gezien Overlast knalapparaten in Brabantse Zuidwesthoek Basisplan waterschap toch belangrijk! Varkenshouderij weer terug op goed nivo Vroege oogst geeft ruimte voor extra najaarswerkzaamheden Extra actie met verkiezingen? Revita graslandmengsel met dichte zode Wij hebben dit jaar een uitzonderlij ke zomer, voor boerenbegrippen weliswaar wat aan de droge kant maar toch zal niemand daar verder over klagen. Het is een zomer waarin we ons werk, ook op THOLEN, vrijwel al tijd met relatief weinig inspanning en op een goede manier kunnen doen en dat is toch ook veel waard. Vooral in graszaad, graan- en peul- vruchtenoogst is dat een uitkomst. En 's avonds kun je na het werk nog eens heerlijk in de tuin zitten. De neerslaghoeveelheden lopen dit jaar nogal uiteen en dat is dan weer het gevolg van de buien waarmee dit vocht moet worden aangevoerd. In de laatste 14 dagen viel in ons gebied plaatselijk 20 mm maar soms ook meer dan 50 mm. Deze verschillende neerslaghoeveel heden zullen zeker ook wel invloed hebben op de opbrengsten van de ge wassen die ook nogal wisselend zijn. In ons gebied worden bijna alle ge zaaide of gepote gewassen al geoogst behalve dan natuurlijk suikerbieten. Het aangezicht van de W. ZEEUWS-VLAAMSE POLDERS is de laatste weken drastisch veran derd. Alles wat dorsen kan is weer ingezet om de oogst van het land te krijgen. Het nog steeds redelijk vaste weer heeft wel gezorgd dat al les redelijk gespreid kwam in tegen stelling tot sommige jaren waarin na een lange regenperiode alles tegelijk komt. Alleen de volgorde van afrij pen is wat ongewoon. Na de vroegste gerst was de eerste tarwe al rijp en soms al te droog, maar op het eind van de tarwe stonden er ook percelen gerst die nog niet goed droog zijn afgerijpt. Hetzelfde gold de erwten. De opbrengsten zijn niet echt slecht maar veel tien-tons tarwe zal er toch niet zijn. Als die opbrengsten Euro- Met de graanoogst in onze WEST HOEK gaat het met tussenpozen. Een paar dagen goed weer en dan weer wat regen, dus dan maar weer stoppen met dorsen. Voor de ont vangstplaatsen even tijd om wat bij te komen en bij te werken. Want als alles volop in bedrijf is komt daar niets van. Ook moet nogal wat bijgedroogd worden zo net na zo'n stop-fase. De opvang van graan is in ons gebied bijna overal optimaal. Lange rijen wachtenden om te lossen is verleden tijd gelukkig, 't Kan ook niet met mooi weer, alles moet snel die weini ge dagen die goed zijn om te dorsen. De afzet van stro vlot niet erg. Veel vraag is er niet, en elke keer wat re gen er in bevordert de kwaliteit ook VanderHave introduceert deze zo mer het Revita tetraploïde grasland mengsel in een nieuwe samenstel ling. Als nieuwe komponent in het mengsel is - naast het reeds bekende ras Condesa - nu ook het ras Madera opgenomen, een tetraploïd ras van Vrijdag 11 augustus 1989 Overigens is de graszaadoogst prak tisch aan de kant en met de peulvruchten- en graanoogst zijn we ook al een heel eind klaar. De opbrengsten van vele graszaad soorten vallen tegen vooral van veld- beemd. Van sommige Engels raai- percelen vernamen we bruto- opbrengsten van boven de 2000 kg. Maar bij graszaadopbrengsten blijft het spannend want we weten pas wat we hebben als de schoningsanalyse bekend is en dat kan soms de onder linge verhoudingen nogal beïnvloe den. De groengeoogste peulvruchten waren doorgaans slecht, de rijpge- oogste zeer wisselend, wij weten niet of we hier gemiddeld van 5000 kg per ha kunnen spreken, maar ons zijn ook hier opbrengsten bekend van ongeveer 6000 kg korrel. De graanoogst valt niet tegen voor sommige tarwerassen, zoals Apollo en Arminda die soms wel 10 ton schijnen te halen. Voor zover wij na kunnen gaan komt een groot ras als Obelisk ge middeld maar ruim in de 8 ton en sommige nieuwe rassen halen dit pees