Het vrouwenkiesrecht p.j. zuid geluid Het dagelijks bestuur van de PJZ Wat heeft U met "Den Haag" te maken? 1TIIIIII 11T MT redaktie Henk Tegels Agro-dag Zevenbergen PJZ AGENDA U gaat toch wel stemmen op woensdag 6 sept. a.s. Of vindt U politiek maar niks H onder redaktie van de Redaktiekommis- mT Mr IëI/ sie Bond van Plattelandsvrouwen voor W "r Ik mw MA Zeeland en Brabant. MT IT Mm* Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. W Ik "r "P Mr Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De verkiezingen staan voor de deur, 6 september is het zo ver, dan moet er gestemd worden. Het woord 'moet' is trouwens niet juist, want sinds 1970 is men niet meer verplicht om naar het stemburo te gaan. Als u helemaal niet van plan bent om te gaan stemmen, is het toch goed om eens terug in de geschiedenis te gaan, want precies 70 jaar geleden kregen vrouwen na een lange, moeizame strijd het einde lijk voor elkaar om het kiesrecht te verkrijgen. In 1919 kregen de vrouwen volledig aktief en passief kiesrecht op dezelfde basis als de man. In 1922 werd het in de Grondwet vastgesteld. Voor dit bereikt was is er natuurlijk heel wat aan vooraf gegaan. De strijd voor het vrouwenkiesrecht was het felst in Engeland. Daar richtte Emmeline Pankhurst (1858-1928) in 1889 de Bond voor Vrouwenkiesrecht op, die 5 jaar la ter een klein suksesje behaalde: ge trouwde vrouwen mochten toen stemmen bij plaatselijke verkie zingen. Er volgde een lange en woelige strijd, de strijdende vrouwen werden suffragettes genoemd (van suffrage kiesrecht). De suffragettes kregen veel aandacht van politici en pers met hun akties. Zij klonken zich vast aan het hek van de parlementsge bouwen, zorgden voor ordeversto ringen en gingen in hongerstaking wanneer zij in de gevangenis terecht kwamen. Emmeline Pankhurst be landde zo'n vijftien maal in de ge vangenis! Samen met haar dochter Christabel Pankhurst (1880-1958) richtte Emmeline Pankhurst in 1903 de socialistisch georiënteerde Wo men's Soëial and Political Union op (WSPK). De strijd werd onderbro ken door de Eerste Wereldoorlog. Evenals in de andere oorlogvoerende landen waren de Britse vrouwen be reid de strijdbijl te begraven en mee te werken voor het vaderland. De vrouwen werden op grote schaal in geschakeld in het arbeidsproces; in de munitiefabrieken, maar ook in de mijnen bleken vrouwen zeer goed in staat zogenaamde mannelijke beroe pen uit te oefenen. Zo had de oorlog een gunstig effekt voor de vrouwen. In 1918 kregen Engelse vrouwen ge deeltelijk en in 1928 volledig kies recht. Net een paar weken voor de dood van Emmeline Pankhurst was de volksvertegenwoordigingswet aangenomen, die alle meerderjarige vrouwen volwaardig kiesrecht gaf. De strijd om het vrouwenkiesrecht in Nederland Allereerst, wat is kiesrecht eigenlijk precies? Kiesrecht is het recht om aan verkiezingen deel te nemen, zo wel aktief als passief. Het aktief kiesrecht (of stemrecht) is het recht van de burgers van een staat om mensen te kiezen die naar hun me ning geschikt zijn hen te vertegen woordigen en hun belangen te be hartigen in de vertegenwoordigende lichamen als het parlement of de ge meenteraad. Het passief kiesrecht is het recht om als lid van zo'n parle ment of gemeenteraad gekozen te worden. Tot het eind van de 18e eeuw had de bevolking over het algemeen weinig invloed op het regeringsbeleid. Als er een parlement bestond, werden de leden vaak benoemd door de vorst of gekozen door de leden van be paalde standen (adel, geestelijk heid). Na de Amerikaanse en de Franse Revolutie kregen in Europa en Amerika de welgestelde burgers kiesrecht. In de loop van de 19e en het begin van de 20e eeuw kregen steeds grotere groepen van de bevol king kiesrecht. In Nederland werd het algemeen