Situatie abortus Bang drastisch verslechterd Gemotiveerd verzet van de Veehandel tegen de nieuwe Veewet Zinvolle inspektie bedrijven op varkenspest Stichting Groepskalfsvlees opgericht Zuivelburo verspreidt brochure over bereiding Nederlandse kaas Melasse in gras voor zomerstalvoedering heeft weinig invloed op melkproduktie Voeding tijdens de droogstand De situatie betreffende abortus Bang is het afgelopen jaar in Noord- Brabant drastisch verslechterd. In totaal heeft er nu op zes bedrijven een uitbraak plaatsgevonden, aldus direkteur drs. T. de Ruijter van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant. Hij zei dit tijdens de jaarvergadering van de dienst op 1 november jl. De eerste uitbraak vond vorig jaar september plaats in het dorp Zee land. Oorzaak van de besmetting was aankoop van dieren van een besmet bedrijf uit Limburg. Dit be drijf op zijn beurt was besmet door import. De tweede besmetting vond in december 1988 plaats op een be drijf in Erp. Oorzaak hier was direk- te import uit Frankrijk van Charo- lais runderen. Zoals bekend is hier bij op grote schaal gefraudeerd bij de afgifte van exportcertifikaten (de certifikaten zijn afgegeven zonder dat de dieren zijn onderzocht). De kontaktbesmettingen (van het ene naar het andere bedrijf) meegere kend kunnen de besmettingen op drie bedrijven aan deze fraude wor den toegerekend. In vijf van de zes gevallen was er een direkt verband te leggen met de import van dieren. In het zesde geval was kontakt met een positief Belgisch bedrij f via grensbe- weiding de meest waarschijnlijke oorzaak. In totaal zijn wegens een abortus-besmetting binnen twaalf maanden 1.881 runderen geruimd, waarvoor een slachtvergoeding van bijna 2,3 miljoen gulden is uitge keerd (waarvan meer dan de helft aan het bedrijf in Erp, het grootste melkveebedrijf in ons land). De heer De Ruijter vestigde er de aandacht op dat de kosten voor de Brabantse veehouders aanzienlijk hoger zijn dan dit bedrag, door on der meer buurtonderzoeken. "De Brabantse veehouders zullen nog jaren extra moeten betalen om de nu reeds ontstane financiële scha de weg te werken. Als het aantal abortus-uitbraken niet afneemt maar zich zo blijft ontwikkelen of zich mogelijk zelfs uitbreidt, ont staan zeer ernstige financiële proble men voor de Gezondheidsdienst", aldus de direkteur. Schade verhalen Via de exporteur zijn sinds 1987 4.125 dieren met een vervalst export- certifikaat Noord-Brabants binnen gekomen. Omdat het grootste risiko zit in de vrouwelijke gebruiksdieren, is de Gezondheidsdienst momenteel bezig deze te onderzoeken. Het gaat dan om 476 dieren op 149 Brabantse bedrijven en 342 dieren in de rest van Nederland, zo deelde de heer De Ruijter mee. Ter geruststelling merkte hij op dat deze dieren wel mi nimaal eenmaal onderzocht zijn na import en toen negatief werden be vonden. T. de Ruijter Het bestuur van de dienst is van plan om of via landelijke kanalen of di rekt, te proberen de schade als ge volg van de Franse zwendel met ex portcertifikaten in Frankrijk te verhalen. De inspektie van de varkensbedrij ven in het Westbrabantse langs de grens rond Zundert en Baarle- Nassau op het vóórkomen van var kenspest zijn door de varkenshou ders al zinvol gezien en zeer positief benaderd. Dit zei drs. T. de Ruijter, direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant tij dens de jaarvergadering van de dienst. De Gezondheidsdienst heeft gedu rende twee weken vier dierenartsen beschikbaar gesteld voor deze in spektie. De inspektie vond plaats ten tijde van de varkenspestuitbraken in Wuustwezel (B). Het aantal ge- konstateerde overtredingen van de I- en R-regeling (identifikatie en regi stratie) was minimaal. De varkenspestsituatie in onze buur landen op dit moment baart de nodi ge zorg, aldus de direkteur van de Gezondheidsdienst in Noord- Brabant. Na de uitbraken rond Wuustwezel medio dit jaar leek het aantal uitbraken door de voortva rende aanpak van de Belgische over heid zich daar te beperken tot zes. De maatregelen bestonden er onder meer uit dat ook niet-besmette be drijven rond bedrijven die wel besmet waren, geruimd werden. On danks dit scheppen van een 'sanitair vakuüm' brak er onlangs (16 okto ber) opnieuw varkenspest uit op een mest-bedrijf met swill-voeding ten