Nederlandse bloembollenteelt kansrijk Produktie aardbeien in de lift Nieuwe aardbei verpakking biedt grote voordelen Automatiseringsdag Boom kwekerij 1989 Ideeënbus-aktie bloemenveiling geslaagd Elastische overall Gunstige rentabiliteit potplantenteelt in 1987 19 kunnen worden zal afhangen van de rentabiliteit in de komende jaren. In de onderzochte periode was de ren tabiliteit gemiddeld 103% per jaar (opbrengsten in van de kosten), hetgeen in vergelijking met de ande re takken van tuinbouw relatief hoog genoemd mag worden. Het ondernemersinkomen bedroeg gemiddeld ƒ70.000,per onder nemer. Er waren echter relatief grote verschillen zowel tussen de jaren als tussen de bedrijven. In de jaren 1980-1985 verdiende rond een vijfde van de ondernemers een inkomen boven ƒ100.000,terwijl 15% een inkomen had beneden ƒ10.000,Vooral aan de boven kant van de inkomensverdeling was er een vaste groep van bedrijven, die gekenmerkt werd door een relatief grote bedrijfsomvang en een hoog opbrengstnivo. Het eigen vermogen neemt bij de bloembollenbedrijven een belangrij ke plaats in. Gemiddeld lag het, als percentage van het totale vermogen, in het tijdvak 1975-1985 op 74%. De topjaren van de investeringen vielen in 1977 en 1978. Na een daling in de daarop volgende jaren werden in 1986 en 1987 wederom omvangrijke investeringen gedaan. Zowel de afzet van bloembollen in het binnenland als de eksport zijn de afgelopen tien jaar gemiddeld met meer dan 3% per jaar gestegen. De rentabiliteit en de solvabiliteit op de gespecialiseerde bloembollenbedrij ven liggen gemiddeld op een hoog nivo. Er zijn geen aanwijzingen dat de gunstige positie van Nederland op de internationale bloembollenmarkt zal veranderen. Dat blijkt uit een studie van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) die de zer dagen wordt gepubliceerd. De nominale waarde van de Neder landse bloembollenproduktie steeg van 300 miljoen gulden in 1975 naar 800 miljoen gulden in 1987. De meest recente cijfers tonen een tijdelijke lichte teruggang in de pro- duktie, de netto toegevoegde waarde en de eksportwaarde. Ondanks een forse daling van het aantal gespecia liseerde bloembollenbedrijven (met 5% per jaar) is de werkgelegenheid in de sektor per saldo iets gestegen. In 1985 was de totale arbeidsbezet- ting in de bollenteelt 10.000 mensjaren. De gemiddelde bedrijfsomvang in de De gemiddelde oppervlakte bloembollen op de overgebleven gespecialiseerde bedrijven zal in 1995 zijn toegenomen tot ongeveer tien hektare, zo verwacht het LEI bollenteelt verdubbelde in de jaren 1975-1987, terwijl mechanisatie en rationalisatie van het produktiepro- ces snel voortschreden. Dit vormde ook de motor achter de forse pro- duktiviteitsstijging van de afgelopen periode. De schaalvergroting van de jaren 1975-1985 is nog niet ten einde. Veel kleine bedrijven bieden onvoldoende perspektief en zullen de komende ja ren alsnog moeten verdwijnen. Me de hierdoor zal de gemiddelde op pervlakte bloembollen op de over blijvende gespecialiseerde bedrijven in 1995 toegenomen zijn tot 10 ha. De periode van de grote produk- tiviteitswinsten is echter voorbij. De biotechnologie (weefselkweek en veredeling) zal de komende jaren nog meer aandacht krijgen. Daarvan mag ook een bijdrage verwacht wor den aan de kwaliteit van het eind- produkt en aan een milieuvriendelij ke produktie. Het produktieproces van bloembollen