mannenkiesrecht inge voerd in 1917, in België in 1919. De vrouwen mochten in 1922 voor het eerst naar de stembus gaan. De Nederlandse vrouwenbeweging kwam na 1870 van de grond. Even als in het buitenland ging het aan vankelijk om zaken als betere oplei dingskansen en recht op arbeid. Een van de leidende figuren in de Neder landse vrouwenbeweging was Aletta Jacobs (1854-1929). Zij kreeg het in 1871 voor elkaar om als eerste vrouw toegelaten te worden op de universiteit om een medicijnenstudie te gaan volgen. Dit ging niet zonder weerstand, want tot 1871 bestonden er in ons land helemaal geen vrouwe lijke dokters, en men keek daar vreemd tegen aan. Aletta Jacobs moest persoonlijk toestemming vra gen aan minister Thorbecke om toe gelaten te worden op de universiteit. Als eerste vrouwelijke arts vestigde zij zich in Amsterdam, waar zij veel aandacht besteedde aan de proble men van de arbeidersklasse, de prostitutie en de voorbehoedsmidde len, die zij als eerste introduceerde. De strijd om het kiesrecht begon pas goed toen Wilhelmina Drucker (1847-1925) in 1889 de vrije Vrou wen Vereeniging oprichtte en in 1894 de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Veel inspiratie ging hierbij uit van de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid (1898). Vergeleken met Engeland bleef de strijd hier rustiger, maar sommige vrouwen ging het toch nog te radi- kaal toe en in 1907 richtten zij de Meer dan U denkt - alles is eigenlijk politiek, om wat dicht bij huis te blijven; goed onderwijs op het plat teland. De basisscholen voor de kin deren moeten aan te lopen of te fiet sen zijn. Want wie moet die kinde ren weg gaan brengen als dat te ver wordt; juist... U in de meeste ge vallen. Hoe is het met onze leefbaarheid op het platteland - betaalbare huizen voor de bewoner^ - niet iedereen kan in vrije sektor huizen wonen, geen huizen en voorzieningen voor de jongeren en ouderen betekent dat ze uit ons dorp moeten vertrekken, wat niet ten goede komt aan de gemeen schap. De werkvoorziening vooral ook voor veel vrouwen die in de gezins- of bejaardenhulp werken. Door bezuinigingen valt veel van dit zelfstandige werk voor vrouwen af. Het zijn maar een klein aantal voor beelden, die bewijzen hoezeer ons welzijn en funktioneren in de maat schappij politiek gebonden is. Het zijn beslissingen die in de Twee de Kamer worden genomen door 150 kamerleden. Van die 150 leden zijn er 120 een man en maar 30 een Nederlandsche Bond voor Vrouwen kiesrecht op, die elk militant optre den afkeurde. Ook voor het neutrale Nederland vormde de Eerste Wereldoorlog een onderbreking in de strijd en in 1919 kwam er sukses en resultaat: ook vrouwen kregen volledig kiesrecht! Nog even een vergelijking met ande re landen aangaande het vrouwen kiesrecht. Het eerst kregen vrouwen kiesrecht in de voormalige Britse ko loniën (in het bijzonder aan de west grens van de Verenigde Staten) en in de Skandinavische landen. Als u het volgende lijstje ziet, valt wel op dat ons land erg laat was met het invoe ren van het vrouwenkiesrecht in de Grondwet: Wyoming 1890; Nieuw-Zeeland 1893; Zuid-Australië 1895; Finland 1906; Washington 1910; Californië 1911; Noorwegen 1913; Denemar ken 1915; Verenigde Staten 1920; Zweden 1921; Nederland 1922; En geland 1928. Nog veel later kwam het vrouwen vrouw. Toch zijn er verhoudingsge wijs evenveel vrouwen als mannen die stemmen. Voor een goede ver houding zou het beter zijn als er 75 vrouwen en 75 mannen waren. Vrouwen zijn niet beter of slechter dan mannen, ze zijn alleen anders, zeker waar het praktische zaken be treft. Vrouwen zijn meestal de uit voerders van het beleid wat door mannen gemaakt wordt, vrouwen hebben dus meestal de praktische er varing. Die praktische ervaring is