Statenleden stellen vragen over ernstige situatie akkerbouw K. de Vries onderscheiden bij zijn afscheid van het melkonderzoek Gemert bindt strijd aan met mestoverlast KNLC: herbezinning over Privo noodzakelijk PERSONALIA Hoogste punt Avéro Residentie bereikt Verdubbeling aantal gemeentelijke milieu-ambtenaren Nijpels: In 2000 alleen geïntegreerde teelten Tot 1992 bijna 14 miljoen extra voor milieu in Noord-Brabant De statenleden D. Eveleens, G.L.C.M. de Kok en H. Venekamp hebben GS vragen gesteld over de ern stige situatie in de Zeeuwse akker bouw. Naar aanleiding van en in aansluiting op eerdere vragen van de heer J.M. Geluk die een suggestie deed voor een marktonderzoek (zie landbouwblad 27 januari) vraagt het drietal het volgende: - Deelt u onze mening dat het voor het voortbestaan van de Zeeuwse ak kerbouw belangrijk is om naast het door hem gevraagde en inmiddels door u toegezegde marktonderzoek, ook onderzoekingen te stimuleren, die de Zeeuwse boer in staat stellen zo spoedig mogelijk over te gaan op milieuvriendelijke produktiewijzen? - Is het kollege bereid, vanuit zijn voorwaardenscheppende taak, zoda nige voorstellen te doen, dat een deel van de kosten van dergelijke onder zoeken ook voor rekening van de provincie komt? - hoe denkt het kollege over de mo gelijkheid om individuele boeren subsidie te verlenen voor praktij k- eksperimenten met milieuvriende lijke bestrijdingsmiddelen en geïnte greerde akkerbouw? Provinciale Staten stellen jaarlijks een bedrag van ƒ60.000,— ter be schikking voor de proefboerderij 'de Rusthoeve' in Colijnsplaat in de vorm van een bijdrage in het eksploitatietekort. a. vindt er op de Rusthoeve onder zoek plaats als bedoeld in de boven aangehaalde verklaring gericht op toepassing van de resultaten in het zuidwestelijke kleigebied? b. zo niet, is het kollege bereid hier op aan te dringen middels zijn verte genwoordiging in de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland? c. is het kollege het met ons eens dat het aanbeveling verdient de jaarlijk se bijdrage van ƒ60.000,— in den vervolge te oormerken voor dit on derzoeksdoel en zo niet, waarom niet? d. ziet het kollege nog andere moge lijkheden voor direkte aktie om het gebruik van de bedoelde middelen in de Zeeuwse landbouw te verminde ren om daarm€e tevens een bijdrage te leveren aan de uitvoering van de notitie 'milieukriteria ten aanzien van stoffen ter bescherming van bo dem en grondwater' welke de mi nisters Braks en Nijpels recentelijk aan de Tweede Kamer hebben aan geboden? De statenleden vragen tevens of de uitkomsten van het landelijk onder zoek naar de mogelijkheden van 'aangepaste landbouw' ter bekosti ging waarvan door GS ƒ200.000, beschikbaar is gesteld, voor Zeeland van betekenis zijn en of ze aankno pingspunten opleveren voor vermin derd gebruik van meststoffen en ge wasbeschermingsmiddelen. Met een notitie over het mestbeleid heeft de Brabantse gemeente Gemert de strijd aangebonden met de milieu-overlast die met name de vee teelt veroorzaakt. Via de notitie wil len burgemeester en wethouders de betrokken veehouders stimuleren mee te werken aan de oplossing van het mestprobleem. Op 6 april is in Gemert een informatie-avond gehouden over de ze mestnotitie. Het ging vooral over het mestoverschot, de ammoniak- uitstoot, de stankoverlast, de grondwatervervuiling en de aan tasting van het landschap. Gemert behoort tot de top drie van de meest verzuurde gemeenten van Ne derland. Als maatregelen die al deze hinder moeten beperken, worden genoemd het aanpassen van de stallen door er riolering aan te brengen, het opslaan van drijfmest in silo's en het snel on derwerken van de mest. Voorts hoopt het Gemertse kollege dat dit jaar nog een begin wordt ge maakt met de bouw van een mest