Nog veel onduidelijk rond leasen van melk Ondanks grote schade toch redelijk jaar voor OZH Hoofdbestuur in grote lijnen eens met indeling voorlichtingsteam Privo 16e Topkaderkursus afgesloten Hoofdbestuur blij met besluit financiering stormvloedkering J.C. Geluk hoopt op honorering toch al magere wensen akkerbouw Hoofdbestuur ZLM zeer verontrust over voortbestaan gelegenheidsarbeid Hoofdbestuur oneens met berekening rendement zoet water in 3e nota Waterhuishouding Aanplant snelgroeiend hout roept pachtwettelijke problemen op Snelle onderwerking mest in gemeenten rond Peel Woensdag, 5 april jl., hebben de 16 deelnemers aan de 16e Topkader kursus voor het Zuidwesten hun afsluitend "examen"gedaan. Na de ze winter driemaal vijf dagen intern in het Van Eegenhuis in Aarden burg geschoold te zijn in vergadertechniek en landbouwproblematiek op het vaktechnische en het politieke vlak vond er op de laatste bijeen komst in hotel Terminus in Goes een fiktieve bestuursvergadering plaats waarin de deelnemers beleidsvoorstellen moesten presenteren en verdedigen. De cursisten is door inleiders van overwegend buiten de landbouw in zicht gegeven in de plaats die de landbouw in Nederland inneemt in on ze totale maatschappij in de EG. "Waar staat de landbouw in onze samenleving, wat is haar houding ten opzichte van het milieu en hoe kan beter worden ingespeeld op de eisen die consumenten hebben ten aanzien van de kwaliteiten van produkten waren enkele hoofdlijnen tijdens de cursus. Op 23 maart jongstleden hield de Onderlinge Zuidelijke Hagelverze- kering haar jaarlijkse ledenvergadering in "Het Pannenhuis" te Hoo- gerheide. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Snoek, op het voor agrariërs enorme belang van een betrouwbare verzekering die bereid is tegen een redelijke premie en zonder winstoogmerk ha- gelrisico's af te dekken. Met name de akkerbouwers in Tholen kun nen, voor wat het jaar 1988 betreft, hierover meepraten. De schade die daar op 30 juni in zeer korte tijd ontstond, beliep namelijk enkele miljoenen guldens. De O.Z.H. nam hiervan ongeveer 1,75 miljoen gulden voor haar rekening. Desondanks kon het boekjaar woren af gesloten met een batig saldo van ongeveer dertig duizend gulden. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft maandag 4 april jl. met instemming kennis genomen van het feit dat lea sen van melk door Brussel is goedge keurd. Wel is men van mening dat er nog veel onduidelijkheid bestaat om trent de regeling. Duidelijk is in ie der geval wel dat het mestquotum op het oorspronkelijke bedrijf blijft bij huur van melkquotum. Veehouders die op of boven 125 kg P205 zitten op hun bedrijf kunnen dus geen melk bijhuren. De SEV zal via het ZLM-blad de regeling toelichten. De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen, gaf een nadere toelichting op de kortingscompensatie bij de melk quota. Door de EG zijn zoals bekend gelden beschikbaar gesteld om de Met genoegen constateert het hoofd bestuur dat de akties ten aanzien van de financiering van de stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg met succes zijn bekroond. "Leek het eerst dat de afsluiting van de Water weg voor een flink gedeelte ten laste van de waterschappen zou komen, thans kunnen we met tevredenheid constateren dat deze zaak toch via de algemene middelen geregeld gaat worden". Wel zit er nog een adder tje onder het gras. Het zou kunnen zijn dat de rivierdijkverzwaring over een wat langere termijn zou worden uitgesmeerd. Wanneer dit eindpunt Terugkijkend op de akkerbouw- akties zegt de voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J.C. Geluk te hopen dat minister Braks in Brussel voor de akker bouwsector resultaat boekt. "Zo niet, zo vervolgt Geluk", dan zal de Tweede Kamer - kamerbreed zo men dat noemt - daar de con sequenties uit moeten trekken ge zien de eerder gedane uitspraken. Wanneer dat niet leidt tot hono rering van onze magere wensen, zal er voor ons niets opzitten dan Het hoofdbestuur van de ZLM constateert dat de aanplant van snelgroeiend hout op landbouw grond in het kader van de set- aside regeling naast planologische mogelijkheden en moeilijkheden ook pachtwettelijke problemen oproept. Snelgroeiend hout is na melijk geen landbouwgewas. En dat betekent, dat men zijn rech ten als pachter zou kunnen ver liezen. Via het Landbouwschap zal getracht worden deze zaak toch te regelen desnoods via wij ziging van de Pachtwet. Zodoen de kan van deze EG-regeling ook in Nederland volledig profijt ge trokken worden, wanneer