Deelplannen milieu-actieplan Landbouwschap Gebruik bestrijdingsmiddelen in tien jaar fors verminderen Niet alleen resultaat telt, ook inspanning Landbouwschap in milieu-actieplan: Doornbos bij presentatie milieuplan Het milieu-actieplan van het Landbouwschap omvat deelplannen voor alle sectoren van de land- en tuinbouw, te weten glastuinbouw, de bloembollenteelt, de champignonteelt, de vollegrondsgroenteteelt, de fruitteelt, de boomkwekerij, de akkerbouw, de melkveehouderij en de intensieve veehouderij. Om de doelstellingen - een land- en tuin bouw die het milieu niet of nauwelijks belast - te verwezenlijken wordt de komende jaren een grote inspanning verwacht van het milieu-onderzoek, waarvan de resultaten gericht via onderwijs en vaktechnische voorlichting aan de agrarische ondernemer moeten worden doorgegeven. Daarnaast wil het Landbouwschap met de over heid milieu-convenanten afsluiten en het gebruik van milieu onvriendelijke processen en produkten ontmoedigen. Akkerbouw Kernpunt bij de akkerbouw is terug dringen van gebruik van gewasbe schermingsmiddelen met behoud van het financiële rendement. Nauw keurig doseren van middelen en waar mogelijk gebruik maken van mecha nische onkruidbestrijding zijn twee pijlers waarop milieumaatregelen voor d$ akkerbouw steunen. Van de plannen die op tafel liggen de volgende: Geïntegreerde bedrijfsvoering biedt akkerbouwers mogelijkheden om met minimaal gebruik van chemi sche middelen een economisch ren derend bedrijf te voeren. Ook het gebruik van meststoffen kan omlaag. Komend seizoen beproeven 20 a 30 studiegroepen dit bedrijfssysteem in de praktijk. Betere opsporingsmethoden en teelt begeleidingssystemen voor een doel matiger gebruik van bestrijdingsmiddelen zijn in ontwik keling. Binnen drie a vier jaar zijn de systemen waarschijnlijk opera tioneel. Regelmatige keuring van spuitappa ratuur kan het middelengebruik te rugdringen. Ditzelfde geldt voor onderzoek naar ziekteresistente ras sen, dat in volle gang is. Optimalisatie van gebruik van kunst mest en dierlijke mest door aanpas sen van bemestingsadviezen. Onderzoek naar optimaal gebruik van kunstmest en bestrijdingsmidde len. Bij bieten kan bijvoorbeeld het gebruik van middelen voor onkruid bestrijding met 50 procent omlaag. Verbetering van de waterhuishou ding zorgt op veel bedrijven voor be tere benutting van meststoffen en kan uitspoeling voorkomen. Voorko men van structuurbederf heeft de zelfde effecten. Goede bedrijfshygiëne blijkt erg ef fectief om verspreiding van bodem- ziekten tegen te gaan. Omdat andere maatregelen dan achterwege kunnen blijven ligt ook hier het milieu belang. Vanaf 1 oktober 1989 is het verplicht om verpakkingen van bestrij dingsmiddelen op de spuitmachine schoon te spoelen. Lege schoon gespoelde verpakkingen mogen mee gegeven worden aan de vuilnisman. Andere lege en aangebroken verpak kingen moeten bij het gemeentede pot voor chemisch afval worden ingeleverd. Pillenzaad, zoals veel in de bieten teelt wordt gebruikt, levert uitsteken de mogelijkheden voor toevoeging van een lage dosis gewasbescher mingsmiddel. In een aantal gevallen kan hierdoor een bespuiting worden overgeslagen. Veeteelt Ammoniak staat centraal bij de milieu-actieplannen voor de veehou derij. Naast de plannen om de am- moniakvervluchtiging te beperken kunnen cultuurtechnische maatrege len in de grondgebonden rundvee houderij bijdragen aan een milieuvriendelijker landbouw. Ver beteren van de verkaveling maakt bijvoorbeeld opstallen en bijvoeren van vee beter uitvoerbaar. Verbete ring van afwatering en bewerkbaar heid van kavels vergroot de mogelijkheid om op het juiste mo ment dierlijke mest op het land te brengen. Dit kan leiden tot een gro tere benutting van dierlijke mest en een besparing van kunstmest. Vrijdag 12 mei 1989 Proefbedrijf Praktijkonderzoek is hard nodig om de milieumaatregelen in goede banen te leiden. Er komt daarom nog dit jaar een proefbedrijf Melkveehoude rij en Milieu. Dit grondgebonden be drijf moet gaan voldoen aan de toekomstige stringente milieunor men voor mineralen en bestrij dingsmiddelen. Daarnaast moet het bedrijf zo rendabel mogelijk produ ceren met behoud van bodemvrucht baarheid, en rekening houden met arbeidsomstandigheden en dierlijk welzijn. Nevendoelen zijn verminde ring van het gebruik van energie en grondstoffen en verhoging van na tuurwaarden. Fruitteelt Binnen vijf jaar Binnen vijf jaar moet het schadelijke effect van bestrijdingsmiddelen met 50 procent zijn teruggebracht door: Maatregelen die verliezen terugdrin gen, zoals: Verbeteren van het spuitadvies; vaak