uit de praktijk Zomeruniversiteit Zeeland zeer de moeite waard, vooral inleiding Mansholt zeer interessant Grote verschillen in opbrengst Westerscheldebrug uit het zicht verdwenen Aardappels rooien mogelijk gepaard met veel grondvervoer Goed ploegen vereist veel vakkennis De mooie zomer heeft er op W.Z.- BEVELAND voor gezorgd dat de graanoogst reeds rond 10 augustus voor meer dan 80 procent aan de kant was. In korte tijd wordt mede door de grote kombinecapaciteit het graan geoogst. We zien dan ook dat bij de ontvangstbedrijven op enkele dagen meer dan de helft van het graan wordt afgeleverd. Door een goede organisatie en technische uit rusting zien deze kans om deze klus te klaren, maar we kunnen begrijpen dat een buitje tussendoor soms wel kom is. De opbrengst van de tarwe zal ge middeld wat de kg. betreft zo rond de 8 ton liggen. Weinig droog- kosten, maar wel een vijftien cent minder per kg dan een aantal jaren geleden. Dezelfde tendens in de prijs voor erwten en gerst met daar ge middeld tegenvallende kg- opbrengsten: gemiddeld 4,5 tot 5 ton voor gerst, 4000 kg voor erwten. Al met al geen opbrengsten die bijdra gen om de financiële positie van on ze bedrijven op peil te brengen of te houden. Ik denk dat menigeen wanneer hij alle terugkerende kosten van de opbrengsten aftrekt tot de konklusie komt dat dit jaar graan verbouwen niet beter is dan de braakpremie. Geen wonder dat dan ook gezocht wordt naar andere mogelijkheden. Dit voorjaar zien we, zij het op klei ne schaal, weer wat vlas en ook hier en daar teunisbloemen. De stand van aardappelen, bieten en ook uien geeft grote verschillen te zien. Naast percelen met een goede stand, die wanneer er zo nu en dan nog eens wat neerslag komt, een vrij normale en voor bieten soms ook wel beste opbrengst beloven zijn er toch ook veel percelen waar veel aan hapert. Daar waar de struktuur niet goed was, of de waterhuishouding of het tijdstip van zaaien, zien we nog al wat mankementen en zal de opbrengst echt slecht zijn. Voor de fruittelers breken weer drukke tijden aan. Het fruit hangt er gekleurd bij en door het weer is dit jaar de pluk van de meeste rassen ook wat vroeger dan andere jaren. Op de meeste bedrijven is, hoewel veelal iedereen meehelpt, niet ge noeg tijd om alles op tijd te plukken en wordt gebruik gemaakt van sei- Wat waren we toch blij met die re gen die het afgelopen weekend in on ze "WESTHOEK" is gevallen. Het was hard nodig, door de droogte hadden vooral de aardappelen en op sommige plaatsen de bieten en uien het ook moeilijk vanwege de uitge droogde grond. Maar van de andere kant, september heeft zich aange diend, en als het weer dan wat tegen zit schuiven de rooiwerkzaamheden gauw wat op en is het oktober. 't Is altijd een van de drukste perio den, liefst met mooi weer. Ook voor de uien. Vanwege de hoge kwaliteits eisen is een vlotte oogst gewenst. De vroeg gezaaide uien liggen al goed gestreken, dus is de oogstperiode zó te verwachten, vooral van de vroeg- gezaaide. De laatste dorswerkzaamheden be horen voor '89 weer tot het verleden. Op wat kleine onderbrekingen na vanwege het weer is de oogst toch 6 zoenarbeid. Meestal zijn dat elk jaar dezelfde mensen en gaat dit tot ie ders genoegeji; de fruitteler krijgt zijn fruit van de boom, de andere heeft de mogelijkheid om wat te ver dienen. Het zit veel mensen dwars dat het ASF niet genegen is deze ar beid wat anders te kontroleren en te belasten. Enkel al de vraag aan een fruitteler 'wat is voor het ASF een gezagsver houding?' is genoeg om sommigen in de gordijnen te jagen. Gezien het feit dat seizoenarbeid onmogelijk gemist kan worden is dringend be hoefte om tot een betere regeling te komen. Er lijkt vandaag een eind te