Sovjet Unie snakt naar samenwerkingsovereenkomsten met het westen Huur/verhuur van melkquo tum vanaf 2 april mogelijk "Problematiek rotganzen oplossen door aanleg fourageergebieden buitendijks" NAJK kiest voor offensieve benadering milieu Ontheffing verordening vergelingsziekte bij bieten A.A. van Nieuwenhuijzen: In hoeverre Gorbatsjov. en zijn aanhangers er in zullen slagen pe- restroika en glasnost (herstruktu- rering en openheid) definitief in gang te doen vinden in het poli tieke en ekonomische bestel van de Sovjet Unie is nog zeer de vraag. De jeugd steunt de presi dent maar hij moet bij een groot deel van het zittende partij kader en bij veel oudere mensen op flinke tegenstand rekenen. Sinds kort mogen dankzij de pe- restroika, kolchozen, sovchozen en verwerkende (agrarische) in- dustriën rechtstreeks zaken doen met westerse landen. Toestem ming voor het afsluiten van han- delskontrakten vanuit het in Moskou gecentraliseerde logge burokratische staatsapparaat is niet meer vereist. De leiders van het agro-industriële komplex in de Sovjet Unie wachten de uit slag van de politieke strijd be paald niet af en grijpen de door Gorbatsjov geboden ruimte met gretige handen aan. V. Beletsky Deze week heeft een bij Moskou gevestigde Sovchoz voor het eerst een lading komkommers aan Ne derlandse handelsbedrijven gele verd. Met de verkregen deviezen zal de noodzakelijke aanpassing van het tuinbouwkomplex kun nen worden gefinancierd. Met de perestroika is namelijk ook vast gelegd dat de staatsbedrijven zich financieel zelf moeten gaan be druipen en dat verliezen niet meer uit de staatskas zullen wor den bijgelegd. Steeds meer en steeds gretiger worden daarom door de bedrijfsleiders kontakten gezocht met westerse bedrijven. In ruil voor agrarische produkten als komkommers, tomaten en zelfs bloemen probeert men valu ta, technologische kennis en ma chines te verwerven. De oud-ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer V. Beletsky heeft zelfs een 'partikulier' buro opgericht dat bemiddelt bij het tot stand bren gen van kontrakten en bij het aangaan op grote schaal van joint-ventures. Zo heeft hij be middeld bij een kontrakt met Cebeco-Handelsraad in het ka der waarvan 20 Russen deze zo mer naar Nederland komen om De ingang van een-kolchoz (koöperatief landbouwbedrijf) kennis te nemen van de Neder landse landbouw. Meer van der gelijke samenwerkingsovereen komsten kunnen de komende ja ren worden verwacht. Volgens Beletsky snakt de Sov jet Unie naar samenwerkingsover eenkomsten met het westen. 'Amerika, Zweden en West- Duitsland zijn jullie al voorge gaan. Waar blijft Nederland zo vraagt hij zich wat teleurgesteld af'. Volgens de oud ambassadeur zijn er han- delsperspektieven op het gebied van de levensmiddelentechnolo gie, de veredeling, de biotechno logie, de automatisering, handel en verwerking van hout maar ook op andere terreinen zijn de mogelijkheden legio. 'Hier ver andert echt iets'. Om dat te on derstrepen meldt hij dat binnen afzienbare tijd iri Moskou een valutabeurs wordt geopend. J. Wierenga Vanaf 2 april mogen producenten, die aan dezelfde zuivelonderneming melk leveren, hun melkquotum (of een deel daarvan) tijdelijk van el kaar huren. Tijdelijk houdt in: voor de duur van één superheffingsjaar (april tot april). Ook degenen die een konsumentenquotum hebben (dat is melk of zuivelprodukten recht streeks leveren aan de konsument) krijgen deze mogelijkheid. Dit onder meer heeft minister Braks besloten. De voorwaarden, waaronder het tij delijk overdragen van melkquotum wordt toegestaan, komen in het kort op het volgende neer. Men kan maximaal 75.000 kg