Cao-akkoord voor de boomkwekerij sektor over geld en goed Agrotechnologisch onderzoek gebundeld in één instituut Waar moet u op letten bij het afsluiten van kontrakten? Een hogere rente-opbrengst Steeds meer personeel op tuinbouw bedrijven Subsidie Zeeuws Landschap voor aankoop Vliedberg te Groede Dankbetuiging Toedeling gronden in rvk 'BreskensrZuidzande' aan Het Zeeuws Landschap CSM winst le halfjaar wederom hoger Voorkom stankhinder door kippemest Van zeer veel gewassen die in ons werkgebied worden verbouwd zijn er algemene handelsvoorwaarden opgesteld door Landbouwschap en vertegenwoordigers van handel en industrie. Het is mogelijk om in een teeltkontrakt af te wijken van de al gemene handelsvoorwaarden mits de afwijkende of aanvullende bedingen nadrukkelijk in het teeltkontrakt worden vermeld. Een arbitragekommissie is altijd ge wenst als onderdeel van het kon- trakt. De kosten van de arbitrage moeten vooraf worden geregeld en zwart op wit worden vastgelegd. Een vertrouwenskommissie is ge wenst. Hun taak is o.a. als overleg orgaan te fungeren tussen afnemer en telers. De afspraken die gemaakt worden zijn velerlei: Zet in de ver trouwenskommissie na verkiezing de juiste man op de juiste plaats. Bij het kontrakteren moet u zich altijd afvragen of u per ha of per kg kon- trakteert. Let wel: als u kg kontrak- teert dan moet u die leveren. Voor beeld: U kontrakteert 200 ton uien. Door bijzondere weersomstandighe den groeien er slechts 160 ton. U moet 200 ton leveren en bent ver plicht 40 ton bij te kopen. Het is raadzaam dat wanneer de kommissionair het kontrakt afsluit zowel hij als de koper tekent. Dit om moeilijkheden te voorkomen. Indien er zaad of pootgoed wordt geleverd door de handelaar stel dan eisen aan de kiemkracht, de raszuiverheid en de gezondheid. Het beste is dat de ei sen moeten voldoen aan die van de NAK.G bij zaden. Indien niets anders is overeengeko men zullen de aardappelen bij de le vering wat de kwaliteit betreft moe ten voldoen aan de door of vanwege de overheid voorgeschreven eisen van kwaliteit van konsumptieaard- appelen voor het binnenland zoals die luiden ten tijde van de levering. Bij uien geldt meestal dat die moeten voldoen aan de keuringseisen van het Produktschap voor Groenten en Fruit vastgesteld naar kwaliteitsklas se II NL. Wanneer u er niet mee be kend bent vraag dan voor u tekent naar de betekenis ervan. Omschrijf goed waar de tarrering plaats moet vinden, de tijd waarop het plaats moet vinden, wat onder tarra wordt verstaan, wat er bedoeld wordt met veldsgewas. Ditzelfde geldt voor de bepaling van de kiem kracht. Leg de prijs goed vast, kontrakteer altijd exklusief BTW, men maakt te genwoordig ingewikkelde konstruk- ties, ga vooraf goed na wat de over eengekomen prijs kan betekenen. Kom wat de aflevering betreft de plaats waar afgeleverd moet worden overeen. Let op: dat op basis van de algemene handelsvoorwaarden er geen weegbrugkorting mag worden toegepast. Advies Reken goed voor u een kontrakt afsluit. Leg alles goed vast in een over eenkomst. Let op In de praktijk komt het vaak voor dat wanneer de prijsvorming slecht is dat door allerlei oorzaken de prijs wordt teruggebracht tot dagprijs. Je vraagt je dan wel eens af: Heeft kon trakteren voor produkten waar een markt voor is wel zin? J. Markusse GS van Zeeland verzoeken de staten het subsidieverzoek van de Stichting Het Zeeuwse Landschap met betrek king tot de aankoop van een vlied berg te Groede te honoreren. De aankoopsom bedraagt ƒ15.000,en de bijkomende kosten worden ge raamd op ƒ1.050,Voorgesteld wordt een subsidie van 50 procent in de aankoopkosten te verlenen. Voor de vele felicitaties in allerlei vorm die wij mochten ontvangen ter gelegenheid van mijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau betuig ik U mijn hartelijke dank. M.C.J. Kosten Alhoewel op dit moment de ren testijging enigszins tot stilstand lijkt gebracht is het goed nog eens nader in te gaan op de mo gelijkheden die er zijn een hogere rente-opbrengst te realiseren. Allereerst wijs ik op de fiskale rente vrijstelling, die inhoudt dat de eerste ƒ1.000,(voor een echtpaar ƒ2.000,van de netto-opbrengst buiten de inkomstenbelastingheffing blijft. Bij de hoogte van de vergoede rente dient u te bedenken dat in het ^ge meen het rentepercentage hoger zal zijn naar gelang het bedrag langer uitstaat. Nadeel is dat men dan meestentijds niet meer de vrije be schikking heeft over dat geld. Wil men, of moet men er door omstan digheden, toch over beschikken dan is in de meeste gevallen een