Beregenen met mengsel zoet en brak water Zoetwaterprojekt Tholen beschikt over beregeningsinstallatie SRE-arenstripper verhoogt dorscapaciteit aanzienlijk Bij een tijdige regenbui zijn topopbrengsten mogelijk Regeninstallaties helpen gewassen boven komen Het begint nu toch wel droog te wor den voor enkele gewassen in onze WESTHOEK. Niet wat rond 1 april is gezaaid, die staan er op enkele wa terplekjes na, goed op en groeien goed. Het laat gezaaide geeft hier en daar toch wel wat problemen met de opkomst. Er wordt wel eens gesteld in het vroeg mag er wat geknoeid worden, maar later in het voorjaar kan dat absoluut niet vooral als er een droogteperiode op volgt, zoals nu be gin mei. Vele laat gepote aardappe len zullen het op de zware grond ook niet gemakkelijk hebben om aan de gang te komen. Met vele uren frezen, per ha lijkt het er redelijk goed bij te liggen, maar bezie het bed maar eens nadien, dan valt het veelal bar tegen. De regeninstallaties gaan van lieverlee allemaal in gebruik komen, waar dat mogelijk is vanwege het peil van het water in de sloot, om de laatst gezaaide gewassen helpen bo ven te komen. In de bieten komt plaatselijk nogal wat aardappelopslag voor. Zij die verleden jaar of een jaar eerder de sproeisporen moeilijk of in 't geheel niet hebben gerooid, die zijn al van veraf zichtbaar, 't Brengt allemaal weer ekstra werk en kosten mee na zo'n zachte winter. Langs de randen van de bietenperce len is nogal wat schade ontstaan vanwege slakkenvraat. Ook de lui zen zijn al vroeg aanwezig en vragen een goede aandacht en bestrijding. Het bieten en uien doorhalen met de wiedmachine gaat ook moeilijk van wege de kluitvormige bovenlaag. Maar we nemen het maar, 't kan niet anders. Zo is het boerenleven nu eenmaal. De oude aardappels zijn nogal wat aangetrokken in prijs. Zo tegen het laatst komt dat meer voor. Als er gens wat gebrek is trekt de prijs di- rekt aan. En nieuwe import komt ook nog maar mondjesmaat binnen bij de handel. Noorderlijker gelegen gebieden hebben ook lang last gehad van kou en nat. Zodat dadelijk wel eens een gat zou kunnen vallen wat de prijs ten goede komt. In het Thoolse gebied is men ook aan de markt met nieuwe aardappelen. Jammer dat het nog maar zo weinig kg per ha zijn om echt in de aan staande behoefte te kunnen voor zien. Maar hopelijk tegen een goede prijs. En nu verder maar hopen dat alles goed mag groeien, proberen het Hoewel het niet van iedere streek ge zegd kan worden staan de gewassen op de zandgronden van WEST- BRABANT-ZUID er florissant bij. Het bij elkaar brengen van het voor- drooggras heeft geen enkel probleem opgeleverd. Door het droge weer zullen de melkzuurbakteriën in de kuil zich nauwelijks kunnen ontwik kelen, wat voor de melkveehouder in de winter minder problemen kan opleveren. Niet dat deze bakteriën de kwaliteit van de melk direkt aantasten maar indirekt. Voer wat veel melkzuur bakteriën bevat zorgt ervoor dat de mest deze ook overneemt. Als melk vee met hun spenen in aanraking ko men met deze mest veroorzaakt dit een slechte kwaliteit melk. De hoeveelheid gras die van het land af is gekomen valt tegen. Het blijkt dat er een enorm verschil zit in de di verse soorten Engels raaigras. De eerste kuilen die begin mei gemaakt zijn vielen mee. Een groot verschil zit er dit jaar in de opbrengst van Italiaans en Engels raaigras. Itali aans heeft zich het gehele voorjaar goed ontwikkeld wat in de omvang van de voordroogkuil tot uitdruk- onkruid de baas te blijven met zo weinig mogelijk kosten. De rekeningen van de gewasbescher mingsmiddelen die nu binnenkomen zijn niet mis. En dan Jan Publiek maar aangepraat worden dat wij zo roekeloos met vergif omgaan. Alles wat ze bij ons zien is vergif dat wordt ze bij gebracht door de media en door andere niet bepaald boer- minded personen, of dat nu uit een bepaalde politieke richting komt of niet. De kosten die op ons afkomen zijn niet mis. De veehouders die de laatste tijd roepen dat het zo goed ging, zullen er nu ook goed bij be trokken raken en zeer veel kosten- verzwarende regelingen op zich af zien