Gasprijs deels koppelen aan kolenpariteit? Bemestingsadvies per Video tex voor de glastuinbouw Leerzaam bezoek NFO afd. West- Zuid-Beveland aan Proeftuin Numansdorp KNLC-kommissies Bloemkwekerij en Groenteteelt Begin gemaakt met uitzaai waspeen Topdrukte Meer bescherming voor bloembollenkoper Nu ook oranje cherry tomaat op Hollandse markt Elektronische simulatie fruit ter beperking schade bij verwerken Cijferbrochure: Nederlandse voedingstuinbouw 1988 Broccoli steeds populairder bij de konsument K '4 Tegen de voorspellingen in is het weer in WEST-BRABANT voor de vollegrondstuinder de laatste week van maart bijzonder meegevallen. De wat koude en nattere grond was binnen een paar dagen opgedroogd en de temperatuur was ideaal om te zaaien en te planten. Alle tuinbonen die onder plat glas zijn uitgezaaid zijn nu uitgeplant. Het areaal tuinbonen is dit jaar we derom een stuk kleiner geworden. Naar verhouding teveel werk voor een matige financiële beloning deed al velen besluiten te stoppen met de ze teelt. De vroege aardappelen zijn overal geplant, maar ook bij deze teelt is het areaal teruggelopen. Op veel bedrijven is de oppervlakte aan gepast aan de hoeveelheid aardappe len die in juni en juli verkocht kun nen worden. Voor Dorés die in au gustus nog niet verkocht zijn krijgt men meestal niet veel meer dan een voerprijs. De hoge poterprijs is in enkele gevallen de reden geweest om maar geen vroege meer te planten. Gezien de prijsontwikkelingen van de laatste 'jaren is het zaak om de derde week van juli de vroege rassen geveild te hebben. Op de zandgron den valt dit altijd niet mee. Deze grond is wel geschikt om vroeg te In de land- en tuinbouw op THO- LEN heerst na de plotselinge weers- omdraai met Pasen een grote be drijvigheid. In de eerste plaats wer den de vroege aardappelen zoveel mogelijk aan de grond toever trouwd, op de lichte gronden ging dit door het fel drogend weer in de loop van de week vrij goed. Echter de zwaardere grond is dit jaar weer niet om te hanteren: van boven hard en van onder taai. Om een zaaibed te maken zal men er naar moeten streven om dit zo op pervlakkig mogelijk te doen, des noods in twee keer. Er zijn er die hier elk jaar weer opvallend goed in slagen, wat dan ook zichtbaar is in de gelijkmatige opkomst van vooral de moeilijke en fijne bloemzaden. Men moet eigenlijk zo kunnen zaai en dat het gezaaide zowel tegen droogte als nat kan, dus niet te diep en toch koel. Dit is in de zware grond gemakkelijker gezegd dan ge daan, want elk jaar komt daarin weer op zichzelf. Wanneer we in de loop van het groeiseizoen regelmatig wat regen krijgen kan een slechte struktuur nogal eens meevallen, dit kan echter ook wel eens anders zijn al zijn er niet zo veel droge jaren in ons klimaat. Zo af en toe loopt er toch wel eens een tussendoor en dan weet men uit ervaring dat er in verknoeide grond weinig groeit. Ook onder glas heerst er momenteel een drukte. De radijsoogst wordt door dit weer erg versneld, zulke pie ken moet men goed op kunnen van gen, er worden dan meestal behoor lijk wat overuren gemaakt door de tuinder en zijn gezin. Er wordt ook overwegend met los personeel ge werkt. Tot nu toe was dit met de zgn. regeling gelegenheidsarbeid be taalbaar, Omdat hier van geen gezagsverhou ding sprake was ging onder bepaalde voorwaarden de belastingdienst en ook de agrarische sociale fondsen (ASF) met een beperkte afdracht ak koord. Daar men nu hier echter aan wil gaan tornen dreigt er een on houdbare situatie te ontstaan voor de tuinbouw. Teelten waarbij de oogst arbeidsintensief is zijn dan vrijwel niet meer uit te voeren. Vrijdag 7 april 1989 poten, maar de lagere temperatuur, in vergelijking met kleigrond, zorgt ervoor dat de groeiperiode langer is. Volgens ingewijden kan de prijs straks wel eens mee gaan vallen om dat de vroege aardappelen uit de Middellandse Zee-landen vroeg ge ruimd zijn en het areaal overal wat is ingekrompen. Met het uitzaaien van de waspeen is een begin gemaakt. Voor deze op kontrakt uitgezaaide peen bestaat veel belangstelling omdat de geldop- brengsten de laatste jaren niet slecht waren. Met de telers is dit voorjaar overleg gevoerd om enkele voor waarden te bespreken. Doordat er steeds meer konkurrentie uit het bui tenland komt, zo werd