RAK Schouwen-Duiveland tussen nu en straks p.j. zuid geluid Technische avond R.A.K. de Bevelanden Alleen op de boerderij, heel gezellig!? Jubileum P.J.Z. Oost-Zeeuws- Vlaanderen 50 jaar Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Op woensdag 25 januari jl. vond in café-restaurant v.d. Weyde te Noordgouwe de derde aktiviteit plaats van de RAK Schouwen- Duiveland. Op deze bijeenkomst stonden de aktualiteiten binnen de landbouw en de toekomst van de landbouw centraal. Als gastspreker was de heer B. den Hollander uitgenodigd in de funktie van land- bouwvoorlichter bij de bedrijfsvoorlichtingsdienst. Voor de pauze was de avond gewijd aan de aktualiteiten binnen de landbouw. Na de pauze werd er gesproken over de toekomst van de landbouw. Als eerste aktualiteit kwam aan de orde het kunstmeststrooien over de vorst, wat als voordelen heeft dat geen wielsporen ontstaan en dat er minder zoutschade optreedt. Bij toe diening tijdens de bewerking komt de kunstmest gelijk in de bewerkba re laag, zodat de koncentratie rond het zaad hoog is (vochtonttrekking). Een nadeel van een stikstofgift over de vorst is de kans op N-verlies door vervluchtiging en uitspoeling. De kans op verliezen zijn het grootst bij overvloedige regenval en bij strooien over natte dooi. Het tijdstip van strooien is ook belangrijk. Naarmate men later in de vorstperio de strooit nemen de verliezen af want het moment tussen opname van de plant en uitspoelingsdiepte wordt dan kleiner. Onder natte dooi verstaat men; wanneer het bovenste laagje van de bouwvoor ontdooid is en de rest bevroren, en wanneer er een laagje sneeuw over de bouwvoor ligt. Onder deze omstandigheden strooien betekent dat er verliezen optreden a.g.v. afspoeling. Gerstvergelingsvirus Deze besmetting komt algemeen voor, met name bij een vroege, grote luisdruk. De voorkeur-gewassen zijn zomergerst en haver. Het virus wordt overgebracht door de graan- luis. Het is een persistent virus, het geen betekent dat bij plantaan- tasting door de luis het virus in de luis blijft zitten. De luis overwintert in waardplanten met name grassen en wintergranen. De symptomen die men waar kan nemen zijn: bladverkleuring welke begint aan de top van het blad (bij haver is dit een paars/rode kleur en bij gerst is die geel), en verminderde groei. De schade die wordt aange richt laat zich zien in opbrengstder ving, bij zomergranen is dit onge veer 500-2000 kg, wintergerst 200-500 kg. en wintertarwe 100-200 kg- Het virus kan bestreden worden door de teelt van resistente rassen maar die zijn er vrijwel niet. Andere mogelijkheden zijn het vroeg zaaien van zomergranen zodat men tijdens de luisvluchten een voldoende sterk gewas heeft, of het later zaaien van wintertarwe zodat de luis een minder ontwikkelde winterwaard heeft d.w.z. een gewas wat nog in ontwik keling is geeft minder dekking zodat de kans op bevriezing groter is. Ge durende de afvluchten (eind mei) moet men alert blijven op de luizen dit kan door een goede veldkontrole bij zomergranen, met name bij een zachte winter en een laat inzaai- tijdstip. Slakken De bekendste schadeveroorzaker is de grauwe veldslak. Deze slak voelt zich het best thuis in een vochtige omgeving en dichte gewassen zoals graszaad, granen en erwten. Bij een grove ligging van het zaaibed houdt de slak zich op aan de oppervlakte tussen het kiemende zaad. De slak is aktief in het voor- en