomst welke in uw regio wordt gehou den. Voor plaats en tijdstip: zie hiernaast. Naast de deskundigen van Accountantsunie ZLM zal ook de SE V-er uit uw werkgebied aanwezig zijn en zitting nemen in het forum tijdens het vragenuur. Er is ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor een goede organisatie is het wel gewenst dat vooraf bekend is hoeveel personen aan de bijeenkomst zullen deelne men. Wij vragen u daarom bijgevoegde bon te willen invullen en terug te zenden indien u voornemens bent de bijeen komst bij te wonen. De ondergetekende: naam: straat: woonplaats: telefoonnr.: is voornemens de voorlichtingsbijeenkomst te bij te wonen en komt met personen. Datum: Handtekening: Opsturen in portvrije enveloppe naar: Zuidelijke Landbouw Maatschappij ZLM Antwoordnummer 60 4460 VB Goes Bij de man-vrouwmaatschap doen zich over het algemeen geen grote knelpunten meer voor. De proble men bij het medeondernemerschap zijn ook opgelost. Dit konstateerde de Werkgroep Belastingen van het KNLC tijdens haar laatste vergade ring. De werkgroep besprak verder het konsept-regeerakkoord. Bij de man/vrouwmaatschap doen zich over het algemeen geen grote problemen voor. Alleen bij kleinere bedrijven kan de urennorm (1225 uur) die nodig is voor de zelfstandi genaftrek moeilijkheden opleveren. Bij het mede-ondernemerschap ko men in de praktijk enkele technische problemen voor. Een voorbeeld hiervan is de situatie waarbij er al een vader/zoonmaatschap is en er een aanvullende maatschap met de schoondochter wordt gesloten. Een ander probleem doet zich voor wan neer man en vrouw buiten gemeen schap van goederen zijn getrouwd en een mestkwotum hebben dat boven de 125 kilogram per hektare ligt. Dan gaan de regels van de mestver- plaatsing gelden. De oplossing van dit probleem komt hopelijk bij het nieuwe verplaatsingsbesluit. De werkgroep vindt dat de keuzemo gelijkheid voor reële beloning en meewerkaftrek moet blijven bestaan. Zwangerschapsvervanging moet verder via de bedrijfsverzor- ging geregeld worden en niet via een volksverzekering. Huurwaardeforfait Het regeerakkoord kondigt een ver laging van de overdrachtsbelasting aan van 6 naar 5%. Deze verlaging geldt echter alleen voor woningen en niet voor bedrijfsgebouwen, lande rijen, enzovoort. Het huurwaarde forfait zal van 1,3% naar 2,3% ver hoogd worden. Dit op zich betekent al een forse verhoging van de te be talen inkomstenbelasting. Voor boe ren en tuinders pakt deze verhoging wel heel onvoordelig uit. Het huur waardeforfait van een woning of woongedeelte behorend bij het on dernemersvermogen wordt namelijk gesteld op 4 1/13 keer het algemene huurwaardeforfait. De werkgroep belastingen ziet geen enkele reden om het huurwaardefor fait van een ondernemerswoning ekstra te verhogen. Het onderhoud en de afschrijving van de bedrijfs woning blijven hetzelfde. Zij is van mening dat regering het huurwaar deforfait van een woning behorende tot het bedrijfsvermogen nominaal niet meer mag verhogen dan voor een privéwoning. Drievoudige funktie De werkgroep is blij dat in het regeer akkoord eindelijk de herziening van het winstbegrip voor zelfstandigen staat. Het KNLC vindt dat deze her ziening volledig recht moet doen aan de fiskale behandeling van de drie voudige funktie van het agrarische winstinkomen. Een andere positieve ontwikkeling in het regeerakkoord is het verlagen van de BTW. Minder gelukkig is de werkgroep met het opleggen van milieulasten. Deze zouden uit de algemene middelen be taald moeten worden. Doorschuiven metkkwotum Voormalig staatssekretaris Koning heeft het verzoek tot verruiming van de doorschuifregeling voor melk- kwota in verruiming van de door schuifregeling voor melkkwota in pachtsituaties afgewezen. Hopelijk biedt de nieuwe staatssekretaris Van Amelsfoort een opening. Anders zal het