tegenvallen is het misschien een goede zaak, er kan dan wat MVH af. Want de prijzen voor de tarwe zijn zo ongekend laag dat er beslist geen heffing af kan. Dat de op brengst van deze heffing niet of nau welijks voor graanafzetverbetering wordt gebruikt is al helemaal een schandaal. Waarom krijgt de land bouw daar de vingers niet achter? Of zijn we daar soms ook weer verdeeld over. Er heeft zich in het gebied een nieuwe graanhandel gevestigd. Nu op veel dorpen de plaatselijke graan handelaar is verdwenen denken we dat het een goede zaak is dat er aan de afzetkant een beetje konkurrentie blijft. Het scheelt niet direkt duizen den guldens, maar als akkerbouwer kun je maar eens per jaar afleveren en elke cent extra is meegenomen. Door de malaise worden velen ook niet. Maar goed dat er nogal wat hakselaars zijn want op die manier is het nog goed voor de structuur van de grond ook. De opbrengsten van de granen per ha. variëren nogal, ook worden de ha. opbrengsten nog al eens door een vergrootglas beke ken. Er zijn er natuurlijk altijd die de overtreffende trap bereiken, een stimulans voor anderen om het in het vervolg ook beter proberen te doen. Er begint al heel wat kaal land te ko men, en de nodige geurtjes zijn ook weer te ruiken in onze polders. In werken die mest waar mogelijk is. Nu het wat vochtiger geworden is kan nog goed een groenbemester worden ingezaaid. Er is al meer gras uitzaai voor de oogst van 1990 ge- Engels raaigras dat in 1987 op de Nederlandse rassenlijst werd opge nomen. Door de kombinatie van beide rassen geeft het vernieuwde Revita-mengsel een verbetering van de zodedichtheid te zien. Het vernieuwde Revita-mengsel niet. Tarwestro is verkoopbaar voor 70,op de auto geleverd, gras zaad en erwtenstro is niet te verko pen en wordt dan ook meestal ge- hakseld. De oogst is vroeg, erg vroeg eigen lijk. Vrijwel alle groenbemesting in de tarwe is verdroogd. Maar nu is er nog kans om het land te bewerken en er alsnog groenbemestingsgewassen in te zaaien, na het eventueel bemest te hebben met droge of vloeibare kippen- of varkensmest. De droge zomer heeft de mening over het zoete water blijkbaar nau welijks beïnvloed blijkens de 211 handtekeningen tegen het basisplan van het waterschap. Overigens had den wij wat moeite met de gegeven voorstelling van zaken. Het gaat thans zeker niet over 72 gulden zoals gesuggereerd werd. Thans is aan de orde het basisplan waarvan de kosten slechts 25, bedragen, wat op zich alleen nog maar een peilbeheersingsplan is, doch dat met ekstra doorspoeling o.i. snel tot een eerste aanzet van zoet water kan leiden. Over de invulling van de uit te voe ren werken na het basisplan krijgt de praktijk alle mogelijke inspraak en ook alle mogelijke demokratische beslissingsbevoegdheid Blijkbaar is dit voor velen toch niet voldoende duidelijk, reden waar voor wij onze organisatiebestuur ders verzoeken dit in de komende weken tot 29 augustus toch nog eens goed duidelijk te maken aan de ach terban. De beslissing basisplan ja of nee zal verstrekkende gevolgen hebben voor de toekomst van Tholen en St. Phi- lipsland. Op de Algemene Vergadering van het Waterschap ligt thans een ver antwoordelijke taak te wachten, waarvoor veel wijsheid en toekomst visie nodig is. wat kritischer ten aanzien van hun afnemers en leveranciers. Het is wrang dat men ons anno 1989 mee deelt misschien wel ruim vier dub beltjes voor de tarwe te zullen beta len of zegt wel eens te willen kijken of men een gaatje heeft voor een partij stro. Nu de oogst vroeg ge ruimd is kan dit jaar eens wat extra tijd worden besteed aan de najaars werkzaamheden. Er is nog tijd voor groenbemesting, maar ook een goe de onkruidbestrijding of een keer flink dierlijke mest opbrengen onder droge omstandigheden is bij de lage mestprijzen zeker interessant. En