Vlinderstruiken in het vlinder jaar 1989 tulntfpi Tuincentrum Beveland zelfstandig verder hlppl/ch n c. j. nouse beveland bv. De Vlinderstichting heeft 1989 tot 'Nationaal Vlinderjaar' uitge roepen. Zij hoopt in dit jaar met andere organisaties een groot aantal aktiviteiten uit te voeren, om bij een zo breed mogelijk pu bliek de belangstelling en daar mee de zorg voor de Nederlandse dagvlinders te wekken. Uitgebreide aktie voor de dag vlinders is hard nodig, want deze diersoort is sterk bedreigd. In de laatste decennia zijn veertien soorten uit Nederland verdwenen en bijna vijfentwintig soorten zijn sterk achteruitgegaan. Oorzaak van de achteruitgang is vooral het verdwijnen van ge schikte leefplaatsen voor onze dagvlinders. Tuineigenaren kunnen een be langrijke bijdrage leveren aan verbetering van leefplaatsen voor vlinders door planten aan te planten waar vlinders voor hun bestaan bij gebaat zijn. Een ui termate geschikte en interessante plant is de vlinderstruik of Buddleja. Vlinderstruiken Vlinderstruiken zijn prachtige bloemheesters die gedurende lan ge tijd in de zomer bloeien. Die bloemen serveren de voor vlin ders zo belangrijke nectar. Door die kombinatie van ingetogen kleurenpracht en levendig vlin derspel is de vlinderstruik een plant die in geen enkele tuin mag ontbreken. Dominee Adam Buddie De Engelse dominee Adam Buddie was behalve herder en le raar een enthousiast plantenman en van zijn reizen in de vreemde bracht hij vaak interessant lij kende vondsten mee. Zo introdu ceerde hij aan het eind van de ze ventiende eeuw vanuit China de vlinderstruik. Zijn naam is blij vend aan de vlinderstruik ver bonden want de verlatiniseerde naam Buddleja is er aan ont leend. Niet alleen soorten van het geslacht Buddleja zijn voldoende winterhard. Een aantal echter wel al is in strenge winters enige bescherming geboden. Toepas bare soorten in tuinen zijn: Buddleja alternifolia Buddleja alternifolia is de minst bekende soort. Het is een voor- jaarsbloeier die sterk afwijkt van de meer bekende zomerbloeiende vlinderstruiken. Zijn geringe be kendheid ten spijt is het een schitterende heester die in mei- juni bloeit met licht-lila welrie kende bloemen in dichte bundels. Het is een brede ongeveer drie meter hoge heester die groeit met sierlijk overhangende dunne twijgen. Belangrijk om te weten is dat de bloemen verschijnen aan het overjarige hout, want daaruit vloeit voort dat de voorjaars- snoei die voor alle andere vlin derstruiken zo belangrijk is, hier achterwege moet blijven. Buddleja davidii is de soort die ons de bekendste cultivars voor de tuin levert. De meestal ander half tot twee meter hoge struiken Buddleia davidi. bloeien van juli tot oktober met pluimen die in kleur afhankelijk van de cultivar variëren van wit lichtlila tot donker paarsrood. De bloemen verschijnen aan de takken die vanaf het voorjaar aan de struik ontstaan. Van Buddleja davidii zijn de vol gende cultivars het meest inte ressant: 'Black Knight'is de donkerste en bloeit met zeer donker purpe ren bloemen in een forse tros. 'Border Beauty', is wat minder hoog en goed vertakt. Bloeit rijk met middelgrote diep lila-paarse pluimen. 'Empire Blue' is een bescheiden groeier met kleinere bloemplui- men in een apart diep blauwe kleur. 'Ile de France', zeer populair rijk bloeiend met diep paarse middel grote trossen. 'Nanho Blue', is de kleinste, heeft smalle blaadjes, een over hangende bloeiwijze en bloeit rijk met lila-blauwe bloem- pluimen. 'Royal Red' is de roodste cultivar die met middelgrote trossen mooi roodachtig purperen bloemen draagt. Nieuwe aanwinsten Van de pogingen om door krui singen van winterharde met niet winterharde soorten het sorti ment te verbreden zijn volgende cultivars het resultaat: deze vlin derstruiken zijn redelijk winter hard maar bij strenge winters is afdekken aan te bevelen. 