zijn ge komen aan het aanhoudende mooie zomerweer, althans, zo is het hier in het AXELSE LAND een wat herfst achtige dag. Toch is er niet veel regen gevallen, amper genoeg om de talrijke, ingezaaide groenbe- mestingsgewassen te doen kiemen. Toch kan dat soms van plaats tot plaats met buien enorm verschillen. In de streek is er ook al wat nieuwe drainage gelegd, wat onder deze dro ge omstandigheden optimaal kan ge beuren. De animo is echter toch niet van dien aard dat er massaal van de tijd en omstandigheden gebruik ge maakt wordt om de drainagemachi ne te bestellen. De slechte jaren in de akkerbouw zullen hier ook een rol in gaan spelen. Toch is het altijd nog zo, dat niet draineren meestal scha delijker is, dan wel. De oogst van enkele rassen kon- sumptieaardappelen is ook op gang gekomen. De opbrengst valt, zoals te verwachten, tegen. Inmiddels gaan de prijzen op de termijnmarkt omhoog. Voor de maten Bintje 50 opwaarts is de prijs bijna het dubbe le van die van die eronder. Men ver wacht blijkbaar weinig grote maten. Niet overal zal dat zo zijn, doch on langs telden we hier in de buurt 40 knollen aan één plant. Het spreekt voor zichzelf dat hier niet veel frie ten tussen zullen zitten. En dan zijn er de bruine bonen weer. "Primeurs" worden zoals gewoon lijk weer goed betaald. Enkele par- prima verlopen. Met meestal goede kg-opbrengsten. Wat verschillen zit ten daar altijd in, dat is altijd zo ge weest. Voor zover geen groenbe- mester is ingezaaid (en gelukt) zijn de stoppelbewerkingen vlot verlo pen. 't Ligt er allemaal prima bij. Die droge zomer heeft op vooral de zwaardere gronden de struktuur geen slecht gedaan. Van die grote taaie bonken zie je niet, ze vallen lekker uit elkaar. Als het veel nat ge weest is ligt het meestal veel stugger. Het aardappel rooien zal op vele plaatsen wel gepaard gaan met veel grondvervoer. Er wordt wel gedacht dat die kluiten in de bedden (ruggen) verweerd zijn. Het tegendeel zal blij ken ze zijn er en blijven er allemaal. Het oude gezegde, toen de rooiers pas uitkwamen dat ze niet meer op geraapt hoefden te worden, kluiten in de rug die vind je in de zak terug, gaat nog steeds op. Sinds lange tijd heeft het op WAL CHEREN het afgelopen weekeinde weer eens van betekenis geregend. Afhankelijk van waar de buien vie len zo tussen de 20 en 30 mm neerslag. De regen was zeer welkom. Voor de veehouderij omdat de gras- groei minimaal is en er veel moet worden bijgevoerd. Toch blijft de melkproduktie redelijk op peil en voelt het vee zich onder deze droge omstandigheden blijkbaar prettig. Of elke melkveehouder zich ook zo voelde toen onlangs de rekening van de superheffing over het afgelopen jaar werd gepresenteerd valt te be twijfelen. Van sommige kollega's werden vrij hoge bedragen ingehou den op het melkgeld. Voor de akkerbouw is het nog maar de vraag in welke mate de nu geval len regen de opbrengsten van de hakvruchten positief zal beïnvloe den. Als u dit leest is het september en wordt de tijd voor aardappels en uien wel erg kort. De stand van deze gewassen wisselt sterk. Proefrooiin- gen bij aardappelen lopen uiteen van 25-45 ton/ha. Bij een lage opbrengst op dit moment is de verleiding groot een gezond gewas lang te laten door groeien. Diverse percelen zijn echter al 'versleten'. De prijs is momenteel vriendelijk. Met de uienprijs wil het tijen zijn gedorst. Het valt op dat, hoewel het steeds mooi weer is ge weest, veel telers de moeite nemen hun produkt te ruiteren. Meestal loont dit echter de moeite en wordt de arbeid door behoud van kwaliteit terugverdiend. Onlangs werd bekend dat weer een blok op het voorbereidingsschema voor de (administratieve) ruilverka veling is geplaatst en wel het gebied