najaar. Bene den de 5°C. is hij in rust. In vrijwel alle gewassen treedt schade op van de slak. De schade wordt veroor zaakt doordat de slak met zijn tong langs de plantedelen raspt. In win tertarwe betekent dit dat het kie mend zaad afsterft (uitval) en aan tasting van het blad zorgt ervoor dat de plant in later stadium gevoeliger wordt voor ziekten. In het najaar ziet men dus een trage of geen kie ming hetgeen ook in het voorjaar kan voorkomen, dit bij een zachte winter. Bestrijding kan geschieden door een fijnere grondbewerking zodat de slak niet onder de kluiten kan krui pen, echter de kans op slemp neemt toe. Door het toedienen van korrels kan men de slak ook bestrijden. Er zijn twee soorten, metaldehyde en mesurol. Voor de korrels geldt dat men ze direkt na opkomst moet toe dienen. Het mengen met kunstmest is ook een mogelijkheid evenals mengen met het zaaizaad. Een blik in de toekomst Na de pauze stond een vraag cen traal van welke faktoren in de toe komst met bedrijfsinkomen zullen bepalen. Het ziet er naar uit dat men in de toekomst niet meer buiten de volgende punten kan: A.M. beleid, Milieu, Geïntegreerde landbouw, Afzet organische mest, Reke nen/Beslissingen nemen, Kwaliteit en Biologische bestrijding. Met name de geïntegreerde land bouw en rekenen en beslissen wer den nader bekeken. Door samen te werken (b.v. buurman), bedrijfsver- groting, andere tak en een betere ar- beidsbesteding/verdeling kan het be drijfsresultaat verbeteren. Aan de hand van gegevens van LEI- bedrijven kwam men tot de konklu- sie dat wanneer men het bedrijfsin komen wil verhogen globaal gespro ken de kleine bedrijven moeten in tensiveren en de grote meer uit breiden. Bij de geïntegreerde landbouw streeft men enkele belangrijke doelstellingen na zoals een maximaal financieel rendement, minder aan tasting van het milieu en behoud van de werkgelegenheid binnen de land bouw. De doelstellingen probeert men na te streven door bouwplan keuze, bemesting, gewasbescher ming en rassenkeuze. Bij monde van voorzitter Jan Willem van de Velde werd er naar de toekomst van de landbouwvoorlichting gevraagd. Den Hollander deelde desgevraagd mede dat de dienst gereorganiseerd wordt en wordt teruggebracht van 11 naar 9 rayons. Dus meer boeren per voorlichter. Voor Schouwen- Duiveland heeft dit verder geen ge- B. den Hollander volgen omdat dit rayon groot ge noeg is. Omdat Den Hollander per 1 april een andere funktie krijgt, zal er getracht worden om voor die tijd een nieuwe voorlichter voor Schouwen- Duiveland te krijgen. A.g.v. de pri vatisering van de voorlichting zullen de boeren er in de toekomst meer voor moeten gaan betalen. J. van Felius RAK Schouwen-Duiveland Z.R.J.K Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Misschien krijg ook jij het gevoel dat landbouw-milieu problemen al leen met ver-weg-Haags beleid zijn op te lossen. Het RAK-bestuur van de Bevelanden wil niet rustig af wachten wat Haags beleid zal bie den. Het RAK-bestuur wil de prak tijk van jouw bedrijf centraal stel len. Op veel onderzoeksinstituten worden technieken ontwikkeld die een eventuele verspilling van gewas beschermingsmiddelen tegengaan. Efficiënt omgaan met gewasbescher mingsmiddelen is zowel in jouw di rekt belang (kosten besparen) als in het belang van het milieu. Op maan dag 13 februari organiseert jouw R.A.K. een interessante avond over nieuwe technieken