p.i. zuid geluid P.J.G.N.: Produktie- beheersing is de enige manier MT BB IF |b|/ s/e Bond van Plattelandsvrouwen voor Ifllllll IIV Weerzien in Friesland: Zeeuwse Plattelandsvrouwen op tegenbezoek Regiogroep jonge agrarische vrouwen Walcheren redaktie Henk Tegels MVB B B B onder redaktie van de Redaktiekommis- W "r Ik IP IA Zeeland en Brabant. BF II II II' Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. w BB H BP WW Ww Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Wat een drukte hebben de Friese Plattelandsvrouwen toch dit jaar! Eerst de driedaagse viering van hun 70-jarig bestaan, dan het ontvan gen van de binnenlandse bondsreis en tenslotte komen wij nog een tweedaags (vierdaags) bezoek aan Friesland brengen. Wij, dat zijn 26 Zeeuwse plattelandsvrouwen, die een tegenbezoek aan Friesland brengen. Vorig jaar waren zij te gast in Zeeuws- Vlaanderen. Het bezoek is georganiseerd door de internationale kommissies van beide provincies. Maandag 11 september vertrekken we per bus richting Friesland. Het is een goed idee om de lunchpauzes op de heen- en terugreis te benutten voor een museumbezoek. Op de heenreis is dit het Afrikamuseum, prachtig gelegen in de bosrijke om geving van Berg en Dal. De keus van dit museum is niet zomaar toevallig, het past bij het projekt: 'Platte landsvrouwen en de Derde Wereld. En je kunt er daar heel wat van opsteken. In enkele zalen zijn heel overzichtelijk allerlei gebruiks- en siervoorwerpen uit diverse Afri kaanse landen tentoongesteld. De bijbehorende informatie vertelt over de oorsprong en het gebruik van de voorwerpen. Ook buiten is er veel te zien, zoals Afrikaanse woningen. De reis gaat verder want het einddoel van de eerste dag is Heerenveen. Het diner staat al voor ons gereed en al spoedig komen de eerste gastvrou wen. Ze worden verwelkomd door de dames van de internationale kom missie die ons de volgende dagen zullen begeleiden. Dan kan de ken nismaking met de gastvrouwen be ginnen. Voor sommigen een gezellig weerzien, voor de meesten een onbe kende gastvrouw. Maar dat went snel. Een keurig programmaboekje Het zomerreces is weer achter de rug, een nieuw vergaderseizoen barst los. Wie weet, was dit wel de laatste agrarische kommissie vergadering oude stijl. Tijden veranderen en zo dra de tijd er rijp voor is moeten de bakens verzet worden. Zo gezegd, zo gedaan; er komt waarschijnlijk tus sen de drie landelijke agrarische kommissies van CPJ, KPJ en PJGN een vorm van samenwerking. Ba kens verzetten, geldt dit ook niet voor het akkerbonwbeleid! De agrarische kommissie was nu niet meteen wild enthousiast over het rapport akkerbouw onder gewijzig de omstandigheden. Zo ook werd het NAJK-besluit, om de voor vol gend jaar in het vooruitzicht gestelde quotum-uitbreiding alleen te verde len over jongeren, van enige kriti sche noten voorzien. Een procent extra quotum naar jongeren De EG wil het melkquotum met een procent uitbreiden. Ons NAJK vindt in de eerste plaats, dat jonge melkveehouders jonger dan 35 jaar en met een quotum klei ner dan 350.000 kg. hiervoor in aan merking moeten komen. Dit zijn er ongeveer 2500. Ten tweede moeten 20 met foto's en op de voorkant een prachtig knipsel is ondertussen aan ons uitgereikt. Mijn gastvrouw woont in de buurt van Heerenveen en door het ommetje dat we maken, zie ik gelijk dat Friesland meer heeft dan meren, weiden en koeien. We rijden door Oranjewoda, mooie bossen met statige huizen met een oude 'Oranje'-geschiedenis. De vol gende ochtend starten we in Leeu warden. Voor onze gastvrouwen een ekstra zorg om ons daar elke och tend op tijd te brengen. Franeker 'de bedrijven