Ing. J. Bultje: 'Nieuwe bemonsteringen pootgoed mogen voortgang werk teler niet vertragen' Wereldtarwemarkt balanceert op scherpst van de snede Aardappelafzetorganisatie: 'Vertrouwen in de toekomst' Vernieuwd aardappelkontrakt op termijnmarkt Pootgoedsektor organiseert 'schoon-schip'-aktie kwikrestanten Jaarvergadering NAK Rivieren-Delta-Nederland korte wenken akkerbouw Voornamelijk pootgoedtelers waren aanwezig op de jaarlijkse vergade ring van de keuringsdienst Rivieren- Delta-Nederland van de NAK vorige week in zaal Koch te Kruisland. In het werkgebied van deze keurings dienst werden tevens vergaderingen gehouden met aangeslotenen te Goes, Moerkapelle en Doetinchem. Voorzitter ing. P.J. van Nieuwen- huysen ging in zijn openingswoord terug naar mei 1984 toen de fusie tot stand kwam tussen het Rivierenge bied en de Delta. 'Nu na 5 jaar kunnen we konstate ren dat er door de VUT een verjon ging onder het personeel is opgetre den en dat we een flinke areaalsuit breiding hebben gehad. Een areaal suitbreiding met als vanzelfsprekend een toename van de kilogramop brengsten. In de toekomst zal er meer samenwerking moeten komen waardoor er efficiënter en daardoor goedkoper gewerkt kan worden. De nog niet geheel afgeronde automati sering is een stap in deze richting', aldus Van Nieuwenhuyzen die ver der nog mededeelde dat het bestuur van 24 personen teruggebracht zal worden naar 12. Een vorig jaar in gestelde kommissie 'Studie Financië le Posities Keuringsdiensten' pleit voor een verdergaande financiële- ekonomische samenwerking tussen de keuringsdiensten. Aangaande de oogst van 1988 gaf de heer A. Maljaars, afdelingsdirekteur buitendienst, een overzicht van de diverse gewassen. Bij de graszaden was dit jaar meer tuintjesgras en kweek te konstateren. Om onge wenste kruisbestuiving tegen te gaan zijn er percelen afgekeurd. Van de granen is het ras Triticale uitgebreid van 33 naar 150 ha. Door de slechte weersomstandigheden ligt door kiemschimmels de kiemkracht lager. In het gehele werkgebied is een toe name waargenomen van wilde ha ver. Met name in erwten is op veel plaatsen wilde haver gezien. Gezien het redelijk vochtige warme weer werd half mei in pootaardappelen de eerste perzikbladluis geteld. Door de veelvuldige luizenvluchten lag de rooidatum van 6 juli 14 dagen vroe ger dan in 1987. Bij percelen die na de rooidatum zijn doodgespoten lag het percentage deklassering en af keuring hoger dan die tijdig zijn doodgespoten. De heer Maljaars noemde de mogelijkheid van selek- tieverbod voor onbetrouwbare per celen werkbaar omdat hierdoor een positievere bijdrage wordt verkregen tot betrouwbaar pootgoed. Ing. J. Bultje, algemeen direkteur, bracht voor de aanwezigen de meer aktuele punten. Door de areaalsuit breiding kan gezien het financiële re sultaat een gedeelte van de keurings kosten terugbetaald worden. Voor de veldkeuring zaaizaden is dit ƒ33 en voor pootgoed ƒ111,Bij certi ficering liggen deze bedragen op 7,50 per ton voor de zaaizaden en ƒ5,20 voor de aardappelen. De pootgoedtelers in het rivieren deltagebied zullen dit jaar te maken krijgen met een nieuw facet bij de teelt. Vanaf oogst 1989 moeten alle gronden waarop pootgoed geteeld wordt aangemeld worden in het ka der van de aardappelmoeheid. Van ieder perceel moet dan een grond monster genomen worden waardoor bekeken wordt of er al of niet een besmetting is met het aardappel- cystenaaltje. Voor oogst 1989 is de bemonstering voor het planten ver vallen maar wel zal bij