Landbouwbeleid VS niet liberaler dan EG-beleid voor fertigatie Veel belangstelling fruittelers Kadaster wil er zijn voor iedereen Vereniging van oudleerlingen Tuinbouwwinterkursussen Kapelle houdt na 75 jaar op te bestaan Prestatieprijs Campina 1988 hoger LEI analyseert agrarische handelsbetrekkingen Direktiewisseling Coöp. Ver. voor Melkonderzoek "Zuid-Nederland" Nieuwe naam voor Gebroeders Mol B.V.: Triumfus Onion Products B.V. Het Amerikaanse landbouwbeleid staat ver af van het liberale model dat de VS via de lopende GATT- onderhandelingen tegenover de EG bepleiten. Produkten als granen en oliezaden, waarvan de VS veel ex porteren, worden weliswaar maar in geringe mate beschermd, maar voor zuivel, rundvlees en suiker voert het land een sterk protectionistisch be leid. Dat staat in een bij het Landbouw-Economisch Instituut verschenen studie. De studie, die deel uitmaakt van een groter LEI- project gericht op inzicht in de rela ties tussen de EG en derde landen, is uitgevoerd in samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het te bevloeien areaal van 200 ha komt overeen met een totale behoef te van om en nabij 50.000 m3 water per seizoen. De globale kosten op jaarbasis komen per ha (rekening houdend met rente en afschrijving, meststoffen, water enz.) neer op 1.750,—. Bij een aanplant van 3.000 bomen per ha en 1 kg per boom meerproduktie in het tweede groei jaar, met een prijs van 0,70 per kg is fertigatie reeds ver antwoord. Vrijdag 31 maart 1989 De doelstellingen van het landbouw beleid van de VS vertonen grote overeenkomsten met die van de EG. Om de produktiviteitsontwikkeling te bevorderen, de voedselvoorzie ning veilig te stellen en de inkomens in de landbouw te beschermen, ken nen de VS zowel een structuur- als een marktordeningsbeleid. Evenals in de EG heeft dit de laatste jaren aanzienlijke budgettaire lasten met zich gebracht. Het grote verschil met het EG-landbouwbeleid is de manier waarop het beleid in de VS uitge voerd wordt. Zo kennen de VS im portquota, areaalbeperkende maat regelen en prijstoeslagen, terwijl in het EG-beleid zulke maatregelen niet of nauwelijks een rol spelen. Aan de J.P. van Mourik, specialist gewasbe scherming van het Consulentschap voor de Tuinbouw, deelde in' zijn in leiding "Gewasbescherming en blij ven we de wetgeving voor?" de verzamelde telers mee dat op termijn 75% van de middelen kan gaan ver dwijnen. Voorwaar geen kleinigheid daar hiervoor nog geen vervangende middelen aanwezig zijn. Voor fabri kanten zijn alternatieve middelen veelal te duur qua produktie en be handeling. Alternatieve systemen zo- andere kant maken de variabele in voerheffingen van de EG geen on derdeel uit van het VS-beleid - Relatie EG-VS De agrarische handelsbalans van de VS met de EG is de laatste jaren veel minder positief geworden. Dit komt vooral doordat de export van graan naar de EG sterk is afgenomen. Van hun agrarische export kunnen de VS eigenlijk nog alleen de heffingvrije oliezaden en veevoedergrondstoffen goed afzetten in de EG. Daarom ver zetten de VS zich sterk tegen import- beperkende maatregelen zoals de door de Europese Commissie voor gestelde margarineheffing. Tijdens de lopende GATT- onderhandelingen zal opnieuw wor den gesproken over voorstellen voor liberalisatie van de agrarische we reldhandel. Maar het is niet waar schijnlijk dat de gesprekken zullen leiden tot een volstrekte handelsvrij heid. Aan de andere kant is ook de kans op een echte handelsoorlog erg klein. als mechanische onkruidbestrijding zijn in onze intensieve beddenbe plantingen niet toepasbaar. Deze me thoden zijn veelal te duur of geven risico's door minder warmteuitstra- ling bij nachtvorst of muizenschade (onkruidmatten) of het beschadigen van druppelleiding bij afbranden van onkruid. Bij de schimmelbestrij ding zouden resistente rassen een uit komst zijn terwijl geïntegreerde bestrijding een vermindering van in secticiden oplevert. Voor de algemene jaarvergadering van de NFO op 12 april te Bunnik werd door de afdeling een voorstel ingediend tot beperking van de in voer van fruit uit de zuidelijke half rond landen. Ook werd gesteld de controle op kwaliteitseisen (fytosani tair) te intensiveren. "Zeker nu zulke hoge milieu-eisen aan onze eigen teelt worden gesteld mogen wij toch van het ingevoerde fruit verlangen dat deze aan dezelfde eisen vol doen?" Het uienbedrijf Gebroeders Mol B.V. te 's-Gravenpolder, dochteronderne ming van Suiker Unie, heeft haar naam gewijzigd in Ttiumfus Onion Products B.V. Met de afkorting van haar nieuwe naam T.O.P. wil de on derneming haar streven naar