VOO It ml VROIIW Studiedag Agrarische Kommissie over relatie tussen landbouw en milieu Op landbouwpraktijkschool nu ook MIG/MAG lassen Dat ène de rupsen wè voe ons opgevrete Ekskursie onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op de studiedag van de Agrarische Kommissie, van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, gehouden op 18 maart 1989 in de Pompweie te Kortgene, worden door mevrouw C.M. Dees- Franje alle aanwezigen van harte welkom geheten, in het bijzonder de beide inleiders van deze ochtend: ir. J. Gerritsen, sekretaris Kommissie Milieu van het Landbouwschap en ing. J. Bomhof, medewerker In- spektie Milieu Hygiëne Zeeland. Ir. Gerritsen, als eerste spreker, ver telt dat er veel wordt geschreven over de relatie landbouw en milieu en dat niet alle publikatie met be trekking tot de landbouw als positief ervaren kan worden. Natuurlijk zijn er momenteel grote problemen aan de orde; zoals mestoverschot in be paalde gebieden, gewasbescher mingsmiddelen die een nadelige in vloed op het milieu hebben. Bodem, lucht en water worden steeds meer verontreinigd. Aan de hand van een Nationaal Milieu Beleidsplan wil men trachten de gevolgen van toe passingen in de landbouw voor het milieu zoveel mogelijk te beperken. Wat de gewasbescherming betreft zal de praktijk te maken krijgen met een aantal kriteria voor de te gebrui ken middelen. Als het aan minister Nijpels ligt zal er de komende 10 jaar veel veranderen. De heer Gerrit sen is er echter van overtuigd dat de landbouw absoluut niet zonder ge wasbeschermingsmiddelen kan om te kunnen produceren. Ing. Bomhof blijft tijdens zijn inlei ding wat dichter bij huis; hij geeft de situatie in het Zeeuwse aan en wat er zo hier en daar nog kan verbeteren. Ze zijn immers verplicht onze omge ving dusdanig te verzorgen, om het zo goed mogelijk weer door te kun nen geven aan de volgende genera ties. Problemen in het milieu kan de landbouw zelf beperken door o.a. sproeimachines en kunstmeststrooi ers goed afstellen; spoelwater op vangen en zuiveren; korrekt afvoe ren van lege fust; door grondonder zoek mineralenbalans bekijken en van daaruit gericht bemesten. Aan het eind van zijn betoog houdt Bomhof de aanwezigen voor dat de landbouw niet alleen van een ekono- misch standpunt uit mag gaan, maar zich steeds moet afvragen wat be paalde zaken voor gevolgen hebben voor het milieu, zoals bijvoorbeeld bij de beslissing betreffende zoetwa ter voorziening. Boeren zijn immers tevens beheerders van het platte land; zij zullen dat op een manier moeten doen die het hen waardig maakt met opgeheven hoofd op de traktor te zitten! Diskussie Na de wat sombere visie van de heer Gerritsen en het kritische verhaal van de heer Bomhof volgt aan de hand van stellingen en vragen een bijzonder goede diskussie, samenge vat in de volgende bewoording: De landbouw is zich terdege bewu$t van de huidige milieu-problematiek en is bereid mede verantwoordelijkheid te dragen om oplossingen te zoeken, zodat de vol gende generaties niet belast worden met kosten waar geen baten tegen over staan. Aanpassingen en veran deringen kosten echter tijd en geld. Oplossingen met resultaat op korte termijn kosten erg veel geld. Nu de landbouw, na de industrie en het be drijfsleven aan de beurt is zich aan te passen, blijkt de subsidie-pot een eind leeg te zijn. De beschikbaarheid van financiële middelen is echter sterk afhankelijk van politieke be reidwilligheid. Niet alleen de landbouw maar zeker ook de Nederlandse Staat zal zich bewust moeten realiseren dat het van groot belang is produkten op de markt te brengen van zeer goede kwaliteit; de konkurrentiepositie moet gehandhaafd, desnoods ver sterkt worden. In dit verband zullen gewasbeschermingsmiddelen onmis baar zijn. Terug naar de schrepel, kort of lang, is onmogelijk. De kosten kunnen niet worden doorbe rekend. Het verwijt dat de landbouw in het verleden bewust onzorgvuldig te werk is gegaan, wordt als erg nega tief ervaren. De bedrijfsvoering van de laatste 25 jaar is mede gebaseerd op advies van deskundige voorlich ting en vertrouwen in de verant woordelijkheid van de overheid, daarbij rekening houdend met de wetten der bedrijfsekonomie. Doel van dit alles, een goedkoop en geva rieerd voedselpakket. Voor dit be leid wordt de landbouw nu te vaak en te hard op de vingers getikt. Uit de diskussie blijkt dat de prak tijk zich bewust is van de situatie zo