Bintje aus Holland in de lift VUT-regeling voor boeren in de BRD NCR wil zelfstandige positie innemen op terrein kollektieve belangenbehartiging Europese rekenkamers stuit op grootscheepse fraude met fruit en groente Internationaal netwerk gaat plantenrijkdom Zuidoost-Azië inventariseren Franse tuinbouw krijgt 115 min francs steun Voorzitter PGF: 'Niet morrelen aan agrarische sektor' VVD-delegatie Duurzame resistentie De "Bundestag" heeft vrijdag 19 mei zijn goedkeuring gehecht aan een VUT-regeling voor boeren in de Bondsrepubliek, "das Gesetz zur Förderung der Einstellung der land- wirtschaftlichen Erwerbstatigkeit". De wet houdt in dat aan boeren van 58 jaar en ouder, die hun produktie willen beëindigen of hun land aan andere boeren willen verkopen of verpachten, een bedrijfsbeëindi gingspremie wordt uitbetaald. De premie bestaat uit twee kompo- nenten, t.w. een basisbedrag en een ha-toeslag. Het basisbedrag komt ongeveer overeen met het recht op AOW; de ha-toeslag varieert, al naar gelang de produktiviteit van de grond, van 150 tot 600 DM per ha maximaal. Deze bedragen worden uitgekeerd aan hen die hun land uit de produktie nemen of herbebossen. De Bond neemt in dit geval ook de AOW-premies voor hun rekening. Wordt het land aan andere boeren verkocht of verpacht, dan betaalt Bonn slechts de helft van de premies. Vanaf het 65e levensjaar komt dan in plaats van de bedrijfsbeëindi gingspremie de AOW. Voor een boer met 20 ha die 27 jaar sociale premies heeft betaald, ziet het finan ciële plaatje er als volgt uit: Een basisbedrag van 800 DM per maand; Een ha toeslag van (bere kend op 400 DM/ha/jaar) 670 DM p.m.; Overname betaling AOW- premie 220 DM p.m.; Overname on gevallenverzekering 70 DM p.m.; Bijdrage ziektekostenverz. 245 DM p.m. Totaal: 2005 DM per maand. Voor het eerste jaar betekent dit voor Bonn een bijdrage van minstens 115 miljoen DM, een be drag dat in 1992 reeds ver boven de 500 miljoen DM zal kunnen uit stijgen. ir. G.J. Hegemans Landbouwraad De heer P.M. Blauw, landbouwspe- cialist van de VVD-fraktie in de Tweede Kamer heeft minister Braks middels een open brief gekapitteld over diens krenkende opmerkingen aangaande de Nederlandse akker bouw. De heer Blauw schrijft in het NRC van 18 mei gelezen te hebben dat volgens Braks het 'inkomen van de boeren goed genoeg is om de fi nanciering van de struktuurnota te dragen'. Hier past volgens Blauw de noodza kelijke nuance. Blauw valt verder over de opmerking van Braks dat 'de akkerbouw vooral door rijke en libe rale boeren wordt beoefend. 'Het heeft mij geschokt, dat je kennelijk van mening bent dat sektorale pro blemen in de Nederlandse land- en tuinbouw mede afgemeten moeten worden naar de vermeende politieke signatuur van de betrokkenen', al dus Blauw, wiens ongerustheid nog toe neemt waar hij Braks hoort be weren dat m.n. de akkerbouw bestaat uit grote en welgestelde be drijven met liberale mensen. 'Los van het feitelijk onjuiste beeld dat je hiermee schetst is het naar de sektor waar de verliezen zich de laat ste 4 jaar steeds onrustbarender opstapelen, zeer krenkend'. Blauw meldt Braks dat de VVD- fraktie behoefte heeft aan een nade re uitleg. 'Je hebt blijkbaar de laat ste jaren nauwelijks meer akker bouwbedrijven bezocht. Er zijn dui zenden akkerbouwgezinsbedrijven met fors negatieve arbeidsinkomens, zoals uit de cijfers van het Land bouw Ekonomisch Instituut blijkt'. Hij besluit zijn brief met de opmer king dat er in afwachting van een reaktie bij de VVD-fraktie weinig behoefte is aan nader overleg. Instituten uit vier Aziatische landen (Maleisië, Filippijnen, Thailand en Papua Nieuw-Guinea) hebben zich aangesloten bij het Indonesisch- Nederlandse initiatief om de kennis van de plantenrijkdom in Zuidoost- Azië te inventariseren en via publi- katies en een databank beschikbaar te maken voor onderwijs, voorlich ting, onderzoek en industrie. Het projekt dat nu nog in de aan loopfase verkeert en bekend staat Recentelijk werd voor 1989 een be drag van 115,1 miljoen FF uitge trokken door het Franse marktor- gaan ONIFLHOR (Office National Interprofessionnel des Fruits et Lé- gumes et de l'Horticulture) ten be hoeve van versterking van de Franse