verwerkingsfabriek. Hoewel de voorbereidingen stroef verlopen, zijn de vooruitzichten volgens b. en w. toch positief te noemen. In de huidige opzet krijgt deze fabriek een capaciteit van 60.000 ton per jaar, met een mogelijkheid tot uitbreiding naar 120.000 ton. Een ander streven van de gemeente Gemert is om de uitstoot van ammo niak in tien jaar tijd met 75 procent te verminderen. Het meten van de uitstoot kost overigens ruim 15 mille per bedrijf. Desondanks zeggen b. en w. dat de boeren hun huidige veestapel niet hoeven te ver minderen. Afgelopen vrijdag, 31 maart, heeft de heer K. de Vries (60) afscheid ge nomen als direkteur van de Coöpe ratieve Vereniging voor Melkonder zoek "Zuid-Nederland" in Veldho ven. Tijdens een druk bezochte af scheidsbijeenkomst in Kongreshotel en Vergadercentrum Koningshof kreeg hij uit handen van de Veldho- vense wethouder H. van der Vonder- voort de eremedaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De voorzitter van de Provinciale Bond voor de Rundveehouderij in Noord-Brabant en Limburg, de heer M. Pijs, belichtte de belangrijke stu wende rol van de heer De Vries bij de centralisatie van het melkonder zoek in Zuid-Nederland in de afgelo pen 25 jaar. Op het laboratorium, waar in 1965 onder leiding van de heer De Vries werd gestart met het onderzoek van melkproduktiekon- trolemonsters voor het Kempenge- bied, wordt momenteel per dag van 15.000 koemonsters het vet- en ei witgehalte bepaald. Daarnaast wordt voor iedere koe standaard vier keer per jaar het celgetal bepaald, met de mogelijkheid om dit na iede re monstername te laten plaats vinden. De uitvoering van het onderzoek en de verwerking van de gegevens zijn heden ten dage verregaand geauto matiseerd. De heer Pijs wees vooral op de vruchten van de puur zakelijke benadering van de heer De Vries, die er samen met alle technische ontwik kelingen toe heeft bijgedragen dat de kosten van het onderzoek per koe per jaar nu nog nagenoeg hetzelfde zijn als 25 jaar geleden. Daarnaast worden in Veldhoven jaarlijks 1,1 miljoen tankmelk- monsters onderzocht op vet- en ei witgehalten en op kwaliteit, nodig voor de vaststelling van het melkgeld van de veehouders die lid respektie- velijk leverancier zijn van C.Z. Campina, Menken Dairy Food B.V. te Oud Gastel en Nutricia te Cuijk. Namens deze organisaties sprak de voorzitter van Campina, de heer J. Loonen, de scheidende direkteur toe. Hij benadrukte de betekenis van het laboratorium voor de Zuid- Nederlandse melkveehouders en prees naast de sturende rol ook de inzet van de heer De Vries voor de nauwgezette uitvoering van het on derzoek in al die jaren. Namens een aantal organisaties sprak Campina-voorzitter J. Loonen (r.) de scheidende direkteur toe. Als blijk van waardering ontvangt de heer De Vries een "Campina" boertje. Het bestuur van het KNLC heeft in de vergadering van 14 maart 1989 besloten dat er een herbezinning over de privatisering van de voor lichting moet plaatsvinden. Het Da gelijks Bestuur van het Landbouw schap heeft deze suggestie overgeno men en gaat met de minister praten voordat het overleg hervat wordt. Het KNLC heeft zich van het begin af aan kritisch opgesteld over de pri vatiseringsoperatie. Het bestuur van het KNLC is van mening dat er onvoldoende wordt geprivatiseerd. De overdracht van de bevoegdheden van de minister naar de nieuwe stichting is volstrekt on voldoende. De privatisering houdt niet veel meer in dan het scheppen van een nieuwe betalingsmogelijk De Nederlandse land- en tuinbouw moet in de toekomst geheel op mi lieuvriendelijke wijze gaan produce ren. Om dit te bereiken moet er in het 2000 op alle bedrijven in de akker- en tuinbouw geïntegreerde landbouw worden bedreven. Dit blijkt uit een konsept vanhet Natio naal