in de gewasbe scherming. De heer Remijn, specia list van het Konsulentschap te Goes, zal ingaan op drie nieuwe tech nieken: - Spuiten met air-tack. Dit is een techniek om het efficiënter over het gewas te verdelen. Een loonwerker op Noord-Beveland investeerde on langs in een dergelijke techniek. - Carbo-Flow. Dit is een techniek om restanten chemisch middel uit de spuit te scheiden. Het schadelijke ge deelte wordt opgevangen in een fil ter. Het onschadelijke gedeelte kan geloosd worden in open water. - Fust reiniging. Onlangs zijn er nieuwe technieken ontwikkeld om bijna-leeg landbouwfust te reinigen. De heer Remijn zal zijn verhaal il lustreren met dia's. Na elk van de drie delen is er uitgebreid gelegen heid tot het stellen van vragen. Het belooft een interessante avond te worden voor jongeren uit alle sekto ren! Tijd: maandag 13 februari om 20.00 uur. Plaats: Camping Veerse Meer, Veerweg 71, Wolphaartsdijk. En noteer alvast: op 20 maart is er een aktiviteit voor zowel vrouwen als mannen (co-produktie vrouwen- regiogroep en RAK) over risiko's van radio-aktieve straling voor voedselproduktie. Graag tot maandag 13 februari. Namens het RAK-bestuur Jacques Roumen redaktie Henk Tegels Een weekend voor jonge al leenstaande boeren en boerin nen, tuinders en tuindersvrou wen. Op initiatief van de agrari sche jongerenorganisaties, sa menwerkend in het NAJK. Eventuele broers en zussen zijn het huis uit. Je ouders ook, of ze zouden misschien wel willen. Maar jij bent de partner van de je dromen nog niet tegengekomen. Trouwens, wie zegt dat je dat zou willen. Zelfstandig le ven heeft ook zijn voordelen. Steeds meer mensen weten dat te waarderen en maken er iets heel gezelligs van. Misschien wil je toch liever wel an-* ders. Maar dan is er die publiciteit over vrouwen die geen boer meer willen, omdat ze bang zijn hun zelfstandigheid te verliezen. Bij jou hoeven ze daar helemaal niet bang voor te zijn. Maar hoe maak je dat duidelijk? Kortom, het wordt tijd om het er eens met anderen over te hebben. Anderen met eigen, maar misschien wel vergelijkbare ervaringen. Wat voor oplossingen hebben zij gevon den? Daarvoor is dit weekend, speci aal voor mensen zoals jij. We nemen onszelf serieus. Van daaruit gaan we kreatief op zoek naar mogelijkheden om in onze be hoefte aan kontakten te voorzien. We denken daarbij dus niet meteen aan vaste relaties, maar juist aan an dere waardevolle vriendschappen. Allerlei praktische vragen rond al leen wonen en werken op de boerde rij of tuinderij kunnen ook aan de orde komen. Naast gesprekken over kontakten en praktische zaken is er tussendoor tijd voor ontspannende aktiviteiten. Voor wie mee wil doen, is er zondagochtend ruimte voor een geloofsviering. Het weekend staat open voor al leenstaande jonge agrariërs tot ca. 37 jaar. Plaats: Volkshogeschool Ons Erf, Berg en Dal. Datum: 24-26 februari 1989 (vrijdagavond - zon dagmiddag). Kosten: Afhankelijk van de hoogte van je inkomen oplo pend van 100,— tot 165,—. Le den van één van de plattelandsjonge renorganisaties krijgen hierop 40,— korting. PJZ AGENDA RAW Fijnaart/Zevenbergen: 8 maart, exkursie naar de New- Holland fabriek te Zedelgem. Opga ve voor 15 februari bij Piet den En gelsen (01682-2634) of Kees Hanson (tel.: 01686-2590). Afd. Zevenbergen: 12 febr.: "trim- tochtje" i.s.m. de K.P.J. Verzame len om 11.00 uur op Plein 1940 te Zevenbergen. 