wel in de landbouw als in het milieu, maar dat er ook een zekere angst bestaat voor het voortbestaan van de bedrijven. De landbouworgansiaties staan momenteel op de bres voor de belangen van met name de akker bouwers. Steun aan deze organisa ties vanuit de achterban is beslist noodzakelijk, voor het belang van de huidige generatie, maar zeker ook voor de toekomstige boeren bevolking; opdat ook zij later in een milieu-vriendelijke auto kunnen rij den, van welk merk of type dan ook. En dat is geen grapje! Aan het eind van de ochtend geeft mevrouw N. v.d. Meijden-de Dreu op ludieke wijze in dichtvorm haar visie weer betreffende het thema van deze dag. Tijdens de goed verzorgde lunch is aandacht besteed aan het vertrek van mevrouw C.H. Dees-Franje. De kersverse voorzitter mevrouw C.P. Timmerman-Aarnoutse spreekt haar lovend toe en bedankt haar voor de geweldige inzet waarmee ze haar werk voor de agrarische leden heeft verricht, zowel binnen de Bond als bij de ZLM. Het aangeboden boeket bloemen heeft ze zeker verdiend. Glad gestreken In de middaguren is een bezoek ge bracht aan de Zuiveringsinstallatie te Kamperland en de Proefboerderij 'Rusthoeve' te Colijnsplaat. De heer B. v. Liere, verbonden aan het Wa terschap Noord-Beveland, heeft eerst in de zaal in bijzonder duidelij ke bewoording uitgelegd hoe het wa ter in dat gebied wordt gezuiverd. Daarna hebben de dames het hele gebeuren in de praktijk kunnen waarnemen. Een leerzame ekskursie. Op de Proefboerderij 'Rusthoeve' heeft de heer A. Ebbens iets verteld over de organisatie, doelstelling en werkwijze van dit instituut. Aan de hand van uitkomsten van o.a. stikstofonderzoek (juiste Bemesting) geeft hij aan dat de relatie Landbouw-Milieu wel degelijk posi tieve kanten heeft. Zo werden aan het eind van deze dag de haren die bij velen toch een beetje overeind waren komen te staan, weer wat glad gestreken. Al bij al een geslaagde studiedag om nog eens over na te denken. Namens alle aanwezigen: dank aan de Agrarische Kommissie. Aly Wiskerke Ik zou 't vandaege ok is even willen ène over 't milieu Daegelijks wordt er over geschreve en gepraet, ik wor 't gewoon beu Toen de Agrarische Commissie vo rig jaèr dit onderwerp a bedacht As ze de grote landelijke aandacht voe dit onderwerp zeker nie verwacht. In 1972 hadden we a het rapport van Rome En eindelinge in 1989 begriepe we pas dat er echt een grens en de groei za kome. De schuld an een aor geve, kunnen we éél hoed. An de boeren, an de fabrieken, as ik zelf mè nie verandere of bezuunige moet. Noe de minister in de Haag zich mit de land- en tuinbouw bemoeit Is daeken alles onbespoten en on- besproeid Oeven de Boeren glad nie mi te rooien Want stront mogen we ok a nie mi strooien Boerekóle en slae zullen we nie mi vee ete Want dat ène de rupsen en aor fer- nien wè voe ons opgevrete Mè wèdeur gaen mit genetische ma nipulaties, ok wé z'n nieuwigheid Daeken kweke ze alleen nog een koeie, die ni mi schijt Ei je 't geleze in de PZC over kloneren Quotum kan noe wee omhoge, want noe kunnen ze 't vetgehalte halveren. Milieubewuster motte we noe gaen leve Dat wor zelfs het doel waer het FNV naer gae streve Vroeger leefde je zunig en je was tevree An den dag van vandaege ène ze aol- les dubbel, zelfs een 3e TV 20 Twi kranten, twi auto's, twi 'uuzen, en sommige twi vrouwen Dat kost 'eel vee energie, da's toch nie vo te ouwen Aol die boomen die voe de krant'n worre gerooid Uutlaetgassen, files en een ö'op pe kel a't nie ei gedooid 't Ganse jaer twi 'uuzen verwaerme En van die twi vrouwen krieg je 't an j'n 'arte, eigen schuld, mö je je me over een ontferme Aol die auto's mie mer een vrouwe of man Je begriep toch nie 'oe of dat kan Noe ene ze mien verteld, dat is alleen me voe 't geld Ze kriege zestig cent of meer per ki lometer, da's toch fijn Dan stap je nooit mi uut j'n eigen in de trein 'oe verder je van 't werk weunt 'oe beter Nêê, nêê, ze kieke nie op een paer ki lometer As je noe 's ni de buurte van je werk gi verhuuze Wan' di staen ok we mooie 'uuzen Dan kan je iedere dag te voet of op de fiets 's Avonds 'oef je nie mi te joggen, je vervuul niks, en 't kost ok nog niets Dat mot de regering mêr 's gaen eisen 'Oef je gin 160 te vliegen om op tied te gaen tennissen en daernae te gaen hijsen En óöns vrouwen gebruuke wat min der het afwasmaschien Noe eet manlief toch tuus, dus droogt ie we af misschien In de winter bluve we tot 't