Agrarische stages VS, Canada, Voorstellen voor nieuwe Australië, Nieuw Zeeland en Japan keuringstarieven RW Kijk verder dan uw eigen erf! Teleac start kursus over koöperatie Suikerbieten massaal Flevopolder uit Agrarische Studiereizen Gegevensuitwisseling agrarische sektor via een open agrarisch netwerk LEI-model maakt betere investeringsbeslissingen mogelijk "Kennis blijft niet langer goed dan vis" Ook in 1990 biedt de Stichting Uit wisseling jongeren tussen de 18 en 28 jaar met een agrarische opleiding en/of ervaring de kans om enkele maanden tot een jaar stage te lopen op een agrarisch bedrijf in de VS, Canada, Australië, Nieuw Zeeland of Japan. Canada Het agrarisch programma Canada biedt agrarische jongeren de kans om 9 tot 12 maanden stage te lopen in Canada. De meeste plaatsingsmo gelijkheden zijn er voor jongeren die vroeg in het voorjaar kunnen ver trekken. Het programma leent zich uitstekend voor een oriëntatie op eventuele emigratie. Opgave z.s.m. Verenigde Staten Naar dit land heeft de Stichting Uit wisseling drie programma's. Minne sota programma: hierbij wordt 8 maanden stage gelopen, 1 maand va kantie en 3 maanden kursus op de universiteit. Geen tuinbouwplaatsin- gen. Vertrek op 19 maart, 23 juli en 26 november 1990. Opgave ten minste 3 maanden voor vertrek. Ohio programma: dit heeft dezelfde opzet als het Minnesota programma. Plaatsingen in land- en tuinbouw. Vertrek op 20 maart en 18 juni 1990. Opgave voor 1 januari 1990. Ook in dividuele stages van 1 jaar zijn mo gelijk (zonder kursus). Opgave voor 1 februari 1990. Future Farmers of America pro gramma: hierbij zijn stages mogelijk van 3, 6 of 12 maanden. Vertrek op 19 maart of 20 juni. Opgave voor vertrek in maart voor 1 december 1989. International Agricultural Exchange Association (IAEA) Via de programma's van deze; orga nisatie kan men stage lopen op een agrarisch bedrijfiin Australië, Nieuw Zeeland, Verenigde Staten, Canada of Japan. Het vertrek vindt plaats per groep; in het stageland wordt een introduktiebijeenkomst gehou den. De periodes variëren van 6 tot 15 maanden waarbij soms een kom- binatie mogelijk is van 2 landen. Vertrek in februari, april, juli/au gustus en september/oktober. Opga ve tenminste 3 maanden voor vertrek. Voorlichting Geïnteresseerden in deze program ma's kunnen naar de voorlichtings bijeenkomst komen. Deze zal ge houden worden op woensdag 6 de cember a.s. in zalencentrum 'Amers- hof', Snouckaertlaan 11, Amers foort. Aanvang 14.00 uur. Een ieder is van harte welkom. Voor meer in formatie: Stichting Uitwisseling, Postbus 97, Bergen. Voor nadere informatie: Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H., tel. 02208-96144. Minister Braks heeft het bedrijfsle ven voorstellen voorgelegd voor een herziening van de tarieven die de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) hanteert voor keu ringswerkzaamheden van vee en vlees. Aanleiding hiertoe is harmoni satie van de tarieven in EG-verband. Tot dusverre werden de tarieven voor verplichte keuringen, binnen het raam van de budgettaire moge lijkheden, gebaseerd op een 50/50-principe. In de nieuwe situatie zullen echter de door de EG opgeno men verplichte en vastgestelde ge middelde tarieven het uitgangspunt zijn. De EG richtlijn biedt de moge lijkheid van een 50/50-principe niet. Tevens zullen in de nieuwe situatie in beginsel alle bedrijven een tarief be talen, terwijl in het bestaande systeem in beginsel alleen in de slachtfase een tarief wordt geheven. Op deze vastgestelde tarieven zijn, onder bepaalde in de Europese richt lijnen aangegeven omstandigheden, verhogingen en verlagingen moge lijk. Deze omstandigheden betreffen met name de vraag of de struktuur van de bedrijven leidt tot hogere of lagere keuringskosten. Zelfslachtende slagers Voor de slachtsektoren zal een ver hoogd tarief gehanteerd worden voor het éérste dier, voor elke keer dat op een bepaald bedrijf een keu ring wordt begonnen. Toepassing hiervan leidt er toe, dat bedrijven die per keer geringe aantallen dieren slachten (vooral zelfslachtende sla gers alsmede bijzondere slachtplaat sen) gemiddeld per dier hogere tarie ven gaan betalen dan middelgrote of grote slachterijen. De efficiency, die ten aanzien van de keuring kan wor den bereikt in bijvoorbeeld zeer gro te varkensslachterijen, levert zoda nig lagere keuringskosten op, dat voor deze bedrijven een lager keu ringstarief