Klundert bokaal en kampioenschap inzet Konkours Hippique uit de praktijk h!j>pi/<h nieuw/ Mooie t.v.-uitzending Jammer dat boeren zo vastgeroest op hoeve zitten.... In Klundert zullen vrijdagavond 18 augustus de paarden letterlijk en fi guurlijk in de schijnwerpers staan. De vereniging tot bevordering der warmbloedfokkerij in West-Brabant organiseert op die datum een avond- konkours van nationale allure. Be slist de moeite waard om ooggetuige te zijn van dit hippisch spektakel. Andere opzet De fokvereniging heeft dit jaar voor een andere opzet gekozen. *Was het Nationale konkours hippique in het verleden een dagvullend program ma, ditmaal zullen de paarden in de namiddag/avonduren hun beste beentje voorzetten. De keuze van een avondkonkours is onder andere gemaakt omdat het publiek in de laatste jaren niet meer in zulke grote getale naar Klundert kwam als voorheen. Om het voor het publiek extra interessant te maken hebben we een kampioenschap aange vraagd. Daarvoor moesten we echter de wedstrijd wel later in het seizoen plannen omdat er voor een kam pioenschap altijd voorwedstrijden verreden worden. Derhalve zijn we ook van eind juni naar half augustus verhuisd. Kampioenschap De aanvraag van een kampioen schap werd gehonoreerd met het Konkours Tandems Tuigpaarden om het Kampioenschap van Neder land. Een geweldige rubriek waar ui teraard alleen de beste paarden van Nederland zullen starten. Om te kunnen inschrijven moesten de tan dems minimaal 45% van de voor wedstrijden gelopen hebben en bij deze wedstrijden minimaal 45% ge plaatst zijn. Het hoogtepunt blijft natuurlijk het kampioenschap maar ook de andere tuigpaardrubrieken zijn zeker de moeite waard. Bij de éénspannen zullen de kleine limiet, de grote limiet en de ereklasse verre den worden. De kleine limiet staat open voor paarden die niet meer ge wonnen hebben dan 2.000,de grote limietklasse is voor paarden die meer dan 2.000,maar min der dan 6.000,hebben gewon nen en de ereklasse staat open voor paarden die meer dan 6.000,— hebben gewonnen. Landelijk topnivo Buiten de verschillende tuigpaardru brieken wordt er ook gestreden in de takken dressuur en springen. Voor zowel de Z-dressuur als het Z- springen is de inzet de Klundert Bo kaal met een eerste prijs van 250,—. Uit beide disciplines mag de beste Z1 of Z2 kombinatie de bo kaal en de geldprijs mee naar huis nemen. Het belooft overigens een zeer interessante strijd te worden, want er zijn niet alleen inschrijvin gen vanuit het Brabantse ook vanuit Zeeland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland zullen er ruiters de reis naar Klundert maken. Afwisseling Voor de Z-dressuur is een apart dressuurveld ingericht wat vanaf het hoofdterrein heel makkelijk is te be reiken. In de twee ringen daar wordt in de ene ring Z1 en de andere Z2 ge reden. De beste uit iedere ring zal overkampen voor de Klundert Bokaal. Op het hoofdterrein zullen de tuig paardrubrieken en de M-, Zl - en Z2 springrubrieken elkaar in vlot tempo afwisselen. Vanwege de grote afwis seling is het voor iedereen leuk om op deze manier met deze boeiende kijksport in aanraking te komen. Speciaal voor het 'fokkend' publiek hebben we de deelnemende paarden in het programmaboekje opgeno men met hun vaders, hetgeen inzicht kan geven in de prestaties van de na komelingen van bepaalde hengsten. Tohan Wilmink Een tandem in aktie Als het weer "dient" zal bij het lezen van dit artikeltje de graanoogst op SCHOU WEN-DUIVEL A ND ge borgen zijn. Ondanks de kleine pe riode van regen, die overigens zeer welkom was, is de