prima om daarmee in de Tweede Ka mer te werken, niet alleen voor de belangen van vrouwen maar voor de hele maatschappij. U kunt door te gaan stemmen zor gen dat "onze stem" wordt ge hoord. Heel fijn zou zijn als U op een vrouw in de partij van Uw keuze zou stemmen. Zeg niet, het helpt toch niet, dat is niet waar, als er maar genoeg vrouwen stemmen voert U een stukje van de doelstel ling van onze bond uit, n.l. "Verant woordelijkheid - voor- en deelname aan de maatschappij te be vorderen". Toos in 't Veld-Blonk kiesrecht in de Latijnse landen, mo gelijk onder invloed van de Rooms- Katholieke Kerk: Frankrijk 1944; Italië 1948; België 1949. Heel erg aan de late kant is Zwitser land, waar de mannen het vrouwen kiesrecht nog steeds niet op alle ni- vo's volledig hebben gerealiseerd. Als u dit bovenstaande gelezen heeft, realiseert u zich vast wel dat het mogen stemmen heel belangrijk werd gevonden door onze voor ouders. Er is heel wat voor gestreden om dat kiesrecht te verkrijgen. Nu vinden we dat kiesrecht heel ge woon, en sommigen blijven met de verkiezingen rustig thuis. Als het volgende week 6 september is, en u bent niet van plan te gaan stemmen, denk dan nog eens terug aan Aletta Jacobs en Wilhelmina Drucker, en al die andere vrouwen die gestreden hebben voor dat vrouwenkiesrecht, misschien verandert u dan toch nog van gedachten!! M.T. Vleugel-Mandemaker Onlangs heeft het dagelijks bestuur van de PJZ haar jaarlijkse 'be- leidsdag' gehouden. Op die dag bespreekt het dagelijks bestuur het afgelopen seizoen en worden voorstellen voor het nieuwe seizoen ge maakt. Een van die voorstellen is een betere 'public-relation' van de vereniging. Dat houdt in dat bijvoorbeeld middels het PJZ-geluid het reilen en zeilen binnen de verschillende afdelingen naar buiten toe be ter bekend kan worden gemaakt. Naast de afdelingen geldt dit ook voor het provinciaal bestuur. Zo is het onder andere de bedoeling om van de PJZ-hoofdbestuursvergaderingen verslagen te gaan publice ren in het PJZ-geluid. Ook van provinciale aktiviteiten zoals de zes kamp, de bowling, het juweel, enz. zullen regelmatig artikelen te vin den zijn in het PJZ-geluid. In dit artikel zal het dagelijks bestuur zich nader presenteren. Het Dagelijks Bestuur (D.B.) van de PJZ is belast met de dagelijkse lei ding van de vereniging. Het DB houdt zich in hoofdzaak bezig met het beleid van de PJZ en in mindere mate met organisatie van aktivitei ten. Het DB vergadert minstens een maal per maand, wanneer er drin gende zaken te bespreken zijn dan wordt vaker vergaderd. Het DB heeft een vrij grote mate van vrijheid maar is verantwoording schuldig aan het hoogste bestuurlijk orgaan van de PJZ; het PJZ-hoofdbestuur. Het hoofdbestuur vergadert in prin cipe iedere maand. De agenda voor de hoofdbestuursvergaderingen wordt door het DB vastgesteld. Op de hoofdbestuursvergaderingen worden dan de voorstellen van het DB ter goedkeuring voorgelegd aan het hoofdhestuur. Buiten deze normale gang van zaken zoals een Dagelijks Bestuur van een vereniging bestuurlijk funktioneert heeft het D.B. van de PJZ ook een aantal vertegenwoordigingen in kommissies en aanverwante organi saties. In alle kommissies die de PJZ heeft (financiële cie, toneelcie, bege- 20 leidingscie en de publiciteitscie) zit minstens een DB-lid. Verder is de al gemeen voorzitter van de PJZ afge vaardigd naar het DB en HB van de 3 PJO-Zeeland (samenwerking van de drie plattelands jongeren organi saties). Het belangrijkste werk wat de 3 PJO-Zeeland tot op heden doet is het Agrarisch jongerenwerk in Zeeland en West-Brabant. De direk- te uitvoering van het Agrarisch Jon gerenwerk wordt door de agrarische kommissie van het 3 PJO gedaan: het ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt). De