per dier wordt voor gesteld. Bij de overslagplaats van CSM in Dronten moeten tijdens de bieten- kampagne zo'n 340.000 ton bieten worden verladen, afkomstig van 3.630 ha. Ongeveer driekwart van de bieten wordt vervoerd naar de suikerfabriek in Dinteloord, het overige kwart gaat naar Puttershoek. Een deel wordt per vrachtwagen naar de fabriek gebracht, maar het merendeel vindt zijn weg naar de verwerkingsplaats per schip. Er komt een elektronisch netwerk voor uitwisseling van agrarische ge gevens. Dit is de konklusie van de COAL-studiemiddag op 13 novem ber 1989 over datacommunicatie in de agrarische sektor. Bedoeling van het netwerk is het stimuleren van elektronische gegevensuitwisseling in de land- en tuinbouw. Hier zal het nog op te zetten EDI-Agro Platform voor moeten zorgen. Per jaar worden zo'n 140 miljoen berichten met boeren en tuinders uit gewisseld. Het gaat hierbij vooral om gegevens op papier. Om een der gelijke omvangrijke gegevensuitwis seling efficiënter te maken zijn tech nische en organisatorische voorzie ningen nodig. De technische oplossing van één open agrarisch netwerk is tijdens de bijeenkomst aanvaard als uitgangs punt voor de verdere ontwikkeling. Via het netwerk zal in de toekomst steeds meer gegevensuitwisseling tussen computers plaatsvinden. Voor de organisatorische afstem ming wordt een EDI-Agro Platform nodig geacht. Door vervolgens aan te sluiten bij Ediform kan afstem ming plaatsvinden over elektroni sche gegevensuitwisseling met ande re sektoren van het bedrijfsleven. Gezamenlijk initiatief De oprichting van een EDI-Agro Platform is een gezamenlijk initia tief van de bij het onderzoek betrok ken organisaties uit de agrarische Vrijdag 17 november 1989 handel, industrie en dienstverlening, de takorganisaties en het coördina tieorgaan COAL van de drie Centra le Landbouw Organisaties. Aan CO- AL en takorganisaties is verzocht om het initiatief voor de gehele agra rische sektor verder op te pakken en invulling te geven. Als eerste aktivi- teit wordt gedacht aan de opzet van enkele EDI-projekten. Om zoveel mogelijk agrarische be drijven en organisaties die willen deelnemen te bereiken komt er begin volgend jaar een tweede studie middag. De takorganisaties en het Coördina tieorgaan Automatiseringsontwik keling Land- en tuinbouwbedrijven (COAL) stimuleren vanuit een onaf hankelijke positie de ontwikkeling en het gebruik van informati- ca/INSP-toepassingen in de agrari sche sektor. Het adres van COAL is Prinsevin- kenpark 19, 2585 HK 's- Gravenhage, telefoonnummer 070-526603. Vergadering Zeeuwse Waterschapsbond De algemene vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond zal op 24 november worden gehouden in het badhotel 'Saint Pierre' te Nieuwvliet-Bad. Aan de orde komen o.m. het jaarverslag over 1988, de rekening van inkomsten en uitgaven over 1988 en de begroting 1990. Eén ding is zeker, als het aan Agrari sche Studiereizen ligt, begint u 1990 goed. Brazilië, Graubünden- Zwitserland, Berlijn, Eilat-Israël en Tenerife nodigen u al in de eerste maanden uit tot een bezoek. Brazilië, 18 jan. - 4 febr., 18-daagse vliegreis/rondreis per bus: we kun nen het niet vaak genoeg herhalen: dé topper van 1990! De dagen die u in dit enorme land vertoeft, geven u alle mogelijkheid een groot aantal agrarische èn toeristische bezoeken af te leggen. De "Hollandse" kolo nies Holambra I en II zijn uitermate geschikt om de Braziliaanse agrari sche situatie te vergelijken met die in ons land. Het schitterende, grootse landschap komt uitgebreid aan de orde gedurende de spectaculaire treinreis door de jungle naar Para- naqua, tijdens de tocht door het Na tionale Park Vila Velha, bij de be zichtiging van de 275 watervallen bij Foz do Iguassu etc. etc. De rondrit door Sao Paulo vormt een goed be gin, terwijl Rio de Janeiro een pas send slot vormt van de onvergetelij ke Agrarische Studiereis naar Brazi lië. Voorbespreking op zaterdag 25 november 1989 in Postiljon Nulde, autosnelweg A28 Amersfoort- Zwolle, 10.15-12.30 uur. Als u komt, gaarne vooraf uw telefoontje: 085-512087. En verder: Graubünden-Zwitserland, 25 jan. - 2 febr., 9-daagse busreis/verblijf in Chur. Winterreis met agrarische en toeristische bezoeken, tevens gele genheid tot het beoefenen van win tersporten, langlaufen, skiën, schaatsen Het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut heeft een beslissingsmodel ont