tuinbouwsektor. De kredietverlening werd als volgt verdeeld: Financiering van toegepast en eksperimenteel onderzoek en marktstudies ten behoeve van de sektor van een verse en verwerkte groenten en fruit: 17 miljoen FF. Fi nanciering van de EG-kontrole, ver richt door het 'Centre Technique des Conserves de Produits Agricoles' (CTCPA): 2,15 miljoen FF. Terug betaling van de BTW in verband met Vrijdag 26 mei 1989 Volgens de laatste in opdracht van het NIVAA uitgevoerde marktonderzoeken op de Duitse markt ging het in 1988 iets beter met het paradepaardje Bintje. Het marktaandeel in de huis- houdsektor steeg met 1% t.o.v. het jaar daarvoor. Bintje aus Holland heeft thans een markt aandeel van ruim 10%. Het is de eerste keer sinds vier jaar dat het marktaandeel weer toeneemt. Of de stijging een permanent karak ter heeft is nog niet te voor spellen. Het totale verbruik van verse aardappels bij onze Oosterburen daalde minder dan de laatste ja ren gebruikelijk is, 2% daling t.o.v. 7% daling in het jaar daar voor. Het vastkokende aardap pelras Hansa blijft met bijna een derde van de totale markt markt leider. Bintje volgt op de tweede plaats, het Duitse ras Granola staat als derde genoteerd. Het grootwinkelbedrijf is met 65% van alle aardappelverkopen ver reweg het belangrijkste ver koop kanaal. Nederland staat, met 54% van alle geimporteerde aardappelen, ruim bovenaan als grootste aard appelleverancier in Duitsland. Italië volgt met 31% op de twee de plaats, waarbij het hier voor namelijk gaat om vroege aard appels. Lage prijs Iets minder positief was de prijs ontwikkeling van Bintje in 1988. Met een gemiddelde verkoopprijs van DM 0,66 per kilo zat Bintje toch bijna 15 cent onder de ge middelde prijs van de Duitse merkaardappelen Ackergold. Opvallend was het te konstateren dat 17% van het Bintje-aanbod uit 12,5 kilo zakken bestaat. 'Het is wenselijk dat de Nationale Coöperatieve Raad (NCR) een zelf standige positie in gaat nemen op het terrein van de kollektieve belangen behartiging op macro economisch terrein ten behoeve van de koöpera- tieve agribusiness'. Dit staat in de notitie 'Contouren van de NCR in de toekomst', die het algemeen bestuur van de raad in zijn vergade ring van 17 mei jl. heeft vastgesteld. Het bestuur wil dat het komende half jaar invulling aan de notitie ge geven wordt. 'De NCR zal geleidelijk aan op het volgende vlak werkzaam zijn: (in ternationale agropolitieke vraagstukken bezien vanuit diverse aspekten die de koöperatieve agribu siness betreffen en de individuele koöperatieve onderneming en/of de branche-organisatie van koöperatie ve ondernemingen te boven gaan. Vertrekpunt bij die belangenbeharti ging is het totale belang van de koö peratieve onderneming', aldus de notitie. De uitvoering van genoemde globale doelstelling, zo wordt gesteld, dient te geschieden in goed overleg met andere organisaties die in meer of mindere mate werkzaam zijn op het desbetreffende gebied. Uitgangspunt bij dit overleg, dat ge richt moet zijn op versterking van de belangenbehartiging van de totale agrosektor, is de zich ontwikkelende zelfstandige positie van de NCR als kollektieve macro-ekonomische be langenbehartiger van de overkoepe lende belangen van koöperatieve on dernemingen in de land- en tuinbouw. Het Landbouwschap zegt desge vraagd het een keurige notitie te vin den, doch het schap onthoudt zich van een inhoudelijk kommentaar. onder de naam Prosea, Plant Re sources of South East Asia, heeft tot doel zo'n vijfduizend nuttige plante- soorten uit deze regio te behandelen. Het gaat daarbij om biologische fei ten in de sfeer van de landbouw, bosbouw en botanie en om gegevens over teelt, gebruik en verwerking van planten. Planten zijn onder an dere een bron voor voedsel, vezels, geneesmiddelen, bouwmateriaal en grondstof. Men moet niet morrelen aan het suk- ses van de agrarische sektor, aldus voorzitter Spithoven bij de opening van de bestuursvergadering van het Produktschap voor Groenten en Fruit van 18 mei jl. Zijn woorden waren gericht tegen uitspraken van politic die de positie van het ministe rie van Landbouw ter diskussie stelden. nisterie op het gebied van bijv. kwa liteitswetgeving, landbouwkundig onderzoek