Axel. Het gebied rond Zaamslag is nog niet zover. Immers dit hangt af van een eventuele rondweg om het dorp en die weer gekoppeld aan een eventuele WOV. Juist, ook dat werd onlangs bekend. Ook de realisering van dit projekt staat weer op losse schroeven. Voor de zoveelste keer in drie decennia. Het lijkt erop dat ook deze keer weer de Zeeuwen, ook de bestuurders, een vette kluif is voor gehouden, maar niet gegund wordt. Deze keer geen lokkertje met de ver kiezingen in het vooruitzicht maar juist andersom. Zou dit projekt dan toch een niet te verwezenlijken her senschim zijn of moet men gewoon stug" doorgaan en niet aflaten om Den Haag ervan te overtuigen dat dit een betere investering is dan b.v. het subsidiëren van het doorbranden van een scheepswrak om het vervol gens weer op een andere plaats in el kaar te lassen. Dit is kunst zegt men anno 1989. Laten we er van uitgaan dat het ook een kunst is om op 6 september een volksvertegenwoordiging te kiezen De bietenrooiers worden ook weer voor gebruik gereed gemaakt en zul len over enkele dagen weer met hun rooiwerk gaan beginnen. Een van de laatste oogstwerkzaamheden is dan weer begonnen. Men verwacht hoge kg-opbrengsten. Met een goed sui kergehalte. Laten we het hopen, we kunnen het als akkerbouw goed ge bruiken. Als je zo de verslagen leest van de uitkomsten van de akkerbouw in de diverse vakbladen, dan krijg je ge woon een angstig gevoel. Waar moet dat heen op den duur met alle nog op ons toegezegde lastenverhogin gen. Laten we hopen dat het rapport van de werkgroep 'Akkerbouw on der gewijzigde omstandigheden' van de werkgroep 'Sektorvisie akker bouw', wat uitzicht mag brengen. En wij ook mee mogen denken wat we op 6 september gaan doen. niet erg vlotten. Vooral bij de licht gekleurde bietenpercelen is na de re gen een hernieuwde groei te ver wachten. Dit zal het suikergehalte niet ten goede komen. Gezien de lan delijk te verwachten hoge bieten op brengsten is de start van de kampag- ne dit jaar vroeg. Duidelijk is wel dat ons gebied dit jaar wat de opbrengsten aangaat, en dit geldt dooreengenomen voor alle gewassen, inklusief granen, maar moeilijk mee kan of onder het ge middelde zit. De hoge opbrengsten waarvan we uit de landbouwpers zo nu en dan kennis nemen gelden voor Walcheren zeer zeker niet. De IJssel- meerpolders en het Noorden zitten blijkbaar beter dit jaar. Dat is ook wel eens andersom. We zullen maar denken ieder krijgt zo zijn beurt in 't leven. De vakanties zijn weer grotendeels voorbij. Tot 6 september heerst de verkiezingskoorts in ons land, danig aangewakkerd door de nieuwsme dia. Politici bedienen zich van aller lei methodes om de gunst van de kie zer te winnen. Toch zal de nuchtere kiezer zich door dit stuntwerk weinig laten beïnvloeden. Gevoerd beleid en toekomstig programma zijn be langrijker en dan nog blijken belof tes en toezeggingen vóór de verkie- welke de belangenbehartiging van het agrarische volksdeel nauwer aan het hart ligt. Niet alleen dat, maar deze deugd dan ook in daden omzet. Afgelopen weekend is het weer type glad veranderd. In vier maanden tijds waren we eigenlijk geen regen meer gewend. De plannen en schema's welke we maakten en opstelden kwamen uit zoals we ze vooraf bedacht hadden. Boer zijn was de afgelo pen weken geen kunst, want we hadden geregeld vast weer. Tij dens dit weekend viel er echter 40 mm regen en daar moesten we wel even aan wennen. Toch een groot gemak nu de grondkluitjes in de aardappelen en in de poot- uitjes weer zacht zijn geworden en zich schoner laten rooien. Ook de pas gezaaide gele mosterd zal van de regen profite ren en zodoende zijn we van een goede opkomst verzekerd. Een goede groenbemesting verbetert de bodemvruchtbaarheid