is deze nog gebaseerd op verouderde spuitapparatuur. Introductie van verbeterde en aan boomgaard aangepaste spuitappara tuur. Een vervangingsregeling kan dit bevorderen. Meer en betere mogelijkheden om fruitspuiten periodiek te keuren. Niet aanplanten of verwijderen van fruitbomen op de slootkant. Betere afvoer van restmiddel en leeg fust. Terugdringen van onkruidbestrij dingsmiddelen door andere bodem bedekking en mechanische onkruidbestrijding. Verbeteren van reinigingsmogelijk heden van spuitapparatuur, opdat resten middel niet in het oppervlak tewater of op de bodem te rechtkomen. Bevorderen van zorgvuldig omgaan met spuitmiddelen. Bevorderen geïntegreerde gewasbe scherming: Versnellen van de invoer van biologi sche bestrijding van insekten. Toepassen van geleide bestrijding, zoals het hanteren van schadedrem- pels en het gebruik van middelen die insekten sparen. Ontwikkelen van een waarschu wingssysteem voor schurftbestrij- ding. Hierdoor kan het aantal preventieve en curatieve bespuitingen worden beperkt. Verbeteren van bedrijfshygiëne waar door onnodige verspreiding van ziekten en plagen wordt voorkomen. Terugdringen van het gebruik van groeiregulatoren. In veel gevallen kunnen teeltmaatregelen en teelt- kundige oplossingen kwaliteitspro blemen beperken. Lange termijn (5-15 jaar) Ook nadat de korte-termijn-doelen zijn bereikt, moet het gebruik van Het milieu actieplan van het Landbouwschap is er onder meer op gericht de bijdrage die de veehouderij levert aan de verzuring - door drijf mest uitrijden bijvoorbeeld - in vijf jaar met 30 procent te verminderen. gewasbeschermingsmiddelen verder worden teruggedrongen. Hiervoor is samenhangend onderzoek nodig voor de geïntegreerde fruitproduktie. Vollegrondsgroenten Voor de vollegrondsgroenten zijn de belangrijkste actiepunten: Grondontsmetting Bij bepaalde gronden en gewassen overstappen op diepspitten, onder water zetten of stomen van grond. Ziektedruk verlagen door minder in tensief telen, gebruik van groenbe- mesters en resistentieveredeling. Ook verder ontwikkelen van geïntegreerde teeltsystemen en biologische bestrij ding kunnen hieraan een bijdrage leveren. Streven naar lagere dosering en min der schadelijke middelen; ontwikke len van methoden om de infectiedruk te bepalen, kan hierbij helpen. Mechanische onkruidbestrijding door schoffelen of branden kan spuiten geheel of gedeeltelijk ver vangen. De spuittechniek kan worden verbe terd. Rijenbespuiting kan bijvoor beeld middel besparen, evenals andere toedieningsmethoden, zoals injectie en pillenzaad. Regelmatige keuring van de apparatuur is nood zaak, evenals cursussen, bijscholing en voorlichting om de kennis en vak bekwaamheid van de tuinders op spuitgebied op peil te houden. Bloembollenteelt Bij de bloembollenteelt ligt de na druk van de actieplannen op minder spuiten, ontsmetten en bemesten. Geïntegreerde bedrijfssystemen Geïntegreerde systemen verlagen in de akkerbouw het gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Er wordt een plan ontwikkeld om twee proefbedrijven te stichten die de mogelijkheden van geïntegreerde bollenteelt onderzoeken. De redactie van Oogst heeft alle milieu-aktieplannen van het Land bouwschap geïnventariseerd, samen gevat en op een voor de lezer onverzichtelijke wijze gepresenteerd. (Vit Oogst) Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw kan binnen tien jaar met 30 tot 40 procent worden verminderd. Dit blijkt uit het integrale milieu-actieplan dat het Landbouwschap dinsdag heeft gepresenteerd. Het beoogde doel kan worden bereikt door in de glastuinbouw en de champignonteelt over te gaan op gesloten teelt systemen. In de akkerbouw en de vollegrondsgroenteteelt moeten de bestrijdingsmiddelen zoveel mogelijk worden vervangen door een rui mere vruchtwisseling, het gebruik van resistente rassen en door me chanische onkruidbestrijding. Een belangrijk punt is dat een milieuvriendelijke land- en tuinbouw ook in economisch opzicht rendabel moet zijn. "Een bedrijfsecono misch niet verantwoorde land- en tuinbouw is immers bij voorbaat ten dode opgeschreven", zo zegt voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap in een voorwoord. Het schap wil daarom van de overheid voldoende tijd krijgen om alle problemen op te lossen. Nederlandse veehouderij levert een belangrijke bijdrage aan de verzu ring van het milieu. De inspanningen van het Landbouwschap zijn er op gericht deze bijdrage over vijf jaar met 30 procent te verminderen. Dat kan door aanpassingen in het vee voer, door de mest op het land on middellijk onder te werken of te