zal zich overigens de komende jaren verder aan moe ten passen aan hogere milieu-eisen. Milieu De aard en de omvang van de hoe veelheid meststoffen en bestrij dingsmiddelen vormen een belang rijk punt van diskussie. Deze is er op gericht om de belasting van het grond- en oppervlaktewater te mini maliseren. Oplossingen voor deze problemen zullen voor de bedrijven kostenverhogend werken. Of de ekstra kosten die samenhangen met de hogere milieu-eisen opgevangen De produktie van Hollandse aard beien zit flink in de lift. Dit wordt veroorzaakt door een sterke uitbrei ding van het areaal vollegronds aardbeien. Naar verwachting breidt het vollegrondsareaal zich dit sei zoen uit met 25%. Deze ontwikkeling is al enige tijd aan de gang, zo blijkt uit de veiling- cijfers. Was de veiling aanvoer in 1985 nog 13.914 ton, in 1988 omvat te de aanvoer al 20.984 ton. De aan voer loopt van april t/m oktober, met een piek in de maanden juni en juli (70% van de totale aanvoer valt in die maanden). Binnen- en buitenlandse konsumptie Evenals de produktie zit ook de eksport van Nederlandse aardbeien en de binnenlandse konsumptie in de lift. De Nederlandse konsumptie is de laatste jaren vooral in het voor jaar toegenomen. In de periode maart-mei 1984 werd in Nederland 3,4 miljoen kg gekonsumeerd; in 1988 was dit 10 miljoen kg. Over het hele jaar 1984 werd in totaal 13,5 miljoen kg gekonsumeerd; in 1988 22 miljoen kg. Ook de eksport van Nederlandse aardbeien neemt toe. De belangrijkste buitenlandse afne mers zijn West-Duitsland en Enge land. Beide vertonen jaarlijks een toenemende import. Naast het 200 grams pulpdoosje voor aardbeien is er onlangs door het Centraal Buro van de Tuin bouwveilingen in Nederland een nieuwe aardbei-verpakking ont wikkeld. Deze nieuwe verpak king, die vanaf 29 mei op de Ne derlandse veilingen verkrijgbaar is, is een polystyreen, doorzichtig doosje met een inhoud van 250 gram en voorzien van een opdruk met produktinformatie. De nieu we aardbeiverpakking wordt geïntroduceerd op de RBT- veiling te Breda, 29 mei om 8.00 uur 's morgens. Op verzoek van de handel kan het doosje worden voorzien van een deksel. Beide verpakkingen worden, per 8 stuks, omverpakt in houten kratjes. Voordelen De nieuwe aardbei-verpakking biedt een aantal grote voordelen. Op de eerste plaats is dat de opti male kwaliteitshandhaving van het produkt. Door inlegfolie, ventilatie- en vochtgaatjes in het deksel en de bodem worden de aardbeien in een prima konditie gehouden. Door het gebruikte materiaal is het produkt goed zichtbaar; de konsument ziet het produkt, en de kwaliteit daar van, duidelijk. Het produkt pre senteert zichzelf in de nieuwe ver pakking. Doordat de doosjes ook met deksel geleverd kunnen worden, is het bovendien moge lijk het produkt beter te bescher men tijdens vervoer en verkoop in de winkel. Verder is het ge bruikte materiaal, polystyreen, milieuvriendelijk; bij verbran ding komen er geen schadelijke stoffen vrij. Nieuwe verpakking voor een prima produkt De aktie "n opbouwend idee? Stuur 't in!' die de Ideeënbuskommissie van Bloemenveiling Westland vorige maand hield, heeft ruim twee keer zoveel ideeën opgeleverd als bij de vorige kampagne. In een maand zonder ideeënbusaktie worden er 15 tot 20 ingediend. De april-aktie le verde maar liefst 121 ideeën op, af komstig van 75 inzenders. De orga niserende kommissie spreekt dan ook van