melkquotum per bedrijf huren. De verhuurder moet per transaktie minimaal 10.000 kg afstaan. Is zijn totale melkquo tum minder dan 10.000 kg, dan moet hij het gehele quotum in één keer verhuren. Iemand, die melkquotum verhuurt, kan niet in hetzelfde heffingsjaar te gelijk quotum huren. Dit geldt ook voor de omgekeerde situatie. Even min mag iemand, die melkquotum verhuurt, in hetzelfde heffingsjaar dat quotum permanent overdragen (zoals bij verkoop). Pas in een vol gend heffingsjaar kan men het tijde lijk verhuurde melkquotum perma nent overdragen. Registratie van zo'n permanente overdracht kan echter wel meteen plaatsvinden. Ook pachters kunnen melkquotum huren of verhuren. Hoofdregel is, dat zij rekening moeten houden met de belangen van de verpachters. Zo moeten zij er voor zorgen, dat ze aan het einde van de pachtovereenkomst het quotum aan de verpachter kun nen teruggeven. Vetgehalte Het vetgehalte van het gehuurde quotum wordt meeberekend bij de vaststelling van het vetgehalte van het nieuwe quotum, dat wil zeggen, inklusief het gehuurde gedeelte. Ui teraard moet men in alle gevallen van huur/verhuur de regels van de mestwetgeving in acht nemen, zodat een eventuele toename van de melk veestapel binnen de maximaal toe gestane grenzen van de mestproduk- tie blijft. Het Produktschap voor Zuivel neemt de uitvoering op zich. Zij zal ook kontroleren, of men voldoet aan de gestelde voorwaarden. Over de wijze, waarop aanvragen kunnen worden ingediend, zal het Produkt schap nadere informatie ver strekken. Na verloop van een jaar zal een eva luatie plaatsvinden. Op basis hier van zal de minister bezien, of en op welke manier het huren van melk quotum wordt voortgezet. "Leg buitendijks fourageerge bieden aan voor rotganzen op eenzelfde landbouwkundige- en technische wijze als nu binnen dijks plaats vindt. Zorg dat er voldoende voedsel van goede kwaliteit is en we zijn af van het probleem van de rotganzen op de wintertarwepercelen". Deze sug gestie deed de heer A.A. van Nieuwenhuijzen uit St. Philips- land 23 februari jl. in "De Meul- vliet" te Tholen op een bijeen komst over de ganzenproblema- tiek georganiseerd door de Ver eniging Natuurvrienden op Tho len en St. Philipsland. Van Nieuwenhuijzen die hier sprak namens de landbouw pleit voor de aanleg van natuurlijke fourageergebieden waarin het voedsel is afgestemd op de be treffende in het wild levende diersoorten. "Zolang we dat niet doen zijn we verkeerd bezig". Van Nieuwenhuijzen uitte kritiek op het feit dat het ministerie van landbouw steeds minder de boer als natuurvriend betrekt bij de verzorging en instandhouding A.A. van Nieuwenhuijzen van flora en fauna op het platte land, waardoor onnodig schok effecten teweeg worden ge bracht. Als voorbeeld schetste hij hoe de landbouw al jaren geleden heeft opgemerkt dat rotganzen fourageren op binnendijkse gronden terwijl dat voor 1980 ei genlijk nooit was voorgekomen. Volgens van Nieuwenhuijzen spelen daarbij twee faktoren een rol nl. een groeiende populatie en de achteruitgang van de kwaliteit van het voedselaanbod buiten dijks. "De rotganzen voorspel den naar mijn mening reeds dat door verontreinigingen vooral de smaak en misschien ook de voe- derwaarde van het voedsel ver minderde. Was er een ziekte on der het zeegras? Van Nieuwen huijzen is van mening dat de mens hieraan schuldig is. Door de aanleg van goede graasgron- den buitendijks dient hieraan zo snel mogelijk iets gedaan te wor den. "En wanneer de rotganzen hier niet zijn moeten die gebieden door deskundigen worden onder houden bij voorkeur door agra riërs die het vak verstaan. Daarmee kan dan ook een eind komen aan de onnatuurlijke tak- tiek van de verjaging binnen dijks. "Geef de rotgans waar ze recht op heeft nl. lekker eten in alle rust en weer buitendijks..." J.W. 