gesteld, wor den met name de kwaliteitseisen zo aangescherpt dat de room eraf is. Hoewel de prijs onder druk staat wordt toch nog gestreefd naar de zelfde kg-prijs. Deze prijs geldt dan alleen voor waspeen die qua vorm en uiterlijke vertoning aan de kwaliteits eis voldoet. Wat uitgesorteerd wordt, wordt niet betaald. In de praktijk houdt dit in dat het fi nanciële rendement aanmerkelijk la ger zal zijn. Een scherpere tarrering kost de boer geld. De industrie roept wel dat de vollegrondstuinder kwali teit moet leveren maar wil hier geen cent meer voor betalen. Voor som mige grondsoorten is door deze strengere eisen spitten noodzakelijk geworden. Uitgave 'Gewasbescherming in het kleinfruit' Onlangs verscheen de uitgave 'Ge wasbescherming in het Kleinfruit'. Deze uitgave werd als inlage van het weekblad 'De Fruitteelt' aan alle bij de NFO aangesloten fruittelers ver zonden. Deze publikatie kost ƒ7,50 per stuk en kan worden besteld door dit be drag te storten op giro 16 90 875 ten name van het CAD- gewasbescherming, onder vermel ding van 'Kleinfruit'. De KNLC-kommissies Bloemkweke rij en Groenteteelt vroegen zich in hun vergadering van 10 maart jl. af of de gasprijs niet voor een deel ge koppeld moet worden aan de kolen- pariteit. Met 20% kolenpariteit is weinig voordeel te behalen. Ook de achterban zal het met zo'n percenta ge moeilijk hebben. Maar willen de tuinders in de komende jaren niet in konflikt komen met de EG-regels dan zal er nu al het een en ander ge regeld moeten worden. De vergadering gaat er mee akkoord dat nu al getracht wordt 5% kolen pariteit ingebouwd te krijgen. Daar- Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft op 14 maart 1989 een besluit goedgekeurd dat tot doel heeft méér bescherming te bie den aan kopers van bloembollen. Er is een periode ingesteld waarin een aantal bolsoorten niet door de detailhandel aan de konsument mag worden aangeboden. Voor tulpen, narcissen en crocussen is dat de pe riode 1 januari tot 1 juni van enig jaar, m.i.v. 1 januari 1990. Voor hy- acintebollen geldt vanaf 1 januari 1987 al een verhandelingsverbod voor de periode van 1 januari tot 10 augustus van enig jaar. Dit zogenaamde verhandelihgsver- bod is ingesteld om teleurstellingen bij de konsument te voorkomen. Im mers bloembollen die in de genoem de periode nog zouden worden ver kocht en zouden worden opgeplant, komen naar alle waarschijnlijkheid niet in bloei. bij moet dan wel de toezegging ge daan worden dat bij een flinke stij ging van de olieprijs een groter aan deel kolenpariteit kan worden in gevuld. Produktaansprakelijkheid Het Landbouwschap heeft de minis ter van Justitie gevraagd of zij een reaktie mogen geven wanneer hij er toe mocht overgaan de uitzonde ringspositie voor de niet be- of ver werkte landbouwprodukten te laten vallen bij de produktaansprakelijk heid. De vergadering was evenals de Hoofdafdeling tuinbouw gematigd positief over het laten vervallen van genoemde uitzonderingspositie. Onlangs werden de eerste Neder landse oranje cherry tomaten aangevoerd op veiling Westland West. Het betrof een landelijke primeur van dit geheel nieuwe produkt. Momenteel wordt op zo'n 4.000 m2 oranje cherry tomaten ge teeld, die is ontstaan uit een krui sing tussen de gele en rode variant. In 1985 begon de teelt van rode cherry tomaten. In dat eerste aanvoer jaar werd een landelijke omzet gehaald van 80.000, In 1988 was de omzet wat betreft rode cherry tomaat al opgelopen tot 10 miljoen; voor 1989 wordt -een verviervoudiging van de aanvoer verwacht. De rode cherry tomaat is één van de suc cesvolste "nieuwe" groente ge weest van de laatste jaren. Moge lijk kan de oranje variant het succes van de cherry tomaat ver der vergroten, het produkt lijkt in ieder geval de kwaliteit er voor te hebben. Om de analysegegevens en be mestingsadviezen van de ingezonden monsters zo spoedig mogelijk te kennen om de bemesting tijdig aan te passen gaat het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek en Naaldwijk. Vanaf 3 april 1989 van start met het VIDEOTEX-adviessysteem voor de Glastuinbouw. De tuinder kan met zijn homecom puter of personal computer en een modem telefoon-aansluiting aanvra- Vrijdagmiddag 31 maart bezocht de Afdeling West- Zuid- Beveland van de N.F.O. de Proeftuin