de rasechte winnaar op klei, löss, zand en dalgronden uitzonderlijk produktievermogen ongevoelig voor metoxuron en chloortoluron 11! I! tombola tombola We zitten alweer in de herfst en dat betekent, dat het groene hippi sche seizoen weer achter ons ligt. Dat gebeurde met een aantal flin ke knallers op 12 septemer op de Levade waar de Zeeuwse verte genwoordigers niet tot opvallende prestaties zijn gekomen. Ze zaten veelal in de middenmoot en gin gen zonder prijslinten weer huis waarts. De provincie Friesland kwam goed voor de dag met een mooi shownummer met veel po ny's met dè vlaggen van de Friese elf steden en de 30 grietenijen (ge meenten) die eertijds allen in de besluitvorming werden betrokken. Hieruit is het gezegde: "Op zijn elf en dertigst" voortgekomen. En dan waren er natuurlijk veel Frie se paarden, die zich in al hun veel zijdigheid toonden. En Piet de Bou van de Praktijkschool voor de Veehouderij stal de show met zijn zesspan in galop. Een goed verzorgde show met een prima toelichting van Petra van den Heuvel. De week daarop was het feest in Utrecht. De Utrechtse Paardeda- gen ademen een heel aparte sfeer. Het publiek bemoeit zich danig met de plaatsing van de paarden en steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. De banken worden zelfs vaak gebruikt om in stemming te betuigen en bij afkeu ring wordt de stem ingeschakeld. In Utrecht worden diverse kampi oenschappen verreden en deze zijn even zoveel hoogtepunten. Naast de gebruikelijke keuringen en con coursrubrieken waren er twee za ken die speciaal genoemd moeten worden. Allereerst de openbare lessen van de Duitse paardenarts, dr. Van der Ende, met levend ma teriaal, waarbij een mooie schim mel, waarop het hele skelet getekend was. Deze lessen werden zeer duidelijk gegeven en trokken massale be langstelling. Ze werden aangebo den in het kader van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Dierge neeskunde. Grandioos was de slotshow: "Ar beid en Romantiek uit vroeger tij den", onderverdeeld in personenvervoer met diverse mooie rijtuigen, neringdoenden met melk-, bakbus-, wijn- en op koperswagens en een heus draai orgel, het agrarisch bedrijf met vele mooie wagens, het luxe he rengerij met zeer zeldzame rijtui gen, een mooie arreslee en een komplete brandwéeruitrusting, die ook nog een brandje wist te blus sen en met veel geluid zijn rondje reed. Daartussen door een oude sulky met een snelle harddraver en bereden gezagsdragers - veldwach ters die gezeten op tuigpaarden voor iets aparts zorgden. En dan het laatste weekend van september, de samengestelde menwedstrijden in Breda, waar bij de vierspannen paarden Wensthof voor een verrassing zorgde voor IJsbrand Chardon te verslaan. En dat in een sterk in ternationaal veld. Beide vierspan- rijders heeft men ook in Domburg kunnen zien. Bij de pony's stalen de Shetlan ders van Hendriks uit het Lim burgse Velden de show bij de vaardigheidsproef door dezè met 12 sekonden verschil te winnen. Ze legden praktisch de gehele proef in galop af en lieten alle ballen op de kegeltjes onge moeid. Een knap staaltje van stuurmanskunst. Veel goede resultaten Bij de tandems paarden won Tjeerd Velstra onbedreigd. Sa men met IJsbrand was hij tussen door ook even in Amerika geweest met de vierspannen met een prachtig resultaat: Velstra 1 en Chardon 2. Dan kwam de rest van de wereld. Bij de trekpaarden waren 13 september alle ogen ge richt op Brugge, waar de interna tionale kampioenschappen voor trekpaarden plaats vonden. Van uit Zeeland deden hieraan 9 stal len mee, met veel goede resultaten. Het kampioenschap zelf werd uitgevochten door twee Zeeuwse kampioenen en uitein delijk veroverd door Orpha van Groenhage, destijds van A.L.C. Brooijmans, maar daarna weer terugverkocht naar haar geboor teland, België. Als officieuze re serve kampioene mocht Norma van de Linge van A. Paauwe uit Gapinga zich opstellen. De eerste herfstwedstrijd voor landelijke ruiters en ponyruiters. is al weer geweest en op 3 oktober op de Schotsman verreden. Helaas kon deze niet tijdig aangekondigd worden. Dat kan nog wel voorde Zeeuwse kampioenschappen sa mengesteld, die op 24 oktober bij de Piet verreden worden. Een be zoek waard mede door de mooie omgeving. Op dezelfde dag zal P. Geenen de tuigpaardliefhebbers weer een bijscholing geven bij manege de Eendracht. En dan hebben we op 14 november weer de WPN fokdag van het distrikt Zeeuws-Vlaanderen bij manege Riemens te Nieuwvliet. Een fok dag die al enige jaren een interna tionaal karakter heeft. Daarnaast gaan de diverse indoorwedstrij- den weer van start. Jammer dat we soms zaterdagen tekort komen! S. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE B.V. POSTBUS 1 - 4420 AA KAPELLE - TEL. 01102-7911 Norma van de Linge van eig. A. Paauwe uit Gapinge, de kampioene van de Zeeuwse Dag van het Paard 1986, streed tot het laatst om het internationaal kampioenschap trekpaarden te Brugge, op 13 septem ber jl. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21