Stappenplan methylbromide in werking getreden Scholieren druk met bloembollenoogst Regeren is vooruit zien Groenlof zorgt voor uitbreiding Hollands groente assortiment Goede fruitoogst verwacht Minister ir. G. Braks (landbouw visserij) heeft in overeenstemming met zijn ambtgenoten van Welzijn Volksgezondheid en Kuituur, Socia le Zaken en Werkgelegenheid en Volkshuisvesting Ruimtelijke Orde ning en Milieu besloten het stappen plan (4 stappen) tot beëindiging van het gebruik van methylbromide in werking te laten treden op 7 augus tus 1989. Het plan behelst een gefaseerde af bouw van de toepassing van methyl bromide als grondontsmettingsmid- del. Het gebruik van het middel is sinds jaren aan strenge regels gebon den en zal per 1 januari 1992 verbo den zijn. De bewindslieden hebben voor het stappenplan gekozen omdat onmid- delijke beëindiging van de toepas sing van methylbromide tot grote aanpassingsproblemen kan leiden van de betrokken bedrijven. In het plan wordt per teelt aangegeven tot welke datum een, voor de toepassing noodzakelijke, verklaring van geen bezwaar kan worden aangevraagd en tot welke datum deze verklaring geldig is. Daarna mag methylbromi de niet meer gebruikt worden. Eerste stap Tot en met 14 september 1989 kun nen verklaringen van geen bezwaar worden aangevraagd voor de teelt van potplanten, orchideeën en de zware stookteelt van glasgroenten. Deze verklaringen zijn geldig tot ui terlijk 15 november 1989. Tweede stap Tot en met 30 september 1989 kun nen verklaringen van geen bezwaar worden aangevraagd voor de teelt van éénjarige bloemisterijgewassen en voor de hete luchtteelt van auber gines en bonen. Deze verklaringen zijn geldig tot uiterlijk 1 januari 1990. Derde stap Tot en met 30 september 1990 kun nen verklaringen van geen bezwaar worden aangevraagd voor de teelt van bloemisterijgewassen, bolbloe- men en voor de hete luchtteelt van paprika's, meloenen en aardbeien. Deze verklaringen zijn geldig tot ui terlijk 1 januari 1991. Vierde stap Tot en met 30 september 1991 kun nen verklaringen van geen bezwaar worden aangevraagd voor de teelt van rozen en voor de hete luchtteelt van tomaten. Deze verklaringen zijn geldig tot uiterlijk 1 januari 1992. Aan het gebruik van methylbromide is een arbeidshygiënische voorwaar de verbonden. De bewindslieden hebben bepaald dat er specifieke ap paratuur aanwezig gebruikt dien te worden om de hoeveelheid methyl bromide in de lucht te meten ten be hoeve van de gasvrijverklaring. De direkteur-generaal van de arbeid kan naast de daartoe aangewezen appa ratuur (infrarood-detectie en gas- chromatografie meetapparatuur) andere apparatuur aanwijzen. De Nederlandse fruitoogst vooruit zichten voor het komende seizoen zijn gunstig. De produktie wordt met 393 min ton 8% groter geraamd dan vorig jaar. Het zijn de rassen Elstar 50%), Jonagold 46%), Cox's O.P. 35%), Gloster (+13%) en James^Grieve (+10%) die voor deze produktie-uitbreiding hebben gezorgd. Golden Delicious is nog steeds het belangrijkste ras, maar het aandeel van deze appel in de Nederlandse produktie is de laat ste jaren snel afgenomen. De Neder landse perenoogst zal evenals vorig jaar klein worden. Dit komt doordat Conference een beurtjaar heeft. Ravendorf/CBS/ZMP X 1.000 ton R /- 1986 1987 1988 1989 in Appelen totaal 445 340 363 393 8 wv. Golden Delicious 118 81 84 74 -12 Jonagold 39 42 46 67 46 Cox O.P. 66 43 48 65 35 Elstar 17 37 36 54 50 Boskoop 70 38 54 48 -11 James Grieve 30 19 21 23 10 Peren totaal 103 140 84 94 12 wv. Conference 44 56 42 32 -24 Doyenne du C. 16 32 13 24 85 In juli zijn de hyacinten-, krokussen- en tulpebollen ge oogst. Vaak worden eerst de af gestorven bladeren en stengels in