Leer ons kennen Puzzel k rubriek Knolselderij ■'■■II ir IB ^P sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Stempel Erasmus (1469-1536) Plattelandsvrouwen - taal B A IB BB onder redaktie van de Redaktiekommis- B BB BB HB. IWmA Zeeland en Brabant mw M mm mm Wk^m w Redaktieadres: W BP II II II* Mevr. R J. de Rooy-Janse M.A. PP Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Een ieder krijgt de gelegenheid om ons te leren kennen op 17 novem ber 1987 in 'De Prins van Oranje' te Goes. Niet alleen alle facetten van het Bondswerk, maar ook de Bestuurs- en Kommissieleden van de Provincie Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen zullen aanwezig zijn. Er wordt heel hard gewerkt om de dag zo in te delen dat alle bezoeksters kennis kunnen nemen van het gebodene waarbij ook de gezelligheid niet is vergeten. Er worden echt zeer velen ver wacht, zowel leden als niet-leden opdat de laatsten 'ons zullen leren kennen'. Wat betekent het eigenlijk om lid te zijn van zo'n grote vrouwenorgani satie? Om dat voor jezelf te beschrij ven is of moeilijk of het is een lang verhaal met heel veel persoonlijke belevenissen. Soms zijn die persoon lijke belevenissen erg aangrijpend, maar ze tonen ook aan dat het heel waardevol kan zijn om je echt LID te weten. Een van mijn goede vrien dinnen in het verre Australië vertel de haar verhaal: Ze woonde op een uitgestrekt veebedrijf en op een dag moest er vee worden gebracht naar het meest nabije spoorwegstation. Te paard ging haar echtgenoot en een medewerker die samen het vee naar de bewuste plaats dreven. Het was een lange tocht en ze zouden er twee dagen over doen. Toen ze ver trokken waren overzag de vrouw het erf en de plaats waar het vee was sa- mengeweest. Dat zag er niet goed uit en ze besloot dat even om te ploe gen. Zoals bij alle werk gaat het eerst gladjes maar daarna kwam de Vrijdag 9 oktober 1987 helling, die toch ook maar om moest, anders was het nog niet net jes. Dat was een fatale beslissing want op het hoogste draaipunt kan telde de traktor en kwam ze eronder terecht. Ze lag muurvast en kon niets meer bewegen. Gelukkig sloeg de motor af maar helaas was de dag al ver en kwam de koude nacht. Ze lag er die hele nacht in zomerse kle ding en kon niemand roepen omdat er in geen kilometers iemand was. Haar wetenschap dat er de volgende middag een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen zou zijn was haar enige hoop. Omdat ze altijd ging, nooit miste, zouden die haar nu missen. Dat was ook zo en men sloeg direkt alarm zodat er iemand ging kijken wat er aan de hand was en werd ze na 20 uur gevonden en naar een ziekenhuis gebracht waar de vele Wonden en kwetsuren behan deld worden. Zelf zei ze: 'als ik niet had geweten dat de Plattelandsvrou wen me de volgende dag zouden mis sen was ik veel minder rustig geweest en zou alles wel eens anders hebben kunnen aflopen'. Zo'n ware geschiedenis zet je wel aan het denken. We vormen toch een groep met een grote verbonden heid. Verbondenheid aan de omge ving waar we als Plattelandsvrou wen deel van uitmaken. Toch moet dat ook weer niet al te zeer worden beperkt tot de direkte omgeving. Onze woonplaats, onze provincie, ons land, ons werelddeel, het is alle maal onderdeel in ons leven. Het is niet meer mogelijk om apart als een kluizenaar te leven, we leven allen ons eigen leven in de samenleving. In ons deel van de wereld is dat Euro pa, wel een Europa in twee delen maar het is Europa. En kennen we ons eigen werelddeel goed? Er is al sedert 40 jaar een streven naar een federatief Europa met een vrij verkeer van goederen en men sen. Een Europa met één muntsoort en met één Europees paspoort. Ook een Europa waar ieder met haar of zijn diploma kan gaan werken in het land van zijn/haar keuze. Zover is het echter nog niet. Toch is er al wel het een en ander bereikt als we terug zien op de 40 jaar dat men in Europa bezig is om te komen tot een Federa tie of een Verenigde Staten van Europa. In Amerika duurt het 90 jaar alvorens de Staten waren Vere nigd zoals nu het geval is. Ze hadden daar wel een heel groot voordeel wat bij ons één van de struikelblokken is, nl. zij spreken dezelfde taal en wij Europeanen moeten omgaan met een fiks aantal verschillende talen (16). Dat geeft hier een bijzonder ak sent aan de beraadslagingen. Kulturele aspekten zijn eveneens een belangrijk deel van de moeilijkheden die moeten worden overwonnen. Maar dat is dan wel een bijzonder boeiend onderdeel waar we ons graag in verdiepen. Daardoor: Leren wij Europa kennen. Er wordt al veel gereisd in ons deel van de wereld en velen