VOO I* m: >0 VI'OIIW 1 Gezegd is gezegd - of - aanpassen p.j. zuid geluid Programma Landelijke sportdag PJGN te Zevenbergen Aarzel niet, waag de sprong! Prijs voor verborgen(?) schrijftalent Sekundaire agrarische opleiding binnen leerlingstelsel van start onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voof Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Als kind kon je heel boos worden wanneer een belofte, dat iets wel mocht, later werd ingetrokken. Gezegd is gezegd riep je dan onmach tig uit, het was beloofd! Afspraken zijn er om te worden nagekomen. Als die bedoeling er niet achter zit is afspraken maken een zinloze be zigheid. Voor kinderen is de zekerheid dat een gemaakte afspraak wordt nagekomen, of een gedane belofte wordt gehouden heel be langrijk. Het geeft een stukje zekerheid en vertrouwen. Echte vriend schappen stoelen op het nakomen van afspraken en deze zijn en blij ven hoe jong of oud men ook is heel waardevol voor iedereen. In wetten en verordeningen worden afspraken vastgelegd, dwingend op gelegd en bij het niet nakomen is men strafbaar. Dat kan hetzelfde machteloze gevoel geven als het kind krijgt als de belofte niet kan worden nagekomen. Want wetten zijn vaak voor meerdere uitleg vatbaar en zelf had men weinig of geen invloed op de besluitvorming. De laatste jaren wordt steeds vaker gebruik gemaakt van convenanten. Vooral bij milieu beleid is de overheid tot het inzicht gekomen dat een convenant/over eenkomst plezieriger werkt dan dwingende regelgeving. In conve nanten verplicht het bedrijfsleven zich tot het verrichten van bepaalde prestaties, zoals minder fosfaten in wasmiddelen. Landbouwschap Het Landbouwschap is dit voorjaar met een integraal milieu-aktie-plan voor de land- en tuinbouw gekomen. Op basis hiervan kan men tot een convenant met de overheid komen. Dit milieu-aktie-plan is onderver deeld in de sektoren: Glastuinbouw - Bloembollenteelt - Champignonteelt - Vollegronds groenteteelt - Fruit teelt - Boomkwekerij - Akkerbouw - Melkveehouderij - Intensieve vee houderij. Het plan houdt ook moge lijkheden tot agrifikatie in d.w.z. agrarische produkten verwerken tot produkten die niet tot voedsel voor mens of dier zullen dienen. Uitproberen Alle maatregelen moeten worden uitgeprobeerd in de praktijk en dat wil dan zeggen: op gewone bedrijven en niet op proefbedrijven/voor beeldbedrijven. Iedere boer moet tenslotte kunnen voldoen aan de af spraken. Via studiegroepen e.d. in formeert men elkaar over de voortgang. Het is de bedoeling dat over het hele land verdeeld 20 tot 30 groepen agrariërs een positief kritische uit voering aan de maatregelen geven en door rapportage iedere agrariër daarvan op de hoogte houden. In de loop van 5 jaar moet het dan zo wor den dat de uitvoerbaarheid is ge toetst en de maatregelen door de landbouw kunnen worden gevolgd. Het doel is: een schone landbouw, waar je van de grond kunt eten. Dat dan in dubbele betekenis. Als de landbouw zelf zo bezig is zich te bezinnen geldt dat voor het hele gezin. Gesprekken in de familie over deze onderwerpen zijn een regelma tig weerkerend punt. Belangrijk is dat we weten waar we mee bezig zijn en zelf meehelpen om oplossingen te vinden. Gemakkelijk is om als niet agrariër de beschuldigende vinger in die richting uit te steken. Even ge makkelijk is het als men weinig ver voer nodig heeft en dus geen auto bezit alle schuld van alles op de auto te schuiven. Redelijk is om samen te proberen wat te herstellen valt en binnen de grenzen van het mogelijke te bou wen. Er is nog herstel mogelijk maar niet alleen één bevolkingsgroep of één land kan het bereiken. De wereld in totaal zal zich moeten bezinnen en het gezin is een van de plaatsen waar dat bezinnen kan beginnen. E. Dam-van Asch P.J. de Rooy-Janse, m.a. redaktie Henk Tegels Morgen (zaterdag 27 mei), vindt te Zevenbergen de landelijke sportdag van de P.J.G.N. plaats. De vorige week heeft in deze ru briek al een artikel hierover gestaan. Deze week nog meer in formatie. Allereerst het programma: 9.00 uur: aankomst van de deel nemers; 9.15 uur: opening van de sportdag door burgemeester Seelen van de gast-gemeente Zevenbergen; 9.30 uur: aanvang van de wedstrijden; 12.00 uur: pauze; Alle belangstellenden zijn van harte welkom op de sportdag van de PJGN. De toegang is gratis. 