Boerin moet beloning kunnen krijgen Nog veel werk ligt er te wachten Bijna dag en nacht De zelfbinder met pensioen? Coveco aktief in scharrelvarkens 60-jarige Chr. Lagere Agrarische School viert jubileum met reünie korte wenken akkerbouw Bestuursovereenkomst Krammer-Volkerak Het prachtige weer, waar we de eer ste dagen van oktober mee verrast werden heeft de mensen goed ge daan. In het gebied van de "KRING AXEL" is afgelopen weken veel werk verzet. Overigens wel eens met veel zorg en moeite. Op de lichtere gronden zijn de meeste aardappels er wel uit. In de zwaardere grond is het hier en daar nog wel problematisch, bij het rooi en zijn de knollen "ingepakt" in de klei. Phythopthora aantasting valt mee, doch natrot komt veelvuldig voor. Op de meeste percelen blijven dan ook wat stukken niet gerooid, of wordt de rooier gelicht om zó de onderste knollen in het bed op het land achter te laten, zodat ze niet de hele partij verontreinigen. Het laat ste vlas is nu ook geruimd, al of niet van waarde. Een moeilijke en scha delijke zomer, ook voor de vlassers. De meeste bruine bonen zijn nu ge maaid al of niet te samen met het on kruid. Veel percelen te slecht om te ruiteren en zo zijn inmiddels al wat percelen gedorst. De vroege aan- voerpremie is dan een pleister op de wonde van de teleurstellende op brengst. Door de drukte in vooral de uien en aardappelen is de aanvoer van suikerbieten wat gestagneerd, zodat wie wil in de gelegenheid is een flink kwantum bieten naar de fa briek te brengen. De opbrengst lijkt niet tegen te vallen en het suikerge halte zit zo tussen de 14 en 15 pro cent. Doch door het mooie weer en de koude nachten kan dit zeker nog verbeteren. Voor de veehouders be gint deze week wellicht de oogst van de snijmais. Later dan in andere ja ren. En leek het er op in het begin van de zomer dat de mais letterlijk en figuurlijk niet van de grond zou komen, kunnen we nu zien dat de mais een behoorlijke lengte heeft en zal er een massa voer van geoogst gaan worden. Terwijl er nog volop bedrijvigheid is om de oogst 1987 binnen te halen, wordt ook weer de basis gelegd voor de nieuwe oogst. Enkele percelen zijn weer al ge ploegd Om wintertarwe te zaaien. Want ondanks alle negatieve berich ten over graanoverschotten valt de prijs eigenlijk nog niet tegen, die we voor onze tarwe krijgen. (Immers er is dikwijls gezegd dat 40 cent ons deel zou zijn). En zo zal wanneer het weer het toelaat toch weer heel wat tarwe worden uitgezaaid, temeer daar ook andere produkten het qua prijsontwikkeling nog steeds laten afweten. En dit geldt niet alleen voor de akkerbouwsector maar ook voor de veehouderij. De varkensprijzen zijn onlangs weer gezakt. Daarmee gepaard gaand de biggenprijzen eveneens. Wat de roodvleesproduk- tie betreft is de hoop enigszins ge vestigd op het in interventie nemen van achter kwarten, wat de markt wat zou kunnen stimuleren. Laten we het hopen dat dit zo is. Langzaam aan nadert de winter. Wanneer eenmaal de najaarsbuien weer komen voel je dat des te beter. Maar laten we ook wat het weer be treft hopen op nog een periode met mooi nazomerweer. Want er is nog een hoop werk te doen wanneer je zo eens in de omgeving om je heen kijkt. De bietencampagne is ook in 'T WALCHERSE al enkele weken aan de gang, het nieuwe hierin is dat één van de suikerindustrieën ertoe is overgegaan om met een tweeploe- genstelsel bieten te verladen, een ge volg van het sluiten van een fabriek na afloop van vorige campagne. Dit betekent dat er nog vroeger in de de morgen en nog later in de avond het vervoer van bieten