na het geknoei van afgelopen jaren kunnen we misschien eens droog oprijden. Ook voor draineren is het momenteel ideaal, we vrezen alleen dat voor velen zo'n diepte-investe ring niet mogelijk is in deze omstan digheden. Aan de krant komen we momenteel bijna niet toe, maar we konden nog wel lezen dat de wijze mannen uit de akkerbouw er niet uit zaaid op vroeg blootgekomen grond. De eerste zaaiuien zijn ook al gestreken, en de vroegst gezette mid- delvroege aardappelen beginnen ook al op te schieten. De wortels van de bieten zijn voor de tijd van 't jaar mooi, de blad kleur is op. Vele perce len aan de bonte kant, de droogte en ook de structuur van de grond zullen wel mede een rol spelen. Nu de va kanties bijna op een einde beginnen te raken, zal het organisatie gebeu ren ook wel weer wat op gang komen. Zou er nog wat extra actie inzitten zo tegen de verkiezingen want als we rekenen dan ontdekken we dat de geldelijke opbrengst per ha weer minder is dan verleden jaar. En zo gaan we maar door naar steeds min der. We zijn poliltiek uitgeteld, in een land waar het verder economisch zo goed gaat. Hoe lang nog? wordt geleverd in de samenstelling 50% Condesa en 50% Madera. De goede voorjaarsgroei maakt Madera de ideale partner voor het produktie- ve ras Condesa in het Revita- mengsel. De kombinatie staat garant voor een dichte zode, hoge produk- tie en vooral smakelijk gras, aldus de kweker. Een zware onweersbui trok zondag avond plaatselijk over het LAND VAN AXEL met hier en daar veel regen terwijl men een paar kijometer verderop rustig doorging met het persen van het stro. Hier en daar was ook, ondanks de zondag, een kombine aktief, maar de grootste drukte is eigenlijk al weer voorbij. De meeste produkten zijn gedorst. Tijdens de oogst is duidelijk gewor den dat de opbrengsten tegenvallen. Dat was overigens wel verwacht. Vooral zomergerst blijkt dit jaar niet veel gewicht in de schaal te leggen. Daartegenover staat dat de prijs van de brouwgerst behoorlijk oploopt. De kwaliteit van de Zuidwestelijk geteelde brouwgerst is dan ook goed te noemen. Ook tarwe valt op veel plaatsen tegen, veel percelen hangen rond de 7000 kg/ha. Toch zijn er ook uitschieters naar boven tot meer dan 10 ton per ha. Hier blijft de prijs van een kg zoals voorspeld te laag. Wie nu varkens aflevert kan een goe de boterham verdienen en dat geldt ook voor de biggenfokker. Ook de vooruitzichten voor de nabije toe komst zijn veelbelovend, doch het is toch altijd weer afwachten wat er van prognoses uitkomt. Als in bijna alle West-Europese landen de prij zen van varkensvlees stijgende zijn, geeft dat toch een gevoel van voldoe ning, voor de varkenshouder. Nu de oogst vroeg van het land is lijkt het er op dat er veel tijd besteed gaat De laatste tijd bereiken de politie in de Brabantse Zuidwesthoek weer re gelmatig klachten over knalappara ten die 's nachts niet worden uitgezet en daardoor mensen uit hun slaap houden. Hoewel er niet zo erg veel mensen zijn, die hun klachten daar over uiten, zijn die klachten volgens de politie toch serieus genoeg om hiervoor de aandacht te vragen van de gebruikers van dergelijke ap paraten. komen. En als men tot een eenslui dend standpunt komt, zal dat weinig nieuws brengen. We zijn dus nog geen stap verder. Ook de kampeer- boeren hebben met tegengas te ma ken. In een seizoen waarin letterlijk iedereen en alles vol zat kregen ze een veeg uit de pan van de VVV- direkteur. Je zou van zo'n man ver wachten dat die vooral streekgericht is en dat daarbij alle rekreatie- vormen welkom zijn. Het blijkt an ders te zijn. Veel campingexploitan ten beboeren ook nog landbouw grond, is dat wel eerlijke konkur rentie? worden aan de onkruidbestrijding in de stoppel. Weliswaar is er, door de geringe vraag naar stro, veel gehak- seld, waar