'Milieuvriendelijk produceren is voor het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt net zo'n belangrijke doelstelling als het streven naar rede lijke inkomens voor agrarische ge zinnen en verlichting van de bedrijfs overname'. Dat stelde voorzitter Jos Roemaat op 30 maart op het NAJK-kongres in de Reehorst te Ede. De offensieve benadering van het milieu. De NAJK-voorzitter: 'Schoner pro duceren beschouwen we als een uit daging voor de toekomst. Het NAJK wil een voorhoede-funktie vervullen in het streven naar een schonere land- en tuinbouw. Alleen als we er in slagen de milieuvervui ling rigoureus terug te dringen, kun nen wij spreken van een leefbare toe komst voor volgende generaties. Jongeren vervullen hierin een sleu telrol'. Een schoon produktiemilieu is vol gens Roemaat een keiharde produk- tiefaktor voor de land- en tuinbouw om nu en in de toekomst gezonde en kwalitatief goede produkten te kun nen 'oogsten'. "We hebben alle be lang bij schoon water, schone grond en schone lucht. Vandaar dat we mi nister Nijpels van harte steunen in zijn streven de milieuvervuiling door de industrie en het verkeer drastisch terug te dringen". Voorlichtingsbehoefte 'Heel duidelijk is ons de afgelopen winter geworden dat er onder agrari sche jongeren een enorme behoefte bestaat aan informatie over milieu vriendelijker produceren. Het NAJK konstateert dat de landbouw voorlichting op dit moment helaas onvoldoende is toegerust het milieu vriendelijker produceren te stimule ren en te begeleiden. Het is dringend noodzakelijk dat landbouwvoorlich ting beter wordt toegerust'. Aan de slag Het NAJK vindt het van uitermate groot belang dat alle agrariërs leren het bedrijf milieuvriendelijker uit te oefenen. Bij het ministerie van VROM heeft het NAJK daarom een milieu-edukatieprojekt mineralen- boekhouding en een milieu- edukatieprojekt geïntegreerde akker- en tuinbouw op tafel gelegd. Het NAJK wil op korte termijn grootscheeps aan de slag'. Voorzit ter Jos Roemaat voegde daar gelijk aan toe: "Redelijke prijzen en redelijke inko mens in alle agrarische sektoren zijn voorwaarden om milieuvriendelijk te kunnen boeren". De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant heeft onlangs ontheffing verleend van het verbod om voeder- en sui kerbieten voor zaad winning te telen. Deze ontheffing is in het belang van de bietenteelt (veredelingswerk) ver leend onder een groot aantal voor waarden. Voor een beperkt aantal kleine locaties is ontheffing verleend aan het Kweekbedrijf en Zaadhan- del Van der Have B.V. te Rilland en het I.R.S. te Bergen op Zoom in ge bieden waar nagenoeg geen bieten geteeld worden. De perceeltjes waar voor ontheffing verleend is zijn gele gen in de Wouwse Plantage, Ossen- drecht, Bergen op Zoom, Halsteren Vrijdag 7 april 1989 en Putte. Voor het toezicht en de na leving van de gestelde voorwaarden is een Controle Commissie ingesteld. De Controle Commissie zal alles nauwlettend volgen en bietenperce len van derden in de omgeving van de locaties waarvoor ontheffing is verleend bij de controle betrekken. Indien in de loop van 1989 bietente lers van mening zijn dat in hun bie tenpercelen vergelingsziekte op treedt die mogelijk het gevolg is van nabij gelegen zaadbieten veldjes die nen zij zich te melden bij de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap voor Noord-Brabant, Postbus 512, 5000 AM te Tilburg (tele- foonnr. 013 - 426429).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5