over geld en goed Schenking door schuldigerkenning ingezonden 'Laten we ophouden met dat gevit op elkaar Brede Herwaardering leidt tot voor land- en lastenverzwaring tuinbouw Paarden kluts kwijt. Grond bijkopen kan konsekwenties hebben voor de opvolger en de andere kinderen Plan ruilverkaveling Nieuw-Vossemeer ligt ter visie Er was 10 ha grond van buurman te koop. Hij was 62 jaar en had geen opvolgers en vond dat de tijd geko men was om te stoppen. De vraag prijs was 36.000,per ha. Dat was natuurlijk niet weinig en of het ekonomisch verantwoord was om die prijs te betalen, dat betwijfelde Willem ook wel. Maar ja, als een an der het betaalde, kon hij het toch ook wel opbrengen. Trouwens, hij kon er 150.000,— van zichzelf in steken. Dus hij moest 20.000,— lenen de bijkomende kosten. Als hij nu de rente niet rekende van die 150.000,dan komt het volgens hem wel uit. Trouwens ze hadden een zoon die wilde opvolgen en die werd van 't jaar ook al 20. En ieder een zei toch dat je je bedrijf moest vergroten. Eén dochter was ver pleegster en de andere was bijna af gestudeerd voor lerares. Zo zat Willem te mijmeren op de sproeimachine. Hij zou er vanavond eens met Siene, zijn vrouw, over praten wat die er van dacht. Ze had al veel kursussen gevolgd, gegeven door de SEV van de ZLM, en laten Ave eerlijk zijn, ze had daar veel op gestoken. Na het journaal zei Willem: 'buur man Jan heeft ons de grond te koop aangeboden, hij gaat stoppen na ro ven oogst'. 'Gelijk heeft hij', zei Sie ne. 'Hij vraagt 36.000,per ha', zei Willem. Dat kunnen wij niet be talen', zei Siene. 'Dat weet ik nog zo niet, moet je eens aan het volgende denken', antwoordde Willem: 'Wil len we als akkerbouwers mee kun nen in de toekomst dan moeten we onze bedrijven vergroten, we druk ken daarmee de kosten van ons ma chinepark en de gebouwen. Arbeid is er voldoende. Zeker als zoon Jan thuiskomt. En ik dacht zo, de rente van ons eigen geld rekenen we niet. En de grond van je buurman is maar eenmaal te koop. We moeten toch zorgen dat Jan een rendabel bedrijf over kan nemen'. 'Ik ben het helemaal met je eens be halve dat je geen rente moet rekenen van je eigen geld dat je er insteekt, dat is jezelf bedriegen', zei Siene. Verder vind ik dat we eens moeten rekenen met de cijfers van ons eigen bedrijf of aankoop voor ons verant woord is. 'En voor wat voor prijs moet Jan die grond van buurman dan later over nemen, toch ook voor 36.000, per ha', zei Siene, 'anders doe je je dochters toch wel erg veel tekort'. 'Dat kan hij toch nooit opbrengen als hij het volledige bedrijf over neemt', zei Willem. We hebben af gesproken dat onze eigendomsgrond o\er kan in verpachte staat met de meerwaardeklausule, maar vrije grond kopen voor 36.000,per ha en dat later overdoen aan Jan voor 16.000,per ha daar ga ik niet mee akkoord. Je doet ieder van onze dochters dan 1/3 van 200.000,— a 66.000,— tekort. En hoe groot moeten die akker bouwbedrijven eigenlijk wel worden in de toekomst'. 'Weet jij het', zei Willem. 'Ik niet', zei Siene, 'maar je hoeft alleen het verleden maar door te trekken, dan weet je genoeg. Zou het niet goedkoper zijn en meer ver antwoord om Jan een tuinbouwop- leiding te geven en stage te laten lo pen op een bedrijf waar andere ge wassen dan akkerbouwteelten in het bouwplan worden geteeld'. Siene hield voet bij stuk. Als wij grond ko pen voor de vrije waarde neemt Jan dat straks ook over voor de vrije waarde en anders kopen we niet, was en bleef de mening van Siene. Willem zat er mee; aan de ene kant gaf hij Siene gelijk. Vergroting van het bedrijf kan niet ten koste gaan van de andere kinderen, maar als je niets doet, wat dan? Misschien is in vesteren in kennis in andere teelten nog niet zo gek. Jan zou het beste stage kunnen lopen op een bedrijf met meer tuinbouwmatige teelten in het bouwplan waar afzet voor is. Een ding is zeker, vergroten met grond als men zuiver akkerbouwer wil blijven is nodig maar het geeft konsekwenties voor de overnemer en de andere kinderen. Hier speelt niet alleen de ekonomie, maar ook recht vaardigheid ten opzichte van de an dere kinderen een grote rol. Nee, het is geen spijkers op laag water zoe ken, maar realiteit dat in het gezin opgelost moet worden. J. Markusse Als veehouder wil ik reageren op 'uit de praktijk' van 28 juli geschreven door de praktijkschrijver van Schouwen en Duiveland. Dit artikel heeft me