Vijfjarig jubileum PJZ en KPJ een geslaagd evenement p.j. zuid geluid Z.A.J.K. Marktberichten van het ZAJK Biotechnologie - Jaarthema ZAJK Ploeg- en trekkerbehendigheidswedstrijden succesvol verlopen Redaktie: Roelie Troost Voorbereidingen D-day Tevreden Uitslagen Ploegkampioenschap West Zeeuws- Vlaanderen PJZ Het is alweer vijf jaar geleden dat de KPJ en de PJZ - ZEVEN BERGEN samen voor ogen had den om de vaardigheid van de jonge boer met trekker en aange koppelde wagen of werktuig in wedstrijdverband te testen en te beoordelen. Om tot dit wedstrijdverband te komen was nog aardig wat organisatie nodig en het vinden van een terrein was al weer een heel ander verhaal. Uiteindelijk werd de eerste T.H.B.-Wedstrijd op 5 mei 1982 gehouden op het terrein van de Lindonk te Zevenbergen. Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100- 21010* Tegenover al het nieuwe geweld, plaats voor wat nostalgie., Het was begin april 1987 toen de koppén daadwerkelijk weer bij el kaar gestoken werden. Het hing al in de lucht; ten eerste de datum moest worden aangepast en ten tweede het terrein van de Lindonk was niet meer beschikbaar. Een combinatie van die twee en het feit dat het voor de vijfde keer georganiseerd zou worden bracht de organisatie op het idee om er een jubileumdag van te maken. Nu gingen er al enkele jaren stem men op om een regionale ploeg- wedstrijd te houden in de omstreken van Z'bergen. Deze ploegwedstrij- den zijn natuurlijk ideaal te combi neren met T.B.H.-wedstrijden, dus werd er met algemene stemmen besloten de dag te "vullen" met 's morgens ploegwedstrijden en 's mid dags de trekkerbehendigwedstrij- den. Na lang wikken en wegen werd er besloten de wedstrijden eind augus tus te houden. Toen dit bekend was kwam voor ons het grootste pro bleem: het vinden van een perceel groot genoeg voor beide wedstrijden en het liefst hadden wij dat perceel ook nog zo kort mogelijk bij Zeven bergen liggen. Op ons verzoek kre gen wij een positieve reactie van de Gebr. Schrauwen te Zevenbergen. We kregen een voorlopige toezeg ging van 8 ha. waarvan ruim 5 ha. tarwe en de rest gerst, maar wel in één stuk. Na het bekend maken van de jubi leumdag konden de eerste afspraken gemaakt worden. Ook werd er een complete begroting op papier gezet met daarbij een strikt draaiboek. Deze begroting had als eerste doel sluitend te zijn dus geen winst en geen verlies. Het organiserende comité was on dertussen verdeeld in drie subcom missies: Subcommissie 1 was het ploegcomi- té, subcommissie 2 was het trekker behendigheids comité en subcom missie 3 werd gebombardeerd tot het comité van het "randgebeuren" wat inhield: alles wat er bij kwam kijken om de dag vloeiend te laten verlopen. De inschrijving verliep aanvankelijk laks. Na een uitgestelde inschrijfda- tum van 5 augustus naar 20 augustus en enkele werf-akties van de organi- serenden kwam het aantal ploegers op 15 en het aantal T.B.H.'ers op 32, voor ons net genoeg om beide wedstrijden door te laten gaan op 12 september. De drie subcommissies draaiden op volle toeren. En onder andere de T.B.H. onderging een vernieuwing wat resulteerde in trekkerbehendig heid "nieuwe stijl" wat inhield meer proeven, meer deelnemers, kortere parcoursen. De ploegwedstrijden ga ven niet zoveel problemen. En er kwam zelfs een vlaggen- en brandstof sponsering van ESSO- Nederland. Donderdag 10 septem ber werd de feesttent geplaatst. Vrijdag 9 oktober 1987 Zaterdagmorgen 12 september. De dag was door ons aangeduid als D- day, nu moest het gebeuren. En ja hoor, de ploegwedstrijden begonnen mooi op tijd en het was nog steeds droog. Het was een mooi zicht al die ploegers bezig met hun eigen veldje en dat vonden ook de bezoekers, vooral familie die kwam kijken of er inderdaad wel recht en mooi ge ploegd werd. Als een lot uit de lote rij brak tegen de middag de zon door en de T.B.H. wedstrijden begonnen dan ook onder het genot van een re delijk warm zonnetje. Terwijl er aar dig wat publiek toestroomde legde de trekkerchauffeurs in groepjes van 4, de acht parcoursen zo behendig mogelijk af. Onder het genot van