Planning kursusprogramma 1989 - 1990 is rond p.j. zuid geluid Provinciaal volleybaltoernooi 50 jaren geleden in O.Z. VI. Nawerving tot 10 juni a.s. redaktie Henk Tegels De datum waarna door het POOC de kursusplanning voor het komen de winterseizoen wordt opgesteld, 1 mei, is gepasseerd. Komende winter zullen in het Zeeuwse ongeveer 30 kursussen van start gaan. Hiervoor hebben zich tot nu toe 400 kur- sisten aangemeld. Op diverse kur sussen kunnen nog kursisten worden geplaatst. De nawerving zal, evenals vorig jaar, dan ook duren tot 10 juni a.s. Hieronder volgt een overzicht van de kursussen, zoals die door de agrari sche scholen zullen worden gepland. Mits goedkeuring, van de inspekteur voor het Landbouwonderwijs, zul len deze kursussen op genoemde plaatsen worden gegeven. Kursusplaatsen Voor alle aanmeldingen geldt, dat er zoveel mogelijk tegemoet wordt ge komen aan de individuele wensen. In sommige gevallen zal dit echter niet mogelijk zijn. Soms heeft dit be trekking op de kursusplaats of op het feit dat de kursus wegens een te gering aantal aanmeldingen niet door kan gaan. Voor sommige kur sussen, waren op de folder meerdere kursusplaatsen aangegeven, terwijl nu blijkt dat er slechts voldoende aanmeldingen zijn voor 1 kursus. In zo'n geval worden deze kursussen gekombineerd tot 1 kursus. Voor de desbetreffende personen betekent dit helaas grotere rijafstanden, maar in ieder geval de mogelijkheid de kursus te volgen. Hierover krijgt men zo spoedig mogelijk bericht. Verdere procedure Alle kursisten krijgen voor de zomer bericht hoe het is met hun aanmel ding. In de meeste gevallen zal men bericht krijgen dat men geplaatst is en dat nader bericht volgt. In alle andere gevallen heeft men dus tot 10 juni de tijd, om tijdens de nawer ving, nog voor één van de hierboven genoemde kursussen aan te melden. Het aanmelden kan bij het POOC- Zeeland of de agrarische scholen. LAS - Kapelle 01102 - 41812 Sg. 'De Vaart' 01150 - 12155 RMAS Goes 01100 - 27203 RMAS Schoondijke 01173 - 1313 LPS Schoondijke 01173 - 1551 POOC Zeeland 01100 - 37314 Het POOC bedankt een ieder voor zijn tijdige aanmelding en wenst u alvast een leerzame en plezierige kursus toe. J. Moggré (kursuskoördinator) Evenals andere jaren organiseerde de afdeling Schouwen en Duiveland 9 april j.l. het provinciaal volleybal toernooi van de PJZ. Een toernooi waar 18 teams (zowel PJZ - als eilan- delijke rekreatie teams) aan deelna men. Een respektabel aantal teams om 3 heren - en 1 dames poule mee te vormen, niet optimaal maar het kan zolang iedereen maar aanwezig is. En dat was nou net het euvel van dit toernooi. Maar liefst drie afzeg gingen (alle drie PJZ) op het aller laatste moment. Een afzegging kun je nog wel opvan gen, maar drie helaas niet. Je kunt dan als organisatie niet meer voor komen dat de wel aanwezige teams minder wedstrijden konden spelen en dus langer moesten wachten op de volgende wedstrijd. Door een zeer positieve instelling van de gedu peerde teams (en de aanwezigheid van een gezellige kantine) werden deze wedstrijdloze gaten opgevan gen. Onder het motto; voorkomen is beter dan gedupeerd te zijn, wil ik dit nog tegen de afmelders zeggen. Als men het volgend jaar weer een team opgeeft, (wat wij zeer zeker ho pen) probeer dan, voorzover dit bin nen de mogelijkheden ligt, te voor komen dat de organisatoren grijze haren krijgen. Bij voorbaat dank. Niveauverschil Er werd natuurlijk wel gevolleybald die dag, en hoe. Door het vrij grote niveauverschil tussen de teams, was ook dit jaar de poule indeling naar gelang de te verwachten sterkte van de teams. Per poule was dan ook een duidelijk spel niveau waarneembaar. In poule 1 had ik niet graag de bal willen zijn, want daar smashte men alsof het hun lust en hun leven was. In poule 2 trachtte men dat ook te doen. In vele gevallen ging dat goed, maar soms miste de bal wel volledig het beoogde doel. Een bril zou in