stukjes gehakt. Het verbranden van dit loof wordt vanwege rook- overlast weinig meer gedaan. Op de zandgronden worden de bollen geoogst met een machine die een laag grond van een meter breed zo'n twintig centimeter oplicht. De bollen worden hieruit gezeefd en komen vervolgens achterop de machine in grote kisten terecht. Op de zwaardere kleigronden blijft bij deze methode veel grond tussen de bollen achter. Vaak worden daar de bollen met een ploeg rij voor rij uit de grond gehaald en met de hand in kleine kistjes geraapt. Dit laatste is dikwijls het werk van scholieren die in hun zomer vakantie een ekstra zakcentje bij verdienen. Zowel bij de oogst als bij de verdere verwerking van de bollen op de boerderij zijn deze maand in totaal meer dan 15.000 scholieren aktief. In de schuur worden de bollen aan grote tafels 'gepeld': de resten van de oude bol worden van de nieuwe bollen afgedraaid. Na dit pellen met de hand worden de nieuwe bollen machinaal op grootte gesorteerd. De kleine bolletjes zijn het plant goed voor volgend jaar. De grote bollen worden verkocht aan de konsument voor opplant in de tuin en aan snijbloementelers die er vanaf december tot mei bloe men van snijden. Veel bollen ko men ook in parken en plantsoe nen terecht. Behalve in de bloembollenstreek ten zuiden van Haarlem worden ook veel bollen geteeld in de kop van Noord-Holland, de Noord oostpolder en in Zuidwest- Nederland. In 1988 was ruim 16.000 hektare met bloembollen geplant. De tulpen namen hier van bijna de helft in beslag. In hetzelfde jaar werd voor 937 mil joen gulden aan bloembollen uit gevoerd, vooral naar Groot- Brittannië, West-Duitsland, Ita lië en de Verenigde Staten. Scholieren aan het bollen rapen Problemen eksport voorgebakken produkten Griekenland nog niet opgelost De problemen met betrekking tot de eksport van frites naar Grieken land zijn nog niet opgelost. Tot op heden heeft ondanks sterke aan drang van o.a. Nederlandse zijde nog geen wijziging plaatsgevonden van artikel 120, van de Griekse wa renwet waarin wordt bepaald dat het smeltpunt van het vet dat zich in de frites bevindt niet hoger mag zijn dan 42°C. De Nederlandse frites voldoet in het algemeen niet aan de ze eis. De Hoge Chemische Raad te Athene die moet beslissen over het al of niet wijzigen of schrappen van het ge noemde artikel zal begin september uitspraak doen. Tot op heden zijn de problemen evenwel beperkt gebleven tot de grensposten te Thessaloniki en Korfu. Er zijn thans geen aanwijzin gen dat ook bij andere grensposten moeilijkheden zijn. Dit betekent dat, behoudens wijzigingen in het Griekse beleid, de eksport van frites naar Griekenland kan doorgaan. Na een zonnige vakantie in Frankrijk is het weer goed om in de vertrouwde omgeving te zijn. Wij hadden vanaf de kamping uitzicht over een soort schorren. Het waren verwaarloosde zout- bekkens die door de eigenaar niet meer gebruikt werden. Er mocht niet gejaagd worden, zo vertelde mij de eigenaar van de kamping. Dat was dan ook goed te zien; de zwart/witte plaag was hier na drukkelijk aanwezig. Het kan ook anders. Een paar kilometer verderop lag een immens groot, beschermd natuurgebied met de doelstelling: Beheer dit terrein zoals het hoort, werk erin en ge bruik de normale goede manie ren om het land te behouden zo als het is. Derhalve is hier ook de jacht en de visvangst. Wild in overvloed maar meeuwen en eksters in veel mindere mate dan in de zoutbekkens. Het kan dus wel maar dat wist u als weidge- noot al. Hier is dus echt vooruit gezien door de Franse regering! Bij thuiskomst kreeg ik van vrienden te horen dat er weer ge meentes zijn die de jacht op de 11 niet meer staan (emoties- politiek??) en bij