Gemeenten 'misbruiken' ecologische richtlijn Recht uit Commissie grondwaterbeheer: grondwaterbeleidsplan Zeeland schenkt onvoldoende aandacht aan gebruik grondwater De commissie grondwaterbeheer is van oordeel dat in het eind vorig jaar door provinciale staten vastgestelde grondwaterbeleidsplan onvoidoende aandacht is besteed aan alternatie ven voor het gebruik van (zoet) grondwater. Met name wordt de aanvoermogelijkheid van zoet water uit het Zoommeer genoemd. De commissie grondwaterbeheer advi seert de minister van verkeer en wa terstaat over de provinciale grond waterplannen. In een reaktie wijzen gedeputeerde staten erop dat de alternatieven vooral moeien worden gezocht in aanvoer van buitenaf. Het Zeeuwse watersysteem is immers voorname lijk brak tot zout. Zeeland is - zoals in het grondwaterbeleidsplan aange geven - al in sterke mate op aanvoer van buitenaf aangewezen. Het Zoommeer biedt vooralsnog geen oplossing omdat het zoutgehalte in het meer aan de hoge kant blijft: 300 a 400 mg/1 in het Zeeuwse deel. Voor een aanvullende watervoorzie ning op grote schaal voor de land bouw is het Zoommeer evenwel de enige bron. Dit heeft de aandacht van de provincie, zo stellen GS, maar het valt buiten het kader van de grondwaterwet en het grondwa terplan. Door de slecht doorlatende deklaag in de gebieden die vanuit het Zoommeer zouden kunnen worden bediend, zal aanvoer van het Zoom meerwater bijna alleen het opper vlaktewater (en alles wat daarmee samenhangt) beïnvloeden. De commissie grondwaterbeheer is ook van mening dat de effekten van de infiltratie van oppervlaktewater in de Schouwse duinen op de kwali teit van het grondwater onderbelicht zijn gebleven. GS antwoorden hier op dat een begeleidingscommissie het infiltratieprojekt in het kader van de vergunningverlening heeft beoordeeld. Gebleken is dat - in sta tionaire toestand - het omringende gebied niet of nauwelijks wordt beïnvloed. In het plan is overigens aanvullend onderzoek aangekon digd om de gevolgen van discontinue infiltratie en terugwinning in kaart te brengen, juist vanwege de moge lijke invloed op de grondwaterkwa liteit. Tenslotte onderschrijven GS de op merking van de commissie dat de Grondwaterwet geen ruimte biedt voor het verlenen van kollektieve vergunningen voor beregeningen. Het is evenwel de bedoeling dat - om de winbare hoeveelheid zoet grond water in kreekruggen optimaal te kunnen gebruiken - de winning van dit zoete grondwater plaatsvindt door één (gezamenlijke) inrichting, waarbij meerdere afnemers zich zo nodig hebben verenigd in een rechts persoon. Op de kernpunten van het plan heeft de commissie grondwaterbeheer het grondwaterbeleidsplan positief be oordeeld. Volgens ir. N. Verdoes, ingenieur varkenshouderij bij het CVP in Til burg zijn er heel wat gemeenten in Noord-Brabant, die de ecologische richtlijn op een verkeerde manier ge bruiken. Terwijl deze regel vooral is bedoeld om voor verzuring gevoelige gebieden te beschermen, maken ge meenten er vaak oneigenlijk gebruik van door de richtlijn van toepassing te verklaren voor het totale grondge bied van de gemeente. Ir. Verdoes bracht e.e.a. naar voren tijdens een studiemiddag voor pluimveehouders in het Brabantse Asten. Een bepaling in de ecologi sche richtlijn is, dat de ammoniak- uitstoot in een straal van 500 meter rond een 'gevoelig gebied' (bos, na tuurterrein, gebieden met natuurwe tenschappelijke of landschappelijke waarde) dient te worden verminderd of op z'n minst niet.mag toenemen. "Als je deze cirkels ook trekt rond bebouwde kom, wegen, industrieter reinen en dergelijke, blijven er erg weinig witte plekken over waar de boer nog iets mag". De CVP-ingenieur zette voor zijn ge volg, hoofdzakelijk pluimveehou ders uit Asten en Someren, ook de gevolgen van de intensieve veehou derij voor het milieu op een rijtje. Zoals bekend veroorzaakt de Neder landse veehouderij 22 procent van de zure neerslag in ons land, waarbij de rundveehouderij een twee keer zo grote boosdoener blijkt te zijn als de varkenssektor. Tonnen ammoniak naar buitenland "Dat wil niet zeggen dat wij nu met de armen over elkaar kunnen zitten. De 2/2 procent, waar de pluimvee houder verantwoordelijk voor is, is een gemiddelde. Voor bepaalde ge bieden ligt dat duidelijk anders, bij voorbeeld in De Peel, waar nogal wat kippen rondlopen. Daar komt bij dat wij tienduizenden tonnen am moniak ieder