men daaraan wenst deel te nemen, al dus het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van de ZLM is het hartgrondig eens met de commissie Grondgebruik waar deze stelt zich niet te kunnen vinden in de bereke ning van het rendement van zoet wa ter zoals die opgenomen is in de in voorbereiding zijnde 3e Nota op de Waterhuishouding. In deze concept- Vrijdag 7 april 1989 nationale quotumkortingen in 1987-88 en 1988-89 op te kopen. Bij onvoldoende belangstelling voor de EG-opkoopregeling zijn de indivi duele quota's gekort met respectieve lijk 2°7o en 1%. De gelden die beschikbaar waren voor opkoop mo gen worden aangewend ter compen satie van het ingeleverde quotum d.w.z. besteden aan opkoop of ver goeding voor korting van de heffing- vrije hoeveelheid. Al diegene die in de periode 1987-88 en '88-89 zijn ge kort hebben recht op een vergoeding. De vergoedingen worden in 8 jaar uitbetaald d.w.z. van 1987 tot 1995. Vergoeding schorsing heffingvrije hoeveelheid In 1985 is het besluit genomen, dat in het jaar 2000 i.p.v. 1998 zou lig gen, zou dit nog te verteren zijn. Wanneer dit echter nog verder opge schoven gaat worden zou dit een slechte zaak zijn, aldus het hoofd bestuur. Het hoofdbestuur van de ZLM stemt voor wat het werkgebied van de ZLM betreft in met de voorgestelde andermaal Den Haag met een be zoek te vereren! Wij hopen dan als akkerbouw commissie van de ZLM weer op grote steun te mogen rekenen. Deze steun heeft het ons de laat ste weken erg gemakkelijk ge maakt om dat te organiseren wat we tot nog toe uitgevoerd heb ben. Wij zijn blij dat het nu zo gegaan is". De heer Geluk zegt de achterban en ook de akker bouwcommissie daar zeef erken telijk voor te zijn. Het hoofdbestuur van de ZLM is zeer verontrust over het voortbe staan van de gelegenheidsarbeid. Er komen uit de praktijk signalen dat de regels en voorschriften zodanig naar de letter worden gehanteerd dat er in feite geen gelegenheidsarbeid meer kan worden verricht. De ZLM zal zich tot het KNLC wenden om de noodzaak voor de land- en tuinbouw van de gelegenheidsarbeid te on derstrepen. Ook zou de politiek hier over indringend moeten worden be naderd. Ook de tuinbouwcommissie van de ZLM wijst erop dat in tuinbouw en fruitteelt bij o.a. de oogst ar- beidspieken ontstaan die door de aanwezige reguliere arbeidskrachten niet kunnen worden opgevangen. Ook de reguliere arbeidsmarkt kan deze pieken niet aan. In de praktijk wordt dan een beroep gedaan op huisvrou wen en scholieren. Dat gebeurt dan nota wordt het rendement berekend op basis van graslandgebruik met als uitkomst dat zoet water niet rendabel is. Het hoofdbestuur is van mening dat bij de rendementsberekeningen rekening moet worden gehouden met (toekomstige) ontwikkelingen in de agrarische sector zoals een intensive er in de periode '86-87 een tijdelijke schorsing van 4°7o zou plaats hebben met daarvoor een bepaalde vergoe ding in de periode 1987-88. Voor een verhoging van de tijdelijke schorsing met 1,5% werd geen vergoeding in het vooruitzicht gesteld. Thans is bij wijziging vastgesteld dat over 5,5% schorsing vergoeding wordt betaald. Voor de periode 1988-1989 is dit 10 Ecu per 100 kg. Voor de 3 daarop volgende perioden dit resp. 8, 7 en 6 Ecu per 100 kg, zo deelde de voorzit ter van de veehouderijcommissie mee. Veehouderij en stikstofbenutting De veehouderij en dan vooral de melkveehouderij wordt als voor naamste bron van NH3 uitstoot ge zien. Onvolwaardige (onbestendige) eiwitten spelen hierbij een voorname rol. Een overaanbieding van N zou hierbij een grote rol spelen. Volgens sommige berekeningen zou in de vee houderij van het totale N-aanbod maar 15% benut worden. "Er zal, zo zei Van Veldhuizen, nog veel studie nodig zijn om de N benutting te ver beteren, toch zal de sektor meer waarde toe moeten kennen aan de bestendige eiwitten en daar waar mogelijk zoveel mogelijk in de be drijfsvoering op in moeten spelen". indeling van de diverse voorlich tingsteams binnen de geprivatiseerde voorlichtingsdienst (Privo). Wel zou de regio-grens akkerbouw en volle- grondsgroenteteelt die dwars door het Land van Heusden en Altena loopt uit praktische overwegingen naar het oosten moeten worden ver legd. Dit gebied behoort in zijn tota liteit bij het Zuidwestelijk kleigebied. Verder is de (Zeeuwse) groenteteelt onder glas niet gelukkig met het feit dat men is ingedeeld bij het gebied Noord-Brabant/Gelderland. De voorkeur van de glastuinders gaat uit naar een indeling bij West- Nederland (Westland). Voorts lijkt het gewenst