de volgende verhuur was het dan ook een be keken zaak en werd gemeente grond door hen niet meer inge huurd. Het is goed te weten dat de landbouw weer schade gaat krijgen want ik weet dat jachtge- rechtigden zo'n stukje gemeente grond niet meer willen huren om dat de schade die de 11 veroorza ken best meevalt en de stand echt niet minder wordt!!! De eigenaar (gemeente dus) is derhalve aan sprakelijk voor de schade. De ge meente Steenwijk weet hiervan mee te praten en de kosten wor den verhaald op de burger. Als landbouwer heb je veel liever dat de bruine bonen door de kombi- ne gaan dan door de bek van ko nijnen en hazen. Hou dit in de gaten en licht uw bestuur, zowel ZLM als KNJV tijdig in. En dsat het gebeurt, daarvan ben ik overtuigd. Zo regeren is niet vooruit zien! Maar er is meer: Wat vliegen er toch veel eenden. Tientallen op de wieken en ook de duiven doen zich te goed aan de overvloed van tarwe en vooral aan de erwten. Tijdens het kom- binen sprongen op het laatste moment de jonge hazen uit de nog te verwerken strook. Maak het bij de eendenjacht niet te Iaat, stop op tijd dan kunnen de laatkomers, want ook bij eenden is niets menselijks vreemd, nog wat eten. Hou met veel wind en regen de gerst en tarwe in de ga ten, plat gewaaide plaatsen trek ken wild aan. Vrienden, maak er een goed seizoen van en de eerste jonge eend smaakt voor treffelijk! P.T. Huis in 't Veld De binnenste bladeren van groenlof, geel of wit gekleurd, zijn mild, zoetach tig van smaak De óude bekende groente 'groenlof' is op de verse markt een nieuw pro- dukt, geteeld in de vollegrond. De oogst vindt plaats van juli tot no vember. De aangevoerde hoeveelhe den zijn momenteel nog gering, zo'n 300 kisten per week (3.000 kroppen). Groenlof behoort tot de cichorei- familie, doch is in tegenstelling tot bijvoorbeeld witlof of andijvie niet bitter (met uitzondering van de bui tenste, donkergroen gekleurde bla deren). Groenlof kan worden ver werkt in salades, maar kan ook ge kookt worden gegeten. Hogringtang biedt vele mogelijkheden voor tuinbouw Rocagraf Nederland introduceert voor de glastuinbouw een nieuw produkt met vele mogelijkheden: de hogringtang. Met deze tang kunnen door middel van ringetjes bijvoor beeld potplanten aan stokken wor den vastgezet, tomatenplanten of klimplanten aan draden worden be vestigd en rozen worden vastgezet. Daarnaast is de tang geschikt voor het opspannen of repareren van hek werk, het vervaardigen of repare ren van kooien en het dichtmaken van zakken. Voor verdere informatie: tel. 020-901501. Zwitserland geeft premie voor rooien appelboomgaarden Het 'Schweizerischer Obstver- band' (SOV) heeft een half mil joen Zwitserse Francs beschik baar gesteld voor het rooien van boomgaarden met tafelappelen en voor het overschakelen van ta felappelen naar appelen voor de sapindustrie. Ook in 1981 en 1987 had het SOV een rooi-aktie; toen werd er 230 ha gerooid. Maar sinds 1987 wijzen tellingen op een lichte stijging van het are aal. Bovendien is, volgens een telling die in 1988 gehouden is, 923 ha tafelappelen meer dan 20 jaar oud. Dit is ongeveer een vijf de van het totale areaal (4.905 ha). Een vernieuwing van de boomgaarden wordt steeds noodzakelijker. Het huidige totale appelareaal van 4.905 ha is voor de binnen landse markt te groot. Dat heeft vooral in het oogstjaar 1988 voor grote afzetproblemen en prijsda lingen gezorgd. Het doel van het SOV is het areaal te reduceren tot 4.700 ha. Bovendien moet ook de geproduceerde hoeveelheid per ha beperkt worden. Om dit te be reiken kan een direkte en een in- direkte maatregel genoemd worden. Vrijdag 11 augustus 1989 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15