verbaasd en ook zeer ge daan, want ik denk niet dat het goed is om zo met elkaar om te gaan als kollega's. In de politiek zijn ze mis schien wel blij als we elkaar als koi- lega's zo in de haren vliegen. Mijn bezwaren tegen dit artikel: - De slechte graszaadhooi prijs: Een beest wat geslacht is vreet niet meer en er zijn de laatste tijd heel wat beesten geslacht, zodat heel veel stal len helemaal of gedeeltelijk leeg staan. - Er is inderdaad een melkkwotum, maar ook een bietenkwotum. Als een akkerbouwer meer heil ziet in het houden van 'koeien zou hij zijn bedrijf kunnen verkopen en een melkveehouderijbedrijf kunnen be ginnen of grove tuinbouw, kippen of stieren gaan houden en witlof is ook nog mogelijk. Maar hier zitten wel heel veel uren arbeid in en op uren dat veel mensen van hun rust, ATV of iets dergelijks genieten. - Ik denk dat het uurloon van een akkerbouwer bij een gewas als tarwe beter is als van iemand die koeien melkt. Maar kan een veehouder het helpen dat er maar zo weinig ar beidsuren in de tarweteelt zitten. - En dat op gemengde bedrijven en kele jaren geleden hun koeien opruimden kwam niet omdat ze de veehouders wilden helpen, maar meer omdat toen de akkerbouwprij zen goed waren en koeien toch wel heel veel werk vragen en nog stinken bovendien. - De 4^die volgens de schrijver de prijs van een liter melk is, is na tuurlijk voor heel veel veehouders een theoretische prijs, want wie ver koopt er zijn produktiemiddel? Als Brussel de kwotering opheft is de waarde verdwenen, want ook nu leent de bank geen geld met het kwo- tum als onderpand. En bedrijfsover name is zonder melkkwotum al moeilijk en als de belasting het kwo- tum ook waardeert bijna onmo gelijk. - De oorzaak dat het zo goed gaat in de veehouderij ligt niet alleen bij de melkkwotering. Denk maar eens aan de krachtvoerkosten en de rente, als die op hetzelfde nivo zouden zitten als enkele jaren geleden zou het er heel anders uit zien in de veehouderij en daar heeft Brussel of de politiek weinig of niets mee te maken. - Maar ik vind dat al dat gevit op el kaar niet goed is, we kunnen beter proberen om samen uit de proble men te komen, want een grote sterke landbouw is voor iedereen van le vensbelang. En als er gede monstreerd moet worden laten we dat dan met z'n allen doen, want ge deelde smart is halve smart en ge deelde vreugd is dubbele vreugd. Kerkwerve, N.M. v.d. Have Een bekende mogelijkheid tot ver mogensoverheveling naar de kinde ren, zonder dat dit bij de ouders tot vermindering van liquiditeiten aan leiding geeft, is de schenking onder schuldigerkenning. Voor deze wijze van schenking is een notariële akte vereist. Daarin wordt opgenomen dat u als ouder een schenking aan een kind doet en vervolgens dit ge schonken bedrag van het kind weer terugleent. Deze manier van schenken levert besparing van toekomstig suksessie- recht op indien u er voor zorgt dat over de schuldig erkende bedragen normaal rente wordt betaald. In de suksessiewet is een bepaling opgeno men die voorschrijft dat de waarde bij overlijden moet worden ver hoogd met de tijdens leven geschon ken bedragen indien hierover geen normale rente is betaald. Daarom moet u er in deze situatie wel voor zorgen dat de verschuldigde rente ook werkelijk wordt betaald. Niet mogelijk is dat de verschuldigde ren te op de hoofdsom wordt bijgeschre ven en bij overlijden van de ouders tesamen met de hoofdsom worden verrekend. Voorwaarde is daarbij dat voorkomen moet worden dat de schenker tijdens zijn leven in feite nog het genot van het geschonken bedrag heeft. Onder het genot heb ben moet ook worden verstaan het betalen van een te lage rente. Het zal u duidelijk zijn dat wanneer de rente op staatsleningen bijvoorbeeld 7% bedraagt en de ouders betalen op hun schuld aan een kind 3%, dat bij de ouders sprake is van nog deels het Vrijdag 11 augustus 1989 genot hebben van het geschonken en schuldig erkend bedrag. Bij overlij den van de ouders geeft het op deze wijze overhevelen van vermogen niet het meeste voordeel. Welke rente dan wel verschuldigd is op het mo ment van schuldig erkenning was tot op heden onzeker. Een ieder pro beerde deze rente zo goed mogelijk in te schatten. Het Hof Amsterdam komt nu voor deze situatie met een praktische oplossing. Zij stelt vast dat van een aanmerkelijk lagere ren te in het algemeen sprake is indien een rente wordt vergoed