uit de praktijk Afblazen akties bedenkelijk In de startblokken voor het voorjaarswerk, maar zonodig ook voor Den Haag Wat een weersomslag! korte wenken akkerbouw Waar blijven de agrarische vrouwen? Met marktgericht beleid weinig boeren meer over om de "gouden" tijden mee te maken. Onder in de grond loopt het nog niet zo'n vaart... Dat we ook in 1989 niet al te vast op het weerbericht moeten vertrouwen is het afgelopen paasweekeinde weer gebleken. Het voorspelde gure weer bleef uit en le en 2e Paasdag werden de WEST ZEEUWS-VLAAMSE stranden reeds bezocht door de eer ste zonaanbidders. Een meevaller voor de toeristen die van heinde en verre ons landje bezochten en voor de ondernemers aan de kust die hun produkt weer aan de man konden brengen. Een sprankje zon kan een enorme autostroom op gang brengen tegen woordig. Voor veel kollega's werd het 2e Pasen in huis ook onhoud baar. De berichten werden weer al minder en er moet nog steeds veel gebeuren. De kunstmest is nog niet allemaal gestrooid en i.v.m. mogelij ke zoutschade is dat hoogtijd even tueel is deling van de gift te overwe gen. De struktuur heeft van de afge lopen regenperiode nog meer te lij den gehad. In februari hoopten we nog dat we met een nachtvorstje nog wel een zaaibed zouden krijgen. Nu is de grond zo stug dat er veelal een aangedreven eg aan te pas zal moe ten komen om er nog iets van te ma ken. Het ziet er in ieder geval naar uit dat we de lessen die we vorig voorjaar over grondbewerking en zaaien hebben geleerd dit jaar in praktijk kunnen brengen. Tot ons plezier zien we aan vele bo men en struiken de eerste blaadjes weer verschijnen, de kale winterpol- der heeft zijn charmes maar we zien toch liever dat alles weer een malse De werkzaamheden op het land la gen op SCHOUWEN- DUIVELAND vorige week groten deels stil, vanwege de vele regenval in de maand maart. Tussen de buien door is wat kunstmest gestrooid en zijn wat plantuien gezet. Die verliep niet altijd probleemloos, zo zag ik een trekker die bezig was plantuien aan het zetten, tot aan de assen in het slik zitten. De vroeg ge pote plantuien komen uit de grond en menigeen heeft nogal wat sporen moeten maken om de noodzakelijke bespuitingen te doen. Ook de eerst gezaaide tarwe en gerst komt de grond uit. Ook kan men aan de tar- wepercelen zeer duidelijk zien wie de eerste stikstof reeds gestrooid heeft, het gewas heeft duidelijk een groene re kleur. Al met al is er in feite toch nog weinig op het land gebeurd, ter wijl we toch naar eind maart toe gaan. Echt vroeg zal het zeker niet worden, daarbij moeten we ook nog rekening houden dat we niet te vroeg gaan beginnen, want de structuur is uitgesproken slecht. Na wat huis houdelijke zaken wil ik toch, even wat ingaan op de actuele zaken. Na 2 weken aktie voeren zou ik toch even de balans op willen maken; en ik moet constateren dat we in feite weinig of niets bereikt hebben, alle toezeggingen die gedaan zijn beteke nen in feite nog niets (ze kunnen er alle kanten mee uit). En al zouden alle eisen die zijn gesteld gehono reerd worden, dan nog zal de Akker bouw in Nederland kapot gemaakt worden. Het zijn allemaal nog maar druppels op een gloeiende plaat. Zo sprak ik tijdens de demonstratie in Den Haag een boerenvrouw uit Gro ningen. Ze was net bezig een groenstrook in te zaaien met kool- Vrijdag 31 maart 1989 groene kleur krijgt. Voor de fruitte lers breekt weer een spannende tijd aan. Vooral de peren staan volop in de knop en de tijd van het jaar maakt toch nog altijd nachtvorst mogelijk. Zo'n vorstje onder de morgen kan het verschil zijn tussen een reuze jaar of een rampjaar. Over het opschorten van de akties hebben we gemengde gevoelens. On ze landelijke organisaties hebben een sektorplan akkerbouw toegezegd, zij zijn kennelijk tot het inzicht aan het komen dat je met een steeds kleinere portemonnee geen bedrijf kunt aan passen aan nieuwe omstandigheden. Laten we hopen dat er nu eens dui