"Konsument is met onze gezins bedrijven heel goedkoop uit" Zeeuwse boerderijen van voor 1940 worden in kaart gebracht Ontbijt met brood is goed begin van de dag Prof. De Hoogh over EG-landbouwbeleid: ZLM sekretaris Mr. J. Oggel: "Bij behoud oude boerderijen moet landbouwbelang voorop staan" In mei 1987 is in verschillende ge meenten in Zeeland het project Boerderijen Inventarisatie van start gegaan. Vanuit de Boerderijenstich ting Zeeland gaan vrijwilligers- de boerderijen van vóór 1940 inventa riseren. In 1983 heeft de, door de Stichting Nationale Contactcommissie Monü- mentenbescherming opgerichte, lan delijke werkgroep Boerderijen het initiatief genomen de boerderijen in Nederland in kaart te brengen. Deze werkgroep constateerde dat het aan tal boerderijentypen sterk achteruit liep. De redenen van deze achteruit gang weet men onder andere aan: de snelle ontwikkelingen binnen de landbouw, recreatieve ontwikkelin gen, de loop van boerderijen, ver bouwingen van boerderijen, wege naanleg en het verliezen van de oor spronkelijke functie, b.v. het ge bruik van de boerderij als tweede woning. Om al deze veranderingen vast te kunnen leggen én om een betere voorlichting over boerderijen te kunnen geven, besloot men alle boerderijen die vóór 1940 gebouwd zijn te inventariseren. Het is dus niet de bedoeling (zoals vaak nogal eens wordt gedacht) om boerderijen te verzamelen voor een monumen tenlijst. Het inventariseren bestaat uit het in vullen van een formulier, verder wordt dit formulier voorzien van een foto van de boerderij. De Boerderijenstichting Zeeland heeft o.a. als doel het behoud van de karakteristieke verschijningsvorm van de Zeeuwse boerderijen. Beter inzicht De koördinatie van het projekt Boerderijen Inventarisatie ligt in Zeeland bij de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ). Door deel te nemen aan het projekt Boerderijen Inventarisatie hoopt de stichting een beter inzicht te krijgen in het wel en wee van de Zeeuwse boerderij. Tot nu toe hebben reeds 22 gemeen ten hun medewerking aan het pro jekt verleend en in 15 gemeenten worden al boerderijen geïnventa riseerd. De gemeenten die nu door de vrijwil ligers bezocht worden, zijn onder andere alle gemeenten op Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland. Voor Walcheren is de Boerderij enstichting nog op zoek naar mensen die, in verschillende gemeenten, de boerderijen in kaart willen brengen. Voor nadere informatie kunt u te recht op het Landbouwhuis te Goes, waar de boerderijenstichting zetelt. Telefoon: 01100 - 30936. 'Onder gezondmaking van het EG-beleid wordt in de regel, heel een zijdig, maar één ding verstaan: vermindering van de uitgaven van het EG-landbouwfonds. Maar dat is natuurlijk nog geen echte gezond making. Daaronder versta ik ook een redelijke inkomenssituatie voor onze boeren en tuinders én een redelijke behandeling van de produ centen in derde landen. Om dat te bereiken is naar mijn oordeel een politiek van produktiebeheersing onontbeerlijk, hoe vervelend zo'n politiek ook is in bestuurlijk en administratief opzicht'. Dat zegt de hoogleraar Algemene Agrarische Economie aan de Land bouw Universiteit in Wageningen, prof. dr.ir. J. de Hoogh in een ge sprek met een der redakteuren van het blad "Coöperatie". Vergissing 'Harder dan de roep om produktie beheersing klinkt echter de roep om minder prijsbescherming, om libera lisatie, tot mijn verwondering zelfs ook binnen de landbouworganisa ties. Ik zie hier een parallel met de algemene trend van groeiend ver trouwen in de markt, in die opvat ting bestaat weinig oog voor de bij zondere positie van de landbouw. De economische activiteit van de landbouw vergelijkt men met die in andere sectoren. Dat de landbouw zoveel bescherming nodig heeft, be rust op een mythe die zorgvuldig in stand wordt gehouden door de ster ke landbouwlobby, aldus deze op vatting. Haal die bescherming maar weg en laat de markt zijn werk maar