de grens tussen de volle- grondsgroenteregio en die van de ak kerbouw in Noord-Brabant gelijk te trekken. Overigens verandert er m.b.t. de formatie van de voorlich ting niet zo veel, vergeleken met de huidige situatie. in het kader van de gelegenheidsar beid waarvoor geen verzekerings plicht geldt mits men voldoet aan de voorwaarden. In de praktijk geeft dit veel problemen. Het ASF toetst de voorwaarden naar de letter ter wijl de tuinbouwcommissie van me ning is dat ze naar de geest moeten worden uitgelegd en toegepast. Het hoofdbestuur is van mening dat op korte termijn zekerheid moet worden verkregen in deze zaak. Mo gelijk kan voor gelegenheidsarbeid in het algemeen gaan gelden dat een nader te bepalen loonbedrag vrij gesteld wordt van sociale verzeke ringspremie, via een forfaitair systeem. Uitgezonderd zou daarbij kunnen worden werk dat wordt ver richt door scholieren en de pluk- werkzaamheden bij het fruit. Hier zou de bestaande gelegenheidsarbeid onveranderd van toepassing kunnen blijven. ring van het bouwplan. Het hoofd bestuur zal het KNLC mondeling en per brief op de hoogte brengen van haar mening omtrent het in de 3e Nota op de Waterhuishouding on juist gehanteerde uitgangspunt. Dat dit positieve resultaat niet in de laatste plaats te danken is aan de in 1988 tot stand gekomen samenwer king van een achttal onderlingen, werd door de voorzitter niet onder stoelen of banken gestoken. Hij toonde zich dan ook verheugd over het feit dat deze onderlinge maat schappijen uit het gehele land elkaar gevonden hebben in de Onderlinge Herverzekering Maatschappij "Agri- Ver". "In de eerste plaats is hierdoor een grote geografische spreiding ont staan, terwijl verder door dit geza menlijk optreden de herverzekeringspremie in belangrijke mate is gedaald. Door gezamelijke pooling van de schade tot een be paald promillage van het verzekerd bedrag is voorts een breder draag vlak ontstaan. Dit heeft in 1988 reeds een duidelijk positieve werking ge had," betoogde de heer Snoek. De hoofdtaxateur, de heer J. de Koeyer, deelde mee dat ondanks de enorme schade, de taxaties vlot zijn verlopen. De problemen waarvoor men zich gesteld zag, waren niet ge ring, doch door de grote inzet van de taxateurs kon de schade binnen een redelijke termijn worden vastgesteld. De voorzitter bracht dank aan alle betrokkenen voor de vlotte wijze van afhandelen. De vergadering besloot éénstemmig het batig saldo aan de reserve toe te voegen. Voorts werden de heren M. Meulenberg te Rilland-Bath en C.A. Noteboom te Klundert respektieve- lijk als secretaris en bestuurslid herkozen. De heer A.C. Boudeling te Dintel- oord was statutair niet herkiesbaar. De voorzitter bedankte hem voor de inzet waarmee hij ruim drie zit tingsperioden zijn inbreng heeft ge had en bood hem een boek aan over de geschiedenis van de landbouw. Uit het jaarverslag over 1988 blijkt o.m. dat het totale premie-inkomen in 1988 624.404,bedroeg waarvan 583.138,hagelpremie en 41.266,stormpremie. Aan resti tutie werd een bedrag terugbetaald van 106.374,De verzekerde ka pitalen bedroegen voor hagel en storm respektievelijk 155.359.139,— en ƒ6.559.760,—; ten aanzien van vorig jaar een stij ging met plm. 13.350.000,en 970.000,De verzekerde opper vlakte steeg van 21.500 ha naar 23.985 ha. Het gemiddeld verzekerd bedrag per ha nam af van 6.558, tot 6.478,Derhalve een daling van 80,per ha. Schade Tholen 30 Juni ontlaadde zich in het westen van Tholen een hevige onweersbui die gepaard ging met een enorme ha- gelval. Enkele duizenden hectaren werden in een kwartier tijd zwaar be schadigd. De totale hagelschade bedroeg 1.777.248,35 terwijl later nog een stormschade werd getaxeerd van 9.708,50. De taxatiekosten bedroe gen respektievelijk 53.837,35 en 835,Het aantal beschadigde percelen met uitkering bedroeg respektievelijk 286 en 4. De gemeenten Asten, Deurne, Hel den, Horst, Meyel, Nederweert, Se- venum en Venray hebben onlangs afgesproken dat de op het land uitge reden mest binnen zes uur dient te worden ondergewerkt. De acht Bra bantse en Limburgse gemeenten rond het natuurgebied De Groote Peel hebben deze bepaling opgeno men in hun APV (Algemene Politie Verordening). De maatregel is bekend gemaakt tij dens een voorlichtingsavond voor agrariërs over het milieu. De regel is bedoeld om de ammoniakuitstoot en de stankoverlast sterk terug te drin gen. Het betekent een aanscherping van de oude regelgeving, waarbij de mest binnen 24 uur moest worden ondergewerkt. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9