zijn bekend aan zuidelijke stranden en in win tersportgebieden. Maar kennen we dat deel dan? Weten we iets van de ontstaansgeschiedenis van ons favo riete vakantieoord? Vooral de my then en sagen vertellen van de oude tijden en hoe men daar leefde met de angsten voor onbekende natuurver schijnselen en ook vreugde beleefde aan heel gewone dingen, daar dank baar voor was. Die oude kuituur-historie heeft een stempel gedrukt op de streek. En hoewel veel bijgeloof is verdwenen zijn er toch soms kleine overblijfse len van te vinden in oude volksge bruiken. Hierin schuilt een grote rijkdom aan kulturele waarden. De bodem en het klimaat zijn ook van grote invloed op het leven van de mens en dat is mede zichtbaar in de klederdrachten. Deze ondergingen zoals alles ook invloeden en er kwa men modieuse veranderingen in de loop der tijden. Er is geen Europa denkbaar zonder Europeanen en we hadden al diverse groten die een Europese eenheid voorstonden. Een van hen is 'onze' Erasmus. Naar hem worden nu pro gramma's op verschillende universi teiten geboden die een heel breed studieprogramma bieden. Geboren te Rotterdam en overleden te Basel. Hij was een van de eersten die talenstudie als bron ter vergro ting van kennis zag. Parijs - Enge land - Leuven - Basel - Freiburg - Turijn en Rotterdam, in al deze plaatsen was hij als student en/of la ter als docent. Dat is wat nu eigen lijk ook in veel grotere mate zou moeten kunnen. Dat studenten kun nen kiezen waar ze binnen Europa hun studie willen voltooien of aan vangen. Elkaar beter kennen wil meestal ook waardering en begrip inhouden. En als we dan denken aan studenten dan zijn dat ook de jonge ren die hoger beroepsonderwijs vol gen o.i.d. In Amerika gaat dat alles veel gemakkelijker omdat ieder de zelfde taal spreekt maar de Europese student moet de taal leren van het land waarheen hij/zij gaat. Die bestaat niet echt maar ieder die de Plattelandsvrouwen leert kennen zal ondervinden dat daar toch een taal gesproken wordt die ieder be grijpt. Hetzelfde doel om samen te werken aan de plaats van de vrouw in de samenleving. Samen te zoeken naar nieuwe vormen binnen de sa menleving die voor een volgende ge- Het is oktober en de bladeren vallen van de bomen. Het kampeerseizoen is voorbij, tent of caravan wordt weer netjes opgeborgen tot het vol gende seizoen. Het afgelopen sei zoen hebben we helaas veel regen en weinig zon gehad, waardoor we zo wel op de akkers als op het kampeer terrein enkele malen wateroverlast hebben gehad. Toch hebben de meeste kampeerboeren, ondanks het slechte weer een redelijke bezetting gehad. Hieruit blijkt wel dat de kampeerboeren een eigen publiek trekken, die blijkbaar niet alleen voor zon en strand komen. Voor de kampeerboeren breekt nu een tijd aan, om eens te overwegen wat op hun kampeerterrein nog kan worden verbeterd. Men kan b.v. denken aan, het maken van een re creatieruimte in de schuur. Dit blijkt op sommige kampeerboerderijen goed aan te slaan bij de gasten. Vol gens de pers heeft de Minister van Landbouw zich de laatste tijd ook weer enkele malen uitgelaten over het kamperen bij de boer, waarbij het volgens hen een van de mogelijke alternatieven kan zijn voor de boe- neratie een basis kunnen zijn. Leer ons kennen! Mis de kans daartoe niet op 17 no vember 1987 in 'De Prins van Oran je' te Goes. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Op veler verzoek... Naar aanleiding van het artikel van Marjan van Erk hebben ve len gevraagd waar men inlichtin gen kon krijgen/zich kon opge ven voor een unieke teken- en schilderkursus in het dal van de Cher. Het aanmeldingsadres is: J. Hellinga, Weissenbruchstraat 263, 2596 GH Den Haag. En het adres in Frankrijk is: Atelier Les Basses Vallées, Lye, 36 600 Va- lencay, Frankrijk. meeste bedrijven verrichten zij im mers het meeste werk, denk b.v. aan telefoon aannemen, gasten ontvan gen, sanitair schoonmaken etc. Hierdoor is zij in het seizoen wel meer aan huis gebonden zodat een stukje vrijheid moet worden ingele verd. Dat moet men zich wel realise ren als men een minicamping begint. Daar staat tegenover dat het ook erg leuk is, om met mensen om te gaan, en hen b.v. iets over de landbouw te vertellen. Vekabo was op 14 september aanwe zig op de Infomarkt te Vlissingen die georganiseerd werd door de Provin ciale VVV Zeeland. Men kon er luisteren naar de verschillende spre kers over het onderwerp "Produkt- ontwikkeling en promotie voor kleinschalig toeristisch recreatief be drijfsleven in Zeeland-". Jammer dat hier zo weinig kampeerboeren aan wezig waren. Deze winter start er een cursus voor