plaats vindt, dus bijna dag en nacht. De kg- opbrengsten over de afgelopen cam- pagneweken zijn goed te noemen, maar het suikergehalte laat ons in de steek, zo rond de 14% is niet om over naar huis te schrijven. Zodoen de hebben we meer tonnen bieten nodig om onze toewijzing vol te krij gen. Het weer van de afgelopen tijd werkt bevorderend op de suikervor ming, een stijgende lijn van de ge haltes is te verwachten. Naast de an dere oogstbepalende factoren in de bietencampagne moeten we nu ook ons quotum in de gaten houden, dit is een bedrijfsgegeven waar we mee - en naar toe- moeten werken. De te ontvangen geldelijke voorschotten op de geleverde bieten zullen wel kom zijn. De aardappeloogst is goed op gang gekomen, op de lichtere gronden rooit het goed, maar op de zware en vooral op de moeilijk bewerkbare komgronden valt het niet mee om enkel aardappelen te rooien en de grond te laten waar ze thuis hoort nl. op de akker. Vervoer, opslag, ver en bewerking zal veel inspanning en geld kosten en dat staat in schril con trast met de huidige prijsvorming. De wintertijd noopt ons bij het werk dat tot laat in de avond en wel tot bijna in de nacht doorgaat, weer vroeger onze schijnwerpers op ma chines en trekkers te ontsteken. Dit in belang van veiligheid, hier geldt ook, zien en gezien worden en het le veren van kwaliteitswerk. De telers van bruine bonen in ons gebied zul len mede door het late tijdstip van afrijping na 't schoffelen of maaien, wel praktisch allemaal dit product op de ruiter zetten. Een tijdrovend werk maar voor behoud van kwali teit de beste methode, bonen één maal op de ruiter zijn half binnen. Een vertrouwd punt voor veel colle ga's aan de Loskade in Middelburg is onder de slopershamer gevallen, de gebouwen van de Z.V.K.H. nu Agragrische Unie Vulkaan. Met de in gebruikname van de nieuwe ge bouwen van laatstgenoemde firma op het industrieterrein Arnestein, heeft ook de partikuliere handel de oversteek over het Kanaal vanuit de stad gemaakt. De coöperatie Eiland Walcheren, nu Cebeco-Zuidwest, heeft dit al tientallen jaren eerder ge daan en is daar uitgegroeid tot een vestiging voor wat het nu is. Opslag van graan en kunstmest, Wetkoop- winkel, sorteer- en aardappelopslag van de Aardappel BV met annex 't mechanisatiebedrijf van Cebeco Handelsraad op een steenworp af stand het afgelopen zomer geopende schoningscentrum. Beide gebouwen complexen zowel paticulier als coö peratief staan ter beschikking van de landbouw in het Z. Westen. De oude graanpakhuizen, stammend uit de tijden van de V.O.C. aan de Middel burgse binnenkaden, worden na restauratie voor vele doeleinden ge schikt gemaakt maar in hoofdzaak voor bewoning. De tijd dat de Walcherse boeren met paard en wagen daar hun "zak- goed" haalden of brachten ligt in een grijs verleden. In vergelijk met het huidige landbouwverkeer in dub bele betekenis een verschil van bijna dag en nacht. Op het moment van schrijven zien we op SCHOUWEN-DUIVELAND nog behoorlijk wat percelen aard appelen in de grond staan. Vooral op Schouwen waar de moeilijkste gronden liggen moeten nog diverse percelen gerooid worden. In de afgelopen week heeft men ge lukkig veel kunnen rooien. Vooral op de makkelijke grond want op de moeilijke gronden ging het rooien een stuk slechter. De kapaciteit lag op deze gronden niet hoog. Boven dien kwam er soms erg veel grond mee de cel in. De verschillen tussen de lichte makkelijke gronden en de zware gronden zijn in dit jaar erg groot. Mensen die op de lichte gronden boeren hoor je dan wel eens zeggen dat op die zware gronden geen aard