oogst voorspoedig verlopen. De opbrengsten over de hele lijn zijn matig. Bij de tarwe zijn er per ras nogal verschillen. Avir laat het blijkbaar wat zitten, Obelisk komt goed mee, de Arminda heeft het goed gedaan, volgens horen zeg gen wel tot net over de 9 ton. Dit in grove trekken wat over de op brengsten. Voorzichtigheid bij het hanteren van cijfers uit de volksmond blijft gebo den. De officiële gegevens van de proefbedrijven zullen duidelijkheid moeten brengen. Er is dit jaar tijd genoeg om de opbrengsten nauwkeu rig te berekenen. De oogst was erg vroeg dit jaar. Wij krijgen zo de tijd om mest op te brengen, stoppelbe werkingen uit te voeren, en alles in orde te brengen voor de aardappe loogst. De stro oogst schiet ook flink op. Hier en daar wordt nogal gehak- seld, maar toch sta ik er weer ver steld van hoeveel er wordt geperst. De lage kg-opbrengst aan stro kan daar best eens debet aan zijn. Jam mer voor de akkerbouwer dat de stro- en graszaadstroprijzen zo laag zijn. Vaak leverde dit een extra ren dement op, welke nu node wordt ge mist. De gezaaide groenbemesters in de tarwe hebben het zwaar te verdu ren gehad met de droogte. Nog maar even afwachten wat het wordt. Sommige aardappelpercelen gaan hard achteruit. Dit zijn voorname lijk de vroege soorten. De opbrengst zal tegenvallen lijkt mij zo. Het weer van de komende weken zal voor de opbrengst en dus voor de prijs bepa lend zijn. Op de zwaardere gronden zit er veel doorwas. Ook hier blijft het nog afwachten wat er van terecht komt. Van enkelen die de landbouw zeer goed kennen en in de gelegenheid waren om hun vakantie in Frankrijk door te bregen, hoor je dat daar de gewassen ook aan de droge kant zijn. Wel vertelde men m>j dat op veel per celen aardappelen en andere groente gewassen de beregeningsinstallaties lekker stonden te spuiten. De Franse boer denkt blijkbaar toch anders dan sommige Nederlandse collega's! Als je dan ook hoort en dat ook zelf wel eens hebt gezien dat daar enorme grote percelen aardappelen en bieten en tarwe zijn, dan moet het toch dui delijk zijn dat wij hier meer een ver schuiving zullen krijgen naar gewassen met een hoger toegevoegde waarde. Eenvoudig zal die verschui ving niet zijn, maar overal, ook in de industrie, moet elke ondernemer op tijd weer iets nieuws beginnen anders blijft hij niet. Je moet dan wel kun nen beschikken over alle voorwaar den voor een optimale teelt dus inclusief zoet water. De discussies van de laatste weken wat betreft zoet watervoorziening, zijn voor mij dan ook onbegrijpelijk. Ook de gro te bedrijven (meer dan 100 ha) in Zeeland zullen bij een ongewijzigd bouwplan het nooit kunnen redden tegen deze giganten in het buitenland die altijd met lagere kosten kunnen werken. Het is jammer dat wij als boeren vaak zo vastgeroest op onze hoeve zitten dat wij daardoor niet in staat zijn om over de heg bij onze buur man te kijken. In ditzelfde blad staan regelmatig ar tikeltjes van allerlei groepen buiten landse boeren die hier komen kijken tot en met Russen toe. Wij denken dan: "om te leren hoe het moet". Maar vergis u niet. Vaak is men in die landen veel verder. Het is een grote fout dat wij ons de tijd niet gunnen, om ons te oriënte ren op andere markten, afzetstructu- ren, en teeltsystemen in het buitenland. Afdelingen, kringen zouden best eens het initiatief kun nen nemen om een geschikt reisdoel te vinden. De t.v.