de kampeerboeren, die gehouden zal worden op Schouwen-Duiveland. Laten we horen dat deze cursus leer zaam zal zijn voor de deelnemers, en zal bijdragen om het kamperen bij de boer te maken tot een volwaardig onderdeel van onze bedrijven. De eetbare knol van de selderij- plant, verkrijgbaar van oktober tot ongeveer tot eind maart, is een knolgewas dat zeer vele toe passingen kent, zoals rauw of ge blancheerd en in verschillende sa lades. De knol komt ook veel voor in vele kombinaties met an dere groente zoals met wortel tjes, prei, uien, witte en bruine bonen en in de - ons allen zeer be kende - erwtensoep is de smaak van de selderij onmisbaar gewor den, plus in nog een aantal ande re wintersoepen! Bovendien is de selderij knol zeer rijk aan minera len waardoor het een waardevol le wintergroente is geworden, maar die als een zelfstandige groente bij ons stiefmoederlijk wordt bedeeld. Hoe dat komt is niet te achterhalen, als men be denkt dat er in ons land tonnen knollen worden gekweekt! Jam mer eigenlijk, als men bedenkt dat de knolselderij als groente bijzonder lekker en apart van smaak is. En daarom dit recept in ons o zo, 'groen, groen, knollen-knollenland' Het proberen meer dan waard! Wat we nodig hebben voor 4 pei- sonen: 6 a 8 mooie, gladde niet te grote knollen, 250 gram kalfs- of mager varkensgehakt, 100 gram verse champignons, 100 gram magere gekookte ham, 1/4 dl azijn, 1 uitje, 1 ei, wat water, 2 blokjes vleesbouillon, peper, zout, nootmuskaat, Vi theelepel marjolein en een ietsje melk, 2 a 3 sneetjes oud bruin brood, 2 a 3 eetlepels tomatenpuree, iets aar dappelmeel. De bereiding gaat op de volgende wijze: Beginnend met het gehakt. Week het brood zonder korsten even in de melk, knijp het brood uit en meng het samen met het ei, wat zout, peper, nootmuskaat en de marjolein. Voeg dit mengsel bij het vlees samen met de in reepjes gesneden champignons, de ham en het even gefruite uitje. Dit mengsel goed kneden, zodat er een homogene massa ontstaat. Laat het even rusten en schil in tussen de knollen, kook ze in wa ter samen met wat zout, de bouil lonblokjes en de azijn half gaar. Snij vervolgens een klein deksel tje van de knollen en hol ze voor de helft uit, zodanig dat er rond om ongeveer \Zi cm overblijft (de uitgeschepte selderij kan eventueel later worden gebruikt bij het maken van soep, gooi het dus niet weg). Vul nu de uitgeholde knollen voorzichtig met het gehakt en leg er het dekseltje weer op. Zet nu de knollen in een goed beboterde niet te ruime vuurvaste schotel en giet 3 a 4 dl van het overgehou den kookvocht, aangemaakt met de tomatenpuree over de knollen en stoof ze in 15 a 20 minuten verder gaar in een matig warme oven en bedruip ze af en toe met het stoofvocht. Bind voor u de knollen gaat serveren het kook vocht niet al te dik af, met aard appelmeel. Serveer de knolletjes met gekookte aardappelen of aardappelpuree. Ook met stok brood smaken ze voortreffelijk! Wijntip: Elzasser Riesling of tokay. M.A. van der Vliet 1 2 3 4 5- 6 7 8 9 10 11 1 2 3 4 5 6 7 Als u de doorloper hebt opgelost, leest u in de buitenste rand (te begin nen met de letter in het vakje met het cijfer 1 linksboven) een gezegde. Horizontaal: 1kleurspeling - volgens gelofte (Lat. afk.) - naar buiten; 2. beoefenaar-ster van de volkenkunde - behoudens vergissingen (Lat. afk.) - zeehond; 3. hedendaags - meetstok - durf - vliesvleugelig insekt; 4- auto kenteken van Monaco - jaartelling - werkknecht - tweestemmig gezang; 5. decoratieve versiering - glazen veranda; 6. weefsel van spinnen - let wel (Lat. afk.) - iets dat men tijdelijk gebruiken mag - stad in West- Duitsland; 7. tekort in een kas - rond reis - belemmering. Verticaal: 1. alleenheerser; 2. smalle strook land; 3. koord van een zweep - te gen; 4. una corda (afk.) - lage ri vierstand (afk.) - Indonesisch eiland; 5. gasvormig element - gunstig toe val; 6. dat is (Lat. afk.) - godin der aarde - Romeinse keizer (37 - 68); 7. kwaad - kortschrift; 8. kuituur - te leurstellend; 9. oprolbaar zonne scherm - tegoed; 10. tijdmaat - grote opgang; 11. chemisch element - eer ste kelner - nieuw (in samenstel lingen). 15 AMPLKtN CDVJ DL yyy)otR \LD£RAV£ ZttLAND -Vekabo nieuws ren. Ook van uit de georganiseerde landbouw kan men soortgelijke uit latingen beluisteren. Kort geleden werd in het ZLM-blad, het kampe ren bij de boer als medeoorzaak ge noemd voor het feit dat het publiek gunstiger over ons boeren is gaan denken. Er wordt meestal gesproken over kampeerboeren, maar wat denkt u van de kampeerboerinnen? Op de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15