boete rente verschuldigd. Momenteel kan iets boven de l°7o als het maksimaal haalbare percentage worden gezien. Hogere percentages kunnen wel maar dan moeten deze worden ge zocht in de vreemde valuta, zoals de Australische dollar of het Engelse pond. Hier betekent een hoge rente echter een waarschijnlijk hoog risi- ko; u loopt immers de kans dat de koers in waarde zal dalen. Als de koers stijgt is dat naast de ho ge rente mooi meegenomen, want deze stijging wordt fiskaal niet tot het inkomen gerekend. Keerzijde is Vrijdag 12 mei 1989 dat bij een koersdaling u een verlies zult lijden dat fiskaal niet tot een af trekpost leidt. De keuze voor dit soort beleggingen is in feite specula tief en als u op safe wilt spelen is dit beslist af te raden. Wilt u toch een gokje wagen doe dat dan slechts met een gering deel van uw geld. Zoals boven vermeld ligt de rente van het Nederlandse geld op even boven de 7°7o in het meest' gunstige geval. Advertenties in de krant wij zen u de weg wel naar de banken die dat bieden, u zult voor uzelf een opstelling dienen te maken van de beschikbare bedragen en de momen ten waarop u ze weer nodig heeft. Te denken valt hierbij aan de aankoop van een auto, of dure dingen voor de huishouding (bankstel e.d.). Hebt u deze opstelling dan kunt u dit eens met uw bank doornemen om naar de mogelijkheden te vragen die zij u te bieden hebben. Een tip is, alhoewel deze bewerkelijk kan zijn, te kijken naar de bedragen waarover op korte termijn (een maand bijvoorbeeld) kan worden beschikt bij de diverse rekeningvor men. U zou dan uw geld kunnen ver delen over een aantal rekeningen mogelijk zelfs bij diverse banken en dan kunnen profiteren van zowel een hoge rente als de mogelijkheid op simpele wijze op een korte ter mijn over uw geld te kunnen be schikken. Een advies verder is uw stituatie eens met uw adviseur door te nemen want ook hij kan u goede tips geven. D. Duinkerke AA Er is een nieuwe cao voor de boom kwekerij. De Voedingsbond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Nederlandse Bond van Boomkwekers, de Vereniging van Werkgevers in het Tuinbouwbedrijf en de drie centrale landbouworgani saties hebben dinsdag 2 mei een principe akkoord bereikt. De cao geldt tot 1 maart 1991. De vijfduizend werknemers in de boomkwekerijsektor krijgen twee maal een loonsverhoging van 1,5 procent: op 1 juli van dit jaar en op 1 januari 1990. De automatische prijskompensatie blijft gehand haafd. Bovendien worden op 1 juni 1989 enkele loonschalen aangepast. Door gerichte werkgelegen heidsplannen wordt het aantal ba nen in deze sektor jaarlijks met 125 verhoogd, zo hebben partijen af gesproken. Om scholing van de werknemers te stimuleren komt er een scholingsfonds van waaruit de reiskosten en de kosten voor het werkverzuim bij het volgen van kur- sussen worden vergoed. Vanaf 1 januari volgend jaar kun nen werknemers van 58 jaar die veertig jaar in de sektor hebben ge werkt, met de vut gaan. De partijen hebben laten weten in principe be reid te zijn om samen met andere agrarische sektoren zich in te zetten voor de arbeidsvoorziening en ver betering van de arbeidsomstan digheden. Bestuur Landbouwschap wil toetsing eigen milieu- aktieplannen Het bestuur van het Landbouw schap heeft vorige week woensdag unaniem besloten om de eigen milieu-aktieplannen tussentijds te evalueren. Het bestuur was van me ning dat de agrarische sektor zelf tussentijds moet nagaan wat er van de plannen in de praktijk is uitge voerd. Voorzitter Doornbos bena drukte dat de technieken die bij de uitvoering van de plannen beschik baar zijn, kunnen veranderen. Deze week presenteert Jjet Land bouwschap de milieuplannen voor de gehele agrarische sektor. Enkele tientallen jaren geleden kwam personeel vooral voor op landbouwbedrijven. Die situatie is grondig veranderd. Tegenwoordig ligt het zwaartepunt bij de tuin bouwbedrijven. Van alle 130 duizend land- en tuin bouwbedrijven heeft twintig procent (een op de vijf) personeel in dienst. Op elf procent van de bedrijven gaat het om full-time werkzamen in vaste dienst, al dan niet in kombinatie met part-timers. Op negen procent ko men uitsluitend part-timers voor. In totaal gaat het om ruim 40 duizend vaste full-time werkzamen en om bijna 22 duizend part-timers. Belangrijke bronnen van werkgele genheid voor mannelijk en vrouwe lijk personeel zijn de glasbloemen teelt (13.900 vaste personeelsleden), de glasgroenteteelt (5.800), de boomkwekerij (4.100), de champig nonteelt (1.900) en de bloembollen- bedrijven (1.500). In deze sektoren werken