Dode bomen duiden niet op vuil milieu Orchideeënhoeve bij Luttelgeest in Noordoostpolder uniek voor Europa 'Zeeuwse produktiestromen' moet geaktualiseerd worden Bio-diesel uit landbouw goed alternatief voor dieselolie LEI gaat afzetstructuur onder zoeken van ecologische en biologisch-dynamische produkten Ontwerp sociaal ekonomisch beleidsplan Engelsen eten minder Nederlandse uien Forse groei werkgelegenheid Wageningse ingenieurs Er is nu een groen alternatief voor het gebruik van dieselolie. Het staat bekend als bio-diesel, is recent ont wikkeld in Oostenrijk en kan de ver vuiling door dieselolie sterk terug dringen. Bio-diesel is een dieselachtige brandstof die geproduceerd wordt uit raapoliezaad via een proces van extraheren. Het produkt kan ge bruikt worden in normale trekker motoren zonder dat er grote aanpas singen op aangebracht behoeven te worden en in tegenstelling tot nor male diesel worden tijdens de ver branding in de motor geen schadelij ke stoffen geproduceerd die vervui ling kunnen veroorzaken. Deze nieuwe brandstof heeft ook an dere voordelen; het gewas kan een alternatief worden voor de konventi- onele landbouwgewassen en bij het produktieproces ontstaat naast bio diesel ook een bijprodukt "raap- zaadschroot" een eiwitrijk veevoer. Een bio-diesel raffinaderij kan hier door zeer ekonomisch werken door dat er twee eindprodukten worden geproduceerd. Om deze nieuwe ontwikkelde bio diesel te promoten, heeft Massey- Ferguson als 's werelds grootste trekkerproducent, de garantiedek king op haar trekkers uitgebreid, zo dat alle trekkers die op bio-diesel lo pen, hieronder vallen. Er zijn testen uitgevoerd met bio diesel gedurende 18 maanden met 34 trekkers en de resultaten hebben aangetoond dat bio-diesel aan alle verwachtingen voldoet. De accepta tie van de agrariërs is zo groot, dat de Bio Energie Corporatie (B.E.C.) in Wenen plannen heeft een raffina derij te bouwen met een capaciteit van 10.000 ton bio-diesel per jaar. De gehele produktie zal voor land bouwdoeleinden bestemd zijn. De ontwikkeling van bio-diesel is een grote vooruitgang op het gebied van alternatieve energiebronnen. Het is een efficiënte brandstof die bij gebruik geen schadelijke uitlaat gassen produceert en die wordt ge wonnen uit een gemakkelijk te ver bouwen gewas. Als bio-diesel in de praktijk net zo goed blijft presteren als onder de testkondities, dan zal het in de toe komst wereldwijd een bijdrage kun nen leveren aan het terugdringen van de milieuvervuiling en zal het de landbouw een nieuwe toekomst geven. Om duidelijk te maken hoe ernstig het met de vervuiling van het milieu in Nederland is gesteld, is het nodig - en ook voldoende - met feiten aan te komen. In het Parool van 21 juni jl. schreef ir. J.J. Westra, 'milieu deskundige uit Wageningen', dat men zich niet altijd bij de feiten houdt. Zo schrijft hij dat in ons land niet met redelijke zekerheid is aange toond dat bomen en bossen dood gaan door het overmatig uitrijden van drijf mest en gier. goed een heidebrand kan zijn geweest. Luchtverontreiniging als oorzaak is heel onwaarschijnlijk, omdat her en der op 'Het Planken Wambuis' vele vitale eiken voorkomen en omdat deze in aantal ver overheersen over de dode. Artikelen over schade door milieu vervuiling zou men moeten on dersteunen met relevante feiten en il lustraties. Anders wordt, behalve het milieu, ook de publieke opinie vervuild'. In Luttelgeest in de Noordoost polder staat een van de grootste orchideeënkwekerijen van Euro pa. De "Orchideeënhoeve" is het bedrijf van de familie Maarssen en trekt jaarlijks vele duizenden bezoekers. Die bezoekers komen vooral af op een extra toevoeging aan de kwekerij. Om de bezoekers een indruk te geven hoe de orchideeën er in hun natuurlijke omgeving bij staan is er in een van de kassen van de kwekerij een Orchideeën- tuin ingericht. Wie door deze tuin wandelt waant zich in een tropisch regen woud. In een