16 febr.: Forumavond Akkerbouw o.a. over de mogelijk heden van de graanteelt in Neder land en de gevolgen voor de indivi duele bedrijven met o.a. dhr. Latijn houwer (N.C.B.), Jos Roemaat (N.A.J.K.) en Henk Ridding (werk groep veenkoloniën). Plaats: "De Brochure 'Dierhygiëne Rundvee- en schapenhouderij' Recent is verschenen de brochure 'Dierhygiëne Rundvee- en Schapen houderij', een herdruk van het twee de gedeelte van de voormalige 'Weg wijzer voor de Veehouderij'. Deze brochure is 17 januari als redaktio- neel bijvoegsel bij het blad 'Boerde rij' verschenen. Nadere informatie en aanmelding bij: Ons Erf (Trees Rooyendijk), Postbus 16570 AA Berg en Dal, tel. 06895-41744. Opgave: liefst zo spoedig mogelijk, uiterlijk 10 februari. Als je eigen ideeën of wensen hebt voor het weekend horen we dat graag. Mis schien wil je er al vast een keer ko men helpen in de voorbereiding, dat kan. Graanbeurs" te Fijnaart. Aanvang: 19.30 uur. febr./mrt.: kursus "In disch koken". Deze kursus duurt 4 avonden en vindt waarschijnlijk plaats op woensdagavond. Opgave bij Mirjam Korteweg (01680-23591). Afd. Walcheren: 17 febr.: Jaarfeest met toneel in "Ons Huis" te Melis- kerke. Aanvang: 20.00 uur. Toe gang: leden 2,50; niet-leden ƒ5,-. Afd. Oost Zw.Vlaanderen: 24 febr.: Ledenvergadering. Plaats: café Cambrinus te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Afd. Goes e.o.: 20 febr.: Ledenver gadering en "Ronde van Biervliet". Plaats: de Caisson te Kapelle. Aan vang: 19.30 uur. Eerste weekend van maart: Langlaufen. Meer informatie en opgeven bij Leenjan of Janine (tel: 01130-3498). Afd. Tholen/St. Philipsland: 12 febr.: Volleybal van 15.00 uur tot 17.00 uur. Plaats: de Wellevaete te St. Annaland. 26 febr.: Volleybal- tournooi in Halsteren. Opgeven voor 18 febr. bij Titia of Frans. 5 mrt.: naar de Vogeltjesmarkt in Antwerpen. Vertrek om 8.30 uur bij de Chinees in Scherpenisse. 14 mrt.: Algemene Ledenvergadering. PJZ Noord-Beveland: Grote avond op vrijdag 24 februari. Door eigen leden wordt een kabaretvoorstelling gebracht. Bal na. Dit jaar bestaat de P.J.Z. Oost- Zeeuws-Vlaanderen 50 jaar (10 juni). In 1939 in Axel opgericht toen heette het "Zijl". "Zijl" staat voor Zeeuwse jonge land bouwers. Daarna werd er tevens een organisatie voor de meisjes opgericht die de naam kreeg van Zeeuwse Plattelands meisjes, de Z.P.M. De afdelingen werden later sa men gekoppeld en zo werd de L.J.G. (Landbouw Jeugd Ge meenschap) opgericht. Later werd nog een naamsverandering toegepast, toen werd het P.J.Z. (volgens onze gegevens). Vijftig jaar is een hele tijd, dit willen we niet zomaar voorbij laten gaan. We willen dit op gepaste wijze vieren, dus d.m.v. een groot feest, voor jong en oud. Graag zouden we in kontakt komen met mensen die willen helpen organi seren. Zo zijn er vele onder U die ooit wel eens in een bestuur heb ben gezeten van een Z.J.L. of een Z.P.M. of de latere L.J.G. Aarzel dus niet maar laat iets van jullie horen. Misschien heeft U nog wel oude ledenlijsten en/of notulenboeken, deze zouden erg goed van pas komen bij het orga niseren van het feest. Suggesties zijn ook altijd welkom. Dus we wachten en rekenen op Uw me dewerking. Namens de P.J.Z. Oost-Zeeuws- Vlaanderen (Roelie Risseeuw) Kontaktadres: Anja Dekker, Langeweg 22, 4541 PC Sluiskil (tel.nr. 01157-1395) Vrijdag 10 februari 1989 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19