Numansdorp. Deze fruitteeltproeftuin is voor het Zuidwesten van groot belang, omdat in het Zuidwesten onge veer 5500 ha. fruitteeltgrond ligt, dit komt neer op 25% van de to tale oppervlakte pit- en steen vruchten in Nederland. Een aan tal fruittelers heeft zich vrijdag middag na de rondleiding dan ook aangemeld als lid van de proeftuin. Voor 10,— per jaar steun je de proeftuin als lid, een tuin waar onderzoek wordt ge daan, voor Zeeland van groot belang. De interesse ging deze middag in het bijzonder uit naar het inknip- pen van jonge bomen en de resul taten van fertigatie op de groei en bloemknopaanleg. Het inknip- pen van jonge bomen is er in de proeven op gericht om een sterke ontwikkeling van het frame on der in de boom te verkrijgen en een goed beklede rustige harttak. Alle handelingen zijn er op ge richt de kop niet te vlug boven aan de paal te krijgen. Uit de fertigatieproeven kwam duidelijk een verbeterde groei naar voren, maar vooral een be tere bloeiaanleg. Enkel water ge ven gaf eveneens een verbeterde groei van de bomen te zien, maar de bloeiaanleg bleef duidelijk achter bij de gefertigeerde bo men. Uit alle proeven blijkt dui delijk dat fertigatie goede moge lijkheden biedt in de fruitteelt, vooral op appels. De watergift zou bij fertigeren het eerste jaar verminderd kunnen worden, voor Zeeland van groot belang, omdat wij nu eenmaal op veel plaatsen over te weinig zoet wa ter beschikken. De fruitteelt in Zeeland zou gebaat zijn met een zoetwatervoorziening. Op de Proeftuin Numansdorp speelt dit probleem niet, omdat zoet op pervlaktewater kan worden gege ven vanuit een omliggende sloot. Het was voor de fruittelers uit de Bevelanden een leerzame middag. Rien van Hekken gen op een centrale computer in Oosterbeek. Na het invoeren van persoonlijke codes krijgt de tuinder de analyseresultaten en bemestings adviezen van zijn ingezonden monsters op het beeldscherm te zien. Het VIDEOTEX-systeem is uiter mate gebruiksvriendelijk. Als de analyseresultaten van de onderzoch te monsters bekend zijn, worden de gegevens in het VIDEOTEX- systeem gebracht. Dit gebeurt twee maal per dag. Daarna kan de tuinder op elk mo ment via de telefoonlijn zijn gege vens opvragen en van zijn beeld scherm aflezen. Naast de analysere sultaten en bemestingsadviezen per VIDEOTEX krijgt de tuinder ook een advies toegezonden. Schotse landbouwkundig inge nieurs hebben een reeks elektro nische vruchten en groenten ont wikkeld, waarmee onderzoek kan worden gedaan hoe schade ontstaat tijdens de verwerking van deze produkten en hoe deze schade kan worden vermeden. Het pseudo groente en fruit re gistreert de kontakten met de verwerkingsapparatuur en tussen de produkten onderling. Na doorloping van het proces kun nen de opgeslagen gegevens geïn terpreteerd worden, waarna de 'moeilijke' punten in het systeem kunnen worden opgespoord. Onlangs is de brochure "De Neder landse Voedingstuinbouw in cijfers" verschenen. Deze brochure is be doeld voor een ieder die zich bezig houdt met de export en import van Nederlandse groenten en fruitpro- dukten. Ze bevat informatie over ex port, veilingaanvoer, areaalgrootte etc. De brochure kan verkregen worden bij het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. In 1988 is zo'n 400 ha broccoli ge plant. Ten opzichte van 1987 is dat een uitbreiding met niet minder dan 50%Broccoli is in een relatief kort tijdsbestek uitgegroeid tot een vol wassen teelt; In 1980 bedroeg het areaal nog geen 50 ha. Op de veilingen is in 1988 ruim een kwart meer broccoli aangevoerd dan in 1987 nl. 2030 ton tegen 1600 ton. Dat de toename van de veilingaan voer geen gelijke tred heeft gehou den met die van het areaal komt om dat de uitbreiding vooral plaatsvond bij de kontraktteelt. De opbrengst hiervan wordt buiten de veiling om verhandeld. Voor de kontraktteelt van broccoli is vooral de provincie Friesland van belang. Een ander be langrijk teeltgebied is Noord- Holland. In 1988 is ca. 25% meer broccoli op de veilingen aangeboden dan in 1987. Dit ging duidelijk ten koste van het prijsnivo. De gemiddelde veilingprijs daalde van ƒ3,40 per kilo naar ca. ƒ2,45 (- 27%). Ten opzichte van 1986 was de prijsdaling minder groot (- 3%). (PGF info) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17