het sorteren een grondmonster genomen moeten worden. Bij certificering moet van elke partij een analyse zijn die aantoont dat er geen cysten gevonden zijn. Niet van de grond die tijdens het inschuren vrij komst moet een monster geno men worden maar van de aankleven- Ing. J. Bultje de grond. Dit in verband met de export. Ing. Bultje ging er vanuit dat over een half jaar de snelheid van het monsteronderzoek en het transport voor de telers geen belemmering mocht zijn bij hun werkzaamheden. J. van Tilburg De tarwesituatie in de wereld is krap. De voorraden zijn, uitgedrukt in een percentage van het tarwever- bruik, op een historisch laag niveau. De tarweoogst zal in 1989 de kon- sumptie moeten overtreffen om te voorkomen dat de wereld in een tekort-situatie terechtkomt. De E.E.G.-tarwemarkt heeft ondanks een rekordhoeveelheid export tot nu toe in dit seizoen van 9,5 miljoen ton een redelijk rustig prijsverloop ge kend. Mogelijke effekten als gevolg van de hoge export van tarwe door de E.E.G. zullen wellicht in de ko mende tijd nog doorwerken in de tarweprijzen. Een en ander meldt het Voorlichtingscentrum Neder lands Meel te Den Haag. De Wereldvoedselorganisatie FAO vindt dat de wereldgraanproduktie volgend seizoen 13 procent moet stijgen, willen de voorraden op een verantwoord niveau kunnen blijven. Men maakt zich grote zorgen over het feit dat de tarwevoorraden de kritieke grens gaan naderen. "Dat mag waar zijn, maar daar staat te genover dat er grote potentiële mo gelijkheden zijn om de produktie snel op te voeren. Er is geen reden voor paniek". Dat is de mening van ir. K.K. Vervelde, voorzitter van de Koninklijke Vereniging Het Comité van Graanhandelaren. Op maandag 6 februari is de oogst 1989 voor aardappelen in notering genomen. Vanaf die dag kunnen dan reeds kontrakten afgesloten worden op konsumptie-aardappelen die de grond nog in moeten en die pas rond september-oktober van dit jaar ge oogst zullen worden. Er is de moge lijkheid om op 2 soorten konsumptie-aardappelkontrakten te handelen: een kontrakt Bintje 40-50 mm en een kontrakt Bintje 50 mm opwaarts. De bovengenoemde kontrakten kun nen op de navolgende leveringster mijnen afgesloten worden: novem ber 1989, februari 1990, maart 1990, april 1990, mei 1990 en juni 1990. In vergelijking met de huidige geno teerde kontrakten op de oogst 1988 is een aantal kontraktspecifikaties aangepast. Zo is de kontraktshoe- veelheid met 5 ton verhoogd tot 25 ton en kan de levering nu losgestort geschieden. De verhoging van kon- traktshoeveelheid maakt noodzake lijk het depot, dat voor ieder af gesloten termijnkontrakt betaald 10 Tarweproduktie De wereldtarwebalans voor het oogstjaar 1988/1989 (juli/juni) blijft krap; de voorraad aan het eind van het oogstjaar zal, uitgedrukt in een percentage van het totale tarwe- verbruik in het oogstjaar, waar schijnlijk op een historisch laagte- punt komen. In de E.E.G. zal de tarwevoorraad aan het eind van zijn oogstjaar 1988/1989 waarschijnlijk circa 4 miljoen ton lager zijn dan aan het eind van het voorgaande oogstjaar. Hoewel deze voorraad van circa 8 miljoen ton bijzonder laag is, zal de voorraad zeer waarschijnlijk vol doende zijn voor een normale over gang naar het volgende oogstjaar. Hoewel de tarwesituatie in de wereld voor het oogstjaar 1988/1989 niet dramatisch is, betekent een situatie waarin maar 500 miljoen ton tarwe geproduceerd werd tegenover een konsumptie van 540 miljoen ton, dat de tarweoogst in 1989 de konsump tie zal moeten