jaar naar het buiten land exporteren. Daar krijgen ze een gratis stikstofbemesting vanuit Ne derland. Als pluimveesektor moeten we in staat zijn om dat te ver minderen". Hoewel Nederland het merendeel van zijn jaarlijkse 250.000 ammoni- akuitstoot naar het buitenland 'ex porteert' (vooral naar West- Duitsland) slaat er in ons land nog altijd 86.500 ton per jaar neer, waar schuwde Verdoes. Het heeft dus wei nig zin om naar de vervuilende Duit se industrie te wijzen, als de land bouw voor zoveel NH3-uitstoot bij onze oosterburen zorgt. Ammoniakschade is direkt zichtbaar door verbrandingsschade aan gewas sen en vooral indirekt door omzet ting van ammoniak in de bodem tot salpeterzuur. Dat heeft verzuring N. Verdoes van de bodem en verdringing van de voedingsstoffen tot gevolg. Voorts is 4 er het bekende verschijnsel van eu- trofiëring (bodemverrijking door stikstof), waardoor bijvoorbeeld heide gaat vergrassen. In richtlijnen van de overheid staat dat de ammo- niakemissie in het jaar 2000 met de helft moet zijn verminderd. Het fenomeen scharrelkip lijkt daar in ieder geval geen bijdrage aan te le veren, zoals uit de zaal werd opge merkt. De emissie van schadelijke stoffen bij scharrelkippen schijnt groter te zijn dan bij legbatterijen. Brabantse veehouder in RVU- serie 'Werken aan werk' Op 19 en 26 februari en 5, 12, 19 en 26 maart brengt de RVU edukatieve omroep op Nederland 3 zes pro gramma's in de serie 'Werken aan werk' over de agrarische sektor. De uitzendingen zijn telkens van 22.10 tot 22.40 uur. In 'Werken aan Werk' over de agra rische sektor vertellen de mensen zo veel mogelijk zelf over hun werk, de ontwikkelingen in hun vakgebied en hun verwachtingen voor de toekomst. In de uitzending van 19 februari wordt de tweejaarlijkse Nationale Rundvee Manifestatie in Utrecht be licht. Deze aflevering bevat o.a. een reportage die is gemaakt op het vee bedrijf van Tonnie van der Biezen uit Rosmalen. We zien ook hoe zijn oudste zoon Joep als (toekomstig) bedrijfsopvolger zich oriënteert op de toekomst. Luteijn sprak op vergadering kring Oost- en Midden-Brabant van de ZLM In het artikel 'Cebeco- Handelsraad moet nog veel gro ter worden' in het ZLM-blad van 3 februari pag 4, staat dat ir. D. Luteijn op 19 januari een inlei ding heeft gehouden tijdens een vergadering van de coöperatie Zuid Oost Nederland (ZON). Dit is niet juist, de heer Luteijn hield zijn inleiding tijdens de algemene ledenvergadering van de kring Oost- en Midden-Brabant van de ZLM, die overigens wel werd ge houden in het gebouw van de ZON Boerin Betsie van der Biezen uit Rosmalen 4 Ir. Rob Meijer nieuwe direkteur proefstation Wilhelminadorp Opvolger van ir. R.K. Elema als di rekteur van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp wordt ir. Rob Meijer, nu adjunkt-direkteur van het Proefstation voor de Boom teelt in Boskoop. De heer Meijer zal per 1 april a.s. met zijn nieuwe funk- tie beginnen. De heer Meijer stu deerde Tuinbouwplantenteelt in Wa- geningen, waar hij in 1975 afstu deerde. Voor hij in Boskoop werk zaam was heeft hij bij het IMAG in Wageningen gewerkt. Rekenen In de vorige aflevering van deze rubriek heb ik beloofd nog terug te komen op de maatschap en het lidmaatschap van koöperaties en dergelijke. Daar wordt nog over nagedacht. U houdt dat tegoed. Een ander onderwerp. Nog niet eens zo lang geleden was het op sommige plaatsen gebruik niet ie dere dienst of leverantie onmid dellijk af te rekenen. Bij winke liers en ambachtslieden werd al les "opgeschreven" (in het krijt!). Zo rond het eind van het jaar werd er dan "gerekend". Natuurlijk gebeurde het ook dat men over en weer leverde en dus aan elkaar geld schuldig was. Dat werd dan tegen elkaar weg gestreept en het saldo werd afge rekend. Verrekenen is hiervoor een pas sende uitdrukking. De tijden zijn veranderd; de bakker, de kruide nier en de timmerman willen geen jaar meer op hun geld wach ten; de supermarkt en de doe het zelf zaken doen dat ook niet. Bo vendien is de samenleving minder overzichtelijk dan vroeger; men kent niet meer al zijn klanten (en hun kredietwaardigheid) per soonlijk. Kompensatie Waartoe deze aanloop? Welnu het onderling verrekenen van be talingsverplichtingen heeft een basis in de wet en het is goed om te weten wanneer je schulden te gen elkaar mag wegstrepen. Hoofdregel is dat je je mag be roepen op het feit dat je nog niet