injecteren en door het afdekken van mestsilo's of het toevoegen van stof fen waardoor de ammoniakvervluch- tiging wordt verminderd. Op langere termijn zijn verdere re ducties mogelijk door het aanpassen van stallen. In het jaar 2000 zal de ammoniakuitstoot met tenminste 50 procent zijn teruggebracht. Verspreiding De verspreiding van zware metalen kan worden tegengegaan door deze stoffen zoveel mogelijk te weren uit het veevoer en de kunstmest. In de grondgebonden sectoren moet de af hankelijkheid van kunstmest en bestrijdingsmiddelen belangrijk worden verminderd. Dat kan door de invoering van geïntegreerde be drijfssystemen en resistente rassen, door gebruik te maken van betere toedieningstechnieken of mechani sche onkruidbestrijding en door pre ventieve bespuitingen te vervangen door curatieve. In de niet- grondgebonden landbouw, zoals de glastuinbouw en de champignon teelt, zullen volgens de plannen alle gebruikte meststoffen worden gere- circuleerd. Het gebruik van pestici den kan belangrijk worden verminderd. Het Landbouwschap streeft naar het stimuleren en ontwikkelen van mi lieuvriendelijke produktiemethoden. Het schap ziet niets in het oplossen van de agrarische milieuproblemen door verplichte produktieverminde ringen, zoals een gedwongen inkrim ping van de veestapel of he verkleinen van het landbouwareaal Naar de boer toe werken deze maat regelen contra-produktief en ze staan haaks op de noodzaak de voedselproduktie in de wereld te ver hogen. Dit laatste moet, aldus het milieu-actieplan, worden verwezen lijkt door gebruik te maken van in tensievere produktiemethoden en niet door de oppervlakte aan land bouwgrond in de wereld via ontbos sing en dergelijke te vergroten. In de milieunota wordt benadrukt dat boeren en tuinders zelf belang hebben bij een schoon milieu en het in stand houden van de bodem vruchtbaarheid. De bodem moet zo danig worden gebruikt dat de verschillende functies ervan niet on omkeerbaar worden aangetast. Thema's Als de voor land- en tuinbouw be langrijke milieuthema's noemt het actieplan vermesting, verzuring, ver' spreiding van zware metalen en bestrijdingsmiddelen en klimaats verandering. Het probleem van de mestoverschotten moet de eerste vijf jaar worden aangepakt door fosfaat- arm veevoer, door het verbeteren van de voederomzetting in het dier en door op de bedrijven met zoge naamde mineralenboekhoudingen te gaan werken, waarin rekening wordt gehouden met het type mest, de grondsoort, de bemestingstoestand en het gebruik van de grond. Over drie jaar moeten al 20.000 veehou ders met zo'n boekhoudsysteem werken. Het transport van mest naar afzetge bieden zal de eerstkomende acht a tien jaar een hoge prioriteit houden. Deze distributie van mest kan wor den geoptimaliseerd door de mest- kwaliteit te verbeteren en door de komende twee jaar in de afzetgebie den voor 500.000 ton opslagcapaci teit te creëren. Op langere termijn moet de mest grotendeels worden af gevoerd naar grootschalige mestver werkingsinstallaties. Verzuring De uitstoot van ammoniak door de "De haalbaarheid van het milieu beleid dat wij willen is nu nog niet aan te geven. De plannen gaan uit van vrijwilligheid vanuit de sector". Dat zei Gerard Doornbos, voorzitter van het Landbouwschap dinsdag bij de presentatie van het 150 pagina's dikke Integraal Milieu-Actieplan voor de land- en tuinbouw. Volgens Doornbos maakt de gro te diversiteit van de landbouw het moeilijk om op dit moment aan te geven hoeveel de milieube lasting kan worden teruggedron gen en hoe snel dat moet. De plannen van het Landbouwschap geven alleen de weg aan die de landbouw wil volgen. "Als straks blijkt dat het beoogde doel net niet gehaald is, moet niet onmid dellijk een strafmaatregel vol gen", vond Doornbos. Heffingen Doornbos gaf toe dat de plannen deels bedoeld zijn om te voorko men dat de overheid met strenge maatregelen komt, maar, voegde hij er aan toe "de landbouw be seft als eerste welk belang ze zelf heeft bij het schoonhouden van de produktiefaktoren bodem, wa ter en lucht. "Het Landbouw schap vertrouwt daarom op de medewerking vanuit de sectoren, die "zelf de plannen hebben op gesteld". De bevoegdheid van het schap om zelf verordeningen in te stellen zal slechts in uiterste noodzaak worden aangewend. Overheidsgeld In totaal zullen de milieumaatre gelen die het Landbouwschap voorstelt enkele miljarden guldens gaan kosten. Een groot deel daar van moet de sector zelf opbren gen, maar van de overheid zei Doornbos toch enkele 'honder den miljoenen' te verwachten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5