Zuidoosten van Antwerpen in Kessel. Ook de varkenspestsituatie in de Bondsrepubliek geeft aanleiding tot zorg. Daar zijn inmiddels 48 uitbra ken vastgesteld, waarvan een aantal onder wilde zwijnen. Vorige week hebben de Dierenbe scherming en het Produktschap voor Vee en Vlees de Stichting Groeps kalfsvlees opgericht. Deze stichting is verantwoordelijk voor het beleid aangaande een landelijke kwaliteits regeling voor groepskalfsvlees, die op 1 januari 1990 in werking zal treden. In het bestuur van de stichting zijn de volgende organisaties vertegen woordigd: de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren, In Utrecht was er vorige week don derdag op het terrein van de Vee markt in een van de kantines een protestbijeenkomst georganiseerd door de Nederlandse Bond van Han delaren in Vee (NBHV) tegen de nieuwe Veewet. Een van de doelein den waartoe deze wet is opgezet is de bestrijding van veeziekten en van de klassieke varkenspest in het bij zonder. In een toespraak van de voorzitter van de Bond J.W. Diepeveen werd er de nadruk op gelegd dat ook de veehandel het grootste belang heeft bij de bestrijding van de var kenspest, maar de voorschriften moeten wel uitvoerbaar zijn in de praktijk. Dat deze dat niet zijn werd duidelijk gemaakt door een aantal betrokkenen in de varkenshandel. In bepaalde gevallen kunnen de voor schriften het gevaar voor var kenspest zelfs vergroten. Het gaat vooralsnog om een wets voorstel, dat nog in de Tweede Ka mer behandeld moet worden. Om daartoe voldoende geïnformeerd te zijn waren op deze bijeenkomst ook de heren Ter Veer van D'66 en Van der Vliest (SGP) beide lid van de landbouwkommissie van de Tweede Kamer aanwezig. Het voorstel be oogt o.a. dat op een mestbedrijf slechts biggen van twee bedrijven aanwezig zijn. Op straffe dat er bij het uitbreken van varkenspest big gen van meer dan twee fokbedrijven aanwezig zijn worden kortingen toe gepast van 35% voor de betrokken varkenshouder. De voorzitter van de afd. Z.-Holland W. Verwey noemde het wetsvoorstel, zoals dat er thans ligt volkomen onaanvaardbaar, er daarbij de nadruk op leggend dat het voorstel de varkenspest eerder be vordert dan bestrijdt. Struktuurwijziging Duidelijk werd ook tot uitdrukking gebracht dat het voorstel mede een struktuurwijziging beoogt, en hoe ver dat kan gaan werd duidelijk door de mededelingen van de heer Jetter uit Limburg, die becijferde dat van de ruim 1400 bedrijven met zeugen in Limburg er door de nieu we Veewet- mits ongewijzigd - er ze ker 50% zal verdwijnen. De direkteur van Groenoord en te vens voorzitter van de groep Neder landse Veemarkten was van mening dat vooral de (zeugen)markten open blijven. Alle mogelijke garanties is men bereid af te geven, aldus De Jong. Duidelijk is dat het voorstel een ernstige bedreiging vormt voor de handel zowel als voor de kleinere bedrijven. het Landbouwschap, de Stichting Federatie van Nederlandse Slagers bonden, de Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel, de Stich ting Centraal Buro Levensmiddelen handel, het Produktschap voor Vee voeder en het produktschap voor vee en vlees. De regeling bevat onder meer de vol gende voorschriften huisvesting: kalveren moeten één week oud zijn voor ze op het mestbedrijf aange voerd mogen worden; individuele huisvesting (die aan bepaalde voor waarden moet voldoen) is toege staan tot een leeftijd van ten hoogste 8 weken; groepskalveren moeten in groepen van tenminste 4 dieren ge huisvest worden; groepskalveren met een gewicht tot 220 kg moeten tenminste 1.5 m2 vloeroppervlakte ter beschikking hebben. Groepskal veren met een gewicht tussen de 220 en 250 kg moeten tenminste 1.6 m2 ter beschikking hebben en kalveren met een gewicht tussen de 250 en 300 kg tenminste 1.8 m2. Voedering, drenking en verzorging Groepskalveren moeten naast het melkrantsoen dagelijks een nader omschreven hoeveelheid struktuur- houdend voer en een hoeveelheid vocht krijgen; op het bedrijf dient een ziekenboeg aanwezig te zijn. De mester moet een logboek bijhou den waarin o.a. de door of namens een dierenarts verrichte handelingen en de toediening van medicijnen moeten worden vermeld. De Stichting Groepskalveren zal de kontrole op de regeling uitbesteden aan de huidige Interimkommissie Scharrelvarkensvlees