'Lochinch', is een bossige groeier die opvalt door de zilverwit be haarde onderzijde van de blade ren. De zeer talrijke bloemtros sen zijn prachtig mauve-blauw van kleur. 'Sungold' is een vreemde eend in de bijt van de lila-paarse bloe men. Deze struik bloeit met geel- oranje bloemen in deels bolvor mige en op het eind van stengel puntige bloempluimen. 'Pink Delight' is de jongste aan winst. Diep-rose bloempluimen van flinke afmetingen hebben de ze vlinderstruik in korte tijd zeer populair gemaakt. Vlinderstruiken houden van een zonnige standplaats en een voed zame doorlatende grond. Op nat te plaatsen sterven ze gemakke lijk af. In de winter kunnen ze soms sterk invriezen. In strenge winters is afdekken wenselijk. Om veel nieuwe rijk bloeiende scheuten te verkrijgen dienen in het voorjaar alle takken sterk te worden ingesnoeid tot zo'n 15-35 cm boven de grond. Vlinderstruiken kunnen worden aangeplant in de border, in kom binatie met andere heesters en vasteplanten, met rozen, en een mooie positie is ook de vlin derstruik als solitair tussen bo- dembedekkende vasteplanten. Vlinders in uw tuin Behalve vlinderstruiken zijn er nog tal van andere planten die voor vlinders belangrijk zijn. Denk maar aan de herfstbloeien- de hemelsleutel, damastbloem, lavendel, zomeraster en nog veel meer. De vlinderstichting heeft een boekje uitgegeven waar zeer in- struktief de toepassing van plan ten voor vlinders in uw tuin wordt beschreven. Het boekje vertelt eerst iets over vlinders, over vlinderplanten en over de inrichting van de tuin met het doel vlinders zo veel mogelijk aan hun trekken te laten komen. Het boekje is te koop op ons tuincentrum voor ƒ9,50 en u kunt het bestellen door overma king van ƒ11,25 (inkl. porto kosten) op giro 5134425 t.n.v. Vlinderstichting Wageningen, onder vermelding van 'Vlinders in uw tuin'. Tuincentrum Beveland B.V. te Goes is onlangs zelfstandig geworden. De verzelfstandiging werd doorge voerd in de vorm van een z.g. mana gement buy-out: de aandelen van het dochterbedrijf werden door be drijfsleider C.J. Nouse overgeno men van het moederbedrijf. De onderneming aan de Nieuwe Rijksweg te Goes was sinds het eind van de jaren '60 een dochterbedrijf van BV Zaadhandel en Boomkweke rijen Wed. P. de Jongh te Goes. Tegelijkertijd nam directeur J. Bur ger uit Tuincentrum Beveland de vruchtboomkwekerij over. Dit be drijfsonderdeel, aan de Oude Zand dijk in Heinkenszand, wordt zelfstandig voortgezet onder de naam J. Burger Boomkwekerijen. Tuincentrum Beveland gaat zich nu concentreren op de reeds bestaande overige activiteiten: hoveniersbe drijf, architectuur, landschaps architectuur en tuincentrum. Directeur-eigenaar C.J. Nouse grijpt de verandering van bedrijfsstructuur aan, om nog dit jaar het tuincen trum aanzienlijk te vernieuwen en uit te breiden. Overdekt. Een aanmerkelijk deel van het ver koopgedeelte van het tuincentrum zal overdekt worden. Er wordt ook een nieuwe kas gebouwd, waardoor de kasruimte zal verdubbelen van 600 naar 1200 m2. In de nieuwe kas zal onder meer een afdeling kamerplanten worden on dergebracht en een afdeling binnen- huispottèrie. Die heeft het tuincen trum nu niet. Het voorjaar is altijd een prach tig jaargetijde. Het frisse groen, de bloesempracht, de opkomst van de gewassen en het jonge le ven doen ons altijd weer verba zen en genieten. Ook in hippisch opzicht, want de weiden worden nu weer gestoffeerd met merries en veulens. Volop goede, gezon de veulens en menigeen koestert er hoge verwachtingen van. He laas hebben, zoals altijd, enkele veulens de