zo'n geval wel een uitkomst zijn. Mits deze dan maar niet door een voltreffer van een niet brildragende speler buiten werking wordt gesteld. Poule 3 (de dames) kenmerkte zich helaas door een te groot niveau ver schil. Een paar dagen trainingskamp zou echter voor de PJZ wonderen doen. Poule 4 was de poule van de knokkers. Men dacht in deze poule niet aan de kwaliteit maar aan de kwantiteit van het spel. De stijl is niet belangrijk, wel de punten. Hieronder volgen de hoogst geëin digde PJZ teams per poule: Poule 1: eerste plaats Zevenbergen; Poule 2: eerste plaats Schouwen Duiveland 2; Poule 3: tweede plaats Schouwen Duiveland; Poule 4: eerste plaats Noord- Beveland. Namens de organisatie een ieder be dankt voor de sportieve inbreng die dag. En naar wij hopen tot weder- ziens het volgend jaar. Piet Kuyper Begin 1939; op zaterdagavond, na het gedane werk, maakten de boerenjongens en -meisjes zich gereed om naar de stad te rijden. Terneuzen was een belangrijk punt van samenkomst voor de agrarische jongeren uit het "land van Axel". Men ging op de fiets want dat was indertijd hét ver voermiddel. Enkelen, door de anderen wat afgunstig bekeken, reden motor en hoewel op vrij veel bedrijven in die tijd een meestal 2e handse (USA) auto aanwezig was, werden die buiten de hoogtijdagen niet door de jon geren bereden. Die was voor Pa en Ma, die daar overigens op be scheiden wijze gebruik van maakten in hoofdzaak voor be zoeken van kerk, markt en familie. In de stad was een aantal "boe- ren"-cafés, nl. op de markt en in de Nieuwstraat, waar voorname lijk de jongens bij elkaar kwa men om een biertje te vatten, te biljarten en te praten over de din gen van de dag. De meisjes zoch ten hun vriendinnen op en wan delden meestal de winkelstraten op en neer. Wie verkering had verdween voor acht uur, ging sa men naar de bioscoop of de stad uit. Vrijdag 12 mei 1989 Vooral op zaterdagavond was de jeugd massaal aanwezig en kon den gemakkelijk relaties worden aangeknoopt en afspraken wor den gemaakt voor onderling be zoek, exkursies en voor de vie ring van de hoogtijdagen. De gesprekken gingen logischerwijs over de landbouwaangelegenhe- den in de ruimste zin van het woord. Over de grote krisis van de jaren '30 was men wat uitge praat. Deze krisis was voor de opgroeiende jeugd een ingrijpen de tijd geweest met veel trieste neveneffekten. Veel toen pas be ginnende boeren hadden het ui termate moeilijk om het hoofd boven water te houden en meer deren konden het niet bolwer ken. De boerenkoopdagen had den een wrange bijsmaak in die dagen. De 2e wereldoorlog begon in die tijd, eind 30-er jaren, zijn scha duwen vooruit te werpen. Men sprak smalend over houten ka nonnen en bordpapieren tanks als men het over nazi-Duitsland had, maar de mobilisatie werd naarstig voorbereid. Hoewel ve len wilden geloven dat we als neutraal land wel buiten schot zouden blijven was er toch een ondergrond van onzekerheid en spanning. Initiatief Een aantal jongeren, allen uit ZLM-gezinnen, had in die tijd een onopvallend onderling ge sprek over de suggestie vanuit het ZLM-Hoofdbestuur en via het ZLM-kringbestuur Axel doorge geven en ondersteund, om eens rond te zien naar mogelijkheden voor de oprichting van een ZLM- jongeren afdeling in O.Z. Vlaan deren. Dit mede omdat de NCB en CBTB reeds langer een aktieve jongeren organisatie hadden en omdat er door die organisaties nogal een indringende werving plaats vond onder in feite ZLM- jongeren. Enkele jongeren werden het eens om het initiatief te nemen, door de ZLM gezinnen met potentiële jongeren-leden te bezoeken, zo dat een oproeplijst kon worden gereed gemaakt, waarna een oprichtingsvergadering kon wor den voorbereid. De gezinnen wa ren toen wat groter dan tegen woordig zodat soms 3 of 4 jonge boerenzonen tegelijk konden worden genoteerd. Schuddebeker De vader van één van de initia tiefnemers had de oude "schud debeker" ter beschikking