en de struktuur van de grond. Per dag zien we thans de bieten en de aardappelen groeien. Deze hakvruchten kunnen de regen voor de groei en voor de rooi- baarheid niet missen. In de ex treem droge periode sliepen de bieten dag en nacht en gelukkig zijn ze daaruit ontwaakt. Op zaterdag 2 september a.s. start om 12.30 uur in de Wilhel- minapolder de Zeeuwse ploeg- wedstrijd. Deze wedstrijd is een evenement dat ieder jaar een groot aantal bezoekers trekt. Enerzijds om de ploegers aan het werk te zien en anderzijds om vooral het ploegwerk te aan schouwen. De grote eis waaraan het wedstrijdwerk moet voldoen is het leveren van zo gelijkmatig mogelijk ploegwerk, dat wil zeg gen alle ploegsneden moeten pre cies gelijk van afmetingen, lig ging, kering, diepte en richting zijn. Deze eisen gelden onverkort zingen sterk aan waarde te hebben ingeboet. Ook voor de waterschapsverkiezin gen in oktober zijn de lijsten al weer ingediend. Voor de huishoudelijke vervuilers zal een verkiezing noodza kelijk zijn omdat meer dan één lijst is ingediend. Gelukkig heeft het overgrote deel van de grote politieke partijen en een aantal maatschappe lijke organisaties elkaar weten te vinden via een gemeenschappelijke lijst. De deelname aan de zomeruniversi teit waar o.a. het thema 'Landbouw tussen milieu en markt' werd behan deld was zeer de moeite waard. Het was interessant om een aantal zeer gerenommeerde sprekers elk op hun terrein een deelonderwerp te horen inleiden. Wat telkens opvalt is dat men met name de akkerbouwproble- matiek haarfijn weet te analyseren, doch over oplossingen zeer uiteenlo pend wordt gedacht of dat men ei genlijk geen echte oplossing heeft. Vooral de inleiding met diskussie van Mansholt was interessant, zon der dat men het nu direkt voor 100% met hem eens hoeft te zijn. Wat een voorrecht om op deze vitale wijze oud te mogen worden. Voor de regionale ploegwedstrijd was een goede belangstelling. Het aantal deelnemers kon groter maar de jongeren waren goed vertegen woordigd. De grond liet zich on danks de droogte goed ploegen en er werd redelijk tot goed werk gele verd. Proficiat voor de winnaar, die hierdoor de wisselbeker van de geza- melijke organisaties definitief in ei gendom kreeg. voor het praktijkploegen ook. De funktie van een ploeg wedstrijd als deze is, de bezoeker een beeld te geven van hoe ge ploegd moet worden opdat hij hiermede bij zijn eigen ploeg werk rekening kan houden. Deelnemen aan een ploeg wedstrijd is niet alleen proberen in een kompetitiesfeer goed te eindigen, maar vooral het aan vaarden van de uitdaging om de grond, die zo ontzettend verschil lend in samenstelling en eigen schappen is, naar 's mensen hand te zetten. Bijna alle ploegen hebben vol doende afstelmogelijkheden om ze ip alle verschillende soorten grond in te kunnen zetten. Het vereist veel vakkennis om in ver schillende omstandigheden goed werk te léveren. Deelnemen aan een ploeg wedstrijd is een goede.manier om door eigen fouten en die van an deren te leren. Ploegen is niet eenvoudig. Een ieder, die deze "kunst" wil leren beheersen, zal in ploegwedstrijden een goede leerschool vinden. Zaterdag a.s. bent u er van verze kerd de beste ploegers uit de pro vincie Zeeland met trekkerploe- gen aan het werk te zien in de Wilhelminapolder. Bovendien zal ook de Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland haar medewerking verlenen aan deze dag. Enkele spannen paarden zullen ter demonstratie meeploe- gen. Laat uw fototoestel niet thuis, want op deze provinciale ploegwedstrijd en demonstratie is veel moois te zien. "Wat Zeeland al jaren aan u biedt, vindt men elders in den lande niet". Vrijdag 1 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6