delijke taal gesproken wordt naar de politiek. Onderbouwd met cijfers ook over gezinsinkomens. De peni bele situatie van de vele duizenden akkerbouwgezinnen moet naar bui ten komen, het is geen schande, maar het argument om voor de ak kerbouw nieuwe perspektieven te zoeken. Vooral naar de politiek toe vinden we het afblazen van de akties beden kelijk. Als men alle signalen uit een sektor met een dooddoener meent te kunnen afdoen over een lengte van ja ren, dan zou het geen schande zijn om van reces terug te keren. De kiezers, dus ook de boeren, hebben altijd recht op aandacht van hun vertegenwoordigers en hun ministers. Politici vergeten te gemakkelijk dat een gestruikelde boer niet zo vlug ei gen burgemeester wordt, dit in te genstelling tot gestruikelde be windslieden. zaad. Ze zei", dit is de laatste keer dat we zaaien, en ik hoop dat ze er nog 15 jaar plezier van hebben". Deze uitspraak had ook betrekking op haar eigen bedrijf, ze hadden een bedrijf van 60 ha., ze had een zoon die graag het bedrijf wilde overne men. Door de slechte situatie zou dit niet mogelijk zijn, het zou als de si tuatie niet verandert werkelijk het laatste jaar worden dat er gezaaid wordt, daarna zal de bank het be drijf te koop aanbieden. Daarbij vertelde ze mij ook dat ze zelf al 40 uur per week buitenshuis werkte, maar ook hiermee kan ze de verlie zen van het bedrijf niet goed maken. Wat mij opvalt is dat, de aktiviteit van de agrarische vrouwen bij de de monstraties bijzonder gering is. Ter wijl naar mijn oordeel de vrouwen dit werk veel beter kunnen dan de mannen. Ik vraag mij wel eens af waar we in Nederland mee bezig zijn, terwijl de gewezen burger zich druk maakt over zijn 36-urige werkweek (som migen al 32) moeite heeft met zijn vrije tijd en zijn ATV dagen, proble men heeft of hij met 56 jaar of met 57 jaar al in de VUT kan, moet de boer met zijn gezin dubbele uren werken, en de vrouwen worden in het geheel niet voor hun werk be loond. Kinderen moeten noodge dwongen buitenshuis gaan werken. Boerenjongens worden bv. vracht wagenchauffeur of gaan 's nachts of 's avonds in de havens aan het werk,en dan na hun werkweek elders nog maar proberen in de avond en weekend het bedrijf te laten door draaien. Verder nog dit, beste men sen, wanneer bij U de situatie niet zo ernstig is wees dan toch solidair met bv. uw collega's in Groningen. Want van diegenen die 5 jaar geleden nog Uit de praktische praktijk op THO- LEN en ST. PHILIPSLAND valt de laatste 2 weken sinds onze vorige bij drage helaas weinig te melden. Het weer staat goed werk op de akker in welke vorm dan ook nauwelijks toe. Het is dan wellicht ook beter om het maar rustig aan te doen, want knoei en in het voorjaar heeft nog weinig goeds opgeleverd. Op de hoogste en droogste percelen is men zo nu en dan toch nog wel eens bezig met het poten van vroege aardappels, maar gesteld moet wor den dat de grond in februari droger was dan nu. Sommigen hebben toen de gok gewaagd om alvast maar te ploegen, maar doorgaans is dat toch niet meegevallen omdat de neerslag- hoeveelheid daarna te groot is ge weest. En met het totaal uitblijven van de vorst lukt het nauwelijks om een goed pootbed te krijgen. Gerst is er ook nog gezaaid, de ka lender wijst ons er op dat het tijdstip Ook hier in OOST-ZUID- BEVELAND dachten we vorige week vrijdag nog, dat het gezien de landwerkzaamheden een rustige Pa sen zou worden. Maar zie, maandag 2e Paasdag waren al verschillende kollega's druk bezig met o.a. kunst mest strooien, erwten zaaien, enz. De meeste akkerbouwers hebben af gelopen weken hun dure pootgoed weer ontvangen. Zelf telde ik zo'n 1000 tot 1050 poters per baal (maat 35/45). Een mooie sortering om het aardappelgroeiseizoen mee te begin nen. Wel lijkt het pootgoed over het algemeen vrij kiemlustig. Ze zullen deze winter dan ook wel aan de war me kant bewaard zijn. We konden vorige week in ons ZLM-blad lezen dat de akkerbouw- voorlichter