gesteld, zodat aan het einde van de middag bleek dat méér dan 50 jongeren de toezegging hadden gedaan (en gekregen) om mee te Inschrijfformulier (inzenden voor 10 juni naar: POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes) Opgave voor de kursus: te Naam: m/v* Adres: Postkode: Woonplaats: Geb. datum: Geb. plaats: Tel.nr.: Vooropleiding: Diploma behaald in 19 Beroep: Zelfstandig/Loondienst Datum: Handtekening: doorhalen hetgeen niet van toepassing is Kursus A. Technische kursussen 1. Booglassen beginners 2. MIG - MAG lassen 3. Steen en cement 4. Landbouwwerktuigen gevorderden 5. Bedrijfselektriciteit in de landbouw kursussen worden verzorgd door de landbouwpraktijkschool B. Automatiseringskursussen 6. Basiskursus komputerkunde 7. Vervolg komputer kursus (algemeen) 8. Komputermanagement akkerbouw 9. Komputermanagement fruitteelt G Ekonomische kursussen 10. Vakgebiedskursus ekonomie 11. EVTO - Veehouderij 12. Modern boekhouden 13. Opvolgers en bedrijfsovername D. Akkerbouwkursussen 14. Bodem en bemesting 15. Geïntegreerde landbouw 16. Kernkursus akkerbouw 17. Spuiten in de landbouw 18. Voortgezette opl. Akkerbouw Vollegrondsgroenteteelt (VOAG) 19. Vollegrondsgroenteteelt E. Diversen 20. Informatiestromen in de Veehouderij 21. Koelen en bewaren van fruit 22. Aanleg en onderhoud van tuinen 23. Meteorologie 24. Spuiten openbaar groen Kapelle Schoondijke* Kapelle Schoondijke* Kapelle en Schoondijke* Kapelle, Terneuzen, Goes, Schoondijke Goes, Schoondijke Goes, Schoondijke Goes Schoondijke Goes Goes en Schoondijke Kapelle Goes Aardenburg en Schoondijke Goes Goes en Schoondijke Goes Schoondijke Walcheren Kapelle Kapelle Goes Kapelle PJZ AGENDA Afd. West Zeeuws Vlaanderen - 14 mei: F.C. Peperbusse organiseert een voetbaltoernooi. Heb je zin om mee te doen, geef je dan op voor 6 mei bij Jan Scheele tel. 01174-327. 11 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de ka- nohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Diele- man tel. 01173-1341. Afd. Nrd.-Beveland - 19 mei: Schuurfeest op de boerderij van Ch. v.d. Bilt, Noordlangeweg 19 te Kats. Aanvang: 21.00 uur. Entree: leden 3,niet-leden 5, Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen - 10 juni: Groot feest vanwege het 50-jarig bestaan van de afdeling in de "Braakman" voor alle PJZ-ers doen. Een bewijs dat men eigen lijk op een ZLM-jongeren orga nisatie zat te wachten. Let wel, het ging op dat moment nog al leen om de boerenzoons. Misschien een beetje uit rivaliteit geboren werd op 10 juni in "Het Centrum" te Axel de eerste afde ling van ZLM-jongeren opge richt. Een gebeurtenis - ook toen - van groot belang in de agrari sche streek Axel, niet in het minst voor de jongeren. en oud-leden m.m.v. een live-band, een dansgroep en enkele sketchjes. Ook is er een koffietafel. De kosten hiervan bedragen 25,— p.p. Dit bedrag s.v.p. van tevoren overma ken op reknr. 392470527, p/a Lan- geweg 22 te Sluiskil. Als je er bij wilt zijn, en natuurlijk wil je dit meema ken, bel dan naar een van de bestuursleden of naar Anja (01157-1359). Afd. Schouwen-Duiveland - 20 mei: Voorstelling van Herman Finkers te Knokke. We vertrekken per bus van af de parkeerplaats op de hoek laan van St. Hilaire, Scheldestraat te Zie- rikzee. Vertrektijd: 17.30 uur. Aan komst 1.00 uur in Zierikzee. Kosten: 15,— voor leden; 20,— voor niet-leden. Opgave bij Anette Kuyper, 01110-16934. 9,10 en 11 juni: Kampeerweekend in de omgeving van "Oisterwijk". Wil je mee, geef je dan op bij Anette Kuyper, 01110-16934. Afd. Tholen/St. Philipsland - 15 mei: Fietsen barbecue. Dit jaar lijkse evenement begint dit jaar op een andere plaats. Vertrek om 13.30 uur bij de Fam. Kosten aan de Puitsedijk. Bij slecht weef gaan we naar El Paso! Provinciaal - 22 mei: Vergadering Hoofdbestuur in het "Pannenhuis" te Hoogerheide. 27 mei: Landelijke sportdag te Ze venbergen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19