-uitzending van de Zeeuw se Dag van het Paard, vorige week vrijdag in de KRO-serie 'Markant Achterland' was zeer geslaagd. Voorzitter Brooymans was een eerste klas presentator, de opnames waren fraai. De hoogtepunten, zoals de meerspannen trekpaarden, de strijdwagens, het 16-tal trekpaar den kwamen goed voor het voet licht. Diversen hebben er video opnamen van gemaakt, omdat huisgenoten de werkzaamheden in de oogst of anderszins niet konden onderbreken. En waar schijnlijk krijgt de Stichting De Zeeuwse Dag van het Paard een copy, zodat we er op diverse ver gaderingen van de winter nog eens van kunnen genieten. hengstenkompetitie ook nu weer Zeeland zal aandoen tijdens In- door Zeeland te Goes op 5 janua ri 1990. Nieuwe afzet Nederlandse warm- bloedpaard Nadat vorig jaar de Egyptische politie een aantal Nederlandse warmbloedpaarden aangekocht heeft, zijn nu de eerste vijf KWPN'ers verscheept naar Is raël, nadat de Israëlische politie besloten had de Arabische paar den te vervangen door Neder landse warmbloeds. De paarden zijn 'bedrijfsklaar' gemaakt door de Bereden Politie van de groep Bilthoven. Het Nederlandse warmbloedpaard blijkt zeer ge schikt voor politietaken. Landelijke Ruitersport Vorige week zaterdag werden te Biervliet de provinciale kampi oenschappen voor Landelijke Ruiters verreden. Bij de voorse- lekties hadden zich al diverse kandidaten aangediend, maar de strijd was in alle disciplines nog volkomen open. Het is dan ook een interessant konkours gewor den, waarop de organiserende vereniging De Haringruiters' met genoegen terug kan zien en waarmee tevens luister bijgezet werd aan het 25-jarig bestaan van deze vereniging. De uitslagen hebt u al in de dagbladen aange troffen. De Zeeuwse tuigpaarden gaven een goede show. Ze zijn nu op het punt aangeland dat er or ganisatorisch wat meer vorm aan gegeven kan worden. Ook de show van de Zeeuws- Vlaamse aanspanning 'In de triem'n' met een aantal mooie rijtuigen verdient met waarde ring vermeld te worden. Er was duidelijk veel zorg besteed om zo mooi mogelijk voor de dag te komen. In de afgelopen weken zijn vele konkoursen gehouden. Opval lend was daarbij het stijgend aantal konkoursen met een inter provinciaal, ja zelfs internatio naal karakter. De Zeeuwse rui tersport beweegt zich duidelijk in stijgende lijn. Dat dit landelijk ook onderkend wordt, blijkt wel uit het feit dat de landelijke Een ringrijder in volle actie! Wereldrekord voor Piet de Boer Piet de Boer, hoofdinstrukteur aan de Praktijkschool voor de Veehouderij te Oenkerk, heeft tijdens de grote East of England Landbouwshow in Peterborough het wereldrekord meerspanrijden verbeterd door daar een 22-span Friese paarden voor te rijden op uitnodiging van prins Philip. De paarden waren allemaal op de Praktijkschool gefokt. Een aan tal was nu van andere eigenaren, maar voor deze gelegenheid uit geleend aan de Boer, die hierme de ons Nationale Friese paard in ternationaal in de schijnwerper heeft geplaatst. Ringrijderij aan de lopende band Vooral op Walcheren zijn de ring- rijders aktief. De verenigings- of beter de drietal kampioen schappen in de verschillende klassen zijn al verreden met de promoties en degradaties net als bij andere sporten. Ook in ande re delen van Zeeland neemt de belangstelling voor deze folklo ristische sport toe. Gisteren was er een grote ringrijderij in Mid delburg op en om het Molenwa ter, waar alle ringrijders van eni ge betekenis elkaar troffen. Er zijn er bij die 30 keer achter el kaar raaksteken! Als u het niet gelooft, moet u beslist eens gaan kijken. Tot september is er elke zaterdag op Walcheren wel er gens een ringrijderij. S. 8 Vrijdag 11 augustus 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8