wikkeld dat als hulpmiddel kan die nen voor investeringen bij meerjari ge plantopstanden in de glastuin bouw. In het model wordt teelttech- nische, bedrijfsekonomische en fis- kale kennis gekombineerd. Het mo del geeft naast het beste investering salternatief ook het optimale ver vangingsjaar van de huidige be planting. Het model kan in korte tijd uitge breide berekeningen maken om ver schillende faktoren te analyseren die bij de beslissing een belangrijke rol spelen. Zo kunnen diverse schattin gen van prijs- en opbrengstverlopen worden doorgerekend. De voorlich ting kan het model gebruiken om de tuinders beter onderbouwde advie zen te geven. Berlijn, 2-5 febr., 4-daagse bus reis/verblijf in West-Berlijn. Bezoek aan landbouwtentoonstelling Grüne Woche, aan West- én Oost-Berlijn, de Grossmarkt, enz. Eilat-Zuid Israël. 20-27 febr., 8-daagse vliegreis/ver blijf in com fortabel hotel in het zonnige Eilat. Exkursie Dode Zee, Massada, Rode Zee, Sinaï-woestijn etc. Tenerife, 5-12 maart, 8-daagse vlieg reis/verblijf in Playa de las Ameri cas en in Puerto de la Cruz. Bezoek het Canarische eiland waar het "eeuwig lente" is. Hebt u belangstelling voor één van de Agrarische Studiereizen 1990 of wilt u mettertijd de brochure "Agra rische Studiereizen 1990" ontvan gen, belt u dan naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. Onze kennis blijft niet langer goed dan vis, aldus prof. In 't Veld tijdens een driedaags kongres over "Tech nological Change and Human Re sources Development". De huidige voorzitter van de Tweede Kamer Deetman stelde vast dat de snelle technologische ontwikkelin gen leiden tot kennisintensieve ar beid en de "scientization" (verwe tenschappelijking) van de samen leving. Minister Braks herhaalde nog eens wat hij in een kortelings gevoerd in terview naar voren bracht: "leraren leiden nu vaak leerlingen op voor banen die niet meer bestaan". Technologie Technologische vernieuwingen zijn de oorzaak van wijzigingen in de ge hele maatschappij en de gevolgen van die veranderingen en vernieu wingen zijn voor de ekonomie, het milieu en het sociaal-kultureel beleid even onvoorspelbaar als ingrijpend, aldus minister Braks. Prof. In 't Veld meende dat de nu al aanzienlij ke invloed van de informatietechno logie in feite nog steeds in haar kin derschoenen staat, daarom pleitte hij voor levenslang leren, omdat on ze kennis niet langer goed blijft dan vis. In het Europa zonder grenzen zullen bedrijven zich daar vestigen waar goed opgeleide arbeidskrachten aan wezig zijn, aldus Deetman die er voor pleitte dat de onderwijssyste men nauw betrokken dienen te zijn bij de arbeidsmarkt. Dinsdag 5 december start Teleac met de kursus 'De Koöperatie/Opzet, struktuur en werkwijze'. De kursus bestaat uit zes televisielessen, zes ra- diolessen en een kursusboek. In de kursus 'De koöperatie' worden het ontstaan, de struktuur en de werkwijze van de koöperaties in Ne derland besproken en geanalyseerd. Het aksent ligt daarbij op de koöpe- ratieve ondernemingen in de agrari sche sektor. De kursus is in de eerste plaats be doeld voor leden van koöperaties en hun familieleden. In de tweede plaats voor de ca. 10.000 medewer kers binnen koöperaties en ten derde voor beleidsmakers, wetenschappers en studenten die zich bezighouden met dit vakgebied. Inhoud van de kursus De televisie behandelt in zes afleve ringen het ontstaan, de betekenis, de werkwijze, de konsekwenties en de toekomst van de koöperatieve sa menwerkingsvorm in het Europa zonder grenzen. Er is daarbij geko zen voor korte uiteenzettingen van de grondbeginselen van de koöpera tie, gevolgd door interviews met le den, bestuurders en managers van koöperatieve ondernemingen. In de lessen wordt vanuit praktisch oog punt ingegaan op een aantal proble men waarmee de koöperatie nu en in de toekomst zal worden gekonfron- teerd. Te denken valt daarbij onder andere aan de relatie van leden tot koöperatie in grote koöperaties; de zeggenschapsstrukturen; de verde ling van kosten en opbrengsten; prijsdifferentiatie en kwantumkor tingen en -toeslagen; de financie ringsproblemen; grensoverschrij dende samenwerkingsvormen; de positie van vrouwen en jongeren in de koöperatie, enzovoort. Het gaat erom inzicht te geven in de betekenis en het praktisch funktioneren van met name land- en tuinbouwkoöpe- raties in Nederland. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15