Bloementelers op Tholen richten bloemenstudieklub op Nieuw maïs- en zomergerstras Cebeco Zaden BV op Rassenlijst Kursusoverzicht PHLO 1990 Spektaculaire groei bij eksport naar Spanje Nederlandse organisaties willen procedure tegen Europees octrooi op plant Rabobank opent kantoor in Australië Droog- en zomerbloementelers op Tholen en qm streken hebben beslo ten een bloemenstudieklub op te richten onder de naam "Bloevan- tho" (bloemen van Tholen). Voor naamste doelstelling van de studie- klub is het bevorderen van de teelt- technische kennis van de leden door middel van een georganiseerde ken nisuitwisseling. De studieklub is opgericht op 13 sep tember 1989 tijdens een informatie avond voor droog- en zomerbloemen- telers in Poortvliet, op het eiland Tholen in de provincie Zeeland. Tij dens deze avond is door J. Rouw horst (sekr. N.T.S.) het werk en het funktioneren van de Nederlandse Vereniging van Tuinbouwstudie- groepen (N.T.S.) toegelicht. Ver deeld over Nederland zijn circa zestig studieklubs aangesloten bij de N.T.S., met in totaal circa 9000 le den. Afgevaardigden van de studie klubs hebben zitting in de landelijke gewaskómmissies van de N.T.S. Op deze wijze is de landelijke teelttech- nische informatie-uitwisseling geor ganiseerd. In de regio's Westland, Aalsmeer, Rijnsburg, Noord- Holland, Drenthe, Flevopolder, Limburg en Gelderland zijn studie klubs aktief op het gebied van droog- en/of zomerbloemen. Aangesloten bij de N.T.S. Doordat Bloevantho zich aansluit bij de N.T.S. kan gebruik gemaakt worden van de kennis op het gebied van de droog- en zomerbloementeelt die aanwezig is in andere gebieden. Het is de bedoeling om reeds deze winter een aantal aktiviteiten te or ganiseren. In overleg met de leden zal er voorts een aktiviteiten- programma gemaakt worden voor 1990. Hierbij valt te denken aan het orga niseren van voorlichtingsavonden, exkursies, exkursiegroepjes enz. Tot voorlopig voorzitter van studie klub Bloevantho is benoemd: dhr. J. Linthout, Platteweg 18, 4694 BV Scherpenisse, tel. 01666-2934. Het sekretariaat van de studieklub wordt gevoerd door: mevr. A. Vroeg- op, Stoofdijk 10, 4694 RE Scherpe nisse, tel. 01666-2873. Belangstellenden kunnen zich als lid opgeven of informatie inwinnen bij bovenvermelde personen. Studieklub "Bloevantho" organi seert op donderdag 23 november a.s. om 19.30 uur een voorlichtings avond in café Tolrust, Stoofstraat 27 te Poortvliet. Ellen Klein, voor lichtster bij C.A.T. zal een inleiding Een zeer spektaculaire ontwikkeling doet zich voor bij de eksport groen ten en fruit van Nederland naar Spanje. In 1985 ging het nog om zeer bescheiden hoeveelheden, meest ui en of zilveruien. In 1986 kwam aar zelend de eksport van diverse andere produkten op gang, maar van de meeste produkten bleef deze bene den de 100 ton. In totaal ging het in 1986, ekskl. uien en zaaiuien, om 350 ton. Het jaar erop was dat al bij na 1.900 ton en vorig jaar ruim 5.000 ton. Daarnaast ging er nog 16.300 ton uien en 1.000 ton zilver uien naar Spanje. De bovenstaande ontwikkeling is dit jaar nog in versneld tempo doorge gaan. In de periode januari/septem ber is er, ekskl. uien en zilveruien, sprake geweest van een verviervou diging tot 14.155 ton (januari/sep tember '88: 3.945 ton). Topper in het Nederlandse eksport- assortiment is tomaten. Vooral dit jaar is de ontwikkeling spektakulair te noemen. Vorig jaar ging er 1.400 ton naar Spanje, dit jaar niet minder dan 6.500 ton. De Spaanse markt is vooral geïnteresseerd in vleestoma ten, in het bijzonder de sortering 67/82 mm. Deze maakt 75% van het totaal uit. Andere groeiprodukten, maar dan wel op grote afstand, van tomaten, zijn: ijsbergsla, wittekool, witlof, rodekool, bloemkool, bleek selderij, radijs, kropsla, kroten, prei en spruiten. Veel fruit gaat er nog niet naar Spanje. Vorig jaar was er een rede lijke belangstelling voor Nederland se peren en dan met name het ras Conference. Dit jaar was er een markt voor Nederlandse appelen. Vooral Golden Delicious en Gloster konden in Spanje worden afgezet. Naast het hardfruit werd er nog een heel klein kwantum aardbeien in Spanje afgezet. houden over zomer- en droogbloe men. U kunt deze avond vragen stel len n.a.v. de inleiding. Een teler is bereid om