betaald bent en daarom het nog niet betaalde bedrag mag aftrek ken van wat je zelf moet betalen. In het juridisch spraakgebruik wordt dat kompensatie ge noemd. Verrekening is een betere term; in het Nieuw Burgerlijk Wetboek zal dat ook zo gaan heten. Faillissement Wat is het belang van deze regel. U kunt zich voorstellen dat het vervelend is om aan een failliet nog 30.000,— te moeten beta len terwijl u van hem nog 20.000,— krijgt en de curator meldt dat er niks meer is. Onze wetten zijn over het alge meen rechtvaardig en hebben hierin voorzien zodanig dat u in dit geval maar 10.000,moet betalen. Eisen Aan die verrekening worden wel een paar eisen gesteld. Het moet om dezelfde zaken gaan: aardap pels tegen bestrijdingsmiddelen wegstrepen kan niet. Geld is na tuurlijk het makkelijkst. Een be langrijke eis is dat de vorderin gen opeisbaar zijn, dat wil zeg gen het tijdstip of de tijdstippen waarop betaald moet worden, zijn verstreken. De hoofdsom van een langlopende lening mag dus niet tussentijds verrekend worden met de opbrengst van een leveranties. Dat geldt wel voor de nog niet betaalde maar wel ver vallen rentetermijnen. De vorderingen vallen niet auto matisch tegen elkaar weg. Het moet of tevoren zijn afgesproken (algemene voorwaarden bijvoor beeld) of men moet er een beroep op doen door een brief te schrij ven waarin het beroep op verre kening is opgenomen. Het doel van deze uiteenzetting is om te voorkomen dat u schrikt als er zich een deurwaarder bij u meldt met officiële papieren waarin u tot betaling wordt uit genodigd wegens cessie, faillisse ment (van uw wederpartij) of waarbij bij u beslag wordt gelegd op hetgeen u moet betalen. U schenkt koffie en vertelt dat zijn reis tevergeefs zal blijken omdat u nog wat te verrekenen heeft. Het beroep op kompensa tie werkt namelijk niet alleen te genover uw wederpartij maar ook tegenover degene die de vor dering (zonder dat u dat wist) heeft overgenomen. Meestal is dat een bank die tot zekerheid van verleende kredieten zich alle vorderingen (waaronder die op U) heeft laten overdragen. Met het feit dat u nog wat te ver rekenen heeft is de bank niet al tijd bekend. Dat is jammer voor de bank, maar aangezien banken meestal aan het langste eind trek ken is het prettig om te weten dat in dit geval uw recht op verreke ning niet wordt aangetast. Mr. ir. J Huisman Benoemingen bij KNLC Ook het hoofdbestuur van het KNLC heeft de benoeming goedge keurd van Marleen van Nieuwen- huyzen als emancipatiemede werkster bij het KNLC. Het hoofd bestuur heeft verder de benoeming goedgekeurd van ir. W. Koops in het hoofdbestuur van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. Drs. D.J.M.G. Baron van Slinge- landt (42) is op 1 februari 1989 in dienst getreden van Rabobank Ne derland als onderdirekteur en plaats vervangend hoofd van het direkto- raat Buitenland. De heer Van Slingelandt was tot die datum financieel direkteur van de Rodamco-groep, tevens belast met kommerciële taken in kontinentaal Europa. Rob Meijer G.A. van den Hoven produktiechef bij proefzuivelfabriek van NIZO De heer G.A. van den Hoven is be noemd tot produktiechef van de proefzuivelfabriek van NIZO in Ede. Van den Hoven komt van DMV-Campina waar hij voorman was van de kaasmakerij in Boekei. Dr.ir. L.A. den Hartog direkteur Proefstation Varkenshouderij Dr.ir. L.A. den Hartog (33) is met ingang van 1 juni benoemd tot di rekteur van het Proefstation voor de Varkenshouderij te Rosmalen, en daarnaast tot waarnemend konsu- lent in algemene dienst voor de var kenshouderij. De heer Den Hartog'is nu universitair hoofddocent van de vakgroep Veevoeding van de Land bouwuniversiteit Wageningen. Wijziging samenstelling Gewestelijke Raad Zeeland De heer F. de Waal (NCB) is voor de zittingsperiode 1989-1990 voorge dragen als voorzitter van de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap voor Zeeland. Zoals bekend wordt de voorzitterfunktie bij toer beurt uitgeoefend door één van de voorzitters van de drie provinciale standsorganisaties. De Raad heeft in zijn vergadering van 25 januari af scheid genomen van de voorzitter tot dan de heer W.J. Sanderse (CBTB). Tevens nam de Raad afscheid van de heren J. Nieuwenhuyse en M.C.J. Kosten (beiden ZLM). Zij werden opgevolgd door de ZLM-ers de he ren J.L. van Gorsel en P. Risseeuw. Vrijdag 10 februari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4