hier in Oost-Zuid- Beveland een andere betrekking aan vaard heeft. De zoveelste voorlichter die al na een aantal jaren weggaat. Een slechte zaak. Bedrijfsvoorlich ting lijkt tegenwoordig te betekenen: boeren vertellen jonge, pas afgestu- een gezond bedrijf hadden, zijn er nu al gesneuveld. Dikwijls onderne mende boeren die geïnvesteerd had den in de toekomst. Wanneer dit marktgericht prijsbe leid doorgevoerd wordt dan is eerst Groningen aan de beurt, en het zuid westen zal over één of twee jaar vol gen. Ik hoop dat ik volgende keer wat positiever kan schrijven maar de situatie van dit moment laat dit ze ker niet toe. Anders dan eerst door de "weer man" voorspeld hebben we een paar prachtige paasdagen achter de rug. En in het "land van Axel" is men dan geneigd om van dit mooie weer gebruik te maken, om, ook al is het 2e pasen, wat voorjaarswerkzaam heden uit te voeren. Zo zijn er wat Teunisbloemen ge zaaid en wat aardappelen geplant voor pootgoedteelt en waarschijnlijk zijn er wel wat andere produkten aan de grond toevertrouwd. Toch zal, ondanks dat het bovenop wat grijs ligt, onderin de grond nog zo'n vaart niet lopen met de structuur, en de meesten wachten dan ook nog even, aleer te beginnen. Ook zagen we al weer het eerste vee in de wei. Wel vroeg, maar gras staat er hier en daar genoeg, dankzij de zachte winter en mits er geen scha pen lopen. De akties van de getergde akkerbou wers zijn weer even opgeschort. De reaktie van de minister en de politiek wordt even afgewacht. Een verstan dig besluit want wie is bereid zijn voor gerst zaaien eigenlijk al ruim schoots is gepasseerd, het is wel goed om de kalender in de gaten te hou den, maar zeker niet om de beslis sing van wel of niet zaaien daar van af te laten hangen. Schoorvoetend is er wat kunstmest gestrooid maar ook dat valt niet mee. Verschillende wintertarwepercelen hebben nog geen stikstof gekregen en zo langza merhand ga je dat nu toch wel zien. U ziet we staan wel in de startblok ken, maar het goede startschot heeft nog niet geklonken. Toch hopen we dat het niet al te lang meer duurt, want we hebben nog niet zo veel vertrouwen in onze mi nister Braks, en dat zou wel eens kunnen betekenen dat we onze menskracht en onze trekkers binnen kort weer wel eens nodig zouden hebben om andermaal naar Den Haag te gaan om onze politiek dui delijk te maken dat wij ook recht hebben op brood op de plank. Wij deerde ingenieurs hoe het er in de praktijk aan toegaat, na deze voor lichting van boerenzijde gaan veel van die personen dan in het be drijfsleven werken. Laten we hopen dat de situatie straks niet de op sta pel staande privatisering verbetert. Donderdag 30 maart is er een voor lichtingsavond i.v.m. de wenszittin- gen in het ruilverkavelingsgebied Yerseke Moer. In de week daarna Het gezegde een vroege Pasen, vroeg in de wei, gaat dit jaar niet op. Het is koud en guur weer in het land van HEUSDEN EN ALTENA en de vooruitzichten zijn ook nog niet zo fraai. Er is al wel wat kunstmest gestrooid, maar voor de rest is er nog weinig gebeurt. Dus het kan nog best zo worden dat we na een zachte open winter een laat voorjaar krijgen. De akkerbouwers in deze streek wa ren het, zo bleek op de ledenverga dering van de kring, eens met de ak ties die gevoerd zijn om een verbete ring in de situatie te krijgen. Ik denk dat iedereen zich solidair met hen moet verklaren, want nu zitten zij in de hoek waar de klappen vallen en een volgende keer is er weer een an dere tak aan de beurt. Het zal echter een eis zijn dat alle organisaties op één lijn blijven, en niet zoals nu ge beurd is, met uiteenlopende uitspra ken in de publiciteit komen, want dat maakt op ons als gewone boeren voorjaarswerk uit te stellen om b.v. naar Den Haag te gaan. Toch heb ben de akties wel wat effekt gehad. Een gegeven is, wanneer men niets, vraagt, weet men zeker dat men niets krijgt, en wanneer je veel vraagt krijg je misschien iets. Maar in