Agrarisch voorzit ter van de PJZ is vanuit het DB van de PJZ afgevaardigd naar het DB en HB van het ZAJK. Verder is de Agrarisch voorzitter adviseur van het ZLM-hoofdbestuur en lid van de agrarische kommissie van de PJGN (Plattelands Jongerenorganisatie Nederland). In het HB van het ZAJK en in het HB van de 3 PJO zit nog een tweede DB-lid van de PJZ. Vanuit het DB van de PJZ zijn twee mensen afgevaardigd naar het lande lijk bestuur van de PJGN. De pen ningmeester van de PJZ is automa tisch lid van de financiële kommissie van de PJGN. Om als DB goed te kunnen funktio neren is regelmatig kontakt met de leden, de afdelingen nodig. Dit kon takt vindt plaats via de hoofd bestuursvergaderingen enerzijds, maar ook via bezoek van een deel van het DB aan de afdeling ander zijds. Verder organiseert het DB jaarlijks in samenwerking met een afdeling het 'PJZ-juweel'. Op deze avond wordt o.a. het winnende to neelstuk bekend gemaakt en wordt afscheid genomen van aftredende D B-leden. Het dagelijks bestuur van de PJZ is samengesteld uit mensen die op funktie gekozen zijn en uit mensen die een PJZ-regio vertegenwoordi gen. Een regio omvat twee afdelin gen. Een regiovertegenwoordiger kan tevens een funktie, m.u.v. alge meen voorzitter, invullen. De regio vertegenwoordigers worden door hun regio gekozen en afgevaardigd naar het DB. De mensen die een funk tie binnen het DB bekleden worden door het hoofdbestuur gekozen. Wie hebben er zitting in het DB van de PJZ? Algemeen voorzitter: Peter Vijver berg, Ouwerkerk. Agrarisch- en vice-voorzitter: Paul Versluys, Scherpenisse. Sekretaris: Frans Burgers, St. Maar tensdijk. Penningmeester: Herman Hanne- wijk, Heinkenszand. Frans Burgers is tevens regio vertegenwoordiger voor de regio Tholen/St. Philipsland en Schouwen-Duiveland. Herman Hannewijk is tevens regio vertegenwoordiger voor de regio 's- Heer Abtskerke/Nisse en Wal cheren. De overige regio's worden door de volgende mensen vertegenwoordigd: Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen: Bram Dieleman, Schoondijke. Goes en Noord-Beveland: Hans van Maldegem, Kortgene. Fijnaart en Zevenbergen: Otto Ma- ris, Fijnaart. Langstraat en Oost- en Midden- Brabant: vakant. Naast deze leden van het DB is de beroepskracht van de PJZ: Henk Tegels, regelmatig bij de DB- vergaderingen aanwezig om te advi seren over bepaalde zaken. Namens het DB, Paul Versluys Net zoals vorig jaar zal ook dit jaar in Zevenbergen een Agro-dag met ploeg- en trekkerbehendigheids- wedstrijden worden gehouden. Dit evenement vindt op zaterdag 2 sep tember plaats op het land van de heer Donken, aan de Langeweg tus sen Langeweg en Zevenbergen. De dagvullende Agro-dag zal zijn aanvang nemen met 's morgens om 10.00 uur de uitleg van de ploeg- wedstrijden. Afd. Langstraat: Vrijdag 15 september: SCHUUR- FEEST m.m.v. 'Neptunus Drive in Show'. Plaats: Transportbedrijf J. Zwart, Heistraat 128, Sprang- Capelle. Aanvang: 20.00 uur. En tree: gratis! Voor eventuele deelname aan een ekskursie naar de Heineken Fabriek opgeven vóór 16 september bij Jan de Man, tel.nr. 04167-72406. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: Zaterdag 2 september: WILDWA- TERKANOVAREN op de Amblè- ve. Kosten leden: 25,niet- leden: 27,—. Afd. Tholen/St. Philipsland: Zaterdag 9 september: PLOEG- WEDSTRIJDEN (Thoolse dag). Plaats: Langeweg te Tholen. Afd. Zevenbergen: Zaterdag 2 september: AGRO-DAG met o.a. ploeg- en trekkerbehendig- heidswedstrijden bij M.A. Donken aan de Pootweg 1 te Zevenbergen, en 'gezellige Barbeque'. Informatie bij Cees van Dis, v.d. Markstraat 38 te Zeven bergen. Afd. Nrd. Bev. 16 sept.: trekkerbehendigheids- wedstrijden 14 okt.: provinciale bowling. Vrijdag 1 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20