appelen geteeld moeten worden. Na tuurlijk zijn deze gronden matig ge schikt voor aardappelen maar ook hier geldt: wat is het alternatief? De belangstelling van de Nederland se konsument voor scharrel varkens vlees neemt toe. Zowel vanuit de kant van afnemers als producenten (var kenshouders) konstateert Coveco in toenemende mate de bereidheid om op deze trend in te spelen. Binnen de Coveco-organisatie is deze ontwikke ling onderzocht. Besloten is hierop aktief in te spelen. Vanuit Cofok (de fokkerij organisatie) zijn diverse foklijnen ont wikkeld, waarvan de zogenaamde S- lijn uitstekend geschikt wordt geacht voor het houden van scharrelvarkens. Voor deze foklijn is in de basisfok kerij geen gebruik gemaakt van ge neesmiddelen, zodat deze lijn onder volkomen natuurlijke omstandighe den is gefokt. De aktuele markt voor scharrelvar kens biedt op dit moment nog weinig houvast voor een "marktprijs". Daarom wordt voorlopig de roepprijs voor scharrelvarkens berekend vanuit de kostprijs voor scharrelvarkens en gerelateerd aan de huidige Coveco- roepprijs voor slachtvarkens. Naast de notering voor scharrelvarkens is er ook een notering voor scharrelbiggen ontwikkeld. Varkenshouderijbedrijven die in aan merking willen komen voor de leve ring van scharrelvarkens of scharrelbiggen worden eerst vanuit de "Interim Commissie Scharrelvarkens Controle" (I.S.C.) bezocht om na te gaan of ze aan de eisen (kunnen) voldoen. Het zal nog even duren voordat van uit Coveco N.V. (het vleesverwerken de bedrijf) scharrelvarkensvlees geleverd kan worden. Het trajekt van af interesse van de varkenshouder via goedkeuring door het I.S-C. tot het beschikbaar komen van scharrelvar kensvlees neemt al gauw enkele maan den in beslag. De Chr. Lagere Agrarische School te Andel bestond op 1 september jl. 60 jaar. Het bestuur wil deze feestelijke gebeurtenis vieren met een reünie voor oud-leerlingen. Deze reünie wordt op 16 en 17 oktober a.s. gehou den in de school te Andel. De reünie zal op 2 dagen worden ge houden, daar er in deze 60 jaar veel leerlingen op de Chr. Land- en Tuin bouwschool (nu Chr. Lagere Agrari sche School) hebben gezeten. De oud-leerlingen van 25 jaar en ouder worden op 16 oktober a.s. om 20.00 uur verwacht. De leerlingen van 25 Vrijdag 9 ojktpber 1987 jaar en jonger zijn op zaterdagmid dag 17 oktober a.s. aan de beurt van 14.00 tot 17.00 uur. Daar het leerlin genarchief niet meer kompleet is, wordt iedereen verzocht medeleerlin gen uit te nodigen voor deze reünie. Naast de reünie wordt er op zaterdag 17 oktober a.s. van 10.30 tot 13.00; uur een Open Huis gehouden voor ouders, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, betrokkenen en belang stellenden van het Agrarisch Onder-, wijs. Tevens is er dan gelegenheid om het personeel en bestuur met dit ju bileum te feliciteren. Zouden die boeren zelf op die moei lijke grond boeren dan verbouwden ze vast en zeker ook aardappelen. De bietenoogst is ook begonnen, al hoewel de meeste boeren meer aan de aardappeloogst denken dan aan de bietenoogst. De opbrengsten van de bieten variëren sterk. De slecht ontwaterde percelen gaven slechts 30 ton, de betere percelen ruim 50 ton. De verwachting is dat aan het eind van de kampagne de gemiddelde op brengst zo'n 53 ton zal zijn. Het suikergehalte is erg laag. Op Schouwen Duiveland gemiddeld net boven de 14,5%. De tarrapercenta- ges vallen niet tegen, gemiddeld zo'n 18%. De uienoogst verloopt erg moei zaam. Door de slechte afzet liggen nog veel uien op het land. Soms zie je de uien vanwege het onkruid niet eens meer