elk geval is het aan de politiek niet on opgemerkt voorbij gegaan, is men toch even wakker geschud. Wakker geworden is ook de Zeeuw se Milieu Federatie, overigens niet geschud door de akkerbouwers. De ze instantie is namelijk van mening dat voor een gedeelte van de reeds aangevraagde administratieve kavel ruil "Midden Zeeuws-Vlaanderen, maar een herinrichting aangevraagd moeten worden. Dat gaat met name over het gebied noordelijk van Hoek. Met de na tuurwaarde wordt dan wellicht beter rekening gehouden. Immers, de landbouw komt huns inziens op een secundaire plaats, een boer moet dat toch immers dulden. Misschien dat er ook nog eens een tijd komt dat wij het voor het zeggen krijgen hoe een ander zijn tuintje aanleggen moet? die altijd al aan de basis hebben gestaan van de voeding van onze me deburgers en ons zelf! Wij ervaren de arrogante manier van optreden van boerenzoon Braks, bij onze toch best nog wel akseptabele belegering van Den Haag als grievend. Wij den ken dat een volgende aktie best wel eens harder en minder tolerant zal zijn. De houding van de minister heeft dat dan uitgelokt! In de pers lezen we nog al eens dat de achterban het optreden van onze agrarische bobo's niet helemaal kan begrijpen en dat zij een hardere lijn verwacht. Misschien is dat juist, maar laten we eerlijk zijn dat wij als achterban tot voor kort ook weinig hebben gedaan om onze voorman nen tot een krachtiger houding aan te sporen. Bestuurders kunnen ook alleen maar een vuist maken als ze op de steun van hun achterban kunnen vertrou wen. Als het moet dan moeten drei gende woorden ook in daden kun nen worden omgezet. De eerstvol gende weken zullen uitwijzen of wij en onze voormannen elkaar vol doende steun geven! worden dan de wenszittingen voor de betrokkenen gehouden. Hopelijk kunnen de meeste wensen van de boeren ingewilligd worden. Alhoewel dat in een gebied als de Yerseke Moer met zoveel natuurbe- langen en belemmeringen niet een voudig zal zijn. In ieder geval is een slootwaterstandsverlaging van 60-70 cm gunstig voor alle agrarisch be trokkenen in dat gebied. een beroerde indruk. De topmensen van de landelijke organisaties moe ten zich goed gaan realiseren, dat ze daar gekomen zijn om onze belan gen te behartigen. En als wij als boe ren vinden dat er geen marktgericht- beleid moet zijn, dan moeten ze niet blijven kletsen, dat dit zo goed is op lange termijn gezien. Dat zal dan wel zo zijn, alleen zullen er dan weinig boeren meer zijn om die gouden tij den mee te maken. En wat moeten ze dan met de rest aan? Exporteren misschien naar Polen of Rusland, want daar komt vraag naar goede Boeren. Daar zijn ze er nu achter ge komen, dat zonder een goede land bouw een groot en een erg groot land naar de knoppen kunnen gaan. En over steunmaatregelen gesproken hoeveel werkgelegenheid biedt Fok ker eigenlijk voor de 2.000.000.000 steun? Daarom moeten onze voormannen een veel voud van dit bedrag claimen. Want iedereen kan zonder vliegtuig, maar zonder eten kan niemand. Mis schien is de tijd niet zo ver meer weg dat we een paar weken moeten stop pen met leveren van onze produk ten, kijken of dat misschien helpt. HET KOMT MAAR ZELDEN VOOR dat u pootgoed thuis krijgt en dit meteen kunt uitpoten. Meestal moet u het nog enkele weken bewa ren. Zet de zakken zo ruim moge lijk, zodat licht en lucht van alle kanten kan toetreden. Zet de poters op een tochtige plaats of op wagens, die u buiten kunt zetten. Hoe meer licht en lucht, hoe beter uw poters blijven. VOLLEGRONDSGROENTEGE- WASSEN zijn weer erg in de belang stelling. Knolselderij, prei, witlof, winterwortelen en spruiten zijn ge wassen die een goed saldo kunnen opbrengen. U leest goed, kunnen brengen, want grondsoorten - vak manschap zijn vereisten voor een goed saldo. Achter de markt aante len komt nogal eens voor. Informeer eerst maar eens goed voordat u leer geld gaat betalen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9