een geslaagde aktie. De ingeleverde ideeën zitten 'in de molen'. Daarom is vooralsnog niet bekend hoeveel ervan een positieve beoordeling c.q. een beloning ver dienen. Alle inzenders kregen vrij dag 19 mei in elk geval een klokje kado. Schippers Bladel BV brengt sinds kort een nieuwe elastische, water dichte spuitoverall op de markt. De ze elastische overall is gemaakt van tricot met een éénzijdige PVC- beschermingslaag. PVC heeft bijvoorbeeld in tegenstel ling tot PU-gecoate kleding een goe de resistentie tegen chemicaliën in het algemeen. Het gebruikte mate riaal zorgt ervoor dat de overall kan ademen, waardoor zweten en derge lijke zoveel mogelijk wordt tegenge gaan, wat de draagbaarheid ten goe de komt. Daarnaast heeft de overall een hoge scheurweerstand, vanwege het tricot basisweefsel en verhoogt de elasticiteit het draagkomfort. Voor inl. tel. 04977-2017. Eerste bord 'Horst Champignoncentrum' bevestigd Onlangs is het eerste bord met de tekst 'Horst Champignoncen trum' bevestigd op de gevel van champignonkwekerij Inter- champ in het Horster kerkdorp Melderslo. Dit gebeurde in het bijzijn van de burgemeester van Horst, drs. B. Fasol, ir. A. van Nieuwenhuizen, direkteur van het Centrum voor Chainpignon- teeltonderwijs en de heer JNab- ben, voorzitter van de Stichting Horst-promotie. Op bijgaande foto poseren de heren bij het bord met de mede-eigenaar van Interchamp, de heer M. Keijsers. Op korte termijn zullen bij een groot aantal champignonkweke rijen in Horst dergelijke borden bevestigd worden. In totaal telt Horst ongeveer 75 champignon kwekerijen. Op woensdag 20 december a.s. zal, als vervolg op de laatste Mechanisa- tiedag Boomkwekerij in 1988, in het Internationaal Agrarisch Centrum de Automatiseringsdag Boomkwe kerij worden gehouden. Op de dag wordt een beurs en een symposium gehouden. Op de beurs zullen alle leveranciers hun kompu- terprogramma's voor de boomkwe kerij demonstreren. Ook zal dan het Vraag- en Aanbodregistratiesysteem Boomkwekerijprodukten (VAR-B) getoond worden. Eerste rode bessen op CVZ Dinsdag 23 mei zijn op de CVZ te Kapelle de eerste rode bessen uit de kas aangevoerd. Telers JB en CM Zuydwegt uit Yerseke zorgden voor deze primeur. De eerste koper was L.J. v. Lange- velde uit Krabbendijke. De rode bessen waren ongeveer even vroeg als vorig jaar maar ze werden wel iets beter betaald. De 60 doosjes klasse I brachten 4,30 per doosje van 150 gram op. Vo rig jaar was dit 4,10 per doosje. De Automatiseringsdag wordt geor ganiseerd door het Landbouwschap in nauwe samenwerking met de Ne derlandse Bond van Boomkwekers en de tuinbouwvoorlichtingsdienst. Nadere informatie en inschrijffor mulieren (voor standhouders) kun nen worden verkregen bij het Land- bouwschao, Prinsevinkenpark 19, 2585 HK Den Haag, telefoon 070 - 526531. De bedrijven met potplantenteelt onder glas in Nederland hadden in 1987 gemiddeld een winst van ruim 29.000 gulden per bedrijf, dat is 3% van de kosten (in 1986: 5%). De to tale opbrengsten stegen per vierkan te meter met 5% 8% door hoe veelheden en - 3% door prijzen), terwijl de kosten per eenheid van op pervlakte toenamen met ruim 6% 9% door hoeveelheden en - 3% door prijzen). De lagere prijzen aan de kostenkant zijn vooral bij het gas en de elektriciteit ontstaan. Dit blijkt uit de definitieve cijfers van het LEI. Vrijdag 26 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19