die kleiner zijn dan 350.000 kg. melk, maar met een op volger, in aanmerking komen voor extra melk. Het bedrijfshoofd dient echter ouder te zijn dan 50 jaar. Het gaat in deze tweede kategorie om 7000 bedrijven. Al met al moet deze ene procent naar zo'n 9500 bedrij ven. Het voorstel van het NAJK is om al deze 9500 bedrijven er 11.500 kg. melk bij te geven. De AK was het niet geheel met deze verdeling eens. Realistischer zou men het gevonden hebben om een ieder er evenveel kg melk bij te geven. Natuurlijk was de AK het met het NAJK eens. dat er wat voor de bedrijfsopvolger gedaan moet wordenmaar zag het liever ge beuren een ieder er even veel bij te geven. Een deel van het melkquotum is ge schorst. Hier krijgt elke veehouder een kleine vergoeding voor. De EG stelt voor deze vergoeding helemaal in te houden als een veehouder zijn quotum maar met één kg. over schrijdt. Net zoals het NAJK wijst de AK dit voorstel vierkant af. Akkerbouw onder gewijzigde om standigheden Er waren weinig lovende woorden parel van de Friese steden' is ons eer ste reisdoel. Op initiatief van de plattelandsvrou wen zijn daar in samenwerking met de VVV begeleide stadswandelingen opgezet. Stinsetuin Franeker heeft een beschermd stads gezicht en veel oude gebouwen in de ze vroegere universiteitsstads zijn mooi gerestaureerd. Op onze wande ling zien we het Mantenahuis met stinsetuin (een van de twee gemeen tehuizen van Franekeradeel, de ge meente waar Franeker toe behoort), de professoren huizen, het museum 't Coopmansfiuis, de hofjes en het stadhuis, dat we ook van binnen mo gen bezichtigen. Niet alleen oude dingen, want Friesland zou Fries land niet zijn, als ons niet verteld was dat de brug die we passeren de plaats is waar de elfstedentochtrij ders af moeten slaan naar Bart- lehiem. Planetarium Maar Franeker bezit nog iets heel bijzonders en wel het Planetarium. Ruim 200 jaar geleden bouwde de wolkammer Else Eisinga in zeven jaar het universum aan het plafond van zijn huis. Hij deed dit met de be perkte middelen van zijn tijd (reke nen op een lei met een krijtje bij kaarslicht), maar tot nu toe is er nog geen enkele afwijking gekonsta- teerd. Ongelofelijk knap, onvoor stelbaar hoe iemand zoiets kan maken. Van Franeker gaat de reis naar Mak- kum. Een landschap zoals we ons dat bij Friesland voorstellen. Mooie boerderijen, wijde weidelanden, veel koeien, windmolens, een strakke ho ge zeedijk. Door de melkkwotering overtreft nu het aantal schapen dat van de koeien en is er meer vetmesterij gekomen. In Bakkum bezoeken we de Tigge- laar aardewerkfabriek. We zien het hele proces, van de kleihoop buiten via klei wassen, vormen, voorbak ken, handbeschilderen, weer bakken tot in de winkel, waar prachtige aar dewerken voorwerpen te koop zijn. Maar de prijzen zijn van dien aard dat er niet veel souvenirs gekocht worden. Het stadje Workum is ons volgend reisdoel. Jopie Huisman 'In het mooiste - pas gerestaureerde - pand uit de 17de eeuw is op smaak volle wijze het werk van de schilder Jopie Huisman tentoongesteld', zo staat in de beschrijving van het mu seum en verder 'De schilderijen en tekeningen vertellen op uiterst kunstzinnige wijze het verhaal van het zwoegen en ploeteren van de am bachtsman, de huisvrouw, de naam loze. Een verhaal wat je gezien moet hebben'. Een beschrijving waar niets aan toe te voegen is. Weer schilderijen, de volgende och tend. Maar alleen het woord is ge lijk, verder hebben we geen enkele overeenkomst. We brengen dan een bezoek aan de Epema State in IJs- brechtum. Onder het toeziend oog van zijn geschilderde voorouders, vertelt de huidige eigenaar/beheer