eventuele vra gen ovei de teelt van Tataritum te beantwoorden. Tot slot zal er iemand aanwezig zijn de vragen omtrent ziekte- en on- kruidbestrijding wat nader toe te lichten. Naast de leden is deze avond ook bestemd voor degene die belangstel ling hebben voor de teelt van zomer en droogbloemen. Namens Studieklub "Bloevantho" Joost Rouwhorst, N.T.S. Het siergras Lagurus ovatus (hazepootje) voor droogboeketten en -stukjes. Op de 65e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen, die eind dit jaar zal verschijnen, zijn twee nieuwe rassen van Cebeco Zaden B.V. opgenomen. Het assortiment zomergerstrassen is uitgebreid met het ras Magda. Bij de maïs wordt het zeer vroege ras Anjou 09 ingeschre ven in de groep korrelmaïs/CCM en in de nieuwe groep maïskolven- schroot. De teelt van korrelmaïs, CCM en maïskolvenschroot (LKS) heeft de afgelopen jaren in Nederland een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Het areaal van deze maïs is in 1989 toegenomen tot circa 10.000 ha. De verwachtingen voor 1990 zijn nog hoger gespannen. Voor de toepassingen korrelmaïs en CCM is Anjou 09 voor 1990 als enig nieuw ras opgenomen in de officiële Rassenlijst voor Landbouwgewas sen. Ook voor het gebruik als maïs kolvenschroot (LKS) wordt Anjou 09 aanbevolen. Het maïsras Anjou 09 is een kweek- produkt van het Franse bedrijf Maïs Angevin en wordt vertegenwoordigd voor ons land door Cebeco Zaden B.V. In de Rivro-beproevingen en in de praktijk is gebleken, dat Anjou 09 het vroegste ras is. Een vroeg ras geeft bij de oogst een hoger dro gestofgehalte in de korrel, waardoor de droogkosten worden gedrukt. Bovendien zijn de landbouwkundige eigenschappen van Anjou 09, zoals stevigheid, ziekteresistentie en dus dorsbaarheid, uitstekend, aldus Ce beco Zaden B.V. Anjou 09 is de afgelopen twee jaar al op grote schaal gezaaid in Neder land. In de Bondsrepubliek Duits land, België en Frankrijk heeft het ras al een belangrijke plaats verwor ven in de korrelmaïsteelt. Magda een aanwinst voor zomer- gerstteelt In meerjarige beproevingen heeft Magda bewezen een waardevol ras te zijn voor de Nederlandse akkerbou wer. Het ras heeft een snelle voor jaarsontwikkeling en vormt stevig, veerkrachtig stro. De gevoeligheid voor meeldauw en netvlekkenziekte is gering, waardoor minder vaak een bespuiting nodig is en dus op deze kosten kan worden bespaard. In 1988 was Magda, volgens Cebeco Zaden B.V., het produktiefste zo mergerstras op de zand- en dalgron den, op de klei- en lössgronden be hoorde het ras tot de beste. Magda rijpt vrij vroeg af en produceert daarbij mooie, volle korrels. De brouwkwaliteit van Magda wordt momenteel nog onderzocht; de eer ste resultaten van dit onderzoek ko men begin december beschikbaar. De verwachting is dat dit kweekpro- dukt van Cebeco Zaden een belang rijke rol in de zomergerstteelt zal kunnen spelen. Hierbij het kursusprogramma van de Stichting Post-Hoger Landbouw onderwijs (PHLO) voor het ko mende jaar. Voor alle kursussen geldt een open inschrijving. 1. Bodembescherming en bodemver ontreiniging (Wageningen), 16, 17, 23 en 24 januari; 2. Ecologie van de stad (Amersfoort), 31 januari, 1 en 2 februari; 3. Nederland in de jaren '90, de milieunota's doorgelicht en kritisch bezien (Wageningen), 1 en 2 februari; 4. Bedrijfsbegeleiding en preventieve gezondheidszorg in de melkveehouderij (Den Bosch), 5, 6, 19 en 20 februari; 5. Automatische verzameling en verwerking van gege vens voor het waterbeheer (Wage ningen), 20, 21 en 22 februari; 6. Achtergrond en gebruik van ekono- mische modellen en expertsystemen ter ondersteuning van management- beslissingen op melkvee- en varkens bedrijven (Wageningen), 6, 7 en 8 maart; 7. Ecologie en toepassingen in land- en waterbeheer (Wagenin gen); 20, 21, 22, 27, 28 en 29 maart; 8. Kreatief management in groenbe- heer (Wageningen) 28, 29 en 30 maart; 9. Stress en adaptatie bij proef- en landbouwhuisdieren (Wa geningen) 3 en 4 april; 10. Recente ontwikkelingen in de varkens- en pluimveefokkerij (Wageningen), 3, 4 en 5 april; 11. Onderzoekstech- 10 niek: Basismodule 9 en 23 april, 7 en 21 mei, 11 en 25 juni; Toegepaste statistiek (Wageningen), 3 en 17 sep tember, 1, 15 en 29 oktober en 12 november; 12. Veevoeding (Wage ningen), 10, 