en milieubeleid dan nog evenwichtig en adekwaat behartigd kunnen worden. De boodschap van ir. Spithoven was ook gericht tot die politici die blij kens hun uitlatingen niet voldoende inzicht hebben in de betekenis van Landbouwschap en Produktschap- pen. Voor de tuinbouwprodukt- schappen is het zo, dat het be drijfsleven deze zelf wenst. Via deze schappen brengt het bedrijfsleven zelf ƒ80 miljoen op voor afzetbevor dering, onderzoek en kwaliteitskon- trole. Deze kollektieve aanpak blijkt in andere landen meestal onmoge lijk. Daar benijdt men ons. Of be doelen die politici dat de overheid die ƒ80 miljoen op tafel moet leggen, zo vroeg ir. Spithoven zich af. De heer Spithoven besloot met een beroep op de politici de konkurren- tie niet in de kaart te spelen door het* sterke wapen van een goed georgani seerde sektor overhoop te halen. EG-steun ten behoeve van aardap pelzetmeel: 19 miljoen FF. Financie ring van onderzoeksprogramma's met betrekking tot de produktie van hop: 1,5 miljoen FF. Financiering van toegepast onderzoek, marktstu dies en promoting van sierteeltpro- dukten: 11,5 miljoen FF. Voorts zijn de reeds lopende finan cieringsprogramma's voortgezet, zo als: vernieuwing van de Franse boomgaard; modernisering van het kassenbestand; versterking van de marktorganisatie in de sektor van groenten en fruit, vers en verwerkt. De steun dient ongetwijfeld te wor den bezien in het licht van een aan houdende negatieve handelsbalans voor tuinbouwprodukten, in totaal namelijk 15,4 miljard FF in 1988. ir: J.E. C. Spithoven Een herverkaveling van de taken van dit zeer specifieke departement zou ons internationaal ongeloofwaardig en zwakker maken. De heer Spitho ven noemde het naïef të veron derstellen, dat alle taken van het mi- In het ZLM-blad van 19 mei is in het verslag van het bezoek van de VVD- delegatie aan de ZLM abusievelijk vermeld, dat mr. J. Hommes en me vrouw M. Vogel lid zijn van de Tweede Kamerfraktie van de VVD. Dit is onjuist. Zij zijn respektievelijk beleidsmedewerker en adjunkt- beleidsmedewerker bij de VVD. De heer J. Mulder maakte als kandidaat-lid van het Europees par lement ook deel uit van de delegatie. Volgens een rapport van de Europe se rekenkamer is in de afgelopen ja ren voor honderden miljoenen gul dens gefraudeerd bij de verwerking van groente en fruit. Sinds kort wordt vooral in Italië beter gekon- troleerd, maar gezien de schaal waarop de onregelmatigheden heb ben plaatsgehad, acht de rekenka mer het dringend gewenst dat de Eu ropese kommissie het hele kontrole- systeem herziet. Volgens het rapport is er tussen 1983 en 1987 voor minstens 200 miljoen gulden gefraudeerd in de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk en Italië. Het gaat hierbij alleen om ontdekte onregelmatigheden bij de verwer king van fruit en groenten, voorna melijk tomaten. In werkelijkheid wordt de EG waarschijnlijk op nog veel grotere schaal opgelicht, aldus de rekenkamer. Slechts een fraktie van de verliezen, ruim 800.000 gul den, kon inmiddels worden terugge vorderd. In de meeste gevallen bleek de steun die de industrie krijgt voor de ver werking van uit de markt genomen groenten niet in overeenstemming met de werkelijke produktie. De re kenkamer vindt daarom dat er veel meer fysieke kontroles moeten plaatshebben. Hoeveelheid en kwali teit van de aangevoerde groente moeten systematisch worden verge leken met die van de eindprodukten die de fabriek verlaten. De rekenkamer merkt verder op dat de kommissie nog altijd te weinig onderneemt om te voorkomen dat groenten die op kosten van de EG uit de markt worden genomen, we grotten op de vuilnishoop of onmid dellijk worden vernietigd. Volgens het rapport worden de mogelijkhe den om fruit en groente industrieel te verwerken of aan charitatieve in stellingen uit te delen onvoldoende aangegrepen. Tot onze spijt hebben wij bij het ver haal 'Duurzame resistentie - leidt tot verwarring' in het ZLM-blad van 19 mei een foto afgedrukt van de heer M.A. v.d. Beek van het IRSNiet hij is gepromoveerd op duurzame re sistentie maar zijn - bijna naamge noot - dr.ir. M.A. Beek, hoofd plan tenveredeling bij Nunhems Zaden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5