Subsidiemogelijkheden bij investeringen in de akkerbouw De investeringen in de akker bouw staan de laatste tijd. als gevolg van de slechte inkomenspositie, op een laag pitje. Voor de akkerbouwers die wel investeren is het van groot belang dat alle aanwezige subsidie bronnen ook daadwerkelijk aange boord worden. Voor wie hiermee niet erg ver trouwd is. lijken al deze subsidie regelingen misschien een wirwar van mogelijkheden. In dit artikel wordt daarom een overzicht gegeven van de regelin gen, waarvoor akkerbouwers in aanmerking kunnen komen, met de belangrijkste voorwaarden en aandachtspunten. De hierin ge noemde vestigingspremie wordt in de loop van dit jaar gewijzigd. Een regeling, die in dit schema niet genoemd wordt, is een subsi die voor investeringen die leiden tot verbetering van de kwaliteit van het produkt en het milieu. Naar verwachting zal deze rege ling omstreeks november van dit jaar in werking treden. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de S.E.V. Regeling Doel Belangrijke voorwaarden Hoogte bijdragen Wijze van betalen Aanvragen bij Aandachtspunten WIR(KST Stimulering be drijfsinvesteringen - minimaal geïnvesteerd bedrag 2900.-. maximaal 1.142.000,- - niet voor grond 6% toeslag daalt naarmate geïnvesteerd bedrag stijgt verrekening met IB of vennootschaps belasting D1R Zwolle De subsidiabele investe ringen worden bij elkaar opgeteld Structuurverbete ring landbouwbe drijven (Rentesub sidie) - verlaging van de produktiekostcn - verbetering van de arbeidsom standigheden - beschermingen verbetering van het milieu Verbetcringspremie: - 4% rendementsverbetering - minimale investering 2900.- - maximale investering 100.000.-/VAK met maximum van 250.000.-/bedrijf - minimale looptijd leningen: 5 jaar Verbeteringspremie: - 1,5% per jaar gedurende 5 jaar van het bij de bank geleende bedrag, van subsidiabele inves teringen - bij milieuhygiënische investeringen is dit 4%. Het aandeel van deze investeringen in het ge heel mag niet meer dan 50% zijn. - verhoging met 25% voor aanvragers die jon ger zijn dan 35 jaar en nog geen 5 jaar geves tigd zijn. per jaar, gedurende 5 jaar DBH Men mag pas met de uit voering van de werkzaam heden beginnen na schrif telijke ontvangstbevesti ging van de aanvraag door de D.B.H. Vestigingspremie: aanvrager moet: - jonger dan 35 jaar zijn - zich nieuw vestigen - bedrijf moet positief besparings- en liquiditeitssaldo hebben - minimale looptijd leningen: 5 jaar - maximaal subsidiabel bedrag: 300.000- Vestigingspremie: - 2,5% per jaar, geduren de 5 jaar over de rente lasten van de leningen die betrekking hebben op de subsidiabele ves tigingskosten - maximumbedrag: 37.500,- per jaar, gedurende 5 jaar DBH De aanvraag moet gedaan worden voordat de over name/vestiging een feit is. d.w.z. voordat er iets on dertekend is Stimuleringsrege ling voor vernieu wingen in de akker bouw Stimulering van perspectiefvolle vernieuwingen in de akkerbouw Projcct moet: - opgezet zijn door bedrijfshoofden van meerdere in projectvorm samen werkende bedrijven - perspectief bieden voor de akker- bouwproblemen - voldoende afzetmogelijkheden voor het produkt bieden - financiële risico's bevatten - regeling tot en met 1992 - subsidiabele kosten moeten ten min ste 10.000.