liggen. Ook de teunisbloe- moogsf is weer begonnen. Het areaal is weliswaar niet groot meer, maar toch is het leuk om de zelfbinder z'n werk nog te zien doen. Na dit jaar zou de zelfbinder wel eens definitief met pensioen kunnen omdat ook de teunisbloemen helaas verdwijnen. Of dit gewas in de toe komst nog terugkomt zal helemaal van de markt afhangen. Zo raken we weer een gewas kwijt dat verdwijnt vanwege de te hoge produktie. -Bij het rooien van aardappelen wordt dit jaar veel geweldge bruikt om de grond uit te zeven. De aardappelen worden hierdoor be schadigd. De WONDHELINGSPE- RIODE verdient derhalve extra aan dacht. Handhaaf de produkt- temperatuur op 16 graden en ven tileer gedurende twee weken alleen om overtollig vocht af te voeren, of wanneer de produkt-temperatuur boven de 20 graden dreigt te komen. -Bij de bestrijding van duist en wind- halm in de zaadteelt van Engels- en Italiaans raaigras kan Tramat wor den ingezet. Tegen graanopslag kan 4-5 kg TCA worden gespoten. Spuit beide middelen NIET gemengd in verband met grote kans op schade. Laat gezaaide gewassen zijn extra gevoelig voor Tramat. -Groenbemesters GOED onderploe- gen is niet zo eenvoudig. Spuit 10 dagen vóór het ploegen de wendak kers en geren dood, zodat geen her- groei optreedt. Gebruik scherpe, goed afgestelde voorscharen. Lever prima ploegwerk, hier moet straks immers weer een zaai- of pootbed worden gemaakt. -Deze maand wordt weer volop tar we gezaaid. Zaai ondiep op 2 a 3 cm. en gelijkmatig. Door een vlotte kie ming ontstaan krachtige planten met een goede bewörteling. Tegen springstaarten en fruitvlieg kunt U het zaad met 3 gram lindaan per kg. zaad behandelen. Onder grote belangstelling is in Oude Tonge zaterdag 3 oktober de bestuursovereenkomst voor het Krammer Volkerak ondertekend. Zie hierover ook "Zegge en Schrijve" op de voorpagina. Op de foto ziet u achter de tafel v.l.n.r. mr. S. Patijn, Commissaris van de Koningin in Zuid Holland, minister Smit van Verkeer en Waterstaat, minister Braks van Landbouw en mr. H.E. Koning, staatssecretaris van Financiën. De meewerkende vrouw op het agra rische bedrijf moet een beloning voor haar inzet kunnen krijgen. Map en vrouw weten vaak niet welke juridische constructie daarvoor het voordeligste is. Daarvoor moet meer voorlichting komen. Het geven van voorlichting is een taak van de agra rische sector zelf maar ook van de overheid, zo heeft het bestuur van het Landbouwschap vastgesteld in zijn vergadering van 30 september. Het bestuur formuleerde een reactie vast op het rapport Loon naar wer ken van de commissie Meewerkende Vrouw op het bedrijf en op het com mentaar daarop van de regering. Binnenkort gaat de reactie van het Landbouwschap naar het kabinet. "Als vrouwen voor de buitenwereld onzichtbaar zijn en dat zijn ze ken nelijk, dan bestaat het gevaar dat hun belangen niet goed genoeg be hartigd worden", zo vond een van de bestuursleden. "Toch zijn mee werkende echtgenotes vaak van le vensbelang voor de bedrijfsvoe ring". Het schap vindt dat de vrou wen gelijke kansen moeten hebben op zelfstandigheid en zeggenschap. In de statistieken moet de meewer kende vrouw als aparte categorie vermeld worden, vindt het Land bouwschap. Door haar naar de voorgrond te halen wordt erkenning van de boerin en tuindersvrouw be vorderd. Hierover moet overleg plaatsvinden met het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het aandeel in de arbeid van meewerkende vrou wen moet ook tot uiting komen in de meitelling aldus het Land bouwschap. 9»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9