overtreffen, omdat er in juli 1989 onvoldoende voorraad aanwezig zal zijn om opnieuw een produktie-tekort op te kunnen vangen. Bij een normaal weerpatroon is dit jaar een oogst van 550 miljoen ton tarwe in de wereld mogelijk. Dat is dient te worden, te verhogen tot ƒ1.200 (was ƒ1.000). Bovendien bleek het nodig om de tarieven per kontrakt naar boven bij te stellen. De stijging van de tarieven is procen tueel echter minder dan de stijging van de kontraktshoeveelheid, zodat de kosten per 100 kg in vergelijking met het huidige kontrakt gedaald zijn. Voor kringleden (insiders be dragen de kosten nu 0,31 per 100 kg, dit was ƒ0,35. De kosten voor specu lanten (outsiders) zijn met zeven cent gedaald tot ƒ0,33 per 100 kg. Hoewel de termijnmarkt niet opge zet is als leveringsmarkt wordt toch een zeer klein deel van alle transak- ties door middel van effektieve leve ring afgewikkeld. Tot nu toe moesten voor een leve ring de aardappelen in zakken van min. 25 kg verpakt worden en voor de levering in een bewaarplaats op geslagen worden. Het nieuwe aar- dappelkontrakt maakt de levering een stuk eenvoudiger. De levering kan nu losgestort geschieden in een daartoe door de Stichting toegelaten leveringsplaats. De NLKKAS en de bij een geschat verbruik van 540 mil joen ton in 1989/1990 nog niet over vloedig. "Indien het er in de periode april- juni naar uit zou zien dat de tarwe oogsten als gevolg van de weersom- De heer A. Bierens, direkteur van de Aardappel-B.V. (de Aardappelafze torganisatie voor Zuidwest- Nederland B.V. in Zierikzee) zei in de druk bezochte ledenvergaderin gen van de bij die B.V. aangesloten zeven telersverenigingen vertrouwen te hebben in de toekomst. Hij ba seerde dit o.m. op het jaarverslag van de B.V. over het boekjaar 1987/1988. Hij wees in zijn toelichting op de met 12% gestegen omzet, in het ver slagjaar bijna 230.000 ton. Doordat dit kwantum met een onveranderd personeelsbestand werd verwerkt, dank zij de gedane investeringen, konden de sorteerkosten met 10% dalen. Het bruto resultaat op aard appelen was per eenheid produkt ge- Stichting Aardappeltermijnmarkt hebben de afwikkeling van een ter mijnkontrakt door middel van ef fektieve levering en een apart leve ringsreglement vastgelegd. Exportcijfers aardappelen Het Produktschap voor Aardappe len deelt mede, dat in de maand de cember in totaal 142.000 ton aardap pelen is verwerkt tot frites, puree, chips en andere konsumptieproduk- ten. De verwerking in 1988 is daar door op 1.723.000 ton gekomen. In 1987 werd 1.545.000 ton aardappe len verwerkt en in 1986 1.871.000 ton. De uitvoer van frites, puree, chips - omgerekend tot verse aardap pelen, bedroeg in de maand decem ber 111.300 ton. De uitvoer van pro- dukten omgerekend tot verse aard appelen is daardoor in 1988 op 1.327.700 ton gekomen. De uitvoer bedroeg in 1987 1.262.300 ton en in 1986 1.12.200 ton. De invoer van produkten omgere kend tot verse aardappelen bedroeg in de maand december 4.100 ton. standigheden zouden kunnen tegen vallen, dan kan dit de prijzen op de wereldmarkt verder in beweging brengen. Voor de E.E.G. zou dit kunnen betekenen dat de producen ten hun voorraden vast zouden hou den. De wereldtarwemarkt balan ceert dus op het scherp van de snede. Met wat geluk kan het allemaal mee vallen, maar enige tegenvallers bij de tarweoogsten in 1989 zouden een te kortsituatie doen ontstaan", aldus het Voorlichtingscentrum Neder lands Meel. lijk aan dat in het boekjaar 1986/1987. Vrachtkosten namen toe met 