Bestrijding van gele en bruine roest in wintertarwe Onkruidbestrijding in uien kan goedkoper! BASF Epipre-ziekteoverzicht nr. 1 periode 17 april - 1 mei 1989 GEVORDERD MET BASAGRAN. De groei van stamslabonen wordt vaak be lemmerd door de woekering van onkruiden. Gelukkig is er Basagran® van BASF. Heeft een effectieve werking tegen vele probleem onkruiden. Uw leverancier weet precies hoe u een hogere opbrengst kunt behalen. Ill HOU DE GROEI ERIN. MET BASE Als gevolg van de zachte winter heeft de tarwe zich dit voorjaar vlot ontwikkeld. De meeste percelen tarwe liggen nu circa 10 dagen in gewasontwikkeling voor op het gemiddelde over meer dere jaren. Deze voorsprong is gro ter geweest maar door het vrij koude weer in april was de gewasontwikke ling wat trager. Half april kon in de vroegste perce len ontwikkelingsstadium DC 32 worden waargenomen. In deze pe riode zijn in 233 percelen waarne mingen verricht. Dit is minder dan de helft van het aantal percelen dat deelneemt aan Epipre. Oogvlekkenziekte De omstandigheden voor ontwikke ling van oogvlekken waren dit jaar gunstig. In 32°7o van de percelen werd dan ook oogvlekkenziekte ge- konstateerd. Op 6van de percelen is een bestrijding tegen voetziekten uitgevoerd. Gele roest Gele roest werd in 11 °7o van de per celen waargenomen, verspreid over het hele land, met uitzondering van de Noord-Oost-Polder, Oostelijk Flevoland, West-Brabant en Zuid- Limburg. In de aangetaste percelen was het gemiddeld aantal aangetaste bladeren 7. Gele roest werd voorna melijk in de rassen Kanzier, Kraka, Pagode en ook Obelisk aange troffen. Bruine roest Op een beperkt aantal percelen is bruine roest waargenomen. Het be trof hier de rassen Pagode en Obe lisk. Gemiddeld waren 3 bladeren in het beoordeelde monster in deze per celen aangetast. Meeldauw In 18% van de percelen werd meel dauw gekonstateerd. Het betreft percelen in de Veenkoloniën en Midden- en Zuid-Nederland. Het ge middelde aantal aangetaste bladeren bedroeg 14. 1 mei 1989 1 mei 1989 Schimmelziekten kunnen de opbrengst van tarwe sterk verlagen. Om opbrengstderving te voorkomen kunnen chemische bestrijdingsmid delen ingezet worden. Door een voor gele en bruine roest minder vat baar of minder gevoelig ras te telen kan bespaard worden op de kosten van bestrijdingsmiddelen. De tarweteler dient van het gekozen ras deze eigenschap te kennen; evenals het ziektebeeld van gele en bruine roest, zodat eventueel tijdig kan worden ingegrepen. Een re gelmatige kontrole van het gewas is daarvoor nodig. Kies verder voor het juiste middel en let ook goed op de vereiste spuitomstandigheden. Gemiddeld percentage halmen aan getast door oogvlekkenziekte. 1 mei 1989 Ziekteoverzicht per 1 mei 1989 Aantal percelen waarvan waarneming is doorgebeld bedraagt 233 oogvlekken gele roest bruine roest meeldauw Ir. J. Leferink percentage aangetaste percelen 32 11 5 18 percentage aantasting in de aangetaste percelen 10 3,5 1,5 11,7 Gemiddeld percentage bladeren aan getast door gele roest (waarneming op bovenste vijf bladlagen, indien aanwezig). Gele roest Er bestaan tussen de rassen verschil len in vatbaarheid voor gele roest. Van deze ziekte bestaan meerdere fysio's (stammen) waarvoor rassen verschillend vatbaar kunnen zijn. Vorig jaar hebben zich weer drie nieuwe fysio's gevormd. Hierdoor wordt de kans op aantasting van tot nu toe resistente rassen vergroot. Aar t W l ®f eW.e i Gemiddeld percentage bladeren aan getast door meeldauw (waarneming op bovenste drie bladlagen). De onkruidbestrijding na opkomst in uien kan goedkoper indien in een eerder stadium wordt begonnen. Vanaf 4 cm gewaslengte kan op klein onkruid de kombinatie 3,5 kg of 4 Itr propachloor 1 kg Lironi- on worden ingezet. Het saldo van zaai-uien staat de af gelopen jaren onder druk. Kosten besparing zal mede, daar waar mo gelijk, ervoor moeten zorgen dat het saldo acceptabel blijft. Dit is voor u als teler één van de mogelijkheden om de teelt aantrekkelijk te houden. U heeft immers geen invloed op de prijsvorming. Wanneer we op de kosten van de onkruidbestrijding willen besparen is het zeer belangrijk dat hiermee geen extra risiko's wor den genomen. Het zal namelijk al snel duurder zijn om een vervuild perceel met de hand schoon te maken. Bij het verschijnen van dit artikel is het niet zinvol meer om nog over het belang, de keuze en de toepassing van de bodemherbiciden te schrij ven. Dit is reeds een gepasseerd stati on zodat alleen de na-opkomst on kruidbestrijding onder de loep wordt genomen. Het "oude" on- kruidbestrijdingssysteem was geba seerd op veiligheid voor het gewas. Eerst wachten tot de uien voldoende sterk zijn (meer dan 6 cm gewasleng te) en dan het onkruid te lijf gaan. Het nadeel hiervan is dat het on kruid niet achterblijft en daarmee ook sterk is ten tijde van de bestrij ding. Gevolg is dat er hoge doserin gen, evt. aangevuld met olie, ge bruikt moeten worden die agressief zijn voor zowel het gewas als de por temonnee. Om tot een kostenbesparing te ko men bij de onkruidbestrijding in ui en heeft de SNUiF afgelopen jaren ervaring opgedaan met een ander ge bruik van de huidige chemische mid delen. Er is met name geprobeerd om het onkruid in een klein stadium op te ruimen zonder het gewas een groeistilstand te geven. Uit deze proeven is gebleken dat de kombinatie 3,5 öf 4 Itr. propachloor 1 kg Lironion vanaf een ge waslengte van 4 cm veilig kan wor den gebruikt. Deze kombinatie heeft op klein on kruid goede resultaten bereikt. Naast een kostenbesparing heeft de kombinatie propachloor Lironi on het voordeel dat deze nawerking geeft, veroorzaakt door het bodem herbicide propachloor. Deze kombi natie moet met 400 Itr water per ha en een midden grove druppel gespo ten worden. ing. B. van der Spek CAT Barendrecht Mechanische bestrijding kan ook een bijdrage leveren aan het onkruidvrij houden van het uiengewas. Dit betekent overigens niet dat chemische bestrij ding overbodig is. Tabel 1 laat zien dat deze kombinatie zeer konkurrerend in prijs is t.o.v. 5 kg Lironion vanaf 6 cm gewaslengte. GEBRUIKTE MIDDELEN 3,5 kg of 4 Itr propachloor 5 kg Lironion 1 kg Lironion evt. olie Gewasstadium vanaf 4 cm vanaf 6 cm Kosten 200,—/ha ƒ520,—/ha Tabel 1: Prijsvergelijking twee onkruidbestrijdingssystemen op basis van Handleiding 1989. 10 Een plant hoeft niet volledig re sistent te zijn. Als de schimmel een beetje wordt geremd door de plant zelf is een kleine aanvulling door het bestrijdingsmiddel om de ontwikke ling van de schimmel te stoppen al voldoende. Vatbaarheid belangrijkste rassen Obelisk is nog steeds resistent, maar als de ziektedruk hoog blijft kan de resistentie worden doorbro ken, met aantasting van gele roest als gevolg. Pagode en Kanzier zijn zowel als kiemplant als (vooral Kanzier) vol wassen plant vatbaar. Okapi is wel vatbaar, maar bij een lage ziektedruk is die onder kontrole te houden door spuiten. Urban en Kraka zijn in 1988 voor het eerst door een nieuw fysio aange tast, waardoor de kans op gele roest dit jaar mogelijk groter zal zijn. Arminda is nog steeds resistent. Bestrijding Zodra in vatbare rassen op de blade ren en stengels gele, in rijen gerang schikte sporenhoopjes worden waar genomen dient een bespuiting te worden uitgevoerd met: - 0,5 1 Bayfidan of - 0,5 1 Tilt 250 EC of met -1,-1 Corbel. Bestrijding zonodig herhalen. Ge bruik 200 1 water per ha en spuit met een middengrove druppel. Bij de minder vatbare rassen kan worden gewacht totdat zich kleine haarden hebben gevormd. Na het in de aar komen is de schade van een aan tasting gering. Gele roest komt het meest voor bij koele en vochtige weersomstandigheden Bruine roest Deze schimmelziekte treedt meestal pas later in het seizoen op de voor grond, alhoewel reeds in de afgelo pen winterperiode de ziektebeelden in het veld aanwezig waren. Om tot een uitbreiding van betekenis te ko men is een droger en veel warmer weertype nodig dan bij gele roest. Daarom zal normaal gezien zijn bestrijding (veel) later in het seizoen moeten plaatsvinden. De aantasting is te herkennen aan de bruine sporehoopjes, die verspreid over het blad aanwezig zijn. De ras sen, Granta, Kraka, Miller, Taurus en Tombola en in iets mindere mate Okapi zijn vatbaarder voor een aan tasting dan bijvoorbeeld Avir, Obe lisk, Pagode en Arminda. Bestrijding Een afzonderlijke bestrijding van bruine roest dient te worden uitge voerd zodra in de stadia F 9 tot F 10.5.1. aantasting wordt gekonsta teerd. Hiervoor komen de volgende middelen in aanmerking: - 0,5 1 Bayfidan of - 0,5 1 Tilt 250 EC of -1,-1 Corbel. De middelen die bij begin bloei kun nen worden gespoten tegen zgn. af- rijpingsziekten geven tevens bescher ming tegen bruine roest. Kraka zal een paar weken later nog eens apart tegen bruine roest gespoten moeten worden. Gebruik dan een ander type middel, in verband met resistentie ontwikkeling. Gebruik ook hier 200 1 water per ha met een middengrove druppel. C.J. Govers, bedrijfsvoorlichter CAT-Goes Vrijdag 12 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10