doen, dan komt het op termijn wel in orde. De gedachte dat het zonder bescherming wel kan, komt volgens mij voort uit een verkeerde kijk op de functionering van de landbouw markten. Deze beantwoordt name lijk niet aan het ideaalbeeld dat eco nomen over de werking van de markten hebben. De oorzaak van die gebrekkige werking ligt in het feit, dat de agrarische produktie plaatsvindt op miljoenen kleine (gezins-)bedrijven die in volledige mededinging ten opzichte van elkaar werken. De individuele boer heeft met zijn aanbod geen invloed op de prijzen en zal daarom met zijn eigen arbeid en vermogen zoveel mogelijk produceren. Hij blijft bovendien zijn arbeid en vermogen inzetten, ook al blijft de beloning achter. Om die redenen stelt de totale produktie- Vrijdag 9 oktober'1987 capaciteit van de landbouw zich ge brekkig en met grote vertraging in óp veranderingen in de totale vraag naar agrarische produkten. Door de structuur van de gezinsbedrijven is de boer geneigd tot 'zelf- exploitatie': het genoegen nemen met minder dan de officiële markt prijzen voor de ingezette produktie- factoren'. 'Geloof maar', zo voegt prof. De Hoogh er aan toe, 'dat er volgens de LEI-cijfers gecalculeerd en aan de consument in rekening zou worden gebracht, als de produktie niet door gezinsbedrijven maar door grote on dernemingen zou worden voortge bracht. Dan zou de consument pas goed over de brug moeten komen. Nu is hij eigenlijk heel goedkoop uit, ook met de huidige dure EG- prijspolitiek. En daarom blijft de bescherming van de boer nodig, in zekere zin tegen zichzelf. Te ver doorgevoerde liberalisatie leidt voor de boerenstand tot onaanvaardbare gevolgen'. Produktiebeheersing "Mijns inziens zou de huidige overschotten-situatie zich ook bij een meer terughoudend prijsbeleid hebben voorgedaan. De laatste tien jaar is de totale landbouwproduktie in de EG met gemiddeld 2,6geste gen, en de consumptie maar met 0,8%. Met prijsmaatregelen alleen is dat proces niet terug te draaien. Zonder directe produktiereguleren- de maatregelen kan het niet. Hout- produktie is geen rendabel alterna tief voor de boer. Nieuwe aanwen dingen van agrarische grondstoffen in de non-food-sector lijken mij marginale oplossingen. Daarom heen meen ik dat er, ondanks de na delen, niet te ontkomen valt aan ver dergaande produktiebeheersing. Wat betreft de uitvoering denk ik aan een combinatie van verschillen de vormen: contingentering van de produktie per bedrijf (zoals voor melk en suiker), beperking van het beteelde areaal per bedrijf, extensi vering van het grondgebruik, perma nente onttrekking van grond aan de landbouw. Ik pleit ook voor een stuk vrijwilligheid in de deelneming van landbouwers aan zulke pro gramma's. Laat hen kiezen tussen produktie- of grondbeperking met een hoge prijs (of premie) enerzijds en onbelemmerde groei bij een lage re opbrengstprijs anderzijds. De me deverantwoordelijkheidsheffing zoii op die manier kunnen dienen om het ontstaan van overschotten te voor komen in plaats van overschotten weg te werken met exportsubsidies', aldus de Wageningse hoogleraar. Kerst- c.q. openingsveiling 1987 van CVZ Op 7 december houdt de CVZ dit jaar de Kerst- c.q. openingsveiling. Het zal dan een zeer bijzondere veiling zijn want enkele dagen daarvoor, n.I. op 3 december, zal de C.V.Z. officieel geopend worden door de Minister van Landbouw. Rond de opening zal een aantal akti- viteiten plaatsvinden waarin de fruits- how centraal zal staan. Het bestuur heeft besloten om dit jaar een veiling te houden waarin uitsluitend verpakt fruit verkocht wordt. Het streven is om op deze dag 400 ton verpakte appelen en peren aan te bieden. De handelaren hebben laten weten dat hun afnemers op deze dag zelf naar Zeeland komen, zodat het een feestelijke veiling kan worden. De voorbereidingen voor deze veiling zijn reeds in volle gang. Sinds 1985 kent de provincie Zee land een boerderijenstichting. Hoofddoel van deze jonge stich