geboorte niet over leefd en betekent dit een grote te leurstelling voor de betreffende fokkers. Maar gelukkig is het bij de meesten goed gegaan. Opvallend is dit jaar de toegeno men belangstelling bij de warm bloedfokkers voor de kunstmati ge inseminatie (KI). Door een aantal praktische aanpassingen zijn er nu korte lijnen tussen het KI-station, waar de inseminatie verricht wordt en het Sperma Win Station, waar de hengst staat, waardoor de bevruchtings resultaten nu uitstekend zijn, ter wijl ook de kosten teruggebracht konden worden. Dit jaar staan Calypso en Ladalco middels KI sterk in de belangstelling. Het ziet er naar uit dat de KI ook bij paarden in de nabije toekomst onmisbaar zal blijken te zijn. Het baanbrekende werk dat door de Stichting Paarden KI Zeeland is verricht, mag hierbij wel eens ge noemd worden. In de tuigpaardenfokkerij in Zee land beleven we een unicum. Waar voorheen de tuigpaardmer- ries aan verschillende hengsten in den lande werden toevertrouwd, is de keuze nu unaniem gevallen op de voor het eerst in Zeeland dekkende hengst Unicum, die voor een goede fokindex be schikt, zodat hij wellicht de tuig- paardfokkerij hier een stoot in de goede richting kan geven. Het is trouwens ook dit jaar voor het eerst dat van tuigpaardhengsten de indexen berekend zijn. Voor de rijpaardhengsten was dit al 2 jaar eerder het geval. De vergelij king met de rundveefokkerij wordt steeds duidelijker. Met de komst van het voorjaar worden de aktiviteiten ook van binnen (indoor) naar buiten verplaatst. De eerste grote wedstrijden zijn al onder gunstige weersomstan digheden verreden. Op Pinkstermaandag staat in Axel het grote internationale concours hippique te wachten, een trekpleister voor velen. En op Pinksterdrie start op Walche ren het ringrijdersseizoen, al zijn er al enkele demonstraties in Vrouwenpolder en Vlissingen verreden. Het groene seizoen draait dan ook al weer volop. De algemene indruk was redelijk. Dat kan straks meevallen als de paarden voor de centrale keuring goed getoilletteerd worden voor gebracht, daar was in een aantal gevallen nu blijkbaar wat weinig tijd voor geweest. Mailcoach Iets heel bijzonders kreeg ik on langs te zien bij L.J. Brouwer te 's Heer-Hendrikskinderen. Daar stond een spiksplinter nieuwe Mailcoach van geheel Neder lands fabrikaat, waaraan door Brouwer de laatste hand werd ge legd en wel in de vorm van het aanbrengen van de stoffering. Sinds enige tijd heeft hij zich als rijtuigstoffeerder gevestigd, waartoe een mooi nieuw koets huis annex werkplaats is bijge bouwd. Het was een geheel au thentieke Mailcoach met enkele moderniseringen, zoals kogella gers en schijfremmen. Wie had kunnen vermoeden dat een der gelijk kapitaal rijtuig anno 1988 in Nederland gefabriceerd zou worden. Er staat zelfs al een tweede op stapel voor eksport. Die eksport kan toch vreemd lo pen. Zo gaat de hoefijzerfabriek Kerckhaert B.V. in Vogelwaarde de produktie uitbreiden van 30.000 ijzers per dag naar 40.000 ijzers per dag en dat is hoofdzaak voor de eksport. Naast de EG is de eksport naar Canada zo sterk gegroeid, dat uitbreiding nood zakelijk werd. In het kader van de nieuwe Wet Gezondheid en Welzijn Dieren is de diskussie over coupeerverbod weer opgelaaid maar misschien hebben de politici nu andere din gen aan hun hoofden en laten ze dit weer even met rust. De var kenshouderij liet al een duidelijk geluid horen en dat klonk verre van instemmend. Misschien we ten we in het volgend nieuws meer hierover. De heer Nouse: "Het is de bedoeling dat eind dit jaar het tuincentrum zoda nig is veranderd dat 'alles voor binnen en buitenop één adres verkrijgbaar is". Vrijdag 12 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11