arrangement van Cock Veldhuis zijn de meest uit eenlopende soorten te be wonderen. In de kas is een wandelpad aan gelegd dat voert langs grote, klei ne, fel gekleurde en zachtgetinte orchideeën. Over bruggetjes en kronkelpaden komt de wande laar achter in de kas waar zich het hoogtepunt bevindt. Achter in de kas is een waterval ge construeerd die het tropisch ef fect completeert. Ook is er een mogelijkheid onder de waterval door te lopen. Dit biedt schitte rende doorkijkjes naar de rest van de tuin. Wil gesluierd De tuin blijkt ook een uitsteken de achtergrond te zijn voor het maken van trouwreportages. Be zoekers van de tuinen maken dan ook een kans wit gesluierde vrou wen op hun pad te treffen. De Hoeve is te vinden aan de Oosterringweg 34 in Luttelgeest in de Noordoostpolder en is het hele jaar van 09.00 uur tot 18.00 uur geopend. Op zaterdag alleen 's middags. Het telefoonnummer is 05273-2875. In de kassen waant men zich in een subtropisch paradijs. Watervallen en prachtige doorkijkjes zijn langs de wandelroute in de orchideeënkas aangebracht. Nog in leven 'Sommige veel aangehaalde voorbeel den (zoals 'de stervende bossen bij Kootwijk') zijn na ettelijke jaren nog steeds in leven. Ze groeien welis waar niet goed en laten in allerlei op zichten te wensen over, maar ze staan dan ook op zeer slechte grond. Ook in de Peel is de grond die men in het verleden bebost heeft, overwe gend van slechte kwaliteit. Boven dien is men bij de keuze van de aan geplante soorten niet altijd gelukkig geweest. Echt stervende opstanden zijn meestal Corsicaanse of Oosten rijkse dennen, die niet goed tegen ons klimaat blijken te zijn opgewas sen. Strenge winters houden al sinds 1928 in deze soorten huis, en natte kille zomers leiden tot veel ziekten. Ook de grove den is er vanouds vaak van slechte kwaliteit, al doorstaat hij de narigheden beter. Te schrijven over de Peel: 'De bossen - ooit de trots van de regio - sterven', geeft dan ook een onjuiste voorstelling van zaken, enerzijds door de over matige generalisatie van het sterven, anderzijds door de suggestie dat de ze bossen ooit iets fraais waren'. Dode eiken Ir. Westra geeft voorts nog een voorbeeld van verkeerd gebruik van illustraties bij een artikel in de krant. Bij een artikel in een eerder nummer van het Parool over dode eiken in Brabant, is een foto afgebeeld die is gemaakt op de Veluwe, op nogal grote afstand van bronnen van luchtvervuiling. 'Bovendien heeft de fotograaf moeite moeten doen om alleen dode eiken op de foto te krij gen. In de onmiddellijke omgeving staan vrij veel, zeer levende eiken. Ik kon de plaats van de foto op Plan ken Wambuis eksakt terug vinden. De doodsoorzaak van de bomen is niet meer met zekerheid vast te stel len. Ze zijn al enige jaren geleden gestorven. Het patroon van versprei ding van dode en levende eiken sug gereert echter dat de oorzaak heel 10 Het Landbouw-Economiscb Insti tuut gaat een omvangrijk onderzoek beginnen naar de produktie, verwer king en afzet van ecologische en biologisch-dynamische produkten. In eerste instantie zal de bestaande situatie in kaart worden gebracht, waarbij ook de ontwikkeling van de vraag aandacht zal krijgen. In een latere fase zal hierop nog een perspectievenstudie kunnen volgen. Opdrachtgevers zijn de Nederlandse Vereniging voor Ekologische Land bouw, de Vereniging voor Biologisch-Dynamische Landbouw en het Ministerie van Landbouw en Visserij. De eerste fase van het on derzoek, waarvoor een budget van 150 duizend gulden is uitgetrokken, zal deze maand worden gestart. Het marktstructuuronderzoek waar mee nu wordt begonnen moet in de eerste plaats een schatting van de marktomvang voor de verschillende produkten opleveren en een profiel- Het milieu wordt een steeds belang rijker werkterrein voor ingenieurs van de Landbouwuniversiteit en de werkgelegenheid voor Wageningers is de afgelopen vijf jaar fors ge groeid. Dit zijn enkele belangrijke