licht wordt in de bedstee En as ze d'r wat van zegge, zeg ik be moei je d'r nie mee Ik ligge nie voe m'n lol zo lank in dat bed 't Is om te bezuunigen en heus nie voe de pret Niks mi kant en klaer, light of line- ra, meer vers en gezond Aelles gekweekt in den tuun, in goeie grond Da's 'eel vee werk, dat je wê merke Dan ei je gin tied mi om buuten de deure te werke En iedere diesendag mi de fiets ni de Goese mart Dan ei je je uutstapje voe van de weeke ok wae 'ehad We neme aolemaele wee 'oenders en een verke Gaen 's zondags minstens twi keer ni de kerke Dan zit -je lekker waerm en je ei nie te stoken En as je je brood meeneemt ei je ok nog niet te koken Den auto laeten we allicht tuus Je loop mê mie aol je guus We motte d'r nie mi langer over bluuven zeure 't Wordt 'oog tied, dat'r is wat gae gebeure w'ène noe lank genoeg 'ewacht Straks is 't te laete, en da's 't mis schien vlugger dan we 'edacht. M. v.d. Meyden-de Dreu De agrarische kommissie organiseert op dinsdag 9 mei a.s. een ekskursie naar het Informatiecentrum voor de Automatisering in de Akkerbouw op de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. Het is mogelijk om deel te nemen aan de ochtendgroep die om 10.00 uur, of aan de middag- groep die om 13.30 uur begint. Nadere informatie en opgave voor één van deze groepen is mogelijk tot 20 april bij de sekr. S.L. Hanse- Verburg, tel. 01119 - 1265. Evenals voorgaande jaren verzorgt de praktijkschool in P.O.O.C. ver band een aantal avondcursussen voor werkenden in de landbouw. Een totaal overzicht van de cursus sen vindt U in het P.O.O.C. pro grammaboekje 1989/1990. De avondcursussen aan de Landbouw praktijkschool worden in de winter maanden verzorgd. Het MIG/MAG lasproces, dat ook wel C02 lassen genoemd wordt, is nu ook in net cursusaanbod opgeno men. De cursusduur is 1 dag of 1 week. Bij de cursus van een dag vindt er een oriëntatie plaats. Aan de orde komen het principe van het lasproces en de toepasbaarheid op bedrijven. Door middel van enkele oefeningen kan men zelf kennis ma ken met het lasproces. De weekcursus omvat naast een in formatie over het lasproces, ook het vervaardigen van werkstukken. Het lassen van verschillende naadvor- men in meerdere posities vereist vaardigheid. Aan deze vaardigheid zal gedurende de cursus aandacht besteed worden. Het aanmelden voor de avondcursussen geschiedt voor 1 mei bij het P.O.O.C. Naast praktijkcursussen organiseert de BOVAL in samenwerking met de Landbouwpraktijkschool de cursus Vaardig Loonwerken, (tel. 03465-68864). Naast de avondcursussen zijn ook weer dagcursussen in het program ma van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke opgenomen. De duur van de cursus varieert van 1 tot 10 dagen afhankelijk van het onder werp. Deze cursussen worden gedu rende de wintermaanden gegeven. De komende winter worden er enkele nieuwe dagcursussen toegevoegd aan het programma van 1988/1989. Het zijn: electronische componen ten, reparatie lassen, mig/mag lassen. De tweedaagse-, week- en 2-weekse cursussen blijven ongewijzigd t.o.v. vorig jaar. Hoewel de dames van harte welkom zijn op al deze cursus sen is er ook een cursus speciaal voor dames, n.l. "omgaan met trekkers". Voor nadere informatie over deze dagcursussen moet U zich wenden tot: Landbouwpraktijkschool "Prins Willem" ir. Th. J.G. Vulink tel. 01173-1551. Voor informatie over de andere cursussen kunt U zich ook wenden tot: P.O.O.C. Zee land tel. 01100-37314. Het aanmel den voor de P.O.O.C. cursussen dient te geschieden voor 1 mei a.s.. P.J.Z.-agenda Fijnaart: 31 maart. Avond verzorgd door Dhr. Jacobs uit Wouw die zal vertellen over het ontstaan van de Westhoek. Deze avond vindt plaats in "De Graanbeurs" te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Langstraat: 14 april: Filmavond, de film die draait heet "Bachelor Par ty". Plaats: "Zidewinde". Aanwe zig: 20.15 uur. Entree: 5,— voor leden, 7,50 voor niet-leden. "Noord-Beveland: 9 april: Volleybal toernooi in sporthal "Onderdak" te Zierikzee, georganiseerd door de afd. Schouwen-Duiveland. Het wedstrijdprogramma duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Opgeven bij Connie Klaassen (tel.nr. 01109-282) vóór 24 mrt. Afd. Zevenbergen: 31 mrt: Leden vergadering met na afloop de video film van de Agro-dag. Plaats: "De Molenberg". Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 31 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20