een topkwaliteit van Nederlandse consumptie-uien en uiprodukten uit dragen. Landbouwschap pleit voor teruggave ingetrokken quota Het Landbouwschap vindt dat Mi nister Braks per 1 april a.s. een werkbaar criterium gaat scheppen voor het beoordelen van grond/quotum-transacties. Zoals in november vorig jaar al is aangekon digd zullen transacties beoordeeld worden op de vraag of de betreffen de grond één jaar voor en één jaar na de overdracht daadwerkelijk in gebruik was voor de melkvee houderij. Het Landbouwschap heeft en houdt overigens kritiek op de vaagheid en onduidelijkheid van het in het verle den gevoerde beleid. Melkveehou ders hadden nauwelijks houvast om te beoordelen wat wel en niet was toegestaan. In de praktijk blijkt nu dat melkveehouders achteraf hun goede trouw moeten bewijzen aan de hand van verklaringen van ambtelij ke diensten van het ministerie van landbouw of van notarissen. Vol gens het Landbouwschap is dat de wereld op zijn kop: het is in Neder land gebruikelijk dat goede trouw wordt verondersteld totdat het te gendeel kan worden bewezen. "We willen loskomen van het imago ambtelijk en bureaucratisch te zijn. In plaats daarvan streven we naar een moderne, bedrijfsmatige en klantgerichte dienst, die de ogen naar buiten richt. Wij willen veran deren van intern gericht naar extern gericht", aldus directeur mr. A. F. Faas van het kadaster in de provin cie Zeeland bij de opening van het open huis van het kadaster vandaag, 31 maart. Het Open Huis van het in Middel burg aan de Vrijlandstraat 31 ge vestigde kantoor van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters vindt vandaag plaats en morgen, 1 april. Dit ter gelegenheid van de reorganisatie die op 1 januari werd voltooid en de automatisering van de registratie van de hypothe ken. De heer Faas meldde in zijn toespraak dat de vraag naar infor matie de laatste jaren sterk is toege nomen. Toch zijn er nog steeds men- De gerealiseerde prestatieprijs van Campina in het boekjaar 1988 is 83,82,inclusief BTW, bij een vet gehalte van 4.218% en een eiwitge halte van 3,416%. In 1987 was dat, bij een gemiddeld vet- en eiwitgehal te van respectievelijk 4,241% en 3,403% nog 80,56. Dat betekent een stijging van bijna 4% ten op zichte van de prestatieprijs van het vorig jaar. NETTO NABETALING: 4,69. Voor het eerst dit jaar wordt - zoals in de extra Algemene Vergadering van 11 januari jl. is besloten - gebruik gemaakt van een reservering op het individuele vermogen door middel van uitgifte van certificaten. Hierop zal een bedrag van 10 mil joen gulden worden tegoed geschre ven. Rekeninghoudend met een voorstel aan de Algemene Vergade ring voor toevoeging van een bedrag Steunend op ervaringen en nieuwe inzichten in de teelt, oogst en verwer king van uien werkt Triumfus Onion Products in goed samenspel met kwekers, telers en de handel aan ver beteringen van die onderdelen die de kwaliteit van de Nederlandse uien gunstig kunnen beïnvloeden. Bijzon dere aandacht daarbij gaat uit naar Vandaag 31 maart neemt de heer K. de Vries afscheid als direkteur van de Coöperatieve Vereniging voor Melkonderzoek "Zuid-Nederland" w.a. te Veldhoven. Hij zal per 1 april in zijn funktie worden opgevolgd door dr.ir. H.J.C.M. van den Bij- gaart. Deze is sinds juni 1987 werk zaam bij de Coöperatieve Vereni ging voor Melkonderzoek. K. de Vries sen die niet of niet voldoende weten welke informatie bij het kadaster verkregen kan worden". Reden te meer om deze open dagen te hou den. Op deze wijze hopen we het Zeeuwse publiek te kunnen tonen wat wij op het gebied van vastgoed informatie te bieden hebben. Het tekenen aan tekentafels maakt plaats voor construeren op het beeldscherm. Op het gebied van ver vaardiging van grootschalige topo grafische kaarten zijn de eerste digi tale bestanden afgeleverd. Deze to pografische kaarten worden ver vaardigd in samenwerking met de drienutsbedrijven PZEM, PTT, WMZ en eventueel gemeenten. De bedoeling is om vóór 2000 heel Zee land met deze kaarten bedekt te heb ben. Binnen de landinrichtingssfeer worden ook steeds meer geautomati seerde processen toegepast. Tot slot van zijn toespraak stelde de heer Faas de automatisering van de in- gangswijzer op de hypotheekre- gisters officieel in gebruik. aan de algemene reserve - eigen ver mogen - is er nog een bedrag be schikbaar voor nabetaling van 6,19 per 100 kg melk bij een gemid deld vet- en eiwitgehalte. Deze bruto-nabetaling wordt uitbe taald op basis van 0,36 per kg vet en 1,27 per kg eiwit (exclusief BTW). Over het totaal genomen vindt dan de verdeling van de vet- en eiwitprijs (uitgedrukt in percentages van het melkgeld in 1988) plaats op basis van de verhouding 45,2% van de kg-prijs voor het vet en 54,8% voor het eiwit. Deze waardering was in 1987 respectievelijk47,6% en 52,4%. Het relatieve aandeel van het eiwit neemt dus toe. Op deze bruto- nabetaling wordt voor de ledenle ning A 1,00 en voor ledenlening B 0,50 per 100 kg ingehouden, zodat de netto-nabetaling uitkomt op 4,69 per 100 kg. met een gemid deld vet-en eiwitgehalte. effectieve rassenveredeling, zorgvul dige teelt, oogsten op het juiste tijdstip en aangepaste bewaarme thoden. In 's-Gravenpolder komt dezer da gen een nieuwe en modern ingerichte sorteerderij gereed met een capaciteit van 50.000 ton consumptie-uien per jaar. Met de verwerking van de oogst 1989 wil Triumfus Onion Products aantonen hoezeer ook bij deze ver nieuwing kwaliteit van de Neder landse ui voorop staat. Hij is in 1983 afgestudeerd aan de toenmalige Landbouwhogeschool te Wageningen in de richting Le vensmiddelentechnologie met een specialisatie in zuivel. Aansluitend is hij tot maart 1987 werkzaam ge weest aan de Landbouwuniversiteit. Onder Prof. Walstra heeft hij de sy- nerese van gestremde melk bestu deerd, van belang voor de verdere optimalisatie van de kaasbereiding. In september 1988 is hij op de resul taten van dit onderzoek gepromo veerd. Hij is van huis uit bekend met de melkveehouderij. H. van den Bijgaart 5 Op 7 april a.s. houdt de Vereni ging van Oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen te Ka pelle in de OVZ veiling haar laat ste vergadering. Na 75 jaar houdt ze op te bestaan. Driekwart eeuw heeft deze vereniging een rol gespeeld in de tuibouw in Ka pelle en omgeving. Een zeer be langrijke rol, zo mag worden vastgesteld. Op 29 april 1913 werd in een door 17 personen bezochte vergade ring in het gebouw "Obadja"te Kapelle, besloten tot oprichting van een vereniging van oudleer lingen Tuinbouwwinterkursussen te Kapelle op 6 mei 1988 werd in de algemene jaarvergadering met algemene stemmen besloten de vereniging op te heffen. "Op een nader te bepalen tijdstip zal daar aan nog aandacht, worden ge schonken",aldus de notulen. Dat is dus op 7 april 1989 geworden. Het is de vereniging van oudleer lingen geweest die steeds op nieuw degenen die met de Kapel- se tuinbouw hadden te maken, bij elkaar bracht, om kennis te nemen van wat het onderzoek aan het licht had gebracht. Le zingen, excursies, het is niet bij benadering te zeggen hoeveel er in de loop van deze 75 jaar zijn gehouden en hoeveel mensen er hun kennis mee hebben vergroot en er in de praktijk profijt van hebben gehad. Op de dag van de opheffing van de vereniging waren er nog 67 le den. Daarvan beoefenden 37 le den nog daadwerkelijk de fruit teelt als bron van hun bestaan. In het jubileum - tevens laatste - nummer wordt de reden van op heffing als volgt verwoord: "De tijden veranderen. Het getij verloopt. De bakens moesten worden verzet. Zeer vele jaren werd er reeds samengewerkt met de afdeling Kapelle en omgeving van de NFO. Deze NFO afdeling zal zonder enige twijfel het werk van de opgeheven vereniging in dezelfde geest voortzetten. Vrij wel alle fruittelers die lid waren van de vereniging van oudleerlin gen zijn dan ook van de NFO. Dat gegeven was mede de aanlei ding om de werkzaamheden van de vereniging van oudleerlingen te beëindigen". Ter gelegenheid van het feit dat de Vereniging van oudleerlingen van tuinbouwwintercursussen in Kapelle is opgeheven, is er een speciaal boekje verschenen waar in de belangrijkste wapenfeiten uit haar geschiedenis nog eens onder de aandacht wordt ge bracht (info tel. 01102-41760). Op de gewasbeschermingsavond van de NFO-afdeling Oost Zuid- Beveland, 21 maart j.L, in het dorpshuis "De Meiboom" te Krabben- dijke zijn de gegevens bekend gemaakt van een onder de fruittelers gehouden enquête over de belangstelling voor druppeibevloeiing met fertigatie. Onderzoek en praktijkproeven leiden tot de conclusie dat de moderne fruitteelt niet zonder fertigatie kan. Nu in andere delen van het land bedrijven reeds proeven op praktijkbasis nemen met aan plantingen van meer dan 10.000 bomen per ha dreigt in het zuid westen een achterstand omdat geen zoet water beschikbaar is. Het aanwenden van per pijpleiding aangevoerd industriewater zou hier voor een oplossing kunnen zijn. In Oost-Zuid-Beveland ligt reeds 25 ha dat druppeibevloeiing heeft met water uit de waterleiding. Volgens de enquête bestaat in de naaste toekomst belangstelling tot uitbrei ding van een oppervlakte van 200 ha.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5