ting is het behoud van de karak teristieke verschijningsvorm van de Zeeuwse boerderij met erf en aanverwante gebouwen voor de komende generaties. De ZLM is al in een vroeg stdaium bij de oprichting van deze stichting be trokken. Ook de provincie Noord-Brabant kent sinds kort een boerderijenstichting. Hier heeft de NCB het voortouw ge nomen. De provinciale stichtin gen zijn opgericht op initiatief van de Stichting Nationaal Con tact commissie Monumentenbe scherming. In de onder deze stichting ressorterende werk groep Boerderijenbehoud heeft de secretaris van het Utrechtse Landbouw Genootschap, de heer A. Menkveld, namens de 3 Cen trale Landbouw Organisaties zitting. Goed idee In het Zeeuwse bestuur is naast de Bond van Plattelandsvrou wen, de bond Heemschut, heem kundige krijgen gemeenten en partikulieren ook de landbouw - in de persoon van de ZLM- secretaris mr. J. Oggel- vertegen woordigd. De ZLM vond de oprichting van de boerderij enstichting indertijd een goed idee, zo vertelt de heer Oggel. Het is immers voor een platte lands provincie als Zeeland van belang om haar streek eigen agrarische bebouwing zo goed bebouwing zo goed mogelijk te bewaren. "We signaleerden evenwel dat door de snelle ont wikkelingen in de landbouw veel gebouwen hun vertrouwde func tie gingen verliezen. Er ontston den knelpunten in de bedrijfs voering en bij de vereiste aanpas sing dreigden karakteristieke ge bouwen te verdwijnen of onher kenbaar te worden verbouwd". Dilemma Hier ontstond duidelijk een di lemma: hoe hou je de oude be drijfsgebouwen in stand zonder dat ze de moderne bedrijfsvoe ring in de weg staan? De stichting waarin ook bouwkundigen en ar- chitekten zitting hebben, pro beert hier een antwoord op te ge- J. Oggel. ven door de bewoners zoveel mo gelijk ter zijde te staan en te advi seren hoe een aanpassing van het bedrijf plaats kan vinden zonder dat de bedrijfsgebouwen - al thans van buiten - hun oorspon- kelijke vorm verliezen. "We pro beren dit te doen door het geven van voorlichting. Zo willen we nieuwsbrieven verspreiden met tips en bouwtechnische aanwij zingen. Ook worden adviezen ge geven aan individuele burgers en allerlei instanties". Om meer zicht op de problematiek te krij gen vindt er eerst met behulp van vrijwilligers een inventarisatie plaats van Zeeuwse boerderijen van voor 1940. Daarvoor zijn al le gemeenten aangeschreven en er is overwegend positief ge reageerd. De heer Oggel stelt overigens met nadruk dat het hier om een vol komen vrijwillige zaak gaat waarbij het een ieder vrij staat om er al dan niet aan mee te doen. Verder is het zo dat waar de belangen van het behoud van de oude gebouwen botsen met de moderne bedrijfsvoering de agra rische belangen altijd voorrang hebben. Iedereen kan donateur worden van de boerderijen stich ting in Zeeland en in Noord- Brabant. Men ontvangt dan de nieuwsbrieven en steunt tevens het werk van de stichting. De mi nimumdonatie bedraagt 25, per jaar voor particulieren en 100,per jaar voor instellin gen. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de Boerderijen Stichting Zeeland, P/a Postbus-2118, 4460 MC GOES. Tel. 01100-21010. Tweede kamervoorzitter D. Dol man opende maandag j.l. de "Week van het Brood", die dit jaar het thema "ontbijten" mee kreeg. Hij stelde dat een goed ontbijt, bestaande uit onder an dere brood, melk en fruit, voor iedereen" belangrijk is. "Het is immers de motor waarop ieder mens dagelijks loopt. Zonder ontbijt zou het eigenlijk verbo den moeten zijn over straat te gaan". Zo'n 85 procent van de Nederlandse bevolking blijkt het hierin met hem eens te zijn. Voorts onderstreepte de Kamer voorzitter het goede imago van het graanprodukt. "Zijn de con sumenten ten aanzien van som mige andere agrarische produk ten niet altijd even eensgezind - denk maar aan de relatie vlees vegetariërs -: ik ken niemand die negatief tegen brood aankijkt." 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13