Milieubeleidsplan van minister Nijpels. Het Haagse advies- en organisatie- buro Tebodin heeft voor het minis terie van Vrom berekend dat de voorgestelde maatregelen de land bouw gerekend van 1985 tot 2010 zo'n 30 miljard gulden gaan kosten. De jaarlijkse kosten lopen op van 4 heid van overheidsdiensten. Over dracht van bevoegdheden vindt niet plaats. Een reeds eerder geuite gedachte komt hierbij naar voren: is het niet verstandiger de Consulentschappen in Algemene Dienst (CAD's) die de overheid gaat omvormen tot Infor matie en Kenniscentra verder uit te bouwen. De voorlichting aan boer en tuinder kan dan uitgevoerd wor den door het bedrijfsleven (koöpera- ties, banken, landbouworganisaties en teeltbegeleiding). De konklusie is dat de privatisering belangrijk af wijkt van datgene dat het KNLC verwacht had. Er moet volgens het bestuur eerst een fundamentele her bezinning plaatsvinden voordat met de privatisering kan worden door gegaan. 600 miljoen gulden in 1990 tot 1,7 miljard in 2000 en 1,9 miljard gul den in 2010. Centrale taakstelling voor de landbouw wordt 'het ont wikkelen van een landbouw met een gebrede doelstelling'. De agrarische sektor moet niet langer alleen zijn gericht op een ekonomisch rendabe le landbouw, maar moet daarnaast ook op milieuvriendelijke wijze gaan produceren. Dat wil zeggen met een minimaal gebruik van bestrij dingsmiddelen en kunstmest. Er ko men normen voor het gebruik van kunstmest, en naast de huidige fos faatnorm wordt er ook een stikstof norm ingevoerd. (Agr. Dagblad). Na een bouwtijd van ca. 15 maan den werd donderdag 30 maart het hoogste punt van de Avero Residen tie te Leeuwarden bereikt. De ver wachting is dat de definitieve opleve ring rond 1 augustus zal plaatsvin den. De Avéro Residentie bevat 114 luxe appartementen. De verhuur verloopt voorspoedig. De verwach ting is dat nog in 1989 het gehele komplex zal zijn verhuurd. De Avéro Residentie maakt deel uit van de beleggingsportefeuille van Avéro Verzekeringen Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant willen in de komende ja ren extra geld uitgeven voor het aspekt milieu: in 1989 0,9 mil joen tot 5,1 miljoen in 1992. In totaal betekent dat over deze pe riode een extra uitgave van 14 miljoen gulden. Op dit moment is Brabant overigens - op Flevo land na - de provincie die het minst rechtstreeks aan het milieu uitgeeft. De bestedingsvoorstellen in de Voorjaarsnota 1989 van het Bra bantse bestuurskollege richten zich op vijf hoofdpunten, waar van milieu de hoogste prioriteit krijgt. Andere hoofdpunten zijn het sociaal-ekonomisch beleid, de ouderenzorg, de automatise ring en het personeel. Het Brabantse voorzieningenni veau is sterk aangetast en be hoort tot de provincies die rela tief het minst uitgeven op bijna alle beleidsterreinen. Reden voor de provincie om bij de regering aan te kloppen. De Brabantse bestuurders claimen een hoger aandeel uit het Provinciefonds, de belangrijkste inkomstenbron van de twaalf provincies. Het aantal ambtenaren belast met de uitvoering van het gemeentelijk mi lieubeleid zal ongeveer gaan verdub belen. Volgens minister Nijpels van milieubeheer is het huidige aantal van 500 te weinig om de taken goed uit te kunnen voeren. Hij heeft de voorwaarden voor uitbreiding van de gemeentelijke milieudiensten in een voorontwerp bekend gemaakt. Voor de personele uitbreiding is ƒ50 miljoen beschikbaar. Fieldman CVZ Het bestuur van de CVZ heeft de heer D.C. Bakker (22) benoemd tot fieldman. De heer Bakker hoopt voor het nieuwe fruitseizoen bij de CVZ te kunnen beginnen. De nu nog in militaire dienst zijnde nieuwe fieldman is vorig jaar afgestudeerd van de AHS te 's Hertogenbosch, richting tuinbouw. D.C. Bakker Vrijdag 7 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4