koffie, een pils je of frisdrank en etend van een lek kere hamburger, struinden de bezoe kers en deelnemers over het veld ge nietend van het lekkere weer en de gezelligheid. Het bezoekersaantal overdag kon worden geschat op 500. Terwijl 's avonds de tent gezel lig vol werd met iedereen die maar komen wilde, ouderen, jongeren, ze hadden het allemaal naar hun zin en de avond werd ook nog opgeluisterd door een drive-in show en om 10 uur werden de barbecuebakken ont stoken. Na die lange drukke dag be gon het 's avonds te regenen, maar het evenement kon niet meer stuk. De organisatie kon van een evene ment spreken, er 'kwamen van alle kanten enthousiaste en positieve reacties binnen, het gaf ons allemaal een tevreden gevoel en ondanks alle vermoeidheid waren we het allemaal met elkaar eens. Volgend jaar organiseren we weer zo'n dag, nu niet als jubileum maar als een jaarlijks terugkerend eve nement. Het animo onder de deelnemers is volgens ons groot genoeg en we zeg gen dan ook tegen hun: blijf ko mend jaar goed op de hoogte en wanneer er weer een inschrijfformu lier in de bus valt, dan GELIJK INSCHRIJVEN EN MEEDOEN! Ook voor ons geldt: hoe meer zielen hoe meer organisatievreugd. (Namens de organisatie: Gerrie Kessels) Trekkerbehendigheidswedstrijden: 1A. de Lint (Zevenbergschenhoek), 2. M. Crezee (Lage Zwaluwe), 3. E. Neelen (Z. hoek). Ploegen tweeschaar: 1. J. Oosthoek (Zevenbergen), 2. C. Punt (Klun- dert), 3. P. Hermus (Z. hoek). Drie- of meerscharig: 1. A. de Lint, 2. M. Crezee, 3. K. Rombouts (Ze venbergen). Er waren in totaal bijna vijftig deel nemers. Op 29 september vond een sfeervolle informatiemarkt plaats voor bestuursleden in het agrarisch jonge renwerk. Zij die toe waren aan iets anders dan een avond oogst - ellende, en die vrouw zijn, togen naar de markt in Kapelle. In een gezellige sfeer werd het een en ander gepresenteerd. Zo was er te zien welk winterprogramma in bepaalde regio's gepland is. Ook gingen twee videoprodukties in pre mière (jaarthema biotechnologie en een video over agrarisch vrouwen werk). Verder werden op de INFO- markt nog vele andere zaken gepre senteerd zoals: - Spel rond 3e wereld projekt "Trek kracht voor Kenya". Een onbetwist hoogtepunt van de avond was het optreden van de Regi- ogroep Oost Zeeuws Vlaanderen. Op zeer treffende wijze wist deze Regio- groep de gevoelige snaren van het ZAJK en het agrarisch vrouwenwerk in een toneelstuk te raken. 'n Kijkje op de markt: Een reeds op leeftijd zijnde vrouw uit Axel komt aan op de markt in Kapelle. Ze houdt van scharrelen op markten dus ook op deze markt. Op markten is altijd wel wat te halen!Mijmerend op de markt vertelt ze van haar verleden, haar vader was boer, maar 't bedrijf werd langzamerhand te klein. Inmid dels is hij "partieme" boer. Na een mijmering over het "agrarisch Dringend op zoek naar een glimp optimisme wijst menig landbouw voorman/-vrouw naar biotechnologie als de oplossing om uit de problemen te komen. Met name agr. jongeren zullen in het komend seizoen uitgebreid stil staan bij mogelijkheden van de biotechnologie. Om te kunnen oordelen over waarde van biotechnologie is het essentieel om verschillende vor men van biotechnologie te ken nen. Voorbeeld: wat zijn de mogelijkheden van biotechnologie om het suikergehalte van bieten te verhogen, kunnen grove tuin- bouwgewassen verbouwd worden die oogstzeker zijn en hoogpro- duktief. Wat zijn de verwer kingsmogelijkheden van bieten voor ethanol- brandstof. Door middel van video banden en door een biotechnologiespel wordt informatie over toepassingsmoge lijkheden gegeven. Een tweede deel van het jaarthema wordt be steed aan de diskussie rond biotechnologie. Basisvraag is: biedt biotechnologie een bijdrage voor de positie verbetering van boeren en boerinnen. Een voorbeeld: Biotechnologie opent mogelijkheden om suiker bieten tot brandstof te verwerken. Op het eerste oog biedt deze ver werkingsvorm perspektief om het bietenoverschot te verwerken te gen een redelijke prijs voor de te lers. Problemen treden er op indien de wereldmarktprijs voor brandstof daalt. Het risiko bestaat