veelal een groenbemester is, of zal worden ingezaaid. De groeiperiode voor Italiaans RaaigraS of bladramenas is nog lang genoeg om voldoende massa te ontwikke len, voordat het wordt onderge- ploegd. Tijd over ook om eens wat onderhoud te plegen aan het erf en de gebouwen, want het komt meer voor, dat er hier en daar de laatste jaren wel eens wat weinig tijd en aandacht aan is besteed. Tijd ook over om op 14 augustus de politieke forumavond bij te wonen, die door de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse kringen van de 3 standsorganisaties wordt belegd. Het is de bedoeling dat van de 3 grote partijen de land- bouwspecialisten woordvoerders uit de Tweede Kamer in de Halle in Axel tekst en uitleg komen geven hoe het volgens hun in de toekomst met de landbouw en meer in het bij zonder met de akkerbouwsektor moet. Gladde politici laten zich echter niet zo maar uitspraken ontlokken waar men achteraf wel eens op aangeval len zou kunnen worden. Het belooft een interessante avond te worden. U met z'n allen kunt er voor zorgen dat de Halle te klein is. Dit zijn nu juist mensen waar u uw ontevredenheid met dit beleid aan kunt kenbaar ma ken. U komt toch ook? Feit is dat de apparaten met name 's nachts overlast geven en juist dan geen enkele functie hebben. De enige reden dat de apparaten 's nachts aan blijven staan is waarschijnlijk ge makzucht. De knal van het apparaat heeft een sterkte van 120 decibel, welk geluid de nachtelijke stilte re gelmatig tot in de verre omtrek ver breekt. Dat bovenstaande een straf bare vorm van geluidsoverlast ople vert mag duidelijk zijn. Het is voor de politie echter een tijdrovend kar wei om de apparaten te lokaliseren en uit te zetten, om er daarna ook de eigenaar nog op aan te spreken. Bo vendien kan gesteld worden, dat de bestrijding van deze vorm van over last niet de le prioriteit heeft. Vol gens de politie is de overlast beter en ook eenvoudig te voorkomen, als al le gebruikers de apparaten tussen zonsondergang en zonsopkomst zouden uitschakelen. Voor hen die dat teveel moeite vinden, zijn er schakelklokken in de handel waar mee dat aan- en uitschakelen auto matisch kan gebeuren, aldus de groep Woensdrecht van de Rijkspo litie distrikt Breda. 5 Ik heb ze geteld, vanaf de dijk. Op deze warme, drukkende zon dag telde ik 6 maaidorsers. Baan na baan velden ze de korenaren. Mooi gevulde tarwekorrels spu wend in de gereedstaande kontai- ners of wagens. Morgen zullen ze afgevoerd worden naar pakhuis of silo. Hoewel er donderwolken aan de hemel komen heb ik goe de moed dat veel tarwe goed en droog binnen zal komen, want deze zomer is ijzersterk; iedere keer hersteld zich het weer. Daar is iedereen blij mee. Het werkt kostenbesparend en het is heel fijn zo de oogst aan de kant te kunnen krijgen. Ov er opbrengsten hoor je op 2 manieren praten. Van 'Wat een mooi produkt' tot 'Ik heb min der dan verleden jaar'. Andere geluiden over de prijs zijn 'De prijs van de aardappelen trekt wel aan maar er zal mis schien glas in komen' of 'Het vlas heeft een goede kwaliteit, maar 't is te kort'. 'De tarwe valt wel mee, maar de prijs is niet best' of 'De bieten doen het best, maar hier en daar slapen er toch nog stukjes' of 'De vele soorten gras die onzse West-Brabantse polders tellen zijn nog nooit zo vlot gedorst, maar het hooi is niets waard' of 'De uien beloven een goede opbrengst maar er zit te weinig handel in'. Zo kun je nog wel even doorgaan. In alles zit iets positiefs en een negatieve kant. 't Is maar hoe je het bekijkt en hoe je persoonlijke instelling is. Als je de mooie kanten van het boerenbedrijf niet meer kunt zien dan heb je een slecht leven en je schiet er niets mee op om al leen de minnen te tellen den de plussen te vergeten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5