Controle (ISC). Zowel de aangesloten bedrij ven als het Ministerie van Landbouw zullen bijdragen in de kontrole- kosten. Geïntereseerde eigenaars/houders van vleeskalveren alsmede handela ren, slachterijen, uitsnijderijen, voorverpakkingsinrichtingen, vlees- warenfabrikanten en de detailhandel kunnen zich met ingang van 1 janua ri 1990 aansluiten bij de ISC, Slachtstraat 12 te Utrecht, tel. 030-340811. ,Er wordt terecht veel aandacht be steed aan de voeding van hoogpro- duktieve melkkoeien. De voeding tijdens de droogstand verdient even veel aandacht. In de droogstand moet de basis gelegd worden voor een nieuwe lactatie. Voorkomen moet worden dat de die ren in een te vette konditie afkalven. Bij een vette konditie van pas afge kalfde dieren is de voeropname lager en zijn de dieren gevoeliger voor kalfziekte en slepende melkziekte. Droogstaande koeien kunnen met onbeperkt voordroog van matige kwaliteit (800 VEM) gevoerd wor den. Ruw voer van goede kwaliteit (groter dan 850 VEM) dient beperkt verstrekt te worden. De voerresten van de melkgevende koeien zijn ook geschikt voor de droogstaande koei en. Pas in de laatste week vóór af kalven mag men de dieren 1 a 2 kg krachtvoer bijvoêïen. Bovendien is het wenselijk dan hetzelfde ruwvoer te geven als na het afkalven. Henk Passies Bedrijfsvoorlichting CR Noord-Brabant en Zeeland Het toevoegen van melasse aan gras dat voor de zomerstalvoedering wordt gebruikt beïnvloedt de melk produktie niet signifikant. Dit blijkt uit proeven in 1987 en 1988 op regio naal onderzoekcentrum Bosma Zathe. Het toevoegen van melasse aan vers gras had geen signifikant effekt op de meetmelkproduktie, wel bleek bij de proeven in 1988 in sommige ge vallen een positief effekt op het vet en eiwitpercentage én op de vet- en eiwitgrammen. In twee van de drie proeen bestond er zelfs een tendens naar een iets lagere melkproduktie bij melasse-toevoeging. Het gras dat voor de proef gebruikt werd kwam van percelen die bij de vorige snede gebruikt waren voor voederwinning. Dit werd gedaan om te voorkomen dat het gras bij het maaien besmeurd zou worden met mestflatten- Het gras werd tweemaal daags gemaaid ('s morgens en 's middags) om het zo fris mogelijk voor de koeien te kunnen brengen. De grasopname van de koeien werd op vier opeenvolgende dagen indivi dueel bepaald. De melkproduktie werd dagelijks individueel gemeten en op twee opeenvolgende dagen per week werd het vet- en eiwitgehalte bepaald. De totale droge- stofopname (gras melasse) steeg tot een toevoeging van 2% melasse. Bij 3% toevoeging nam de droge- stofopname niet meer toe. De dro- gestofopname uit alleen gras nam door de toevoeging met melasse niet wezenlijk toe. De resultaten van het onderzoek zijn beschreven in PR-rapport nr. 121. Het is verkrijgbaar door storting van 25,op postbanknummer 2307421 t.n.v. Proefstation PR, Le lystad, met vermelding van: Zend mij rapport nr. 121. Het innen van vorderingen De Kamer van Koophandel Zeeland organiseert een bijeenkomst waarbij het innen van vorderingen centraal staat. De rol van deurwaarder, ad vocaat, rechtskundig adviesbureau en incassobureau komt aan de orde. Datum: 21 november 1989, aanvang 15.00 uur, plaats: Hotel Arneville, kosten: 25,per deelnemer. Wat zijn 'kaaskoppen'? Wat is de funktie van het kaasmerk? En hoe ontstaan gaten in een kaas, door de vakman ook wel 'ogen' genoemd? De antwoorden op de ze vragen staan in de nieuwe bro chure van Het Nederlands Zui velburo: 'De bereiding van Ne derlandse kaas'. Deze uitgave gaat tevens in op de produktie- wijze, historie, soorten en kon- sumptiemogelijkheden van kaas. Nederland produceert al eeuwen kaas. In Friese terpen zijn potten gevonden die erop wijzen dat al tweehonderd jaar voor onze jaar telling kaas gemaakt werd. Te genwoordig komt ruim 98% van de kaas uit de fabriek. In 1988 produceerde ons land meer dan 550 miljoen kilo, waarvan het grootste gedeelte over de grens ging. De brochure beschrijft de bereiding van dit belangrijke eksportprodukt en legt het ver schil uit tussen boerderij- en fa- briekskaas. Ook de kwaliteits- De bereiding van kaas. kontrole, het kaasmerk en enkele praktische bewaar- en serveertips komen aan bod. Vrijdag 17 november 1989 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17