dat de brandstofproduktie uit bie ten dan geheel stil komt te lig gen.... de prijs voor de telers zal dan sterk dalen. Een tweede basisvraag is hoe de georganiseerde landbouw de intro- duktie van biotechnologie kan stu ren. Van enige technologieën kun je van tevoren overzien welke in vloed ze hebben op het landbouw- bedrijf. Bijvoorbeeld: grootschalige suikerproduktie uit kunststoffen zal fataal zijn voor bietenteelt. Een voorbeeld van gunstige biotechnologie is de ont wikkeling van ziekteresistente aar dappelrassen. Varekamp, Roemaat en Geerligs op studiedag In alle regio's van het ZAJK zal dit seizoen biotechnologie op een of andere manier aandacht krij gen. Een provinciale werkgroep ontwikkelt een spel om op een leu ke wijze over biotechnologie te praten. Het spel is voor alle Regi- ogroepen en RAK's beschikbaar. Naast de aktiviteiten in de regio's vindt op dinsdag 15 december een studiedag plaats over biotechnologie. Het programma voor die studiedag ziet er als volgt uit. 's middags: Informatie over vor men van biotechnologie, 's avonds: zeer interessante inlei dingen over de invloed van biotechnologie op de praktijk van boeren en boerinnen over enige ja ren. Tevens wordt ingegaan op de vraag welke sturingsmogelijkhe den er zijn voor de georganiseer de landbouw. De klinkende namen van de inlei ders zijn: de heer Varekamp, voorzitter Landbouwschap; de heer Roemaat, voorzitter NAJK; de heer Geerligs, voorzitter Sui kerunie. Noteer 15 december in je agenda, zo'n dag mag je niet missen!! Jacques Róumen Op markten is altijd wel wat te halen. verleden komen allerlei feiten uit het heden naar boven. Ze vertelt over de vorming van een regio groep voor "Jonge aanstaande agrarische vrou wen" (boerinnen dus). De Regiogroep is ontstaan door een onderzoek met geld van het ministerie. Twee jaar lang werd onderzocht wat agrarische vrouwen wilden. De konklusie na al die tijd onderzoek was "dat vrouwen er in hun eentje niet naar toe gaan". Dit werd tevens de titel van een dik boek, dat de marktbezoekster vooral aantrekkelijk vond door de foto's. Onze marktbezoekster uit Axel vraagt zich af of twee jaar onderzoek nodig is om te konkluderen dat je er in je eentje niet heen gaat. "Op Zeeuws Vlaanderen gaan we altijd al met ge vulde auto's naar aktiviteitendaar is niet persé twee jaar onderzoek voor nodig". Maar door het onderzoek is meer ge beurd. Enige honderden agrarische vrouwen zijn georganiseerd in Regi- ogroepen. Zelfs het ZAJK bestuur (bijna alleen mannen) is ineens wak ker geschrokken. Het ZAJK toont meer dan ooit belangstelling in het vrouwenwerk. "Niet vreemd als je weet dat jonge boeren in Nederland moeilijk aan een vrouw kunnen ko men (NOS journaal)". Onder genot van borrel en bitterbal len vervolgt de avond. "Dat moeten we 't volgend jaar wéér doen.... Leuk om eens op deze manier met elkaar te praten.... alleen jammer dat enige RAK's het lieten afweten". Het vol gend jaar krijgen de RAK's een twee de kans om een informatie markt mee te makenZeker doen!!! Jacques Roumen Morgen zaterdag 10 oktober a.s. or ganiseert RAK- West Zeeuws Vlaan deren de jaarlijkse ploegwedstrijd om het kampioenschap van West Zeeuws-Vlaanderen. Aanvang 13.00 uur. Door de heer A. van de Slikke, Puyendijk 1, Groede wordt een per ceel beschikbaar gesteld, gelegen na bij bovengenoemd adres. Vanuit het centrum van Groede zal m.b.v. bor den de route aangegeven worden. Het demonstratieploegen zal door een van de regionale dealers ver zorgd worden. Door het bedrijfsle ven en de RAK zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Er kan geploegd worden met zowel 2- als 3-scharige wentelploegen, waarbij een uit 6 personen bestaande jury een objectieve beoordeling zal trach ten te maken. Nieuw element dit jaar is het wedstrijdploegen met tuin- bouw/één-assige traktoren met en- kelschaar rondgaand dan wel wen telploegen. Het geleverde ploegwerk zal eveneens door bovengenoemde jury beoordeeld worden. OPGAVE TOT UITERLIJK 5 OKTOBER a.s. bij: M. van Vooren 01178-1644, P. Her mans 01176-2182. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17