11, 24 en 25 april; 13. Verpakken van levensmiddelen (Wa geningen), 19, 20, 26 en 27 april; 14. Ontwikkeling van informatiesyste men (Wageningen), 1, 2, 3, 8, 9 en 10 mei; 15. Tropische regenwouden: diagnose, prognose, remedies (Wa geningen), 2, 3 en 4 mei; 16. Kwali teitsbeheer (Den Bosch), 8 en 9 mei, 13 juni; 17. Ongediertebestrijding in de veehouderij (Wageningen), 10 mei; 18. Aquatische ecotoxicologie (Zeist), 15, 16, 22 en 23 mei; 19. EG- landbouwpolitiek (Wageningen), 30 en 31 mei, 1 juni; 20. Vruchtbaar heid en voortplanting van het varken (Leuven), 6, 7 en 8 juni; 21. Mem braantoepassingen in de levensmid delenindustrie (Wageningen), 12, 13 en 14 juni; 22. Milieu- informatiekunde (Groningen), na jaar; 23. Bedrijfsekonomie/land- bouwboekhouden, najaar; 24. Geïn tegreerde landbouw, najaar; 25. Ontwikkelingen inde bakkerij: deel I (Den Bosch); 30 en 31 oktober; 26. Gewasbescherming: Gewasbescher mingsmiddelen, 12 en 13 september; Biotechnologische aspecten, 19 en 20 september; Geïntegreerde en bio logische bestrijding, 26 en 27 sep tember; Gewasbescherming en be leid (Wageningen), 3 en 4 oktober; 27. Numerieke methoden voor de verwerking van ecologische gegevens (Wageningen), 25, 26 en 27 septem ber, 2 en 3 oktober; 28. Verzamelin- genleer en vraagtalen (Wageningen), 5, 12, 19 en 26 oktober, 2 en 9 no vember; 29. Geografische Informa tie Systemen (Leuven), 9, 10 en 11 oktober; 30. Informatica in de rund veehouderij (Deventer), 22 en 23 ok tober, 5 en 6 november; 31. Inrich ting landelijke gebieden, bestuurlij ke besluitvorming (Wageningen), 24, 25 en 31 oktober, 1 november; 32. Databases (Wageningen), 13, 14, 15, 27, 28 en 29 november; 33. Re- kreatievoorzieningen Wageningen), 15, 16, 29 en 30 november; 34. Kas- klimaatbesturing met behulp van modellen (Wageningen), 12, 13, 19 en 20 december; 35. Recente ontwik kelingen in de rundveefokkerij (Wa geningen), 12, 13 en 14 december; 36. Agribusiness Management (Wa geningen), verschillende kursussen. Het kursusoverzicht is een voorlopig overzicht, wijzigingen in het pro gramma kunnen soms optreden. In lichtingen kunnen worden verkregen bij het buro PHLO, Postbus 8130, 6700 EW Wageningen, tel. 08370-84093/84094. Het Landbouwschap wil samen met een aantal andere organisaties het octrooi op een plant aanvechten dat het Europese octrooibureau in Mün- chen in maart van dit jaar heeft ver leend aan het Amerikaanse bedrijf Lubrizol. Octrooiering van planten en dieren is volgens het Landbouw schap een veel te vergaand middel om biotechnologische vindingen te beschermen. Bovendien lijkt het in strijd met het Europese octrooi verdrag. Het initiatief om het Lubrizol- octrooi aan te vechten is uitgegaan van de in Wageningen gevestigde Contactgroep Biotechnologie en Sa menleving. Behalve het Landbouw schap hebben zich hierbij aangeslo ten de Nederlandse Kwekersbond, het Nederlands Agrarisch Jongeren- kontakt, de Centrale van Platte landsvrouwen, Konsumentenkon- takt, de Novib, de Vereniging Mi lieudefensie en de Nederlandse Raad voor het Landbouwkundig Onder zoek. Enkele andere organisaties overwegen nog of ze mee zullen doen. Bij het Europese octrooibureau zijn tot nu toe honderd aanvragen inge diend voor octrooien op planten en twaalf die betrekking hebben op die ren. De vrees bestaat dat de gevraag de octrooien vrijwel geruisloos zul len worden verleend als tegen het eerste, aan Lubrizol verleende oc trooi geen stelling wordt genomen. Naar verwachting zal een procedure tegen het Lubrizol-octrooi vele jaren in beslag gaan nemen. Rabobank Nederland heeft nu ook de beschikking over een eigen kan toor in Sydney. De officiële opening van deze nieuwe vertegenwoordiging is op 14 november verricht. Het kan toor in Sydney zal zich met de ekspertise van de Rabobank op het gebied van de internationale agri business aktief richten op bancaire dienstverlening aan Nederlandse agro-bedrijven die zaken doen in en met Australië en Nieuw-Zeeland. Bovendien zal dit kantoor zich oriënteren op Australische bedrijven in de sektoren zuivel, bloemen, groenten en fruit, welke te maken hebben met een gebrek aan speciaal op hen toegesneden financie- ringsmogelij k heden Vrijdag 17 november 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10