conclusies die getrokken kunnen worden uit het vierde loopbaanon- derzoek van het Nederlands Insti tuut van Landbouwkundig Inge nieurs (NILI) uitgevoerd door de stichting Maatschappelijke Plaats schets van de consument. Daarnaast zal een karakterisering worden gege ven van het biologische produkt en van het circuit van distributie, han del en verwerking van dat produkt. Op het niveau van de produktie zal worden onderzocht op welke bedrij ven deze nu plaatsvindt, wat de ken merken van die bedrijven zijn en aan welke eisen bedrijven moeten vol doen om dit type produktie te kun nen voortbrengen. Een internationa le verkenning moet bovendien de be tekenis en de structuur van het bio logische circuit op het niveau van de Europese Gemeenschap aan het licht brengen. In het onderzoek zullen de produktgroepen zuivel, vlees, gra nen, aardappelen, groenten en fuit worden betrokken. In fase twee zullen, afhankelijk van de resultaten van het eerste deel, de marktperspectieven van de betrok ken produkten nader worden on derzocht*. Wageningse afgestudeerden (MPW). Dat veel Wageningers op dit mo ment in de milieusfeer werken is te danken aan het feit dat de Landbouw universiteit in Nederland de grootste aanbieder is van milieukunde- onderwijs. Wageningen kent niet al leen een aparte studierichting milieu hygiëne maar ook binnen andere stu dierichtingen worden milieukundige vraagstukken bestudeerd. De provincie Zeeland heeft een Sociaal-Ekonomisch Beleidsplan uitgebracht waarin in grote lijnen wordt aangegeven welk beleid de provincie wil voeren in de jaren 1989 t/m 1993. Gestreefd wordt naar duurzame ekonomische groei, door versterking van de produktiestruk- tuur, verbetering van het produktie- milieu en vermindering van de werk loosheid. Deze drie hoofdlijnen wor den in het plan uitgewerkt. Betreffende de landbouw heeft de provincie een aantal beleidsvoorne mens. Initiatieven om te komen tot konsentratie en/of komplexvorming in de landbouw zullen worden on dersteund. Dit geldt ook (zoveel mo gelijk) voor onderzoek gericht op onderwijs en omscholing in de agra rische produktie. Voorzover om schakeling naar speciale produktie- takken nieuwe geëigende bedrijfsge bouwen vergt, zal daaraan zoveel mogelijk medewerking worden ver leend, onder voorwaarde dat het De export van Nederlandse uien naar Engeland is de laatste jaren dramatisch gedaald. Met als uitzon dering een kleine opleving in 1987 liep het aandeel van Nederland in de door Engeland geïmporteerde uien gestaag terug van 33% in 1884 naar 18% in 1988. Spanje heeft niet kunnen profiteren planologisch inpasbaar is. Ook de uitvoering van landinrichtings- projekten en de zoetwatervoorzie ning zullen met kracht worden be vorderd, aldus het beleidsplan. De provincie zal doorgaan met het fi nancieel ondersteunend beleid met betrekking tot praktisch en weten schappelijk onderzoek voor de land bouw in Zeeland. De nota 'Zeeuwse produktiestro men' uit 1984 gaf een overzicht van de toen gesignaleerde ontwikke lingsmogelijkheden van verschillen de agrarische produkten. Inmiddels zijn de afzetmogelijkheden van een aantal van deze produkten zodanig gewijzigd dat dit rapport niet meer aktueel is. Aktualisering van een dergelijk onderzoek verdient volgens het provinciaal bestuur daarom se rieuze overweging. Het ontwerp beleidsplan is vorige week verzonden ter inspraak. Het ligt in de bedoeling het definitieve plan in november a.s. te laten vast stellen. van het gat dat Nederland liet vallen. Er worden steeds meer uien uit lan den als Polen, Chili en Australië geïmporteerd. De Nieuwzeelandse ui is de sterkste groeier; van bijna niets in 1986 naar een aandeel van 3,1%. Zelf produceert Engeland steeds meer uien. Het aandeel van het Grootwinkelbedrijf in de verkoop van uien wordt steeds groter ten koste van warenhuizen en de over dekte markt. Vrijdag 11 augustus 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10