der ons het boeiende verhaal van zijn state. Alle Friese adellijke fami lies hebben wel een plaats in deze ge schiedenis. In deze tijd is het financieel niet meer mogelijk om een dergelijk land goed in goede staat te houden, van daar dat er nu rondleidingen zijn voor het publiek en tentoonstellin gen en recepties worden gehouden. Zo kunnen toch al die mooie, oude dingen bij elkaar bewaard blijven en kunnen er anderen van meegenieten. Wij zien een tentoonstelling van oude letter- en stoplappen. Weer een ander stukje Friesland: Bakkeveen. Bekend door de Volks hogeschool. Tijdens de lunch horen we de geschiedenis over het ontstaan van dit gebied van bossen, heide en vennen. In Beesterzwaag gaan we het gemeentehuis bekijken. Een mooie diaserie laat ons iets zien van de diverse dorpen van de gemeente Opsterland, waartoe ook Beester zwaag behoort. Klapstuk Op de bovenverdieping is een ten toonstelling van klederdracht - en karakterpoppen. Via Drachten (even winkelen) komen we in Terhorne, ons laatste punt van het programma, een gezamenlijke maaltijd met de gastvrouwen waarna een gezellig sa menzijn. Een leuk stukje Fries kaba- ret, voor ons in het Nederlands om gezet, een tentoonstelling van kur- suswerk van de afdeling staan daar op het programma. Maar het klapstuk van de avond is het tonen van de Friese klederdracht met het hoofdijzer, de mooie kap en de kost bare sieraden. Het duurt lang eer we alles bekeken hebben en alle foto's gemaakt zijn. Dan zijn er zeer ver diende dankwoorden en kadootjes voor de dames van de Friese int.cie., die zo veel werk voor ons gedaan hebben. De volgende ochtend is het afscheid in Leeuwarden. We kwamen als vreemden bij elkaar, als oude beken den nemen we afscheid van onze gastvrouwen. De terugreis gaat via de Afsluitdijk naar Enkhuizen. Daar brengen we nog een bezoek aan het buitenmuseum van het Zuiderzee museum. Bij de laatste stopplaats in Breda, zijn er bloemen en dankwoorden voor de dames De Feyter, Willemsen en Bogert van de int.cie. Zeeland, die veel werk verzet hebben voor het organiseren van deze ekskursie. Zo komen we weer thuis, vol indrukken van een prachtige provincie, dank baar voor de enorme inzet van veel Friese plattelandsvrouwen. Het ge was geweldig. L.J. de Regt-van Maldegem Herinnering De voordrachtenreeks Iconogra fie door de heer A. de Roose, M.A. heeft nog plaatsen vrij. Inlichtingen en opgeven bij Mw. de Vries, tel. 01663-2925. Regiogroep jonge agrarische vrou wen organiseert dit seizoen verschil lende aktiviteiten. In oktober over teelt oogst en verwerking van vlas; in november over milieu op en rond het bedrijf; in december een trekkerbe- hendigheidskursus (één dag in Schoondijke); in januari een kursus landinrichting (grond, pacht en ruil verkaveling); in maart informatie over taken en diensten van het wa terschap. Ook organiseert de regio groep een gezamenlijke aktiviteit met de RAK Walcheren. De regiogroep Walcheren is er voor jonge agrarisch geïnteresseerde vrouwen die lid zijn of willen wor den van PJZ of CPJ. Geïnteresseer den die meer hierover willen weten kunnen bellen met Addie de Buck (01188-3546) of Lenie Geschiere (01186-1840). PJZ-agenda Afd. Langstraat - 13 oktober, bow len in bowlingcentrum "Eerste Zei- ne 92" te Waalwijk. Van 21.00 uur tot 23.00 uur. Entree: leden gratis; niet leden 10,4 november, auto-puzzelrit. Afd. Walcheren - 30 september, bowlen. Plaats: de "Kaasboer" te Biggekerke. Tijd: van 20.30 uur tot 22.30 uur. Opgave voor 26 septem ber bij Annemarie tel.: 01180-26001. Kosten: leden 9,niet-leden: 13,-. Provinciale aktiviteiten -14 oktober: Provinciale bowling. Plaats: Bow lingcentrum Goes op de Beesten markt. Aanvang: 17.00 uur. Opgave voor 9 oktober bij het afdelings bestuur van de eigen afdeling. 