spuitpoeder duphar voor witlofteelt op z'n best m Nauwe samenwerking Veilingen RBT en Bergen op Zoom RBT veiling Breda verwacht grote aanvoer stijging aardbeien en nieuwe produkten Brede werking tegen zowel grasachtige als de meeste breedbladige onkruiden Zeer selectief Hoogste opbrengst niet-vertakte pennen EG-landen zijn minder peren gaan telen Begeleide toepassing van geïntegreerde gewasbescherming op Zeeuws-Vlaamse fruitbedrijven Lees voor gebruik eerst de aanwijzingen op de verpakking. De besturen van de veilingen Bergen op Zoom en RBT zijn tot de overtuiging gekomen dat er een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar de mogelijkheden en de effekten van een konsentratie van het aanbod binnen het kader van een organisatorische eenwor ding. Daarbij zijn de besturen echter van mening dat een volledige konsentratie van alle bedrijfsaktiviteiten op één centraal veilingbe drijf niet verantwoord is. Het is noodzakelijk dat er in het aanvoerge- bied van Bergen op Zoom een vestigingsplaats ter beschikking blijft. Sluiting van het bedrijf zou inhouden dat een belangrijk deel van het tuinbouwgebied wat dat betreft ontmanteld zou worden. De produk ten van beide bedrijven zullen gekonsentreerd worden aangeboden op één klok en wel de klok van het veilingbedrijf te Breda. Veiling Bergen op Zoom is er tot nu toe in geslaagd de aangevoerde pro dukten goed tot waarde te brengen. Toch zal de steeds verder gaande konsentratie aan de kant van de han del in steeds sterkere mate een on gunstige invloed gaan uitoefenen op de prijsvorming op deze veiling. Om het negatieve effekt daarvan te voorkomen is het noodzakelijk te gaan deelnemen aan het konsentra- tieproces. Er moet gezocht worden naar mogelijkheden die er toe leiden dat het aanbod van de produkten van veiling Bergen op Zoom wordt samengevoegd met het aanbod van een veiling met een groot en breed aanvoerpakket en een sterk ko perskorps. De keus is daarbij gevallen op Vei ling RBT. Deze veiling voldoet aan de hiervoor genoemde voorwaarden, terwijl de aan voergebieden van bei de veilingen volledig op elkaar aan sluiten en het totale gebied van West-Brabant omvatten. Bovendien heeft veiling RBT een televeilover- eenkomst gesloten met de veilingen te Barendrecht, Bleiswijk en Utrecht, waardoor een nog groter en breder aanvoerpakket is geformeerd met een belangrijke versterking van het koperskorps. Wanneer de ledenvergadering van veiling Bergen op Zoom met een des betreffend voorstel kan instemmen en het bestuur machtigt het overleg met veiling RBT te voeren, zal in de komende maanden worden onder zocht op welke wijze deze zaken - namelijk konsentratie van het aan bod, organisatorische eenwording, handhaving van het bedrijf te Ber gen op Zoom en centralisatie van het beleid - vorm moeten krijgen en ver wezenlijkt kunnen worden. Het on derzoek en het overleg zal de nodige tijd kosten. Er wordt van uitgegaan dat er in de herfst van dit jaar rap port kan worden uitgebracht over de resultaten van onderzoek en overleg. De daaruit voortvloeiende voorstel len zullen dan aan de ledenvergade ringen worden voorgelegd. Uit de jaarlijkse areaalsenquête van de RBT veiling Breda onder haar aanvoerders blijkt dat dit jaar een groei van meer dan 25 procent in de aanvoer van aard beien kan worden verwacht. De ze groei zal zich voornamelijk voordoen in de vervroegde en verlaten en/of gekoelde teelt. In de vervroegde teelt zal vooral het aardbeienras Elvira geteeld worden, terwijl in de gekoelde teelt het ras Elsanta, dat overi gens 75 procent van het aardbeiena reaal voor haar rekening zal nemen, de boventoon zal voeren. Deze teeltmethoden bieden de mogelijkheid om gedurende vrij wel het hele jaar Hollandse aard beien op de markt te brengen. Naast de voor RBT Veiling zo belangrijke eksportmarkt Duits- Komend seizoen wil het Konsu- lentschap voor de Akker- en ^Tuinbouw te Goes, begeleiding gaan geven aan een groep Zeeuws-Vlaamse fruittelers die mee willen doen aan geïntegreer de gewasbescherming. In 1986 zijn in het Zuidwesten de eerste telers gestart met ht uitzet ten van roofmijten. Daarmee is met succes spint en roestmijt bestreden. Momenteel zijn er in het Zuidwesten 33 bedrijven land, is de afzet van aardbeien naar Engeland, Skandinavië, Frankrijk en zelfs Spanje en Ita lië de laatste jaren flink toegeno men. Om deze groeimarkten te stimuleren, zijn speciale door zichtige plastic doosje voor 250 gram aardbeien ontwikkeld. Naast deze groei die RBT als aardbeienveiling ekstra aantrek kelijk maakt voor de eksport- markten, geven asperges, bleek selderij, bloemkool, bospeen, knolvenkel, de nieuwe slasoor ten, rode witlof, rettich en diver se nieuwe vollegrondsprodukten allen een verwachte aanvoerstij- ging van meer dan 20 procent te zien. Verder zal door uitbreiding van het teeltoppervlak de aanvoer (deels) overgeschakeld op de geïntegreerde gewasbescherming. Naast de voordelen heeft dit systeem ook nadelen. Het be langrijkste is wel dat de midde lenkeuze voor de schurftbestrij- ding vrij beperkt is. Om een goede begeleiding op de bedrijven te geven, zal de groep beperkt dienen te blijven tot 15 telers. De begeleiding van de groep zal door de bedrijfsvoor- Iichter plaatsvinden. van nieuwe, onder glas geteelde, produkten zoals gele en oranje paprika's en cherrytomaten een sterke uitbreiding te zien geven. Aanvoerdalingen worden ver wacht bij sla, tomaten en radijs. De informatie gebruikt de veiling om haar beleid voor het komen de seizoen op te baseren voor wat betreft de in dit seizoen benodig de personele bezetting, ruimtebe hoefte, koelkapaciteit, inkoop van emballage, promotie. Na tuurlijk worden ook de kopers van de veiling op de hoogte ge bracht van de hieruit voortvloei ende aanvoerverwachting van tuinbouwprodukten. Uiteraard zullen de weersomstandigheden de verwachtingen in meer of min dere mate kunnen beïnvloeden. Uit de areaalenquête van 1987 van Eurostat blijkt dat het areaal peren in de EG met 72,5 duizend ha 17 procent kleiner was dan in 1982. In bijna alle EG-landen is het areaal pe ren fors afgenomen. In Italië be droeg de afname bijna 20 procent, maar het areaal blijft met 38.000 ha nog wel veruit het grootste van alle EG-landen. De Nederlandse fruitte lers teelden in 1987 op 4.517 ha pe ren (- 7 procent). Het areaal appelbomen daalde in de EG in vijf jaar met 12 procent. In ons land bedroeg de afname vijf procent, het areaal in 1987 was ruim 15.000 ha. Het totale EG-areaal ap pels was in 1987 ruim 223 duizend ha groot. Met lof geslaagd, dankzij kerb 19/89 16 DUPHAR NEDERLAND B.V., AFD. GEWASBESCHERMING AMSTERDAM, TEL. 020-5490 848/845. Vrijdag 31 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16