12.15 uur: hardloopwedstrijd; 13.00 uur: einde pauze, vervolg wedstrijden; 16.00 uur: einde alle wedstrijden; 16.30 uur: prijsuitreiking in de kan tine van de sporthal en sluiting van de sportdag. Deelnemers De deelnemers komen uit het hele land. Aan het voetbal doen mee 8 teams uit: Utrecht, Gelderland, Overijssel, Zuid-Holland, Brabant en Zeeland. De 16 teams die aan het volleybal meedoen komen uit: Utrecht, Gel derland, Zuid-Holland, Overijssel, Drenthe, Zeeland en Brabant. Aan het handbal doen 8 teams mee uit: Gelderland, Overijssel, Utrecht, Zuid-Holland, Drenthe en Brabant. De 10 teams van touwtrekkers en touwtreksters komen uit: Brabant, Zuid-Holland, Utrecht, Overijssel en Gelderland. Elke sport heeft zijn eigen sekretari- aat terwijl dit geheel gekoördineerd wordt vanuit een algemeen sekre- tariaat. Plaats De wedstrijden spelen zich af op de volgende plaatsen: - volleybal: in Sporthal de Mo lenberg; - voetbal en touwtrekken: op het terrein van de voetbalvereniging Seolto; - handbal: op het veld van de korf balvereniging Zevenbergen. Al deze plaatsen liggen aan de Pastoor van Kessellaan te Zeven bergen. Het hardlopen vindt plaats op de Generaal Allenweg te Zevenbergen. Overig Alle P.J.Z.-leden, maar ook alle overige belangstellenden zijn van harte welkom op deze dag. De toe gang tot alle sportonderdelen is gratis. Op alle wedstrijdsekretariaten zijn programmaboekjes te verkrijgen, die een volledig overzicht geven van alles wat zich op deze sportdag af speelt. Schrijven valt mee, maar je moet er wel aan beginnen! Het zou goed zijn als U ook eens schreef en wij als perskommissie denken dat het een goed plan is om U als trouwe lezeres van deze rubriek te vragen of U de pen eens wilt pakken. Natuurlijk zegt U direkt: "Ik zou niet weten waarover ik zou kun nen schrijven". We willen U daarbij een handje helpen en als extra stimulans stellen we een prijs in het vooruitzicht voor het meest originele stukje. Er schui len verborgen talenten onder on ze lezeressen en die hopen we op deze wijze te ontdekken. Wij stellen voor een stuk te schrijven van maximaal 1000 woorden met een foto of andere illustratie. Inzendingen verwach ten we uiterlijk met de post van 1 augustus aan het adres van de re daktie (zie bovenaan deze pagina). Wij geven keuze uit drie onder werpen: - "Je mooiste plekje". - "Vrouw en vakantie". - "Wat vinden we op het plat teland". Het onderwerp kan positief, maar ook negatief worden bena derd en voor de schrijfster soms heel verrassend zijn want al schrijvende komen wel eens on verwachte gedachten boven. Begin We begonnen allemaal eens en dat was de eerste keer. Je eigen stuk gedrukt zien is heel wat an ders als toen het met de hand ge schreven op papier stond met daarin de nodige verbeteringen aangebracht. Een heel beroemd schrijver zei eens in een interview dat het ver haal waaraan hij werkte een heel andere wending nam doordat een van de personen in dat verhaal iets anders deed dan de schrijver had bedoeld. Het was voor hem een grote ontdekking om te zien dat de figuren in zijn boek een ei gen inbreng leken te hebben. En deze inbreng was wel bepalend voor het verloop van het verdere verhaal. Zo ver komen wij niet maar toch kan het, gedachten aan papier toevertrouwen, invloed hebben op de verdere inhoud van het ge schrevene. Nadenkend over een onderwerp, zie je soms iets heel anders voor je geestesoog ver schijnen. Eens hoorde ik iemand zeggen: "Als je denkt dat 't niet meer kan, maak dan je huis aan kant, ga naar buiten en kijk bij jezelf naar binnen". Die raad opvol gend is de kans groot dat je tot de ontdekking komt dat 't best kan. Je kijkt dan met de ogen van een toeschouwer en die ziet alleen het totaalbeeld. Details worden on dergeschikt. Ook op een andere manier kan een mens bij zichzelf binnenkij ken. Een Oosterse wijze zei eens: "Veel mensen durven niet bij zichzelf aan te kloppen want ze zijn bang dat er niemand thuis is". Als er niet wordt opengedaan is er OF niemand thuis OF men heeft zich verstopt achter een fa- gade. Wat wij hopen is dat onze lezeressen wel durven en hun ei gen gedachten op papier zullen zetten over een van de drie on derwerpen of gewoon over een onderwerp hun mening geven. Dat kan dan weer andere pennen in beroering brengen. Wij zien met veel belangstelling uit naar de post met Uw pennevruchten. Aarzel niet, waag de sprong! P.J. de Rooy-Janse, m.a. PJZ AGENDA Afd. Goes - 16 juni: Schuurfeest bij de fam. v. Nieuwenhuyze, Valkenis- sepolder 2 te Waarde. Het feest is volledig in country-stijl. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen - 11 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de kanohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Dieleman tel. 01173-1341. Afd. Schouwen-Duiveland - 9, 10 en 11 juni: Kampeerweekend in de om geving van "Oisterwijk". Wil je mee, geef je dan op bij Anette Kuy- per, 01110-16934. Afd. Tholen/St. Philipsland - 17 ju ni: Schuurfeest. Provinciaal - 27 mei: Landelijke sportdag te Zevenbergen. In september van dit jaar gaan de vervolgopleidingen 'Akker- en Tuinbouw' en 'Veehouderij' binnen het leerlingstelsel van start. Deze sekundaire agrarische opleidingen staan onder verantwoordelijkheid van de Landelijke Stichting Vakopleiding Leerlingwezen Land- en Tuinbouw, Groenvoorziening en Bloemenbranche (VOLLT). Een van de deelnemende scholen is de MAS te Kapelle. 20 Vrijdag 26 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20