16 ok tober: HB-vergadering. Vrijdag 29 september 1989 voor het akkerbouwrapport. De AK is van mening dat dit rapport het feit onderstreept, dat de akkerbouw in Nederland geen toekomst heeft. In het rapport wordt geen enkele sug gestie gedaan, van hoe men het pro bleem overproduktie denkt op te los sen. Het fenomeen bio-ethanol wordt genoemd, maar er worden geen direkte en konkrete stappen in die richting gezet. Zo worden er ook geen stappen in die richting geno men om op het milieu in te springen: geen extensivering. De AK stelt daar tegen dat produktiebeheersing de enige manier is om het graanpro- bleem op te lossen. Geen produktie beheersing is volgens een Groninger AK-lid geen geloof. In het rapport wordt gesproken over een verplichting bijmenging van gra nen in het veevoer. Volgens de AK zet dit weinig zoden aan de dijk. Een bijmengplicht zal alleen in Ne derland meer graan in het veevoer doen verdwijnen. In andere EG- landen verandert er niks, omdat er in deze landen al veel meer graan aan het vee wordt gevoerd. In het rapport gaat men ervan uit dat de graanprijs tijdelijk verhoogd dient te worden. Dit om te kunnen gaan zoeken naar andere afzetmoge lijkheden. De verhoging van de graanprijs is dus tijdelijk en zal daarna weer op een laag peil komen als de pogingen tot extra-afzet niet slagen. Hier zit ook de Ned. varkenshouder niet op te wachten. Lage graanprij zen leiden er alleen maar toe dat de konkurrentie uit andere EG-landen zal toenemen. Nee, de voorstellen in dit rapport lei den tot een koude sanering in de ak kerbouw en het milieu wordt in de ver nieling gestuurd. Er zal gekozen moeten worden voor een vorm-van produktiebeheersing. Sommige AK- leden vonden dit rapport mislei dend, de akkerbouwer wordt aan het lijntje gehouden. Samenwerking Samenwerking tussen de drie agrari sche kommissies, een droom of wordt het werkelijkheid. Het voor stel is dat de drie kommissies samen op één tijdstip en één plaats gaan vergaderen. De eerste helft van de dag vergadert iedere kommissie apart, het middaggedeelte zal geza menlijk plaatsvinden. Tijdens deze gezamenlijke bijeenkomst zullen ook de NAJK-vertegenwoordigers uit de diverse landbouwschapskom missies aanwezig zijn. In dit geza menlijke deel z^l worden gesproken over de gemeenschappelijke thema's waarover op dat moment "aktie" moet worden ondernomen. Bijvoor beeld bij het uitdragen van een standpunt over veevoedergrondstof fen gaan akkerbouwvertegenwoor- digers en veehouderijmensen bij el kaar zitten. Zo zal het middagge deelte in maximaal 4 groepen wor den opgesplitst. Het is niet de bedoe ling dat deze bijeenkomsten het ka rakter krijgen van een soort schaduw-NAJK. In het NAJK zullen de besluiten worden genomen. In de ze bijeenkomsten zal men dan voor al bespreken van hoe kunnen we dit standpunt het best naar buiten toe verdedigen. Meer samenwerking om tot een bete re en efficiëntere belangenbeharti ging te komen van het door ons NAJK ingenomen standpunten. Er moet een beleid komen dat agrari sche jongeren nu en in de toekomst perspektief biedt. Het is dan ook jammer dat het rapport "akker bouw onder gewijzigde omstandig heden", dat nu juist niet biedt voor jonge akkerbouwers. Wat de quo tumtoedeling betreft heeft de AK enige twijfels bij het NAJK-plan. Positief is dat de EG zelf met het voorstel - extra melk voor bedrijf- sopvolgers -, komt, om zo iets voor de bedrijfsopvolger te doen. Sjoerd Politiek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20