via een veel langere weg moeten gaan. Het CD A-kamerlid Reitsma heeft over deze zaak al een initiatief wetsontwerp aangekondigd. De wet schrijft voor dat bij door schuiving de opvolger de onderne ming moet voort zetten. De jurispru dentie heeft dit echter beperkt. In uitspraken staat dat de zoon of dochter het bedrijf in zijn geheel moet voortzetten en dat alle be drijfsmiddelen moeten worden doorgeschoven. Waarde onroerend goed Er staat een Wet Waardebepaling Onroerend Goed (WOG) op stapel. Hierbij staat centraal dat bij de hef fing van jaarlijkse belastingen een waardebegrip wordt gehanteerd van onroerend goed. Dit waardebegrip zou moeten gelden voor de Rijksbe lastingen, de gemeentelijke onroe rend goed belastingen en de water schapsomslagen. Het is nog ondui delijk of de uniforme waardering al leen voor woonhuizen geldt of dat ook bedrijfsmatig onroerend goed onder de wet zal vallen. Voor agra riërs is het zeer belangrijk dat de waardering van landbouwgrond ge schiedt tegen de waarde in verpachte staat. Verder moet de land- en tuinbouw zeer attent zijn of de WOG alleen gaat gelden voor jaarlijkse heffingen of ook voor periodieke heffingen, zoals het suksessierecht, de over drachtsbelasting en de bedrijfs overname. Investeringsaftrek In plaats van de KST (Kleinschalig heidstoeslag) komt er een investe ringsaftrek. Het wetsvoorstel is bij de Tweede Kamer ingediend. De in vesteringsaftrek zal volgens het voorstel van toepassing zijn op in vesteringen gedaan in de boekjaren die op of na 1 januari 1990 begin nen. Via deze investeringsaftrek komt ongeveer 15 miljoen gulden meer beschikbaar voor de landbouw dan via de KST. Daarnaast is voor agrarische ondernemingen 50 mil joen uit de middelen van de KST overgeheveld naar de begroting van landbouw. Doordat de KST nog eni ge jaren doorwerkt komt er de eerste jaren minder dan de toegezegde 50 miljoen beschikbaar. Er gaan stemmen op om de investe ringsaftrek vooral te richten op milieu-investeringen. De werkgroep vindt dat dit het algemene karakter van de regeling beperkt. Daarbij zul len boeren en tuinders al veel voor het milieu investeren. Verkeerde berekening De werkgroep belastingen is van me ning dat het Landbouwschap en het LEI ten onrechte de inkomsten van buiten het bedrijf (erfenissen, etc.) bij het gezinsinkomen betrekken. Daarnaast brengen beide instanties ook nog eens gezinsreserveringen in mindering op de besparingen voor bedri j fsinvesteringen Op deze manier komt volgens een berekening van de werkgroep het winstinkomen van bedrijven 20.000 gulden te hoog uit. De Hoge Raad heeft een arrest uitge vaardigd over de overdracht van agrarische gebouwen. Uit dit arrest blijkt dat de overdracht van agrari sche gebouwen tegen een agrarische waarde niet mogelijk is zonder dat dit leidt tot stakingswinst en dus be lasting. Het verschil in waarde in het ekonomisch verkeer wordt be schouwd als een onttrekking aan het onder nemersvermogen Data en plaatsen van de bijeenkomsten: datum: kring en locatie: aanvang: 27-11-1989 Noord- en Zuid Beveland 13.30 uur Hotel Goes te Goes 28-11-1989 Schouwen Duiveland 13.30 uur Huis van Nassau te Zierikzee 29-11-1989 West Brabant Hotel van Tilburg, Steenbergen 13.30 uur 06-12-1989 Tholen en St. Philipsland 13.30 uur Gemeenschapscentrum "Meulvliet te Tholen 08-12-1989 Walcheren 13.30 uur Ver. gebouw Ons Huis, Meliskerke 13-12-1989 Zeeuws Vlaanderen 13.30 uur Restaurant Braakman, Hoek 19-12-1989 Overig Brabant 9.30 uur Cultureel Centrum Zidewinde Sprang Capelle Het programma is als volgt: 9.30/13.30 uur: Opening door de kringvoorzitter 9.35/13.35 uur: Inleidingen 10.45/14.45 uur: Pauze 11.15/15.15 uur: Gelegenheid voor vragen en discussie 12.30/16.30 uur: Sluiting bijeenkomst. Vrijdag 17 november 1989 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7