komen. king komt. Doordat de eerste snede in korte tijd is gemaaid en het zeer snel droogde is meer gebruik ge maakt van de hakselaar dan van de opraapwagen. Ook de grootpakken- pers is veel ingezet. Enkele veehou ders zijn in zijn geheel overgescha keld op grote pakken. Met een spe ciale klem op de voorlader zijn de pakken voordroog van 350 kg snel in de stal te brengen. Overal stond de snijmais binnen 10 dagen boven en dit is een vereiste om aan een topopbrengst te komen. Op de leemhoudende grond is veel dieper gezaaid om het zaad te kunnen laten kiemen. Ten opzichte van vorig jaar kan het areaal snijmais iets zijn uitgebreid. Bijna geen enkele zaaizaadhandelaar bleef met een restant zitten. De ont wikkeling van de eerst geplante bint jes gaat zo snel dat de eerste bespui tingen tegen de aardappelziekte en de luizendruk zijn uitgevoerd. Ook bij de suikerbieten een over het alge meen goede stand met weinig pro blemen met de onkruidbestrijding. Hier en daar wat lichte verbran dingsverschijnselen aan de bieten. Vooral waar een hogere dosering is Onze minister zei glimlachend dat 75% van de boeren het makkelijk kan opbrengen en die andere 20% dan. Weer zo'n uitspraak die ieder die in de praktijk werkzaam is niet gelooft. Maar 't laatste zal er hope lijk nog wel niet over gezegd zijn. Maar nu de heren op verkie zingstournee gaan, let dan vooral goed op wat er gezegd wordt. Laten we er op een krachtdadige manier op inspelen. Nu zijn ze te benaderen, zoals laatst in Goes. Ze mogen niet ontzien worden, er staat voor onze landbouw te veel op 't spel. En dan het milieuplan. Wat de land bouw zgn. (mis) doet dat weten we. Kijk nu eens in de vuilnisbakken, 75% plastics en kunststoffen; moet gepakt en waar is overlapt. De wiedmachine blijft op veel plaat sen in de schuur staan omdat wieden niet alleen maar droog weer vooruit zichten de bovengrond te snel laat uitdrogen. Daar er nergens is gek noeid is de struktuur van de onder grond goed zodat er voorlopig voor de suikerbietn weinig problemen zijn te verwachten. Alleen een veelvuldi ge kontrole op insekten en luizen is nodig. De goede struktuur van de grond zorgt ervoor dat zelfs de laat gezaai de zomergerst er goed bij staat. Zo wel de klem en de ontwikkeling geeft geen reden tot klagen en dat komt bij gerst die laat in april is gezaaid zelden voor. Van de wintertarwe, graszaad en de vlinderbloemigen valt hetzelfde te zeggen. Een over het algemeen zodanige groei dat bij een tijdige regenbui topopbrengsten mogelijk zijn. Het aanhoudende droge weer en en minder goede struktuur van de grond in de pootaardappelgebieden heeft verschillende konsumptietelers doen besluiten hun pootgoed voor 1990 alvast maar te bestellen. De prijzen liepen dagelijks op. allemaal vernietigd worden (ver brand). De vuile lucht die de afgelo pen week vanaf onze Oosterburen over ons heen waaide. De lozingen in de Rijn, Schiphol 2x zo groot, wat wordt daar iedere minuut niet aan uitlaatgassen uitgebracht. De files op zon- en feestdagen, die uitlaat gassen in de lucht blazen. Staat dit allemaal in het milieuplan op genomen? We spreken zo graag over '92 in de EEG. Zou het geen goede zaak zijn vanuit daar deze zaken aan te pak ken anders moet het ergste gevreesd worden, want dan zal blijken dat het overigens hoffelijk doel een streven zal blijven zolang dit niet grootscha lig wordt aangepakt. Mevrouw Geluk bij de sloot die gedeeltelijk bekleed is met landbouwplastic nog de vraag of, als het droog blijft, één keer beregenen voldoende is. Af gelopen dinsdagmiddag waren ook al voorbereidingen getroffen om één ha Lyathris te beregenen, volgens bovenstaande methode. Voor deze bloemen wordt echter enkel water uit het Zoommeer gebruikt, omdat ze zoutgevoeliger zijn dan aard appelen. In het kader van het Zoetwater projekt Tholen kan sinds afgelo pen maandag gebruik worden ge maakt van een beregeningsinstal latie. Door proefboerderij Rust- hoeve worden hiermee op een perceel vroege aardappelen in het 200 ha grote proefgebied berege- ningsproeven gedaan, maar van zelfsprekend blijft het gebruik van de