ook veel tijdelijke arbeids krachten bij seizoenwerk of in piek tijden. In de tuinbouw is het aantal jongere personeelsleden toegenomen. Op de landbouwbedrijven is de verjonging relatief: daar verdwenen veel oudere werknemers. Momenteel is circa de helft van het vaste agrarische perso neelsbestand jonger dan dertig jaar. Door deze verjonging is het oplei- dingsnivo in het algemeen verbeterd, maar de tuinbouw vertoont nog eni ge achterstand. In de ruilverkaveling 'Breskens- Zuidzande' zal 11,8 ha worden toe gedeeld aan de Stichting Het Zeeuw se Landschap, a ca. ƒ35.000,per ha ƒ413.000,Voor rekening van de provincie komt een bedrag van ƒ206.500,zijnde de helft van de aankoop. Dit staat in een notitie van de direkteur LNO, de heer C. Oomen, in februari jl. aan de pro vincie gezonden. Het betreft land schappelijk waardevolle dijken, gronden gelegen in het reservaatsge- bied Het Groote Gat alsmede na tuurt echnisch in te richten terreinen. Het provinciaal overleg aankoop en beheer natuurterreinen adviseert in te stemmen met de aankoop. Dit ad vies wordt onderschreven door GS die daarom de staten verzoeken in te stemmen met de toedeling van de gronden en daarvoor tzt voldoende financiële middelen ter beschikking te stellen. Het Instituut voor de Bewaring en Verwerking van Landbouwgewassen (IBVL) en het Sprenger Instituut hebben het onderzoek van hun insti tuten gebundeld in een nieuwe on derzoekinstelling met de naam 'Agro-technologisch Onderzoek instituut' (ATO). Dit besluit is on langs in werking getreden. Het nieuwe instituut, dat eveneens in Wageningen is gevestigd, wordt noodzakelijk geacht om de diepgang in het agro-technologisch onderzoek te vergroten en betere mogelijkhe den te kreëren voor onderzoek naar De direktie van CSM, voeding en bio chemie, te Amsterdam deelt mede, dat het resultaat en de omzet in het eerste halfjaar (1 oktober 1988 t/m 31 maart 1989) van het lopende boekjaar zijn toegenomen. De netto-winst over het eerste half jaar bedraagt ƒ39,8 min. Dit bete kent een stijging van 13% ten op zichte van de overeenkomstige pe riode van het vorige boekjaar toen ƒ35,3 min werd behaald. Over de tweede helft van het lopende boek jaar wordt een winst verwacht die minstens gelijk is aan die van het eerste halfjaar. Opslag bij de bebouwing van niet af gedekte hopen kippemest op akker bouwpercelen moet uit overwegin gen van overlast (o.m. stank) zoveel mogelijk worden voorkomen. De veehouderij kommissie vroeg tijdens de hb-vergadering vorige week nog eens aandacht hiervoor van het hoofdbestuur van de ZLM. Uit respekt voor de medeplattelandsbe woners behoort het tot de taak van de boeren om overlast zoveel moge lijk in goed overleg te voorkomen. Door bijvoorbeeld kippemest met water te besproeien kan al veel na righeid worden voorkomen. nieuwe gewassen, produkten en technologiën. Als direkteur is dr.ir. A.H. Eenink aangewezen, tot voor kort direkteur van de Stichting voor Plantenver edeling (SVP). Adjunkt-direkteur van het ATO is ir. J.C.F. Rynja, voorheen direkteur van het IBVL. De bestuurskommissie van het insti tuut zal voorlopig 11 leden omvat ten, waarvan 8 leden uit het be drijfsleven afkomstig zullen zijn. Het instituut heeft een omvang van 180 werknemers, waarvan 150 in dienst van het Ministerie van land bouw en visserij. v Het instituut krijgt zeven onder- zoekdivisies die zich richten op ge avanceerde werkwijzen van verwer king, bewerking, bewaring en afzet van plantaardige produkten. Het onderzoek richt zich in belangrijke mate op nieuwe mogelijkheden voor produkten uit de akkerbouw, alsme de uit de groente-, fruit- en sierteelt. In het programma wordt bijzondere aandacht besteed aan zogenaamde alternatieve gewassen voor de pro- duktie van vezels, oliën, koolhydra ten en eiwitten, als ook aan gewas sen die voor de winning van sekun- daire plantestoffen kunnen worden gebruikt. Het instituut verricht zo wel fundamenteel wetenschappelijk als direkt toepasbaar onderzoek. Daarbij zal nauw worden samenge werkt met komplementaire onder zoekgroepen, universitaire vakgroe pen en met een breed skala van be langhebbenden in de land- en tuin bouw en de daaraan gelieerde handel en verwerkende industrie. bestemmings cy^ plannen Chaam Met ingang van 8 mei ligt gedurende een maand ter inzage ter gemeente- sekretarie het ontwerp- bestemmingsplan Bedrijventerrein Baarleseweg-Noord. Gedurende voornoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad be zwaar indienen tegen het ontwerp- bestemmingsplan. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3