26%, doordat 12% meer aard appelen en 14% meer grond werd vervoerd. Uit het resultaat na belastingen, ad ƒ834.000 zal het gestorte bedrag per telersaandeel met ƒ25,worden verhoogd. Voorts zal een dividend van 7% worden uitgekeerd en zal de reserve met ƒ476.000 toenemen. Van produktgericht naar afzet- gericht Met de voltooiing van de opslag loods in Breskens is een zes jaar gele den gestarte investeringsronde af gesloten. Investeringen zullen in de toekomst meer gericht zijn op de af zet. De tijd dat wat geproduceerd werd ook verkoopbaar was, is voor bij. Het zal er om gaan om te produ ceren wat de afnemer wenst. De prijsverschillen tussen een goed en een minder goed produkt zullen toe- Nu het "kwik tijdperk" voor de pootgoedsektor voorbij is, organi seert de STOPA een finale inzame ling, zuivering en afvoer van de nog aanwezige restanten. Hierbij gaat het niet alleen om de restanten bij de centrale ontsmetbedrijven en loop- ontsmetters. Ook telers die mis schien nog wat hebben staan, wor den in de gelegenheid gesteld hun dompelvloeistof of eventueel met kwik verontreinigd slib in te leveren. Tot uiterlijk 1 maart bestaat er gele genheid de restanten aan te melden voor deze "schoon schip" aktie. Voor het inleveren van dompel vloeistof geldt daarbij een tarief van 500,per m3, hetgeen relatief goedkoop is vergeleken bij een ver werking op puur kommerciële basis. Voor hoeveelheden minder dan 1 m3 wordt een tarief toegepast van VOOR DE TEELT VAN SUIKER BIETEN verdient klaver de voor keur als groenbemesterTen aanzien van de opbrengstverhoging bij de teelt van aardappelen maakt het wei nig uit of u klaver of gras als groen bemester teelt. Het telen van een groenbemester geeft naast het in stond houden van de organische stofbalans, gemiddeld voor suiker bieten 3 en voor aardappelen 5 meer opbrengst. OOK IN ZOMERGRANEN zijn er mogelijkheden voor de teelt van GROENBEMESTERS. Engels raai- gras kan zonder bezwaar voor te hoog opgroeien, gemengd met zo mergraan worden gezaaid. Dit vraagt geen extra werkgang en de kans van slagen is meestal 100%. nemen en voor een produkt dat niet aan de minimale eisen voldoet zal zelfs geen prijs meer bestaan, vol gens Bierens. In volgende jaren zal de Aardappel B.V. een kwantum aardappelen on gesorteerd aan de industrie leveren. Daarmee is tevens -de afzet van een aanzienlijk deel van het totale kwan tum aardappelen veilig gesteld. Ze ker zijn van afzet zal in de toekomst van steeds meer betekenis zijn. In de vergaderingen kwam ook een met dit alles verband houdende wij ziging van het zg. aardappelregle ment aan de orde. Afrekening op basis van sortering in de maten 35/50 en 50/opwaarts zal worden vervangen door 40/50 en 50/opw. 57,50 per 100 liter. Dringend wordt geadviseerd van de ze laatste mogelijkheid gebruik te maken. Voor nadere informatie over het adres van aanmelding kan kon- takt opgenomen worden met de in de regio funktionerende kwikkom missie, in de regel bestaande uit ver tegenwoordigers van het Landbouw schap, Konsulentschap Plantenziek ten en de N.A.K. Voor de inname van ongebruikt kwikpreparaat geldt sinds kort een afspraak tussen overheid en be drijfsleven waarbij niet aangebroken verpakkingen kunnen worden inge leverd bij de distribuant. Voor aan gebroken verpakkingen kan men te recht bij een aantal gemeenten. Het is zeker raadzaam hierover vooraf kontakt op te nemen met de bestrij dingsmiddelen leverancier. Vrijdag 10 februari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10