installatie niet tot dit bere- geningsproefveld beperkt. Ook andere percelen in het proefge bied zijn de afgelopen week al beregend. De beregeningsinstallatie bestaat uit een haspel met een (horizon tale) regenboom. Over een lengte van 220 m kan 24 m breedte in één keer worden beregend. Be- drijfsvoorlichter L.N. Bax vertelt dat de keuze van de doppen zo danig is geweest dat er nu een 'fijn regentje' ontstaat. Daar door treedt geen struktuurbederf op. Er wordt ongeveer 25 m3 wa ter per uur afgegeven. Bij een snelheid van de regenboom van ca. 50 meter per uur wordt er per keer zo'n 15 mm beregend. Het gebruik van de regeninstallatie komt vanwege de droogte de laatste weken zeer gelegen, doch het besluit tot de aanschaf hier van door het Zoetwaterprojekt was al veel eerder genomen. De gewassen die al zijn beregend zijn vroege aardappelen en bie ten. Bij de bieten ging het er vooral om het droogliggende zaad te laten ontkiemen. Volgens de heer Bax zullen de bieten na een beregeningsbeurt vlot boven komen. Als het droog blijft zul len volgende week ook andere ge wassen worden beregend, zoals knolselderij. Dat niet alleen in het proefgebied Oudelandpolder Tholen water uit het Zoommeer gebruikt wordt, be wijst Andries Geluk te St. Maartens dijk. Begin deze week beregende hij 1,4 ha Doré's. Dit gaat op de volgen de manier: door loonbedrijf Peters wordt met een tankwagen van 30 m3 water uit het Zoommeer gehaald. Dit wordt in een afgedamde en (tij delijk) met landbouwplastic beklede sloot gemengd met evenveel water uit de watergang die naast het per ceel is gelegen. Loonbedrijf Otte uit De Heen komt dan met zijn berege ningsinstallatie om het gehele percel in één keer van 30 mm water te voorzien. Voor dit watermengsel waren 7 tanks a 30 m3 nodig om de 1,4 ha. Doré's te beregenen, waarvoor zo'n acht uren nodig waren. Nauwkeurig werd het EC-gehalte bijgehouden. De laatste 1 Zi uur werd nog een ekstra tank bijgehaald, omdat het zoutgehalte te hoog dreigde te wor den. Volgens mevrouw Geluk is het Cebeco-Handelsraad importeert de door het Britse Instituut voor Me chanisatie (AFRC) ontwikkelde SRE-arenstripper. De arenstripper is inmiddels in een aantal Europese landen met sukses beproefd. Hij wordt vervaardigd door Shelbourne Reynolds, de onderneming die de Amac-werktuigen van Machinefa briek J. de Jonge in het Verenigd Koninkrijk importeert. De achterliggende gedachte bij de ontwikkeling van de arenstripper was, dat het dorsen van stro wan neer dat niet nodig is, verspilling van capaciteit betekent. Bij gebruikma king van de arenstripper kan de ca paciteit van een maaidorser met 45 tot soms wel 100% worden ver hoogd. De arenstripper bestaat uit een haspel met rijen kunststof tan den. Tussen de tanden zitten schuin toelopende openingen. De aren ko men in deze V-vormige openingen terecht en door de draaiende haspel wordt de aar van de stengel getrok ken. Op deze manier wordt slechts 20% van het gewas gedorst en blij ven op het land alleen de stengels achter. Tarwe, gerst, haver, rijpe erwten en graszaad zijn gemakkelijk en zonder grote verliezen te oogsten. Ook bij ongunstige omstandigheden of bij een gelegerd gewas zijn grote voor delen te behalen. Gewassen met een laat rijpende stengel en met een lager vochtgehalte van de korrel kunnen ook beter worden geoogst. Na het dorsen is een ekstra bewer king van het stro nodig, maar daar staat tegenover, dat een schoon en rechtopstaand produkt op het land achterblijft, dat gemakkelijk droogt. De SRE-arenstripper is leverbaar met werkbreedtes van 4,20, 4,80 en 6,00 m en kan op iedere gangbare maaidorser worden gemonteerd. In het komende seizoen zullen de eerste machines in Nederland wor den beproefd. Meer informatie over de SRE- arenstripper wordt u gaarne ver strekt door Cebeco-Handelsraad, Postbus 19, 8330 AA Steenwijk, tel. 05210-13341. Vrijdag 26 mei 1989 Een al (gedeeltelijk) beregend perceel bieten, met op de achtergrond Tholen. Het water komt direkt uit een watergang die gevoed wordt met zoet water uit het Zoommeer 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10