welke meer dan 25% lager is dan de rente die in de gegeven omstandigheden zou moeten worden vergoed. Het Hof is van oordeel - mede gelet op de om vang van de schuldigerkenning en de door de belanghebbende beoogde termijn - dat een goede vergelij kingsmaatstaf is gelegen in de ten tij de van het aangaan van de schulden geldende rente op staatsleningen. Zoals gezegd een praktisch handrei king van dit Hof. Of ook andere ho ven en de Hoge Raad zich aan deze berekeningstechniek zullen konfor- meren is onzeker en moet worden af gewacht. Voorlopig kan een ieder wie dit wil van deze rekenregel ge bruik maken. Bij een huidige rente voet van 7-7,5% op staatsleningen moet derhalve voor schuldigerkende bedragen tenminste een rente wor den vergoed van rond de 5,5%. Ten overvloede wijs ik u erop dat deze rekenregel uitsluitend gegeven is voor de onderhavige situatie en dus ook alleen hiervoor toepasbaar is. B. Veerbeek Onlangs heeft het kabinet op voor stel van Minister Ruding besloten het wetsontwerp 'Brede Herwaarde ring' ter goedkeuring naar de Twee de Kamer te zenden. Dit voorstel houdt ondermeer in dat de storm- en hagelverzekeraars over 55% van de in het verleden opgebouwde reserves achteraf vennootschapsbelasting moeten betalen. Als de Tweede Kamer de Minister van Financiën op dit onderdeel van het wetsvoorstel niet terugfluit zul len de storm- en hagelverzekeraars hun premies fors moeten verhogen. Daarmee heeft het Kabinet opnieuw een besluit genomen dat resulteert in een lastenverzwaring voor de land en tuinbouw. De storm- en hagelverzekeraars ver zekeren uitermate onvoorspelbare en grillige risiko's en hebben daarom in jaren met gunstige bedrijfsresulta ten maksimaal gereserveerd. Vanwege dit, in het belang van de verzekerde boeren en tuinders, ge voerde beleid worden de storm- en hagelverzekeraars door het ingedien de wetsvoorstel relatief het zwaarst getroffen. Door het algemene karakter van het wetsvoorstel wordt ook aan de fiska- le uitzonderingspositie van de storm en hagelverzekeraars een eind ge maakt. In de toekomst zal derhalve, naast de 'eenmalige' afrekening, aanzienlijk meer belasting betaald moeten worden, zodat het opbou wen van de door de betreffende ver zekeringsmaatschappijen noodzake lijk geachte reserves bemoeilijkt wordt. Onder stralend zomerweer reed afgelopen zaterdag het 43e Bloe mencorso van Rijnsburg de vei ling uit voor haar jaarlijkse route. Het zeer talrijke publiek heeft weer kunnen genieten van de prachtige praalwagens en perso nenauto's. Er reden ook rijtuigen mee waar onder een vierspan met Friese paarden. Maar toen die eenmaal aan de beurt waren om in de cor so stoet aan te sluiten raakten de dieren zo van streek dat ze alle kanten uitliepen met als gevolg dat er geen rijden meer aan was. De kinderen in het rijtuig keken wel angstig maar koetsier en om standers hielden het hoofd koel en zo konden de dieren rustig worden uitgespannen. Foto: Ab Westerbeek. Valkiers's aardappelras Probaat niet gevoelig voor AM In het ZLM-blad van vrijdag 4 augustus is in het artikel over het aardappelras Probaat waarmee aardappelhandel Valkier in Kort- gene overzeese markten bediend, een zeer storende fout geslopen. Gemeld wordt dat Probaat ge voelig is voor aardappelmoeheid. Dit is evenwel juist niet het geval. Om ondermeer deze gunstige ei genschap probeert Valkier om Probaat op de Nederlandse Ras- senlijst te krijgen. Het plan voorontwerp Ruilverkave ling Nieuw-Vossemeer zal door GS van Noord-Brabant op 14 augustus a.s. ter visie worden gelegd. In de zelfde maand vindt de pachtersre gistratie plaats. De ontwerp-lijst van stemgerechtigden wordt in de perio de van 14 augustus tot en met 13 sep tember ter visie gelegd op de ge meentehuizen te Halsteren, Steen bergen en Nieuw-Vossemeer. Tot uiterlijk 28 september 1989 kunnen belanghebbenden schriftelijk be zwaar indienen bij de Landinrich tingscommissie over de ontwerp-lijst van stemgerechtigden. Het adres is: Postbus 397, 4870 AJ Etten-Leur. bestemmings plannen a Middenschouwen Een herziening van het bestem mingsplan Buitengebied wordt voor bereid voor het perceel Hoogen- boomsweg 4 te Scharendijke. Het besluit ligt voor een ieder ter inzage bij de afdeling algemene zaken in het gemeentehuis in Scharendijke. Het voorbereidingsbesluit is op 1 augus tus in werking getreden. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3