- zijn - alleen voor aanloopkosten, niet voor exploitatiekosten - 35% van de subsidiabele kosten - maximumbijdrage 500.000,- ineens directeur LNO Men mag pas met de uit voering van het project beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de direc teur LNO Bijdrage regeling kleine innovatie projecten Stimulering van in novatie in de land en tuinbouw - mag nog niet in de praktijk toegepast worden - moet gericht zijn op knelpunten in de bedrijfstak of regio - moet een voorbeeldfunctie hebben - maximale subsidiabele kosten zijn 200.000,- (excl. BTW) - afhankelijk van het pro ject kan de bijdrage va riëren van 15-40% van de goedgekeurde inves teringen - maximum bijdrage is 80.000,- ineens directeur LNO Men mag pas met de uit voering van het project beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de direc teur LNO Stimuleringsrege ling grote innova tieprojecten Versterking concur rentiepositie van de Nederlandse land en tuinbouw door introductie van nieuwe technieken en aktiv iteiten in land- en tuinbouw - moet technisch en economisch per spectiefhebben - mag nog niet in de praktijk toegepast worden - moet financieel risico bevatten - regeling tot 31/12/89 - subsidiabele kosten moeten ten min ste 200.000,- zijn (excl. BTW) 35% van de subsidiabele kosten - maximumbijdrage 2,5 miljoen - bijdrage geldt voor aan loopkosten, niet voor exploitatiekosten ineens directeur LNO Men mag pas met de uit voering van het project beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de direc teur LNO Bijdrageregeling milicu-invesierin- gen Stimulering van in vesteringen in: - mestopslag - afdekking v. mestopslag - zeer geluidarme zware vrachtwa gens - lage N-gasmoto- ren - het moet een vervanging of uitbrei ding v/e bedrijfsmiddel zijn - de kosten moeten hoger zijn dan 5000.- - vervreemding verboden binnen twee jaar na ingebruikname 7,5% v/d investering ineens DIR Zwolle Aanvraag moet uiterlijk zes maanden na inge bruikname ingediend wor den Bijdrageregeling praktijkprojecten mestproblematiek Stimulering nieuwe technieken voor mestafzet, -verwer king. -samenstelling en -hoeveelheid - project moet perspectief bieden op verbetering v.d. mestsituatie - mag nog niet toegepast worden in de praktijk - moet voorbeeldfunctie hebben 20-40% v/h geïnvesteerde bedrag. Hoogte hangt af v/d mate waarin het pro ject risico meebrengt. ineens directeur LNO Men mag pas met de uit voering van het project beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de direc teur LNO Bijdrageregeling in dividuele mestop- slag op akker- en tuinbouwbedrijven Stimulering bouw en uitbreiding mestopslag op ak ker- en tuinbouw bedrijven - Nieuwbouw van minimaal 100 m3 of uitbreiding met minimaal 100 m3 - minimaal 80% bouwland - maximaal 125 kg P/bedrijf per jaar produktie aan dierlijke mest 5,-/m3 voor grondput- ten; 10,-/m3 voor semi-per- manente opslag of mest- zakken; Bij heien: verhoging met 10.-/m3. Bij vaste afdekking: ver hoging met 10,-/m3. Bij drijvende afdekking: verhoging met 5,-/m3. Maximum bijdrage is: 20.000,- of 24.000,- bij heien of afdekking en 48.000,- bij beide. Al leen uitbreiding tot 30 m3 maal het aantal ha in het vorige jaar is subsidiabel. voor 1/10/89 in twee termijnen, daarna ineens DBH Men mag pas met de bouw van de mestopslag beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de DBH Bijdrageregeling ge zamenlijke mestop- slag Stimulering bouw en uitbreiding van gezamenlijke mest opslag - Nieuwbouw van minimaal 2400 m3 of uitbreiding met minimaal 2400 m3 - Meerdere opslagen bij elkaar moge lijk. - Idem als bij individuele mestopslag op akker- en tuinbouwbedrijven - geen maximum. voor 1/10/89 in twee termijnen, daarna ineens DBH Men mag pas met de bouw van de mestopslag beginnen na schriftelijke ontvangstbevestiging van de aanvraag door de DBH I 14 Vrijdag 11 augustus 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14